/

Samochód
Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci zyskują?

Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci zyskują?

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

05.09.2017

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku samochodowym będziemy domagać się zwrotów kosztu za uszkodzone mienie i obrażenia, jakich doznaliśmy. Samo odzyskiwanie odszkodowań OC nie musi powodować jednak strat dla poszkodowanego kierowcy. Co tak naprawdę może on zyskać?

O co może się starać poszkodowany?

Kierowca w pierwszej kolejności musi zatroszczyć się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Następną sprawą jest naprawa samochodu. Większość kierowców myśli, że droga do uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania jest długa i męcząca. Wcale nie musi tak być. Osoba poszkodowana może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i naprawę swojego pojazdu z OC sprawcy. Im więcej dowodów- zdjęcia z miejsca wypadku, oświadczenia sprawców, informacje na temat zdarzenia czy notatka policyjna tym lepiej. Samo dochodzenie odszkodowań będzie szybsze i skuteczniejsze, a poszkodowany uzyska należne odszkodowanie.

Na wypłatę odszkodowania możesz liczyć w przeciągu 30 dni. W przypadku mniejszych szkód możliwe jest dochodzenie tzw. uproszczonej likwidacji szkody. Jest to korzystne rozwiązanie dla poszkodowanego, ponieważ nie musi on przechodzić przez cały proces osobiście. Wystarczą zdjęcia z miejsca zdarzenia, wszystko odbywa się telefonicznie z konsultantem, z którym kontaktuje się poszkodowany. Jest to ekonomiczne rozwiązanie w przypadku małych szkód, a zdarzenie, które miało miejsce nie może budzić uwag.

Dzięki kosztorysowi też zyskasz

Oprócz tego możesz sporo zyskać, dokładnie sprawdzając swój kosztorys, tj. wycenę szkody samochodu. Często stosowaną praktyką jest jego zaniżanie i stosowanie innych części niż jest to wskazane. Kosztorys warto przekazać do analizy niezależnemu rzeczoznawcy, który go oceni. Ty poznasz wartość swojego samochodu, a w przypadku, gdy zostały zastosowane złe części będziesz mógł ubiegać się o wyższe odszkodowanie i sporo zyskasz. Najczęściej poszkodowany kierowca jest oszukiwany na zaniżaniu wartości pojazdu- czyli zamontowaniu w pojeździe zamienników części oryginalnych i uśrednionej stawki roboczogodziny.

Inne świadczenia też Ci przysługują

Często odzyskiwanie odszkodowań OC zostaje przyznane na podstawie prawidłowo sporządzonego kosztorysu. Możesz starać się także o inne dodatkowe świadczenia należą do nich:

  • zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego
  • zwrot kosztów holowanie Twojego pojazdu
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu
  • inne szkody np. zniszczenie telefonu

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może domagać się zwrotów za koszty poniesionego leczenia i zadośćuczynienia. Straty zdrowotne i materialne, jakie miały miejsce podczas wypadku również powodują komplikacje i mogą być uciążliwe dla poszkodowanego. Może on liczyć na:

  • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych
  • zwrot utraconego dochodu i zniszczonych rzeczy
  • zwrot leczenia i rehabilitacji oraz zakup leków
  • zwrot za koszty przebudowy i adaptacji swojego mieszkania (w przypadku osoby niepełnosprawnej)

Jak widać osoba poszkodowana może liczyć na duże wsparcie zarówno materialne jak i pieniężne. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który będzie w stanie wybrać najbardziej wartościową opcję z korzyścią dla poszkodowanego. Bezpłatną analizę oferują firmy odszkodowawcze, które w razie zaniżenia proponują dopłatę do odszkodowania. Proces odkupu odszkodowania trwa zaledwie kilka dni.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line