/

Finanse
Pomoc Frankowiczom - jak odzyskać pieniądze od banku?

Pomoc Frankowiczom - jak odzyskać pieniądze od banku?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

15.11.2023

Pomoc Frankowiczom to kompleksowa usługa, dzięki której możesz uwolnić się od kredytu zaciągniętego w szwajcarskiej walucie. Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z usług kancelarii prawnych w sprawie frankowej? Interesuje Cię zakres pomocy dla Frankowiczów? W takim razie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co zrobić z kredytem we frankach.

Dlaczego pomoc Frankowiczom jest niezbędna, aby skutecznie uwolnić się od kredytu?

Banki zaczęły masowo proponować Frankowiczom ugody. Ich przedstawiciele i analitycy mają świadomość tego, że prawie każdy wyrok sądu w sprawach frankowych zapada na korzyść kredytobiorcy. W takiej sytuacji umowę kredytową uznaje się za nieważną i storny muszą się ze sobą rozliczyć. Bank może stracić nawet kilkaset tysięcy złotych na takim zakończeniu sporu sądowego. Niewiele lepiej jest w przypadku odfrankowienia umowy.

Właśnie dlatego każdy Frankowicz, który nie spłacił jeszcze kredytu i nie unieważnił umowy kredytowej na drodze sądowej, otrzymuje od banku propozycje ugody. Propozycje te są coraz bardziej korzystne, ale nadal zdecydowanie bardziej opłacalną opcją jest wkroczenie na drogę sądową. Wymaga to jednak skorzystania z pomocy kancelarii frankowej.

Na czym polega pomoc Frankowiczom?

Pomoc Frankowiczom można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich jest równie ważny dla Frankowicza, który ma kredyt we frankach i chce się od niego uwolnić lub odzyskać część pieniędzy utraconych wskutek znajdujących się w umowie klauzul abuzywnych.

  1. Zgłaszasz się do nas i porównujesz oferty kancelarii. Przydatny będzie też kalkulator frankowicza, dzięki któremu obliczysz potencjalne korzyści wynikające z wkroczenia na drogę sądową.
  2. Wybierasz tę kancelarię, której oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
  3. Przekazujesz umowę do analizy. Prawnicy sprawdzają, czy są w niej klauzule abuzywne.
  4. Kancelaria próbuje zawrzeć ugodę sądową z bankiem. Sprawa może się zakończyć szybko, ale banki czasami nie chcą się zgodzić na takie rozwiązanie.
  5. Jeśli ugoda sądowa nie zostanie zawarta, proces toczy się dalej.
  6. Zyskujesz korzyści finansowe wynikające z unieważnienia lub odfrankowienia, w zależności od tego, co będzie bardziej opłacalne.
  7. Stajesz się osobą wolną od kredytu. 

Jaka pomoc dla Frankowiczów jest najbardziej skuteczna?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Każdy Frankowicz musi wysłać swoją umowę do analizy, żeby się dowiedzieć, co będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Pamiętaj, że jeśli sąd apelacyjny utrzyma w mocy wyrok sądu okręgowego, to wówczas sprawa frankowa się zakończy. Oczywiście banki często decydują się na apelację od wyroku sądu okręgowego, bo myślą, że mogą wywalczyć korzystny dla siebie wyrok, ale w prawie każdym przypadku jest to tylko odwlekanie nieuniknionego, czyli wygranej Frankowicza przed sądem. Jeśli interesują Cię szczegóły w sprawie przegranych frankowiczów, to możesz się dowiedzieć, kto przegrywa sprawy frankowe i dlaczego się tak dzieje.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że unieważnienie umowy frankowej to w większości przypadków najlepsza pomoc Frankowiczom. Korzyści wynikające z tej opcji są tak duże, że pozasądowa ugoda z bankiem wygląda przy tym jak naprawdę przykra propozycja. Mam tutaj na myśli różnicę rzędu 10 tysięcy złotych w ramach ugody a 100 tysięcy złotych w ramach unieważnienia. Różnica jest niewspółmierna, dlatego warto wejść na drogę sądową. Nawet ugoda zawarta przed sądem to ogromne korzyści rzędu około 80 tysięcy złotych w sytuacji, gdyby unieważnienie opiewało właśnie na kwotę 100 tysięcy.

Łukasz Adamczyk, adwokat
ugoda frankowa

Korzyści z pomocy Frankowiczom zakończonej ugodą sądową

Pozasądowa ugoda z bankiem to inaczej przewalutowanie kredytu we frankach. Jest ona niekorzystna, ale banki bardzo mocno próbują zachęcić kredytobiorców, żeby skorzystal iz tej opcji. Dlaczego? Z tego względu, że takie ugody zamykają Frankowiczom możliwość wejścia na drogę sądową. Bank może wtedy niewielkim kosztem zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Zdecydowanie lepszą opcją jest sądowa ugoda z bankiem, na którą możesz liczyć, jeśli nawiążesz współpracę z kancelarią. Taka pomoc dla Frankowiczów wymaga kilku tygodni lub miesięcy, ale w porównaniu z ugodą pozasądową jest bardzo korzystna. Może zapewnić nawet 80% tego, co da się wywalczyć przy skorzystaniu z odfrankowienia lub uniewaznienia kredytu.

