Co należy wiedzieć, gdy dojdzie do szkody w wyniku wypadku? Zwykle poszkodowani nie są w pełni świadomi tego. Nie zawsze też wiedzą, co im przysługuje. Zebraliśmy zatem 5 najważniejszych faktów, które powinien znać każdy poszkodowany, przy szkodzie OC
Ubezpieczyciel wymaga dokumentacji
Poszkodowany podczas zgłoszenia szkody, np.: przez telefon lub formularz internetowy podaje jedynie podstawowe dane:
- Twoje imię i nazwisko
- imię i nazwisko sprawcy
- numer polisy sprawcy
- miejsce zdarzenia
- krótki opis kolizji
Ubezpieczyciel potrzebuje jednak potwierdzenia tych danych, a także bardziej szczegółowych informacji. Dzięki temu ustala on dokładniej swoją odpowiedzialność, a także wysokość odszkodowania. Musisz zatem dostarczyć:
- kopie dokumentów tożsamości
- dowód rejestracyjny pojazdu
- kopię prawa jazdy
- oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną
- dokumentację zdjęciową szkody i miejsca zdarzenia
Nie musisz przedstawiać rachunków
Niekiedy ubezpieczyciele wymagają, aby dostarczyć rachunki za naprawę. Wydaje się to naturalne, ponieważ są one najprostszym dowodem potwierdzającym poniesione wydatki. Należy jednak pamiętać, że starając się o odszkodowanie nie musisz udowadniać zasadności roszczeń. To po stronie ubezpieczyciela leży ustalenie wysokości odszkodowania. Dysponuje on odpowiednim personelem i narzędziami, aby zrobić to precyzyjnie. W takim przypadku faktury są zbędne.
Odszkodowanie w pełnej kwocie należy Ci się także w momencie, gdy nie chcesz naprawiać samochodu.Nie masz obowiązku naprawiania szkód, nawet gdy starasz się o pieniądze od ubezpieczyciela. Ten tymczasem ma obowiązek pokryć wszystkie straty, jakie poniosłeś.
Nie ponosisz żadnych kosztów — nawet za dodatkowe usługi
Jako poszkodowany ponosisz żadnych kosztów. Wszystkie wydatki w tym przypadku ponosi sprawca wypadku. Są to przede wszystkim koszta naprawy Twojego pojazdu. Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, które w pełni pokryje wszystkie koszta. Jeżeli masz co do tego wątpliwości — możesz poprosić o kolejne oględziny. Masz także możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela.
Po wypadku pojawiają się też inne straty, za które również należy się rekompensata. Możesz starać się także o inne świadczenia:
- samochód zastępczy lub holowanie
- odszkodowanie za utratę wartości handlowej
- zwrot utraconych zarobków
- renta i inne świadczenia zwrotne
- zwrot kosztów leczenia
- zadośćuczynienie za straty niematerialne
Ubezpieczyciel zwykle nie informuje o wszystkich możliwościach przysługujących poszkodowanemu. Dodatkowe świadczenia przyznawane są dopiero po złożeniu kolejnych wniosków. Warto zatem wcześniej zorientować się, co przysługuje po wypadku.
Naprawa szkody nowymi częściami
Ubezpieczyciele najczęściej narzucają stosowanie części zamiennych. Nie są to części od producenta samochodu. Często więc są to części gorszej jakości lub niedopasowane do modelu, który posiadasz. Jeszcze kilka lat temu stałą praktyką Towarzystw Ubezpieczeniowych było stosowanie części używanych. Wszystkie te praktyki sprawiają, że ubezpieczyciel wystawia kosztorys, w którym się pojawiają zaniżone koszty naprawy. To prowadzi do wypłacenia niskiego odszkodowania.
Jeżeli w Twoim samochodzie zostały uszkodzone oryginalne części, masz prawo domagać się takich samych od tego samego producenta. Jeżeli nie jest to możliwe — Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno Cię o tym powiadomić na piśmie.
Ty wybierasz tryb likwidacji szkody
Obecnie poszkodowani mają dwie możliwości likwidacji szkody:
- Forma kosztorysowa — ubezpieczyciel przesyła rzeczoznawcę, który dokonuje oględzin, a następnie sporządza kosztorys. Na jego podstawie wypłacane jest odszkodowanie.
- Forma bezgotówkowa/warsztatowa — wybrany warsztat dokonuje oceny stanu samochodu, a następnie naprawy. Po zakończeniu prac wystawia on fakturę, która jest następnie opłacana przez ubezpieczyciela.
Wynika to z przepisów, wedle których sprawca wypadku ma obowiązek zwrócić koszty naprawy lub sam jej dokonać. W rzeczywistości obowiązek naprawy szkód przechodzi na ubezpieczyciela. To do Ciebie należy wybór najwygodniejszej dla Ciebie metody.
W procesie likwidacji szkody masz dość swobodny wybór sposobu naprawy szkody i wypłaty odszkodowania. Możesz również wybrać dodatkowe świadczenia. Wiele Towarzystw umożliwia także sprawdzenie etapu likwidacji. Dodatkowa wiedza umożliwi Ci lepszą kontrolę. A to pozwoli Ci na uzyskanie wyższego odszkodowania.