Tematem uszczerbku na zdrowiu, chyba najbardziej zainteresowani są poszkodowani w wypadkach. Od wysokości uszczerbku na zdrowiu będą uzależnione dalsze czynności w zakresie dochodzenia roszczeń- na przykład ubezpieczyciela, u którego sprawca posiadał polisę OC w dniu wypadku.
Stwierdzony uszczerbek- na jakiej podstawie?
Za trwały uszczerbek na zdrowiu uważa się nieodwracalne i trwałe inwalidztwo całego organizmu lub poszczególnych narządów. Oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik powołany przez zakład ubezpieczeniowy. Orzecznik wydaje opinię zaoczną (wyłącznie na podstawie dokumentacji medycznej) lub opinię naoczną (na podstawie dokumentacji medycznej i badania z udziałem osoby poszkodowanej). Lekarz sporządza opinię według kryteriów takich jak:
- doznane obrażenia fizyczne i psychiczne
- przebieg leczenia
- przeprowadzone operacje i zabiegi
- doznane cierpienie fizyczne i psychiczne
- rokowania na przyszłość
W jaki sposób jest liczona szkoda osobowa
Uszczerbek na zdrowiu u poszkodowanego ustalany jest przez orzecznika procentowo na podstawie tabeli oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy zakład ubezpieczeniowy posiada swoje tabele ocen, które czasami nieznacznie różnią się w ocenie procentowej. W większości przypadków ocena opiera się na wartościach od – do, czyli w tak zwanych widełkach.
Znając widełki, w jakich będzie poruszał się lekarz, szacując uszczerbek na zdrowiu, możemy określić mniej więcej przyszłe odszkodowanie. Tutaj pojawia się trudność, nie tylko dla zakładów ubezpieczeniowych, ale i dla sądów. Uszczerbek na zdrowiu jest wartością tylko pomocniczą a ubezpieczyciel czy sąd, podczas ustalania kwoty zadośćuczynienia bierze pod uwagę wiele czynników, jak na przykład:
- wiek
- płeć poszkodowanego
- szpecące blizny powypadkowe
- wykonywany zawód i wpływ wypadku na zdolność do pracy
Komu więcej, komu mniej?
W przypadku młodej kobiety z blizną na twarzy po wypadku otrzyma parokrotnie wyższe zadośćuczynienie niż dojrzały mężczyzna z podobnym urazem. W przypadku zadośćuczynienia jego wysokość jest całkowicie uznaniowa i tylko od staranności i precyzji składanych dokumentów w zgłoszeniu do ubezpieczyciela, będzie zależeć kwota, jaką uzyskamy w ramach tego roszczenia. Jednakże do negocjacji z ubezpieczycielem w zakresie otrzymania adekwatnej kwoty odszkodowania warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.


Patrycja Gmurowska
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Co powinno zawierać skuteczne zgłoszenie wypadku przy pracy?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.05.2023
9 min
KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?
Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....
Urazy
21.04.2023
13 min
Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....
Urazy
03.04.2023
11 min
Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?
Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....
Urazy
Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.
Bezpłatna analiza dokumentacji
Opieka eksperta
Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń
Bogate doświadczenie naszych pracowników
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line