/

Samochód
Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy. Czy można coś zrobić?

Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy. Czy można coś zrobić?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

22.09.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Brak sprawcy to poważny problem. Od kogo dostaniesz wtedy odszkodowanie? Oczywiście zależy to od sytuacji, ale istnieje kilka możliwości. Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie skutki wywołał wypadek. Niestety jest również szansa na to, że wcale nie dostaniesz odszkodowania. Z tego artykułu dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji o szkodzie komunikacyjnej.

Co to jest szkoda komunikacyjna?

Co to jest szkoda? Szkoda komunikacyjna to następstwo wydarzenia drogowego, w którym brał udział co najmniej jeden pojazd. Oczywiście zazwyczaj są to dwa pojazdy, z czego jeden z nich należy wówczas do sprawcy. Taka osoba powinna pokryć szkody, które spowodowała. 

Zgłoszenie szkody powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego to podstawa, jeśli chcesz dostać odszkodowanie. Oczywiście samo zgłoszenie nie wystarczy, żeby ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie w dokładnie takiej kwocie, jaka Ci się należy. 

Rozliczenie szkody komunikacyjnej

Szkodę komunikacyjną możesz rozliczyć kosztorysowo lub warsztatowo. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale ich cel jest taki sam – doprowadzić pojazd do stanu sprzed szkody. W przypadku metody warsztatowej Twój samochód powinien być przywrócony do tego stanu bez Twojego wkładu finansowego. Z kolei metoda kosztorysowa zakłada, że dostaniesz pieniądze, które pozwolą Ci doprowadzić pojazd do stanu sprzed szkody. Jeśli po naprawie zostanie Ci jakaś kwota, to możesz z nią zrobić, co zechcesz.

Rozliczenie warsztatowe nie zawsze jest możliwe. Nie zawsze jest też bardziej korzystne. Jest to metoda zwana również bezgotówkową, bo to warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem – nie dostaniesz żadnej sumy pieniężnej jak w przypadku metody kosztorysowej. Metoda bezgotówkowa jest zdecydowanie częściej wykorzystywana w przypadku polis AC niż OC. Oczywiście pod warunkiem, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia zakładają taką formę naprawy.

Metoda kosztorysowa to bardziej popularne rozwiązanie w przypadku szkód komunikacyjnych rozliczanych z OC sprawcy zdarzenia. Jest też często wykorzystywaną opcją dla polis AC, które zakładają udział własny w szkodzie, czyli pokrycie części wydatków z własnej kieszeni. Czasami może być tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe wymusi na Tobie wykupienie polisy z takim zapisem, jeśli masz bogatą historię kolizji. 

Metoda kosztorysowa to dobre rozwiązanie, jeśli wiesz, że zaufany warsztat naprawi Twój samochód w korzystnej cenie. Niestety odszkodowanie w kwocie bezspornej może nie wystarczyć nawet na taką naprawę, więc warto wtedy skorzystać z dopłaty do odszkodowań. W ciągu 3 dni roboczych od przesłania wyceny szkody dowiesz się, jaką kwotę w ramach odkupu odszkodowania możesz od nas dostać. Analiza jest zawsze bezpłatna i niezobowiązująca.

Szkoda komunikacyjna – czy trzeba wzywać policję?

Nie ma obowiązku wzywania policji, ale warto to zrobić. Dlaczego? Policja bez większego problemu ustali sprawcę i sporządzi notatkę, która może stanowić twardy dowód dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawcy wypadku może próbować się wycofać z ustaleń, które zawrzecie w oświadczeniu sprawcy kolizji. Jeśli wezwiesz policję i jej funkcjonariusze sporządzą notatkę, to z takich ustaleń już nie da wycofać. 

Policję trzeba też wezwać, jeśli któryś z pojazdów został uszkodzony na tyle poważnie, że nie da się go usunąć z jezdni. W przypadku wypadku samochodowego, czyli sytuacji, w której co najmniej jedna osoba doznała obrażeń ciała, również trzeba wezwać policję.

