/

Samochód
Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

20.07.2017

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Stało się- brałeś udział w wypadku komunikacyjnym. Twoje auto będzie musiało zostać doprowadzone do stanu użyteczności przed ową nieszczęśliwą kraksą. Masz dwa wyjścia. Jeśli zdecydujesz się na naprawę bezgotówkową, to zakład ubezpieczeń ma obowiązek przedstawić listę warsztatów, które dokonają naprawy. Jeśli uznasz, że korzystniejsza będzie dla Ciebie naprawa gotówkowa, sam wybierasz odpowiednie miejsce naprawy i rzeczoznawcę.

Opcje masz dwie

Dziś skupimy się na rozliczeniu gotówkowym, inaczej zwanym kosztorysowym. W kosztorysie określa się koszty, które zostaną poniesione w związku z naprawą auta. Poszkodowany przedstawia kosztorys naprawy samochodu zakładowi ubezpieczeń. Pozwoli to ubezpieczycielowi ustalić kwotę, jaka powinna zostać wypłacona właścicielowi uszkodzonego auta. Profesjonalny rzeczoznawca przy tworzeniu kosztorysu korzysta ze swojej wiedzy i doświadczenia. Jednak każda firma, która wycenia, ile wyniesie naprawa samochodu, korzysta z programów, które mają to zadanie ułatwić. I co najważniejsze, uwiarygodnić wyniki wyceny szkody samochodu. Dzięki tym programom można bardzo dokładnie wyliczyć wartość szkody, jaką poniósł właściciel uszkodzonego pojazdu.

Kalkulacje, obliczenia, weryfikacje...

Programy tego typu zawierają bazy danych producentów pojazdów i ich części. Znajdują się w nich też ceny poszczególnych elementów. W ten sposób rzeczoznawcy mogą łatwo wyliczyć wartość auta sprzed wypadku, wielkość szkody i koszty naprawy pojazdu. Obliczenia te muszą być zgodne z faktycznym stanem auta. Dlatego te programy muszą być na bieżąco aktualizowane. O stronę techniczną programów do sporządzania kosztorysów dba ich producent, który udostępnia korzystającym z nich podmiotom najnowsze dane. Programy tego typu nie są ogólnie dostępne. Każdy, kto chce z nich korzystać, musi wykupić licencję. Zabronione jest ich udostępnianie i powielanie. Dzięki temu poszkodowany ma pewność, że z programów korzystają specjaliści. Tylko oni sporządzają wyceny zawodowo i mają doświadczenie w tej kwestii. Jeśli nie masz dostępu do takiego programu możesz skorzystać z pomocy firmy, która oferuje skup odszkodowań.

Co obliczy Twoje straty?

Aktualnie w Polsce wykorzystywane są następujące systemy do kosztorysowania naprawy samochodu:

Info-expert- pozwala na precyzyjne wyliczenie wartości pojazdu na dzień powstania szkody, w stanie sprzed powstania uszkodzeń, a także ubytek wartości samochodu.

Audatex- to marka współpracująca z Info-expertem. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie danych pomiędzy tymi dwoma systemami. To najbardziej popularny wśród rzeczoznawców system do sporządzania kosztorysów naprawy. Moduł AUDAVIN umożliwia tzw. rozkodowanie pojazdu, a tym samym prawidłowe ustalenie wersji oraz wyposażenia dodatkowego pojazdu. Pozwala on wycenić szkodę dla wszystkich rodzajów pojazdów. System ma możliwość weryfikacji kosztorysów w językach obcych. Istnieje możliwość zamieszczenia dokumentacji fotograficznej uszkodzonego pojazdu.

Eurotax- program ten także służy do wyceniania powstałych szkód w pojeździe i wyliczeniu kosztów naprawy. Nie można jednak dokonywać importu danych z systemów Audatex czy Info-expert. Jego minusem jest brak możliwości wykonania kosztorysu ciężarówek.

DAT- jest najczęściej używany przez rzeczoznawców w Niemczech. W Polsce również są rzeczoznawcy, którzy docenili jego polską wersję. W bazie danych znajdują się numery katalogowe, ceny i normy czasowe. Program posiada opcję uwzględniania napraw dodatkowych i własny system kalkulacji np. roboczogodzin. Możliwa jest wymiana danych z oprogramowaniem Info-expert.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line