Korzyści z pomocy Frankowiczom zakończonej unieważnieniem umowy

Unieważnienie kredytu frankowego może być bardzo korzystne, szczególnie dla tych osób, które już spłaciły kredyt lub zostało im niewiele rat do spłacenia. Bank stwierdza wówczas nieważność umowy kredytu we frankach szwajcarskich, więc musi nastapić wzajemne rozliczenie między kredytobiorcą a bankiem.

Kredytobiorca musi oddać do banku pieniądze, których brakuje, aby został spłacony cały kapitał, którego udzielił bank. Oczywiście pod warunkiem, że kapitał jeszcze nie został spłacony.

Natomiast bank musi zwrócić kredytobiorcy całą kwotę nadpłaty ponad kapitał, którego udzielił kredytobiorcy do dyspozycji w ramach zaciągniętego kredytu. W przypadku większości umów nadpłata jest bardzo duża, więc taki wyrok sądowy może zapewnić ogromne korzyści finansowe, sięgające od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Korzyści z pomocy Frankowiczom zakończonej odfrankowieniem

Z powyższych względów Trybunał (trzecia izba) orzeka, co następuje:

[...]

4) Artykuł 6 ust. 1 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie utrzymywaniu w umowie nieuczciwych warunków, jeżeli ich usunięcie prowadziłoby do unieważnienia tej umowy, a sąd stoi na stanowisku, że takie unieważnienie wywołałoby niekorzystne skutki dla konsumenta, gdyby ten ostatni nie wyraził zgody na takie utrzymanie w mocy.

Źródło: https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=218625&pageIndex=0&doclang=PL

Odfrankowienie kredytu to bardzo dobra opcja, która jest możliwa ze względu na powyższe orzeczenie trybunału TSUE w sprawie Państwa Dziubak. Odfrankowienie kredytu jest szczególnie dobre dla osób, które mają jeszcze sporo rat do spłacenia. Po odfrankowieniu rata kredytu drastycznie się zmniejszy i nie będzie obciążająca. 

Natomiast wzajemne rozliczenie między Frankowiczem a bankiem mogłoby być uciążliwe, gdyby nagle kredytobiorcy przyszłoby zapłacić kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych (kwota kapitału pozostała do spłaty) w ramach wzajemnego rozliczenia.

Ile kosztuje adwokat w sprawie Frankowiczów?

To zależy. Każda kancelaria korzysta z indywidualnego modelu rozliczeniowego, dlatego też koszty mogą być bardzo różne, w zależności od tego, co konkretnie uda się uzyskać w sądzie – odfrankowienie czy unieważnienie. 

Miałem zaciągnięty kredyt frankowy na kwotę 500 000 zł w PKO Banku Polskim SA. Kredyt zaciągnąłem 14 stycznia 2009 roku, marża opiewała na 1,6%, a sam kredyt miał być spłacony w 240 ratach. Spłaciłem kredyt wcześniej, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem w mojej sprawie było unieważnienie umowy kredytu, tak zapewnili mnie pracownicy kancelarii. 

Zdecydowałem się na pomoc kancelarii Votum Finance Help SA, bo po skorzystaniu z porównywarki kancelarii frankowych ta opcja wydawała się być najkorzystniejsza. Warto sprawdzić, bo może w przypadku innych osób pozostałe kancelarie z porównywarki będą miały lepiej wycenione usługi. Opłata wstępna kancelarii wyniosła zaledwie 4150 zł, co nie było dla mnie problemem, bo wiedziałem, a przynajmniej miałem nadzieję, że po wygraniu sprawy odzyskam znacznie więcej pieniędzy i wszelkie poniesione koszty zwrócą mi się z nawiązką. 

Tak też się stało, bo po dwóch latach sprawa była już wygrana. Odzyskałem prawie 120 000 złotych, a kancelaria pobrała z tej kwoty tylko 10%. Polecam skorzystać z kalkulatora lub porównywarki kancelarii, żeby sprawdzić, ile można odzyskać, jeśli wkroczy się na drogę sądową. Warto, bo korzyści finansowe są ogromne.

Pan Marek, Frankowicz
pomoc dla frankowiczów

Co z Frankowiczami, którzy już spłacili kredyt? Na jaką pomoc dla Frankowiczów mogą liczyć?

Frankowicze, którzy już spłacili kredyt, mogą liczyć na pomoc dla Frankowiczów, jaką oferują kancelarie frankowe. Przede wszystkim takie osoby mogą się zdecydować na unieważnienie umowy, dzięki czemu bank będzie musiał im zwrócić kilkaset tysięcy złotych. Można też sprzedać prawa do dochodzenia roszczeń związanych z kredytem. To rozwiązanie, które jest pozbawione ryzyka i umożliwia je cesja wierzytelności.

Co ważne, od tej kwoty nie obowiązuje podatek dochodowy. Frankowicze są z niego zwolnieni na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000592/O/D20220592.pdf).

Podsumowanie

  • Pomoc dla Frankowiczów to szansa dla każdej osoby, która skorzystała z kredytu frankowego i chce się od niego uwolnić lub chce uzyskać zwrot nadpłaconych rat, jeśli kredyt został już zamknięty.
  • Możliwe opcje to ugoda sądowa, unieważnienie i odfrankowienie. W większości przypadków najkorzystniejsze jest unieważnienie. 
  • Nie warto zgadzać się na ugodą pozasądową, bo zyski z takiej ugody to około 10% tego, co można uzyskać w sądzie.

Źródła

Wyrok TSUE w sprawie Dziubak C‑260/18

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line