/

Zdrowie
Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby – pomoc

Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby – pomoc

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

19.10.2022

Utrata bliskiej osoby to straszna tragedia dla całej rodziny. Jeśli Twój bliski zginął w wypadku, to zgodnie z prawem należy Ci się odpowiednie zadośćuczynienie. Ubezpieczyciel i sąd będą jednak wymagać od Ciebie opisania przeżyć wewnętrznych po Twojej stracie. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz wywalczyć sprawiedliwość, nie narażając się na stres związany z dochodzeniem zadośćuczynienia.

Czym jest opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby?

Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby to dokument, który będziesz musiał przygotować, jeśli chcesz uzyskać zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby.

Gdy będziesz wypełniać ten dokument, zwróć uwagę na to, aby podawane przez Ciebie informacje były zgodne z prawdą. Doskonale wiemy, że cierpienie po śmierci kogoś, kto jest dla Ciebie ważny, może być bardzo dotkliwe. Dlatego przekaż swoje prawdziwe emocje związane z doznaną przez Ciebie tragedią.

Pomożemy Ci przygotować opis przeżyć i poprowadzimy Twoją sprawę

Śmierć kogoś bliskiego z pewnością była dla Ciebie bardzo trudnym doświadczeniem emocjonalnym. Zapewne nadal Twoje osobiste przeżycia z tym związane są bardzo silne i oddziałują na codzienne funkcjonowanie.

Możesz jednak zmienić nieco swoją sytuację. Na pewno chcesz sprawiedliwości dla zmarłego, a taką sprawiedliwością może być właśnie uzyskanie dla rodziny odpowiedniego zadośćuczynienia z OC sprawcy, który doprowadził do śmierci waszego bliskiego.

Jeśli chcesz mieć szansę na wygranie sporu z ubezpieczycielem sprawcy, będzie Ci potrzebna profesjonalna pomoc prawna. Takie sprawy zazwyczaj są bardzo trudne i obciążające dla osób, które postanowią działać samemu. Dlatego postaw na Helpfind. Mamy bardzo duże doświadczenie w sprawach związanych ze śmiercią w wypadku i pomogliśmy już wielu osobom poszkodowanym.

Dzięki naszej pomocy zapewnisz zmarłemu sprawiedliwość, a sobie spokój, bo zajmiemy się dochodzeniem zadośćuczynienia w Twoim imieniu. Nie będziesz musiał nic płacić, dopóki nie uzyskamy dla Ciebie pieniędzy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sporządzenie opisu przeżyć wewnętrznych po stracie będzie dla Ciebie bardzo trudne, dlatego udzielimy Ci pomocy w tym zakresie.

Wywiad środowiskowy a opis przeżyć

Sporządzenie opisu przeżyć emocjonalnych po śmierci bliskiej osoby to nie wszystko. Jest to bardzo ważne w procesie uzyskiwania Twojego zadośćuczynienia, ale wiedz, że w związku z przekazaniem takiego dokumentu do ubezpieczyciela, będziesz musiał podjąć się wzięcia udziału w specjalnym wywiadzie środowiskowym.

Taki wywiad ma na celu sprawdzenie, czy to, co zawarłeś w opisie, jest rzeczywiście prawdziwe. Chodzi tutaj o zweryfikowanie Twojej reakcji “na żywo”, podczas rozmowy z innym człowiekiem. Jeśli sprawa wkroczy na drogę sądową, to wtedy również będziesz musiał wziąć udział w wywiadzie środowiskowym.

Nie musisz się jednak obawiać, bo profesjonalny opiekun Twojej sprawy odpowiednio Cię przygotuje do takiego wywiadu. Dowiesz się, w jaki sposób powinieneś się zachowywać i na jakie elementy opisu musisz zwrócić szczególną uwagę.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to może być dla Ciebie bardzo trudne, a także stresujące, dlatego nie będziemy Cię pospieszać – wszystko w swoim czasie. Najważniejszy jest Twój spokój i sprawiedliwość dla zmarłego, dlatego zadbamy przede wszystkim o to, abyś czuł się komfortowo podczas całego procesu dochodzenia odszkodowań.

opis przeżyć wewnętrznych

Jak wygląda proces żałoby?

