/

Samochód
Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź swoje punkty karne

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

08.12.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Nie zawsze jeździłeś zgodnie z przepisami i teraz nie masz pewności, ile masz przyznanych punktów karnych? Możesz to łatwo sprawdzić przez Internet. Zastanawiasz się też, ile można mieć punktów karnych, żeby nie stracić prawa jazdy? Za ile punktów zabierają prawo jazdy młodego kierowcy? Sprawdź w tym artykule!

CEPiK 2.0

Jak sprawdzić punkty karne? To bardzo proste. Usługa jest dostępna na stronach Cepik 2.0 i w aplikacji mObywatel. To bardzo ważne, aby korzystać jedynie z zaufanych stron rządowych. Pojawiły się już strony, dzięki którym oszuści wyłudzają pieniądze i wrażliwe dane. W systemie CEPiK 2.0 podana jest szczegółowa informacja na temat zgromadzonych punktów karnych. Możesz sprawdzić nie tylko ich liczbę, ale także gdzie i kiedy punkty trafiłī na Twoje konto.

Program ma także inne funkcje. Możesz sprawdzić także historię pojazdu, który chcesz kupić. Dzięki temu upewnisz się, czy sprzedający jest faktycznie właścicielem. Poznasz również przebieg danego pojazdu, co może się przydać, jeśli nie możesz tego sprawdzić w kabinie pojazdu. 

Profil zaufany

Potrzebujesz profilu zaufanego, zanim zalogujesz się do systemu CEPiK 2.0. Jest to usługa, która działa jak podpis elektroniczny. Dzięki temu tylko Ty masz dostęp do swoich poufnych danych. Dzięki profilowi zaufanemu zyskujesz też dostęp do innych platform. Należą do nich m.in ePUAP, który jest przydatny przy wyrabianiu nowego dowodu. Przedsiębiorcy zyskują dostęp do CEiDG, gdzie można nawet założyć firmę.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Jak założyć profil zaufany?

Są na to dwa sposoby. Możesz to zrobić przez Internet, co jest najwygodniejszą opcją. Wówczas do weryfikacji danych posłuży Ci internetowe konto w banku. Swoją tożsamość możesz też potwierdzić na miejscu, w którymś z urzędów lub w banku. W tych placówkach bez problemu założysz profil zaufany i sprawdzisz swoje punkty karne.

Punkty karne limit – Ile punktów karnych można mieć?

W normalnej sytuacji kierowcy mogą mieć na swoim koncie maksymalnie 24 punkty. Jeśli na Twoje konto trafi ich więcej, np. 25, to wówczas stracisz prawo jazdy. W przypadku nowych kierowców limit ten wynosi jedynie 20 punktów. Oczywiście prawa jazdy nie tracisz bezpowrotnie, bo po straceniu go możesz ponownie przystąpić do egzaminu teoretycznego, a później do egzaminu praktycznego. Co ważne, po pierwszej stracie prawa jazdy możesz to zrobić bez konieczności ponownego zaliczania kursu. 

Art.  135.  [Zatrzymanie prawa jazdy]

1.  Policjant:

1) zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku:

[...]

c) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny, o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,

d) przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1, 1a lub 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92a § 2, art. 92b, art. 97a lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535),

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-135

Jeśli obawiasz się, że zbliżasz się limitu punktów karnych, to koniecznie sprawdź swoje punkty karne. Nowy taryfikator punktów karnych obowiązujące od 2022 roku zasady dotyczące dłuższego okresu oczekiwania na usunięcie punktów sprawiły, że zdecydowanie łatwiej jest stracić uprawnienia do kierowania pojazdami.

Punkty uzyskane od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku będą usuwane dopiero po 2 latach od dnia opłacenia mandatu. Wcześniej były kasowane po roku od dnia otrzymania mandatu. W 2022 roku znacząco zwiększył się też limit punktów karnych za pojedyncze wykroczenie. Od tego czasu jest to aż 15 punktów, podczas gdy wcześniej można było ich dostać maksymalnie 10 za jedno przewinienie.

Co grozi za przekroczenie dozwolonej liczby punktów?

Doświadczeni kierowcy mogą zdobyć 24 punkty, jest to limit punktów karnych. Przepisy są znacznie bardziej rygorystyczne dla nowych kierowców. Jeżeli masz prawo jazdy krócej niż rok, to wówczas policjanci możesz zebrać jedynie 20 punktów. Jeżeli przekroczysz wymaganą liczbę, to stracisz prawo jazdy. 

Możesz je oczywiście później odzyskać. Konieczne jest jednak zdanie egzaminów. Musisz wtedy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i masz na to tylko jedno podejście. Trzeba też przejść dodatkowe badania psychologiczne. Jeżeli cała procedura się nie powiedzie, to musisz wówczas ponownie odbyć cały kurs prawa jazdy. Dopiero po zdaniu egzaminu odzyskasz swoje dokumenty. 

Bardzo ważne jest, aby pilnować liczby punktów karnych. Przed 17 września 2022 r. można było też na bieżąco pozbywać się punktów. Należało udać się na specjalny kurs organizowany przez WORD. Trwał on 6 godzin i był dodatkowo płatny. Kursy tego typu można było odbywać jedynie raz na 6 miesięcy. Jest on ponownie dostępny od 17 września 2023 roku.

Ile punktów karnych za przekroczenie limitu prędkości i jakie mandaty?

