/

Zdrowie
Śmierć bliskiej osoby Ważne informacje potrzebne do odszkodowania

Śmierć bliskiej osoby Ważne informacje potrzebne do odszkodowania

Małgorzata Wilsz

Małgorzata Wilsz

07.02.2018

Śmierć bliskiej osoby w wypadku to traumatyczne przeżycie. W wypadkach giną ludzie, którzy pozostawiają z dnia na dzień bez wsparcia i pomocy rodzinę i inne osoby bliskie. Najbliżsi nawet nie myślą w tych trudnych dla nich momentach o jakimkolwiek odszkodowaniu.

Żadne pieniądze nie zrekompensują straty bliskiego członka rodziny. Wypłacone środki mogą jedynie pomóc przystosować się do nowej sytuacji. Zwłaszcza w przypadku, gdy osoba zmarła wnosiła do rodziny istotny wkład materialny.

Rodzina po śmierci osoby bliskiej może ubiegać się od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy zdarzenia o rekompensatę pieniężną w postaci:

Sprecyzowanie żądań

Osoba, która domaga się odszkodowania od ubezpieczyciela, musi dokładnie określić swoje żądania. Do zgłoszenia roszczeń konieczne jest przedstawienie konkretnych dowodów. Zgodnie z zapisem kodeksu cywilnego to na osobie, która żąda wypłaty świadczeń, spoczywa ciężar udowodnienia ich zasadności.

Udokumentowanie swoich żądań w stosunku do ubezpieczyciela

Nie we wszystkich sytuacjach można zgłaszać wszystkie powyższe roszczenia. Ich zakres zależy bowiem od konkretnej sprawy i rodzaju szkody. Wszelkie roszczenia należy udokumentować. Stanowi to chyba największy problem dla osób, które o takie świadczenia się ubiegają.

Ubieganie się o stosowne świadczenia po śmierci bliskiego zwyczaj jest procesem trudnym i bolesnym. Konieczne jest składanie oświadczeń, opisywanie swojej sytuacji rodzinnej i materialnej przed i po wypadku. Należy także wykazać, że śmierć osoby bliskiej znacznie wpłynęła na pogorszenie sytuacji materialnej i rodzinnej.

Przede wszystkim konieczne jest przedłożenie ubezpieczycielowi dokumentacji wykazującej winę sprawcy. Jednocześnie jest to wykazanie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń sprawcy. Ponadto niezbędne jest przedstawienie następujących dokumentów i informacji:

  • rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym oświadczenie osoby, która domaga się wypłaty świadczenia;

  • wskazaniem relacji i zależności, jakie istniały pomiędzy zgłaszającym a zmarłym;

  • oświadczenia innych osób, np.:rodziny. przyjaciół, sąsiadów;

  • dokumenty zwiększające prawdopodobieństwo uzyskania świadczenia i decydujące o jego wysokości;

  • dokumenty wykazujące poniesione koszty oraz wskazujące na pogorszenie sytuacji materialnej.

Niestety, zgromadzenie takiej dokumentacji wymaga czasu i zaangażowania.

Warto wówczas zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy kancelarii specjalizującej się w dochodzeniu tego typu świadczeń. Ułatwi przejście przez trudną ścieżkę, jaką jest walka o należne pieniądze.

Osoby dotknięte tak wielką tragedią, jaką jest utrata bliskiego nie powinny rezygnować z możliwości dochodzenia odszkodowania. Świadczenia uzyskane od sprawcy wypadku mogą mieć bowiem istotny wpływ na ich sytuację materialną. Nie będą przecież mogli już liczyć na wsparcie osoby zmarłej. Będą musieli sami się borykać ze swoimi problemami i przeciwnościami losu.

Małgorzata Wilsz

Małgorzata Wilsz

Współpracownik Helpfind

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line