Dopiero doświadczając żałoby, możesz stopniowo zacząć żyć normalnie. Niestety czasem nie będziesz w stanie wrócić całkowicie do takiego życia, jakie miałeś przed utratą bliskiej Ci osoby. Z pewnością będzie tak w przypadku śmierci takiej osoby, która była dla Ciebie szczególnie ważna i spędziliście razem mnóstwo wspólnego czasu. W takich sytuacjach może pojawić się nawet poczucie winy, a czasem towarzyszą mu również dolegliwości fizyczne.

Nie powinieneś tłumić emocji, bo wtedy mogą one w Tobie narastać, a ostatecznie staną się niemożliwe do zniesienia. Proces dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną przez Ciebie krzywdę może Ci pomóc w uwolnieniu się od tego ciężaru. A dodatkowo uzyskasz również sprawiedliwość dla bliskiej Ci osoby zmarłej. Możesz kultywować pamięć o swoim bliskim, myśląc o nim i wspominając go ciepło. Zostajesz sam z przyzwyczajeniami związanymi ze zmarłym, ale z czasem ból minie, a Ty powrócisz do normalności.

Kiedy żałobę można określić mianem patologicznej?

O ile żałoba jest naturalnym procesem, tak może się zdarzyć, że przybierze ona nienaturalny wymiar. Mogą występować różne objawy stanu depresji po śmierci osoby bliskiej, ale do najczęstszych należą:

  • myśli samobójcze
  • regularne negatywne myśli o dotychczasowym życiu i o przyszłości
  • zrywanie kontaktów społecznych i brak chęci do zawierania nowych
  • uczucie duszności, zaburzenia snu i inne poważne dolegliwości fizyczne
  • niemożność zrzucenia z siebie poczucia winy za śmierć bliskiego

Proces zdrowienia po wejściu w stan depresji po odejściu bliskiej Ci osoby może być bardzo trudny. Może być również bardzo kosztowny, ale świadczenia, które uzyskasz dzięki naszej pomocy z OC sprawcy wypadku, będą w stanie pomóc Ci przezwyciężyć ból.

Doznałeś silnego wstrząsu, ale wciąż stoi przed Tobą szansa na szczęśliwe życie. Musisz tylko dać sobie pomóc. Nie tylko nam, ale również swoim bliskim, którzy mogą stanowić dla Ciebie oparcie w tym trudnym czasie. Psycholog lub psychoterapeuta również są ważni w procesie zdrowienia.

Przeżycia emocjonalne po utracie bliskiej osoby w orzecznictwie sądowym

Aby pokazać Ci, jak ważny jest opis Twoich przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby, sięgniemy po kilka wyroków sądowych w sprawach związanych właśnie z zadośćuczynieniem za śmierć.

W ten sposób będziesz mógł spojrzeć na rzeczywiste przypadki, które miały miejsce, a także być może w jakiś sposób porównać je do swojej sytuacji. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny, dlatego podane tutaj kwoty niekoniecznie będą odzwierciedleniem tego, co Ty dostaniesz po wygraniu sprawy.

Pozew kilku członków rodziny i walka do końca

Poszkodowani członkowie domagali się zadośćuczynienia za śmierć odpowiednio: matki, teściowej i babci. Dodatkowo cała siódemka żądała też odszkodowania, ponieważ ich sytuacja materialna znacznie się pogorszyła na skutek śmierci bliskiej im osoby.

Sąd okręgowy przyznał świadczenia tylko pięciu członkom rodziny, a na dodatek uzyskane zadośćuczynienia były zdecydowanie niższe niż kwoty, które widniały w pozwie. Poszkodowani złożyli apelację od tego wyroku i sąd apelacyjny przyznał im zdecydowanie wyższe kwoty. Było to kolejno 30 000 zł dla dwóch synów, 15 000 zł dla trójki wnucząt i 10 000 zł dla dwóch synowych.

