/

Samochód
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – czy warto skorzystać?

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – czy warto skorzystać?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

14.07.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Nie posiadasz odpowiedniej wiedzy prawniczej, aby samodzielnie ubiegać się o wyższe odszkodowanie od ubezpieczyciela? Dowiedz się, co w ramach pomocy może Ci zaoferować profesjonalna firma odszkodowawcza. 

Jaka pomoc w uzyskaniu odszkodowania jest dostępna dla osób poszkodowanych?

Pomoc w odszkodowaniach komunikacyjnych może się okazać niezbędna, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku w pełnej kwocie. Niestety ubezpieczyciele bardzo często zaniżają odszkodowania, wykorzystując niewiedzę osób poszkodowanych i liczą na to, że pokrzywdzeni nie będą się starać o wyższą kwotę. 

Oczywiście warto się starać o należną kwotę odszkodowania z OC, ale może to być bardzo trudne i czasochłonne, jeśli zajmiesz się tym w pojedynkę. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej o możliwościach pomocy, jakie są dostępne. Dużo zależy od tego, jakie odszkodowanie chcesz uzyskać. Jeśli uszkodzeniu uległ tylko Twój samochód, to profesjonalny pełnomocnik będzie raczej przerostem formy nad treścią, o ile towarzystwo ubezpieczeniowe nie orzekło, że to szkoda całkowita. Zamiast tego lepiej zdecydować się na tzw. dopłatę do odszkodowania – szybko i bez ryzyka.

Co innego w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Jeśli chodzi o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i odszkodowania za poniesione koszty leczenia, to pomoc w uzyskaniu odszkodowania będzie niezbędna, jeśli chcesz uzyskać należną Ci kwotę.

Przede wszystkim profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania za szkodę w pojeździe powinna zakładać, że osoba poszkodowana ma być głównym beneficjentem podejmowanych działań. Niestety Rzecznik Finansowy musi też dbać o to, aby druga strona była zadowolona z wypracowanego rozwiązania. Z kolei adwokaci i radcowie prawni nie biorą na siebie ryzyka procesowego. Dopłata do odszkodowania jest zatem jedyną opcją, która zapewnia pełną dbałość o dobro osoby poszkodowanej. – Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania od innego ubezpieczyciela polega dokładnie na tym samym. Wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja szkoda. W przypadku szkód jedynie materialnych sprawy są obarczone pewnym ryzykiem, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest dopłata do odszkodowania. 

Wejście na drogę sądową w sprawie uszkodzonego samochodu byłoby bardzo czasochłonne, biorąc pod uwagę potencjalną kwotę, którą możesz w takich sprawach wywalczyć w sądzie. Oczywiście szkoda szkodzie nierówna, ale dopłaty do odszkodowań są na tyle korzystne, że można dzięki nim naprawić uszkodzony samochód.

W przypadku pomocy w sprawie uszczerbku na zdrowiu wygląda to zupełnie inaczej. Chodzi tutaj o to, że odszkodowanie za takie wypadki dzieli się na dwa składniki:

  • odszkodowanie za poniesione koszty i straty materialne,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Zadośćuczynienie jest wyliczane indywidualnie, bo niemożliwe jest wycenienie krzywdy. Kwota musi być zdaniem sądu odpowiednia, tak aby nie stanowiła nadmiernego wzbogacenia się osoby poszkodowanej, ale zarazem musi też być na tyle duża, żeby w jakimś stopniu zrekompensować krzywdę.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania z ubezpieczenia na życie

Jeśli masz wykupioną polisę na życie i ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi, który nie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, to możesz dostać odszkodowanie z takiej polisy.

Możesz to zrobić samodzielnie, po prostu składając wniosek o odszkodowanie. Jeśli ubezpieczyciel wypłaci Ci niższe odszkodowanie, jakby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku, to możesz się odwołać od takiej decyzji, a pełnomocnik może Ci w tym pomóc.

Na czym polega profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego?

