/

Finanse
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

10.11.2021

Twoje zobowiązanie wobec banku lub firmy pożyczkowej już dawno wygasło, ale mimo to nadal widnieje w rejestrze BIK? Masz prawo złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania Twoich danych.

Jaka jest podstawa prawna w zakresie przetwarzania danych w BIK?

Podstawą prawną w zakresie przetwarzania danych w BIK jest art. 105a prawa bankowego. W tym systemie znajdują się informacje dot. kredytów i pożyczek - zarówno tych spłaconych w terminie, jak i tych z opóźnieniami.

Przeczytaj także: Czyszczenie BIK - czyli jak odbudować wiarygodność kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej jest administratorem tych danych, co oznacza że gromadzi je i w określonych przypadkach udostępnia innym podmiotom. Informacje, które trafiają do rejestru BIK pochodzą od banków, firm pożyczkowych lub SKOK-ów.

Jak usunąć dane z BIK?

Jeżeli chcesz usunąć swoje dane z systemu Biura Informacji Kredytowej, to musisz przygotować stosowne pismo i złożyć je w banku, który przekazał do BIK-u Twoje dane.

Nie kieruj zatem wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie danych bezpośrednio do BIK. Jako moderator tych danych, BIK może je edytować czy usunąć tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wystąpi o to podmiot finansowy, który je wprowadził do rejestru.

Co powinien zawierać wniosek o wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania?

Taki wniosek, który należy złożyć w BIK powinien zawierać takie kluczowe elementy jak:

 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • numer umowy o pożyczkę lub umowy kredytowej,
 • informacje o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych,
 • podstawę prawną i uzasadnienie wniosku.

Odpowiedź na takie pismo powinno przyjść w ciągu 30 dni od dnia jego dostarczenia.

W jakich celach BIK przetwarza Twoje dane?

Biuro Informacji Kredytowej przetwarza Twoje dane w następujących celach:

 • realizacja czynności bankowych

Dane w systemie BIK są przetwarzane przede wszystkim w celu oceny zdolności kredytowej oraz analizy ryzyka kredytowego. Raport z BIK może być również przydatny, gdy starasz się o kredyt darmowy sankcja, czyli o zwrot kosztów kredytu za błędy w umowie, a masz zamknięty kredyt.

 • analiza i statystyka

Wynikiem przetwarzania danych w celach analitycznych czy statystycznych nie są jednak dane osobowe. Ponadto takie dane nie mogą służyć za podstawę podejmowania decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu finansowania.

 • metody wewnętrzne i inne

Dane zgodnie z art. 105a ust. 4 Prawa bankowego mogą być wykorzystywane do stosowania wewnętrznych metod oraz innych metod czy modeli.

 • rozpatrywanie reklamacji i roszczeń

Przetwarzanie danych osobowych może się odbywać z uwagi na uzasadniony prawnie interes administratora, a takim jest rozpatrywanie reklamacji oraz obrona przed ewentualnymi roszczeniami.

Jakie dane są przetwarzane w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej przetwarza Twoje dane w następującym zakresie:

 • dane, które identyfikują Cię jako osobę: imię i nazwisko, nr PESEL, numer i seria dowodu tożsamości, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki i jej nazwisko panieńskie, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia;
 • dane kontaktowe: adres, numer telefonu;
 • dane socjodemograficzne: dane dot. zatrudnienia, poziomu wykształcenia, dochodów, stanu cywilnego, liczebności gospodarstwa domowego, majątkowości małżonków;
 • dane dot. kredytu: kwota oraz waluta zobowiązania, źródło finansowania, numer i stan rachunku, data zawarcia umowy kredytowej, cel kredytu, warunki finansowania, zabezpieczenie kredytu, przebieg realizacji zobowiązania, data zakończenia zobowiązania, przyczyny niezrealizowania zobowiązania bądź opóźnień, stan zadłużenia, informacja o konsumenckiej upadłości, decyzja o przyznaniu kredytu lub odmowie przyznania kredytu, dane dot. wniosków o kredyt.

Przez jaki okres są przetwarzane dane przez BIK?

To przez jaki okres są przetwarzane dane przez BIK zależy od tego, do jakich celów są lub będą wykorzystywane.

Cele związane z wykonywaniem czynności bankowych:

 • przez okres trwania zobowiązania,
 • po wygaśnięciu zobowiązania - jeśli wyrazisz na to zgodę lub po spełnieniu warunków - art. 105a ust. 3 Prawa bankowego, maksymalnie przez okres 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania,
 • dla zapytań kredytowych - przez okres do 5 lat od ich przekazania, dane te są udostępniane nie dłużej, niż przez 12 miesięcy od momentu ich przekazania.

Cele związane ze stosowaniem metod wewnętrznych itp. - art. 105a ust. 4 Prawa bankowego

W tym przypadku Twoje dane są przetwarzane przez cały okres kredytowania oraz przez 12 miesięcy po zakończeniu umowy.

Cele dot. przeprowadzania analiz oraz związanych z prowadzeniem statystyk

Dla celów statystycznych i analitycznych Twoje dane będą wykorzystywane przez okres obowiązywania umowy kredytowej oraz przez 12 lat - od momentu wygaśnięcia zobowiązania. W przypadku zapytań - maksymalnie przez 10 lat od chwili ich przekazania.

Cele związane z rozpatrywaniem reklamacji i roszczeń

Do takich celów dane są przetwarzane do dnia, w którym roszczenia wynikające z umowy lub z innego tytułu ulegną przedawnieniu.

Komu BIK udostępnia Twoje dane?

Biuro Informacji Kredytowej udostępnia Twoje dane podmiotom, które są do tego uprawnione na mocy aktualnych przepisów prawnych, m.in. wymienionych w art. 105 ust. 4 i 4d Prawa bankowego.

BIK udostępnia dane także w przypadku rejestru PESEL bądź Rejestru Dowodów Osobistych - w celu sprawdzenia, czy przekazywane dane osobowe są prawidłowe.

Dostęp do danych mogą mieć także inne podmioty, które współpracują z Biurem Informacji Kredytowej - jeżeli dany podmiot dysponuje Twoją zgodą. Ponadto dane mogą zostać przekazane tym podmiotom, które w imieniu BIK zajmują się przetwarzaniem danych np. dostawca usług informatycznych.

Podsumowanie:

 1. BIK może przetwarzać dane zgodnie z art. 105a prawa bankowego.
 2. Swoją zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać składając odpowiedni wniosek.
 3. Odpowiedź na złożone pismo powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni.

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
kalkulator kredytu frankowego

16.07.2024

12 min

Kalkulator frankowicza - bezpłatnie oblicz nadpłatę, ile wyniesie zwrot

Kalkulator frankowicza to narzędzie, które pozwoli Ci obliczyć, jak będą wyglądać rozliczenia z bankiem po unieważnieniu, odfrankowieniu lub ugodzie....

Finanse

jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kredyty zaciągnięte po 17.01.2014 r.

Kwota do 255 550,00 PLN

11 miesięcy od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line