Osoba poszkodowana, która została potrącona przez samochód, odnosi zwykle poważne obrażenia ciała i może cierpieć z tego powodu już do końca życia. Nie każdy poszkodowany zdaje sobie sprawę z tego, że szkoda, którą odniósł, powinna zostać naprawiona przez zakład ubezpieczeń, w którym zawarte było ubezpieczenie OC samochodu, który spowodował wypadek. Co więcej – nie każda wypłata odszkodowania jest adekwatna do doznanych obrażeń ciała i trzeba wiedzieć jak walczyć z ubezpieczycielem, który zaniża świadczenie.
Czy pieszy potrącony przez samochód ma szanse na odszkodowanie?
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu niebezpiecznych wypadków z udziałem pieszych. Czasami jest tak, że pieszy przyczynia się swoim zachowaniem do wypadku, np. wbiegając na pasy na czerwonym świetle lub przechodząc przez ulicę w miejscu niedozwolonym. W obu przypadkach nie wolno się poddawać i trzeba walczyć o swoje prawa. Może się okazać, że obok nieprawidłowego zachowania pieszego, również kierowca samochodu naruszył przepisy prawa, jadąc za szybko lub nie obserwując należycie drogi.
Jak postępować po wypadku?
Jeśli zostaniesz potrącony przez samochód, należy wezwać policję i pogotowie, szczególnie gdy kierujący pojazdem nie przyznaje się do winy. Czasem niewielkie stłuczenie czy uraz głowy może się okazać niebezpieczny w przyszłości i skutkować poważnymi dolegliwościami. Jeśli policja prowadzi dalej postępowanie, warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika, który będzie „trzymał rękę na pulsie” i pomagał na każdym etapie sprawy. Analizował wydawane przez policję lub prokuraturę pisma i dokumenty, a także doradzi, kiedy trzeba interweniować w sprawie.
Jakie odszkodowanie zapłaci zakład ubezpieczeń?
Osoba ranna, która została potrącona przez samochód, może doznać ogólnych potłuczeń ciała i poważniejszych urazów w postaci ran, złamań, wstrząśnienia mózgu, ale i przebywać w śpiączce. Jednym słowem poszkodowany doznaje uszczerbku na zdrowiu, który najczęściej jest trwały i może być leczony już do końca życia. Poszkodowany powinien otrzymać za poniesione obrażenia ciała zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie wypłacane jest w formie pieniężnej i najczęściej poprzedzone jest komisją lekarską, na której poszkodowany jest badany przez lekarza orzecznika.
Zapłata za poniesione koszty, utracony dochód
Zakład ubezpieczeń powinien zwrócić poniesione przez poszkodowanego koszty leczenia (wizyty lekarskie, zakupione leki, środki opatrunkowe itp.), koszty dojazdów do lekarzy, ale i wyrównać stratę, jaką osoba poszkodowana poniosła w dochodzie. Poszkodowanemu należy się także zwrot za opiekę, którą sprawowały nad nim najbliższe osoby. Niestety otrzymanie właściwej zapłaty za doznaną na skutek wypadku krzywdę może być procesem długim, a walka z ubezpieczycielem, który często zaniża odszkodowania nierówna. Dlatego warto poszukać doświadczonego pełnomocnika, który przeprowadzi przez całe postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, pomoże zebrać potrzebne dokumenty i w razie potrzeby będzie się w naszym imieniu odwoływał.