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie znasz jego numeru rejestracyjnego, to również wezwij policję, aby jej funkcjonariusze ustalili przebieg zdarzenia. Będzie to dla Ciebie niezwykle istotny dowód podczas dochodzenia odszkodowania.

Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

Tak, możesz dostać odszkodowanie z polisy OC sprawcy, jeżeli uciekł on z miejsca zdarzenia. Potrzebny Ci będzie jego numer rejestracyjny, dzięki któremu policja ustali dane sprawcy, w tym numer jego polisy. Konieczne będzie też wykazanie jego winy – na drodze sądowej lub polubownie. 

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Jeśli nie znasz numeru rejestracyjnego sprawcy, a w okolicy nie było kamer i świadków, to niestety znalezienie go nie będzie możliwe nawet z pomocą policji. Jeśli nie masz żadnych obrażeń na ciele (chociażby uraz biczowy), które zostały określone na wywołujące uszczerbek na zdrowiu przez minimum 14 dni, to nie dostaniesz odszkodowania również od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli masz jakieś obrażenia ciała po wypadku, to wówczas UFG wypłaci Ci odszkodowanie za krzywdę i za straty materialne (uszkodzenia samochodu, koszty leczenia).

Nieznany sprawca a odszkodowanie z AC

Jeśli masz wykupioną polisę AC, to wówczas możesz bez większych problemów dostać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu. Koniecznie wezwij policję na miejsce zdarzenia, żeby mieć twarde dowody dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dalej wszystko zależy od tego, jak wyglądają Ogólne Warunki Ubezpieczenia Twojej polisy. Nie musisz się jednak martwić, bo jeśli policja ustali, że nie jesteś sprawcą kolizji, to na pewno ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Prawdopodobnie takie odszkodowanie będzie zaniżone, ale możesz się zgłosić po dopłatę.

Wystarczy, że wyślesz do nas swój kosztorys naprawy pojazdu wraz z kopią umowy polisy. Nasi rzeczoznawcy przeanalizują dokumentację i w ciągu 3 dni roboczych oddzwonimy do Ciebie z informacją zwrotną odnośnie kwoty, jaką możemy Ci zaproponować w ramach dopłaty.

Możesz się z nami skontaktować również wtedy, kiedy ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania. Przeanalizujemy sprawę i sprawdzimy, co możemy dla Ciebie zrobić.

Kiedy można dostać odszkodowanie z UFG?

Odszkodowanie z UFG możesz dostać pod warunkiem, że w wyniku zdarzenia drogowego zostało naruszone Twoje zdrowie. Oczywiście mowa tu o sytuacji, w której sprawca zdarzenia zbiegł z miejsca zdarzenia i nie jest znany.

szkoda komunikacyjna

Pamiętaj też, że o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z UFG możesz się starać pod warunkiem, że nie masz polisy AC, z której możesz pokryć powstałe szkody. Później Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje utracone przez Ciebie zniżki. Jeżeli odszkodowanie z AC nie wystarczyłoby na całkowite pokrycie szkody, to UFG dopłaci Ci resztę kwoty.

UFG zapłaci Ci też, jeśli wypadek został spowodowany przez pieszego, a pierwszeństwo na pasach było w tym przypadku po Twojej stronie, bo pieszy wtargnął na przejście na czerwonym świetle.

Podsumowanie

  • Szkoda komunikacyjna powstaje w wyniku wypadku drogowego i może być likwidowana z OC sprawcy lub z polisy AC.
  • Jeśli sprawca jest nieznany, to możesz zlikwidować szkodę z AC. Jeśli zostały przez Ciebie odniesione obrażenia ciała, to odszkodowanie może Ci wypłacić UFG.
  • Niezależnie od tego, skąd uzyskasz odszkodowanie, warto zadbać o dopłatę, żeby kwota była uczciwa.

Źródła

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

UFG.pl

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line