/

Samochód
Przegląd auta 2022 – jaka kara za brak przeglądu?

Przegląd auta 2022 – jaka kara za brak przeglądu?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

02.11.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Ile kosztuje przegląd samochodu? jaki mandat za brak przeglądu? Jakie zmiany dotknęły przegląd okresowy samochodu w 2022 roku? Jakie zmiany wejdą w życie w 2023 roku? Odpowiadamy na te pytania, a dodatkowo przybliżymy Ci też przeglądy rejestracyjne i wszystkie kwestie z nimi związane.

Przegląd techniczny, okresowy czy badanie techniczne?

Być może o tym nie wiesz, ale badanie techniczne i przegląd techniczny samochodu nie są jednym i tym samym. Oczywiście wielu kierowców w mowie potocznej używa tych nazw zamiennie, jednakże w większości przypadków chodzi im tak naprawdę o badanie techniczne.

W przypadku badania technicznego masz obowiązek corocznego wykonania go na stacji kontroli pojazdów, aby Twój samochód był w ogóle dopuszczony do ruchu drogowego. Badanie jest przeprowadzane w specjalnych warunkach, które pozwalają wykwalifikowanym pracownikom dokładnie sprawdzić stan techniczny Twojego pojazdu.

W innych krajach Unii Europejskiej często kierowcy są zobowiązani do przeprowadzenia takich badań technicznych jedynie co 2 lata, a czasem nawet rzadziej.

Przegląd techniczny jest z kolei dobrowolny, choć często zleca go po prostu producent samochodu. Czasami jest to niezbędne, aby dany producent przedłużył gwarancję samochodu, a czasami jest to w ogóle warunek jej utrzymywania.

KategoriaPrzegląd samochodu 2022Badania techniczne pojazdów 2022
Obowiązkowośćdobrowolnyobowiązkowe
Częstotliwośćzgodnie z wolą/zaleceniamizgodnie z prawem (12 mies)
Płatnikproducent/właściciel autawłaściciel auta
LokalizacjaAutoryzowana Stacja Obsługi (ASO)Stacja Kontroli Pojazdów (SKP)
DziałaniaSprawdzenie sprawności, wymiana zużywających się filtrów i olejuSprawdzenie stanu technicznego pojazdu
Cel działańzależny od właściciela lub producentadopuszczenie pojazdu do ruchu

Co oznaczają litery przy nazwie stacji kontroli pojazdów?

Litery przy nazwie Stacji Kontroli Pojazdów mają ogromne znaczenie. Nie każda stacja obsługuje wszystkie rodzaje pojazdów, dlatego powinieneś dostosować wybraną stację do swoich potrzeb:

 • AA – motorowery i motocykle
 • B – samochody osobowe
 • C – samochody ciężarowe
 • CC – samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg
 • D – autobusy o dopuszczalnej masie powyżej 3500 kg
 • T – ciągniki
 • E – przyczepy.

Zmiany w przeglądach technicznych 2022

Przeglądy techniczne w 2022 miały przejść gruntowne zmiany. Miały one wejść od września tego roku, ale ostatecznie mają zostać wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że nic się w tym roku nie zmieniło.

Od 1 stycznia 2022 r. trzeba zapłacić znacznie więcej, jeśli spóźnisz się z badaniem technicznym. Planowane jest kolejne zwiększenie tych kar, które ma zostać wprowadzone – tak jak reszta zmian – 1 stycznia 2023 r.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Na czym polegają zmiany wprowadzone od 2021 roku?

Zmiany dotyczą głównie tych osób, które próbowały nieco oszukiwać w kwestii przebiegu samochodu. Teraz obowiązuje nakaz wprowadzania aktualnego przebiegu samochodu do systemu przed rozpoczęciem badań.

Inna zmiana z 2021 r. dotyczy pojazdów napędzanych LPG. Kierowca musi zapłacić za badanie takiego samochodu przed rozpoczęciem czynności badawczych, co poskutkuje też oczywiście wprowadzeniem informacji o badaniu do systemu.

Przegląd samochodu 2023 – nowe przepisy

Od początku 2023 roku mają wejść w życie duże zmiany w kwestii przepisów dotyczących obowiązkowego badania technicznego pojazdów. Czego konkretnie dotyczą?