Pełnomocnicy, czyli adwokaci i radcy prawni, oferują kompleksową pomoc na każdym etapie postępowania. Tacy eksperci mają bardzo duże doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań i w negocjacjach z zakładem ubezpieczeń. 

Jest to szczególnie ważne, jeśli starasz się o zadośćuczynienie i odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Takie sprawy są zazwyczaj bardzo trudne, więc doświadczenie pełnomocnika pozwoli zakończyć je szybciej i zapewni Ci pozytywne rozstrzygnięcie.

Pełnomocnik przeanalizuje Twoją dokumentację powypadkową i przeprowadzi negocjacje z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Warto podkreślić, że Twoim zadaniem jest zgromadzenie wszystkich dokumentów potrzebnych do odszkodowania. Jeśli to nie wystarczy, aby uzyskać satysfakcjonującą Cię kwotę, to może Cię reprezentować w sporze sądowym. Oczywiście takie sprawy trwają dłużej, ale otwierają przed Tobą szansę na możliwie najwyższe kwoty świadczeń odszkodowawczych, np. za potrącenie rowerzysty, które może doprowadzić do bardzo poważnych urazów.

Dlaczego warto zaufać profesjonalistom, gdy chodzi o uszczerbek na zdrowiu?

Jeśli nadal się zastanawiasz, czy warto przekazać profesjonalistom swoją sprawę o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, to zachęcamy Cię do przeczytania poniższego fragmentu. 

Dane z wyroku Sądu Rejonowego w Łęczycy z dnia 28 marca 2023 r. (I C 219/21)

Powód ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego. Kierowca innego pojazdu nie ustąpił mu pierwszeństwa, a w wyniku zdarzenia mężczyzna ma bardzo mocno uszkodzone zęby. Złamanie koron zębów sprawia powodowi ból, powoduje zaburzenia mowy i uniemożliwia prawidłowe spożywanie pokarmów. Powód musiał przejść wiele zabiegów stomatologicznych, które były kosztowne. 

Początkowo ubezpieczyciel wypłacił powodowi jedynie 1791 zł. Dzięki interwencji radcy prawnego i wygranej sprawie w sądzie mężczyzna dostał aż 18 500 zł, z czego 8000 zł to kwota zadośćuczynienia, a reszta to kwota odszkodowania, czyli zwrotu kosztów leczenia i innych poniesionych przez mężczyznę kosztów.

Dlaczego nie warto samodzielnie dochodzić odszkodowania?

Największym problemem przy samodzielnym dochodzeniu odszkodowań jest to, że ciężko Ci sprecyzować, jakiej kwoty żądasz, jednocześnie uzasadniając takie żądanie podstawami prawnymi. Swoje roszczenia musisz oprzeć na obowiązujących przepisach prawnych, a także na orzecznictwie w podobnych sprawach.

Profesjonalny pełnomocnik ma doświadczenie, więc wie, jak się zachować i jak uzasadnić odpowiednie roszczenia. Jeśli samodzielnie się odwołasz to być może ubezpieczyciel zaproponuje Ci ugodę, ale będzie ona niekorzystna. Na tyle niekorzystna, że nie warto jej zawierać, bo zablokuje Ci to możliwość dalszego dochodzenia roszczeń.

pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Problemy z uzyskaniem należnego odszkodowania

Wielu poszkodowanych zgłasza problemy z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy. Najczęściej wypłacone świadczenie jest zaniżone. Wiele wycen szkód na pojeździe jest sporządzanych nieprawidłowo. W kosztorysie naprawy pojazdu można najczęściej znaleźć takie błędy jak:

Stosowanie części zamiennych zamiast oryginalnych

Ubezpieczyciele chociaż nie powinni to w wycenie szkody samochodu uwzględniają ceny najtańszych, tzw. zamienników. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, jeśli uszkodzona część pojazdu była oryginalna, to także taka powinna się znaleźć w przedstawionym przez zakład ubezpieczeń kosztorysie. Różnica pomiędzy ceną za część oryginalną a zamienną może być ogromna i wynosić nawet kilkaset procent.

