Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku samochodowym będziemy domagać się zwrotów kosztu za uszkodzone mienie i obrażenia, jakich doznaliśmy. Samo odzyskiwanie odszkodowań OC nie musi powodować jednak strat dla poszkodowanego kierowcy. Co tak naprawdę może on zyskać?
O co może się starać poszkodowany?
Kierowca w pierwszej kolejności musi zatroszczyć się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Następną sprawą jest naprawa samochodu. Większość kierowców myśli, że droga do uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania jest długa i męcząca. Wcale nie musi tak być. Osoba poszkodowana może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i naprawę swojego pojazdu z OC sprawcy. Im więcej dowodów- zdjęcia z miejsca wypadku, oświadczenia sprawców, informacje na temat zdarzenia czy notatka policyjna tym lepiej. Samo dochodzenie odszkodowań będzie szybsze i skuteczniejsze, a poszkodowany uzyska należne odszkodowanie.
Na wypłatę odszkodowania możesz liczyć w przeciągu 30 dni. W przypadku mniejszych szkód możliwe jest dochodzenie tzw. uproszczonej likwidacji szkody. Jest to korzystne rozwiązanie dla poszkodowanego, ponieważ nie musi on przechodzić przez cały proces osobiście. Wystarczą zdjęcia z miejsca zdarzenia, wszystko odbywa się telefonicznie z konsultantem, z którym kontaktuje się poszkodowany. Jest to ekonomiczne rozwiązanie w przypadku małych szkód, a zdarzenie, które miało miejsce nie może budzić uwag.
Dzięki kosztorysowi też zyskasz
Oprócz tego możesz sporo zyskać, dokładnie sprawdzając swój kosztorys. Często stosowaną praktyką jest jego zaniżanie i stosowanie innych części niż jest to wskazane. Kosztorys warto przekazać do analizy niezależnemu rzeczoznawcy, który go oceni. Ty poznasz wartość swojego samochodu, a w przypadku, gdy zostały zastosowane złe części będziesz mógł ubiegać się o wyższe odszkodowanie i sporo zyskasz. Najczęściej poszkodowany kierowca jest oszukiwany na zaniżaniu wartości pojazdu- czyli zamontowaniu w pojeździe zamienników części oryginalnych i uśrednionej stawki roboczogodziny.
Inne świadczenia też Ci przysługują
Często odzyskiwanie odszkodowań OC zostaje przyznane na podstawie prawidłowo sporządzonego kosztorysu. Możesz starać się także o inne dodatkowe świadczenia należą do nich:
- zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego
- zwrot kosztów holowanie Twojego pojazdu
- odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu
- inne szkody np. zniszczenie telefonu
Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może domagać się zwrotów za koszty poniesionego leczenia i zadośćuczynienia. Straty zdrowotne i materialne, jakie miały miejsce podczas wypadku również powodują komplikacje i mogą być uciążliwe dla poszkodowanego. Może on liczyć na:
- zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych
- zwrot utraconego dochodu i zniszczonych rzeczy
- zwrot leczenia i rehabilitacji oraz zakup leków
- zwrot za koszty przebudowy i adaptacji swojego mieszkania (w przypadku osoby niepełnosprawnej)
Jak widać osoba poszkodowana może liczyć na duże wsparcie zarówno materialne jak i pieniężne. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który będzie w stanie wybrać najbardziej wartościową opcję z korzyścią dla poszkodowanego.


Patrycja Gmurowska
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Następny artykuł
Odszkodowania komunikacyjne dla pasażerów sprawcy
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii04.12.2023
10 min
Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę?
Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę? Nie do końca, choć w przypadku szkody w pojeździe jest to pewnym sensie możliwe....
Samochód
27.11.2023
15 min
Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?
Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....
Samochód
10.11.2023
11 min
Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?
Odstąpienie od umowy kupna samochodu to możliwość, która przysługuje praktycznie każdemu kupującemu. Dowiedz się, kiedy i jak możesz to zrobić!...
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line