 • Pracownik stacji będzie musiał wykonać zdjęcie pojazdu i rejestracji na stanowisku kontrolnym (5 zdjęć)
 • stacje będą obowiązane do trzymania wykonanych zdjęć w ewidencji przez okres 5 lat
 • uzyskasz możliwość wcześniejszego zgłoszenia swojego samochodu do badania. Takie rozwiązanie będzie o tyle korzystne, że jako data terminu zostanie wpisana ważność liczona od dnia wygaśnięcia aktualnych wyników badań, a nie data wcześniejszego przybycia na przegląd
 • stacje kontroli pojazdów będą podlegały bardziej ścisłemu nadzorowi ze strony Transportowego Dozoru Technicznego
 • w przypadku wątpliwości co do wyników badania i samego przebiegu badania będzie można udać się na ponowne przeprowadzenie badania na innej stacji diagnostycznej
 • kierowcy zyskają możliwość odwołania od wyników do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, jeśli badanie pojazdu zostało przeprowadzone niezgodnie z obowiązującym prawem. Ponowne badanie musi wtedy zostać przeprowadzone w obecności inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego
 • zgłoszenie pojazdu do badania 30 dni po terminie będzie skutkowało podwojeniem kary za zaniedbanie.

Zmiany w kwestii wykonywania zdjęć podczas przeglądu mają przede wszystkim zapobiegać praktykom, które były niekiedy stosowane przez Stacje Kontroli Pojazdów. Teraz badania techniczne pojazdów będą musiały być przeprowadzane skrupulatnie, a oszustwa nie będą już możliwe. Zdjęcia będą musiały przedstawiać przód i tył pojazdu, a także oba jego boki. Ostatnie zdjęcie będzie musiało pokazywać stan licznika właściwy na dzień przeprowadzania badań.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Przegląd techniczny auta może zakładać sprawdzenie sprawności następujących elementów pojazdu:

 • podstawowy przegląd okresowy – sprawdzenie i ewentualna wymiana oleju silnikowego (czasem również z filtrem), wymiana oleju przekładniowego w przypadku automatycznej skrzyni biegów, wymiana filtrów paliwa i powietrza
 • przegląd klimatyzacji – szczelność całego mechanizmu klimatyzacji, stan filtra w osuszaczu, sprawdzenie wydajności i końcowa dezynfekcja całego układu
 • przegląd ogólny – często wykorzystywany przed zakupem używanego auta, aby sprawdzić jego stan techniczny i sprawność, a także ewentualne usterki. Możesz też wtedy sprawdzić ewentualne wady silnika, które wpływają na zużycie paliwa. Jeśli wiesz, jak obliczyć spalanie, to porównasz wyniki po naprawie z wynika sprzed naprawy.
przeglad auta 2022

Co sprawdzane jest podczas obowiązkowego badania technicznego samochodu?

Zgoda na poruszanie się danym pojazdem jest udzielana po pomyślnie przeprowadzonym badaniu. Co jednak dokładnie wchodzi w repertuar takiego badania technicznego? Jest to niezmienne, bo nie da się ukryć, że wszystkie samochody powinny być poddawane takim samym testom – w końcu ich kierowcy są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przebieg badania technicznego samochodu:

 • identyfikacja pojazdu na podstawie nr. VIN w dowodzie rejestracyjnym
 • weryfikacja sprawności i obecności dodatkowego wyposażenia

oraz sprawdzenie sprawności:

 • układu kierowniczego – wielkość ruchu jałowego, zużycie układu
 • hamulców – skuteczność działania i rozłożenie siły hamulców
 • układu wydechowego – poziom generowanego hałasu i ogólny stan techniczny
 • oświetlenia – stan fizyczny (pęknięcia itd.) oraz sprawność
 • zawieszenia – obecność ewentualnych luzów w elementach
 • nadwozia – stan ram, progów i szyb
 • ogumienia – dopasowanie do konkretnego modelu pojazdu, zużycie i dobór do obciążenia
 • pasów bezpieczeństwa – czy są sprawne, stopień zużycia
 • poziomu emisji zanieczyszczeń.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

ile kosztuje przegląd samochodu

Powyższa infografika przedstawia ceny podstawowego badania technicznego, które jest wymagane w przypadku każdego pojazdu raz do roku. Co jednak, jeśli zajdzie potrzeba lub konieczność przeprowadzenia następnego badania technicznego? Starosta może wezwać Cię, aby przeprowadzić ponowne badanie techniczne Podobnie mogą zrobić organy kontroli ruchu drogowego. Jak wyglądają koszty następnego badania technicznego po przeprowadzeniu obowiązkowego badania?