Rekomendacja 15
W przypadku wystąpienia szkody częściowej zakład ubezpieczeń powinien ustalić świadczenie z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w wysokości, która zapewni uprawnionemu przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę.
Źródło: https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacje_dot_likwidacji_szkod_z_ubezpieczen_komunikacyjnych_78983.pdf

Zaniżone koszty robocizny

W wielu przypadkach zakład ubezpieczeń stosuje uśrednione stawki za robociznę. Tymczasem roboczogodzina fachowca w mniejszej miejscowości, a w dużym mieście może się bardzo różnić.

Naprawa podzespołu zamiast wymiany na nową

W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe zaleca naprawę uszkodzonego elementu pojazdu. Tymczasem zgodnie z technologią naprawy rekomendowaną przez producenta pojazdu powinna ona zostać wymieniona na nową.

Rabaty na zakup części

W wycenach napraw często pojawiają się rabaty na zakup części. Problem jest jednak taki, że takie zniżki otrzymują zazwyczaj tylko warsztaty samochodowe, a nie pojedynczy klient.

Problem ze szkodą całkowitą

W wielu przypadkach dla zakładu ubezpieczeń korzystniej jest uznać daną szkodę za całkowitą niż częściową. Po prostu w ten sposób mogą sporo zaoszczędzić.

W razie sklasyfikowania danej szkody za całkowitą wypłacane osobie poszkodowanej odszkodowanie za wypadek samochodowy stanowi różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed a po szkodzie (tzw. wraku). Wystarczy, że ta pierwsza wartość będzie zaniżona, a druga zawyżona a wypłacone odszkodowanie nie będzie w odpowiedniej wysokości.

Osoba poszkodowana może także spotkać się z odmowną decyzją ubezpieczyciela. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie przyznał odszkodowania z OC sprawcy? Należy złożyć odwołanie od decyzji. Zgodnie z prawem jest na to sporo czasu – 3 lata.

Dopłata do odszkodowania za uszkodzony samochód – czy warto?

Skierowanie sprawy do sądu to czasochłonny proces. Jest on także wyczerpujący, jeśli nie masz doświadczenia w podobnych sprawach. Odzyskiwanie odszkodowań od ubezpieczycieli jest trudne. Musisz pamiętać, że ubezpieczyciele zatrudniają adwokatów i radców prawnych, którzy z łatwością obalą Twoje argumenty. Z pewnością chcesz też jak najszybciej naprawić samochód, a wypłacona przez ubezpieczyciela kwota bezsporna nie wystarczy, żeby pojazd wrócił do dawnej sprawności.

Zamiast tego możesz zdecydować się na wypłatę odszkodowania w ramach odkupu odszkodowania. Ty dostaniesz pieniądze już w ciągu kilku dni, a nasi eksperci skupią się na odzyskiwaniu odszkodowań. Całe ryzyko przejmujemy na siebie, a Ty możesz naprawić samochód już po kilku dniach od zdecydowania się na dopłatę. Nasz rzeczoznawca samochodowy sprawdzi, jaka kwota Ci się należy. Oczywiście bezpłatnie.

Podsumowanie

  • Sprawca wypadku nie jest osobą, do której należy kierować roszczenia. Zamiast tego lepiej zgłosić szkodę lub krzywdę do jego ubezpieczyciela.
  • Pomoc w uzyskaniu odszkodowania mogą Ci zapewnić adwokaci i radcy prawni, dzięki którym uzyskasz możliwie najwyższe świadczenia za uszczerbek na zdrowiu.
  • Jeśli uszkodzony został tylko Twój samochód to dobrym rozwiązaniem będzie dopłata do odszkodowania – szybko i skutecznie, a także z korzyścią finansową dla Ciebie.

Źródła

Kodeks cywilny

Wyrok Sądu Rejonowego w Łęczycy (I C 2019/21)

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line