/

Samochód
Stłuczka samochodowa z nie mojej winy - jak uzyskać odszkodowanie OC?

Stłuczka samochodowa z nie mojej winy - jak uzyskać odszkodowanie OC?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

30.03.2021

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Nawet drobna kolizja to stres i nerwy. Ktoś uszkodził Twoje auto np. na parkingu? Sprawdź, jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy i co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości przyznanego świadczenia.

Stłuczka co robić? Jak się zachować?


Takie z pozoru niegroźne zdarzenie drogowe może przytrafić się każdemu, a większość z nas nie ma pojęcia co robić, jak w takiej sytuacji się zachować.

 1. Upewnij się, że żaden z uczestników zdarzenia nie jest ranny.
 2. Jeśli ktoś z osób uczestniczących w stłuczce został ranny wezwij pogotowie ratunkowe, a do czasu przyjazdu ratowników udzielaj pierwszej pomocy rannym.
 3. Nikt z uczestników nie został ranny? Przestaw auto, tak aby nie utrudniało ruchu innym pojazdom i nie zagrażało bezpieczeństwu innym uczestnikom.
 4. Jesteś poszkodowanym? Spisz ze sprawcą o oświadczenie o kolizji drogowej.
 5. Nie możesz dojść do porozumienia z drugim kierowcą odnośnie tego, kto jest winnym spowodowania stłuczki? Wezwij na miejsce policję. Funkcjonariusze rozstrzygną, kto odpowiada spowodowanie kolizji i sporządzi notatkę, która będzie dla Ciebie pomocna w procesie likwidacji szkody z OC sprawcy.

Oświadczenie o stłuczce- jak napisać?


Oświadczenie o stłuczce możesz spisać odręcznie na zwykłej kartce papieru. Warto jednak przechowywać gotowy druk stłuczki samochodowej, który możesz pobrać tutaj: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Oświadczenie powinno wskazywać:

 • dokładne miejsce zdarzenia,
 • datę i godzinę zdarzenia,
 • dane osoby poszkodowanej,
 • dane sprawcy,
 • dane pojazdów - w tym w szczególności numer polisy OC sprawcy,
 • okoliczności zdarzenia,
 • opis uszkodzeń,
 • przyznanie się sprawcy do winy.

Taki dokument musi zostać podpisany przez obie strony, czyli poszkodowanego i sprawcę. Zwróć uwagę na opis zdarzenia drogowego - jak najdokładniej przedstaw przebieg wydarzeń. Zrób także dokumentację zdjęciową.

oświadczenie stłuczka

Stłuczka samochodowa nie z mojej winy - jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy?

Stłuczka samochodowa nie z mojej winy - co zrobić? Jeśli doszło do stłuczki z nie Twojej winy, to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Przypomnijmy, ubezpieczenie samochodu OC jest obligatoryjne. Umowy ubezpieczenia OC muszą zawrzeć wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych.

Aby otrzymać odszkodowanie za stłuczkę należy zgłosić szkodę komunikacyjną, najlepiej jak najszybciej, do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych mija wraz z upływem 3 lat od momentu, gdy osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie lub mogła dowiedzieć się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Okres ten nie może trwać dłużej, niż 10 lat licząc od dnia zdarzenia drogowego.

Ważny przepis prawny
Art. 442 Kodeksu cywilnego - Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody

Szkodę możesz zgłosić listownie, telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą znajdującego się na stronie internetowej specjalnego formularza. Do zgłoszenia załącz oświadczenie sprawcy oraz wykonaną na miejscu zdarzenia dokumentację zdjęciową. To znacznie przyspieszy proces likwidacji szkody z OC sprawcy.

Następnie nie masz innego wyjścia, jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na kontakt ze strony ubezpieczyciela. Możesz spodziewać się wizyty rzeczoznawcy samochodowego. Przy niewielkiej stłuczce nierzadko wystarczą same zdjęcia uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest wykonanie wyceny szkody, tj. przedstawienie kosztorysu naprawy pojazdu i decyzji o przyznaniu odszkodowania. W przypadku stłuczki ubezpieczyciel zapewne orzeknie o szkodzie częściowej. Wypłata odszkodowania powinna nastąpić w w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Dowiedz się więcej: Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

Co zrobić, gdy nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela, to możesz wystosować reklamację a po wyczerpaniu tej drogi masz możliwość złożyć skargę na ubezpieczyciela do Rzecznika Finansowego.

Masz także prawo wybrać drogę sądową, która nie oszukujmy się będzie Cię sporo kosztować i nie tylko pod względem finansowym. Wymaga także poświęcenia sporych nakładów czasowych - postępowanie sądowe trwa co najmniej kilkanaście miesięcy.