Ponowne badanie techniczne z woli starosty:

 • samochód nie spełnia konkretnych warunków technicznych – 20 zł
 • pojazd został uszkodzony po wypadku lub kolizji – 94 zł
 • należy ustalić dane pojazdu w celu zarejestrowania go – 64 zł.

W związku ze skierowaniem od organów kontroli ruchu drogowego:

 • za każdą usterkę lub układ wymagający zbadania – 20 zł
 • po wypadku lub kolizji – 94 zł
 • niezgodność danych technicznych ze stanem rzeczywistym – 51 zł.

Przeprowadzenie ponownego badania:

 • po zmianie zasilania na gazowe – 63 zł
 • w związku z wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych, które powodują zmianę danych pojazdu w dowodzie rejestracyjnym – 82 zł
 • w związku ze zmianą jego przeznaczenia na taksówkę – 42 zł.

Ile czasu trwa przegląd samochodu?

W przypadku obowiązkowego badania technicznego pojazdu czas trwania nie jest długi. Twój samochód zostanie sprawdzony w 15 minut. Przegląd okresowy może już trwać znacznie dłużej, ale tak naprawdę zależy to od tego, jaki zakres działań wybierzesz w ASO.

Przegląd samochodu po terminie

Badania techniczne po terminie to nic przyjemnego. Musisz pamiętać o tym, że Twój samochód tak właściwie nie jest wtedy dopuszczony do ruchu drogowego, ponieważ nie ma ważnych badań.

Dodatkowo w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie dodane wzmianka o tym, że Twój pojazd nie jest przystosowany do ruchu drogowego. Twój dokument rejestracyjny nie zostanie Ci oczywiście zabrany, bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Jeśli zdarzy się, że Twój samochód nie ma ważnego badania od dłuższego czasu, to nie unikniesz wtedy jeszcze bardziej surowych konsekwencji takich jak opłacenie kosztów holowania pojazdu na pobliski parking.

Kolejną nieprzyjemnością będzie również konieczność odzyskania dowodu rejestracyjnego. Wykonanie badania technicznego po otrzymaniu wpisu do ewidencji niestety nie załatwi sprawy całkowicie. Dostaniesz jedynie zaświadczenie, które uprawnia do jazdy jedynie w ciągu 30 dni od przeprowadzenia badania. Będziesz zmuszony do odwiedzenia urzędu, aby wpis o nieprzystosowaniu Twojego samochodu do jazdy został usunięty z ewidencji.

Mandat za brak przeglądu

Aktualne mandaty za brak ważnego przeglądu wynoszą od 1500 do 5000 zł. To znacząca podwyżka w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to kwoty tych mandatów oscylowały w granicach od 20 do 500 zł.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Przegląd rejestracyjny

Przegląd rejestracyjny – 2022 rok nie przyniósł żadnych nowości w tym zakresie. Nadal Taki przegląd po zakupie nowego samochodu uprawnia do poruszania się nim po drogach przez okres 2 lat. Kolejne badanie będzie konieczne dopiero po 4 latach od rejestracji pojazdu, ale trzecie po 5 latach, kiedy to rozpocznie się już normalny okres badań technicznych i będziesz musiał je wykonywać co 12 miesięcy.

Podsumowanie

 • Cena przeglądu – 2022 rok nie przyniósł zmian w cenach przeglądu i nadal dla samochodów osobowych kwota ta wynosi 99 zł
 • Badanie techniczne przejdzie spore zmiany w styczniu 2023 r.
 • Badanie nie trwa zbyt długo – jest to kwestia 15–20 minut

FAQ

Ile kosztuje przegląd auta z lpg 2022?

Przegląd auta z zamontowaną instalacją gazową jest wyraźnie droższy niż przegląd zwykłego samochodu osobowego – kosztuje aż 162 zł.

Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?

Tak, od 2022 roku przyniesie Ci to nawet korzyści, bo termin ważności będzie liczony od dnia wygaśnięcia poprzedniego badania, a nie od dnia wykonania nowego.

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line