Dlaczego sąd apelacyjny postanowił podwyższyć kwoty zasądzone dla poszkodowanych? Właśnie ze względu na silne więzi rodzinne i emocjonalne, które łączyły wszystkich poszkodowanych ze zmarłą. Szczególną uwagę sąd zwrócił na silną reakcję szoku emocjonalnymi, a także na żałobę, którą przeżywali wszyscy członkowie rodziny. Wszystko to wynikało z dochodzeniami sądowego, z na które składał się też oczywiście opis przeżyć wewnętrznych (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 28 października 2014 r. I ACa 1000/14).

Śmierć siostry i zadośćuczynienie po siedmiu latach

Poszkodowany chłopak stracił w wyniku wypadku swoją siostrę, która była dla niego niczym matka. Potwierdza to opinia biegłego psychologa sądowego, która jest oczywiście rezultatem opisu przeżyć wewnętrznych poszkodowanego. Psycholog uznał, że u chłopaka doszło do depresji, której skutki były widoczne na wszystkich płaszczyznach jego życia. Pogorszyło się jego życie w szkole, życie rodzinne, a także zniknęło jakiekolwiek życie towarzyskie.

Depresja u chłopaka występowała w postaci epizodów depresyjnych, ale dodatkowo doznał on nerwicy natręctw, co potwierdziła druga biegła sądowa. Biegłe uznały, że poszkodowany nadal nie zakończył procesu swojej żałoby. Leczył się psychiatrycznie dopiero od 2012 roku, ale wymagał takiej pomocy już wcześniej. Od dnia wypadku do momentu podjęcia leczenia minęło aż 5 lat, a polepszenie stanu poszkodowanego miało miejsce dopiero w roku 2014. Kluczowe znaczenie w tej sprawie miały opinie biegłych psychiatrów sądowych, a te miały przecież związek z opisem przeżyć emocjonalnych chłopaka. Sąd przyznał mu ostatecznie 70 000 zł tytułem zadośćuczynienia (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 2 sierpnia 2019 r. I A Ca 800/18).

Podsumowanie

  • Oczywistym jest, że poradzenie sobie ze stratą bliskiej osoby wymaga czasu, ale opis przeżyć wewnętrznych to bardzo istotna kwestia. Jeśli sporządzisz go z pomocą profesjonalnego pełnomocnika z Helpfind, to uzyskasz możliwie najwyższe odszkodowanie
  • Jak pokazują przykłady z sądownictwa, Twoja więź emocjonalna ze zmarłym i ból po jego odejściu są kluczowe dla końcowego wyroku w sprawie
  • Proces żałoby jest naturalny, ale nie powinien trwać zbyt długo, bo może to być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Pamiętaj jednak, że możesz się leczyć u psychoterapeuty lub psychiatry, jeśli jest to uzasadnione. Ubezpieczyciel powinien wówczas pokryć Twoje koszty związane z takimi wizytami.

FAQ

Czy uczucie silnego przygnębienia minie?

Tak, choć niestety cały czas możesz borykać się z trudnymi emocjami. Poczucie winy po stracie bliskiej osoby, a także depresja wywołana przez śmierć bliskiej osoby to bardzo poważne problemy, z którymi powinieneś udać się do specjalisty. Na szczęście w uzasadnionych przypadkach może Ci przysługiwać zwrot kosztów leczenia urazów psychicznych po stracie bliskiej osoby.

Czy od opisu przeżyć wewnętrznych zależy wysokość zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby?

Jest to bardzo istotne i w dużej mierze wpływa na wysokość zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. Zarówno sądy, jak i ubezpieczyciele zwracają szczególną uwagę na to, czy przygotowany przez Ciebie opis przeżyć pokrywa się z tym, co przedstawisz w wywiadzie środowiskowym z biegłym psychiatrą lub psychologiem.

Źródła

Orzeczenie I ACa 1000/14

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line