Chcesz wiedzieć, jakie są mandaty za prędkość? Coraz wyższe, bo przekroczenie prędkości, szczególnie w terenie zabudowanym, może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h to bardzo niebezpieczna sytuacja. Możesz przez to stracić prawo jazdy na 3 miesiące, a na dodatek na Twoim koncie w CEPiK pojawi się aż 11 punktów karnych.

Jeśli zdarzyłoby się, że w trakcie 3 miesięcy, podczas których nie będziesz mieć prawa jazdy, będziesz prowadzić auto, to niestety Twoja kara pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdami zostanie wydłużona o kolejne 3 miesiące. Maksymalna liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości to 15.

ile punktów karnych

Jakie mandaty grożą za przekroczenie prędkości?

Punkty za przekroczenie prędkości to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia samych mandatów za jazdę z nadmierną wartością na liczniku. Szczególnie dotkliwe są kary przy przekroczeniu wyższym niż 50 km/h. 

Przekroczenie prędkościWysokość mandatu
do 10 km/h50 zł
11–15 km/h100 zł
16–20 km/h200 zł
21–25 km/h300 zł
26–30 km/h400 zł
31–40 km/h800 zł (dwukrotność za recydywę)
41–50 km/h1000 zł (dwukrotność za recydywę)
51–60 km/h1500 zł (dwukrotność za recydywę)
61–70 km/h2000 zł (dwukrotność za recydywę)
powyżej 70 km/h2500 zł (dwukrotność za recydywę)

Mandaty za zbyt szybką jazdę są dosyć wysokie i otrzymują je nawet osoby poszkodowane w wypadkach, mimo że to drugi kierowca bezpośrednio doprowadził do powstania kolizji, np. poprzez wykonanie nieprawidłowego manewru. Po takim zdarzeniu warto się zgłosić po dopłatę do odszkodowania. Dzięki temu bez problemu naprawisz pojazd, bez sięgania do własnej kieszeni.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind

Ile jest punktów karnych za przewinienia związane z przepisami bezpieczeństwa?

Zastanawiasz się, jaką liczbę punktów karnych dostaniesz za konkretne przewinienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym? Jesteś w dobrym miejscu. Z poniższej tabeli dowiesz się, ile punktów i jakie mandaty można dostać za różne wykroczenia, np mandat za brak przeglądu.

Taryfikator mandatów
Jakie przewinienie?Ile punktów karnych?Jaki mandat?
Nieważny przegląd11500–5000 zł
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa5100 zł
Jazda bez kasku ochronnego, jeśli jest obowiązkowy5100 zł
Wjazd na pas między dwoma jezdniami5100 zł
Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa5–8100 zł
Przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami5–15300 zł
Zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu6150 zł
Niezatrzymanie pojazdu, aby umożliwić pieszym wejście do pojazdu komunikacji miejskiej, jeżeli na przystanku nie ma wysepki6300 zł
Utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym na sygnale8500–2500 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub na placu81500 zł (dwukrotność za recydywę)
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania81500 zł (dwukrotność za recydywę)
Jazda po chodniku wzdłuż, gdy jest to zabronione81500 zł (dwukrotność za recydywę)
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania101500 zł (dwukrotność za recydywę)
Przewożenie osoby nietrzeźwej lub po użyciu podobnego środka na motocyklu lub rowerze10500 zł
Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, jeśli kierowca trzyma urządzenie w ręku12500 zł
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez drogę poprzeczną na skrzyżowaniu121500 zł (dwukrotność za recydywę)
Złamanie zakazu wyprzedzania151000 zł (dwukrotność za recydywę)
Nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych151500 zł (dwukrotność za recydywę)
Omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu151500 zł (dwukrotność za recydywę)
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych151500 zł (dwukrotność za recydywę)
Niezatrzymanie pojazdu, jeśli osoba niepełnosprawna o widocznie ograniczonej sprawności ruchowej chce przejść przez jezdnię151500 zł (dwukrotność za recydywę)
Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila)10 pkt. i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat)2500 zł (dwukrotność za recydywę)
Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf

Ile punktów i jakie mandaty za inne wykroczenia?

Wykroczenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym to nie jedyne przewinienia, za które możesz dostać mandat i punkty karne. Są też inne, teoretycznie mniej poważne kwestie, za które policjanci mogą Cię ukarać. 

  • Mandat za przyciemnione szyby, które przepuszczają mniej niż 70% światła – do 3000 zł, konfiskata dowodu rejestracyjnego;
  • Mandat za postój w niewłaściwym miejscu – od 100 do 1200 zł, od 1 do 6 punktów;
  • Używanie pojazdu, który generują uciążliwą ilość spalin lub uciążliwy hałas – do 300 zł;
  • Mandat za jazdę bez uprawnień – 1500 zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okresy od 6 miesięcy do 3 lat;
    Mandat za złe parkowanie na kopercie dla niepełnosprawnych – 800 zł i 8 punktów.

Podsumowanie

  • Kierowca, który ma prawo jazdy ponad rok, może zebrać maksymalnie 24 punkty, zanim straci prawo jazdy. Kierowcy z krótszym stażem mogą zebrać maksymalnie 20 punktów.
  • Najczęstszym wykroczeniem drogowym jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości za które można otrzymać nawet 15 punktów karnych.
  • Mechanizm sprawdzania punktów karnych: Autor wyjaśnia, jak sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych na swoim koncie możesz sprawdzić w CEPiK lub w aplikacji mObywatel.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Źródła

Rozporządzenie w sprawie centralnej ewidencji pojazdów

Rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń

Ustawa Prawo o ruchu drogowym

gov.pl

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line