Wyższe odszkodowanie możesz otrzymać korzystając z propozycji dopłaty do odszkodowania. Proces jej uzyskania jest prosty i szybki. Wysyłasz kosztorys naprawy samochodu i decyzję ubezpieczyciela. Po kilku dniach otrzymasz ofertę dopłaty do odszkodowania z OC, a jeśli zdecydujesz się niej skorzystać, pieniądze wpłyną na Twoje max. w ciągu 5 dni od podpisania umowy o cesję wierzytelności.

Nasze statystyki potwierdzają, że większość odszkodowań wypłacanych w ramach OC sprawcy jest zaniżonych. Najczęściej, jak wynika z naszych analiz kosztorysów, powodem jest zastosowanie przez ubezpieczyciela cen nieoryginalnych części, zbyt niskich stawek za robociznę czy zaniżenie wartości przed szkodą i zawyżeniem wartości wraku - w przypadku szkody całkowitej.

Stłuczka samochodowa z mojej winy co dalej?


Jeśli wina za stłuczkę samochodową leży po Twojej stronie, to posiadając ważną polisę OC nie musisz się obawiać, że z własnej kieszeni będziesz zobligowany do poniesienia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego. Odszkodowanie za stłuczkę zostanie pokryte z Twojego OC.

Dlatego też złym pomysłem jest uciekanie z miejsca zdarzenia drogowego czy wymigiwanie się od obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia komunikacyjne, tj. OC samochodu.

Więcej dowiedz się z artykułu: Szkoda parkingowa - co musisz wiedzieć? Kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Posiadasz polisę AC? Sprawdź w poniższej tabeli, kiedy możesz otrzymać odszkodowanie AC na naprawę swojego pojazdu. Oczywiście istotny jest w tym przypadku udział własny w szkodzie.

Kiedy można naprawić samochód z AC?

Kolizja lub wypadekKradzieżInne zdarzenia
miałeś stłuczkę ktoś ukradł Twój pojazdzderzenie z dziką zwierzyną
ktoś uszkodził Twój samochóddoszło do kradzieży wyposażenia Twojego autapogryzienie okablowania przez gryzonie
Twoje auto zostało uszkodzone np. przez padający gradTwój samochód został uszkodzony w trakcie próby kradzieżynp. dron lub inny obiekt latający spadnie na Twój pojazd
Przykładowe sytuacje, które obejmuje ubezpieczenie AC

Kolizja na parkingu i ucieczka

Jeśli w trakcie parkowania uszkodziłeś stojący obok samochód, to najlepszym rozwiązaniem jest zaczekanie na właściciela auta lub pozostawienie danych kontaktowych np. za wycieraczką samochodową.

Musisz wiedzieć, że ucieczka z miejsca kolizji czy wypadku oznacza poważne konsekwencje zarówno karne, jak i ubezpieczeniowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z miejsca zdarzenia drogowego można się oddalić jedynie w celu wezwania pomocy.

O tym, jakie dokładnie konsekwencje grożą sprawcy można przeczytać w artykule: Czym grozi ucieczka z miejsca kolizji?

Ile wynosi mandat za stłuczkę?

To, ile wynosi mandat za stłuczkę zależy od okoliczności. Generalnie zasada jest taka, że jeśli Policja zostanie na miejsce zdarzenia to sprawca może otrzymać mandat w wysokości od 200 do 500 zł za spowodowanie takiego zdarzenia, które miało wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (jeśli do takiej sytuacji doszło).

Jednak nie tylko sprawca, ale i poszkodowany może otrzymać mandat. Funkcjonariusze mogę wystawić także mandat za m.in.:

 • nieusunięcie pojazdu z miejsce zdarzenia, jeśli nikt nie został ranny lub nie było ofiary śmiertelnej - 150 zł;
 • brak posiadania przez kierowcę wymaganych dokumentów - 50 zł za brak jednego dokumentu, max. mandat 250 zł;
 • kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub podobnego środka - 500 zł.

Uwaga! Jeśli w wyniku zdarzenia nie ma rannych lub zabitych to nie ma obowiązku wzywania Policji. Jeśli przyznasz się do winy i podpiszesz oświadczenie sprawcy unikniesz mandatu za stłuczkę i naliczenia punktów karnych.

Podsumowanie:

 1. Należy wezwać Policję, jeśli sprawca nie przyznaje się do winy lub uciekł albo w wyniku zdarzenia ktoś został ranny.
 2. W celu uzyskania odszkodowania za stłuczkę zgłoś szkodę ubezpieczycielowi sprawcy.
 3. Nie zgadzasz się z ubezpieczycielem odnośnie wysokości przyznanego odszkodowania OC? Możesz m.in złożyć odwołanie lub uzyskać dopłatę od firmy odszkodowaczej.
 4. Jako sprawca pamiętaj, aby przekazać osobie poszkodowanej numer polisy OC i spisać oświadczenie o kolizji.

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line