Wypadek w pracy to z pewnością niefortunne zdarzenie. Nie można go przewidzieć, ale można temu zapobiegać. Niestety nawet zwracając pilną uwagę na wszelkie zasady bezpieczeństwa, nadal jesteśmy narażeni na wypadek w pracy. Odszkodowanie jakie nam się należy, powinno w pełni zrekompensować poniesiony uszczerbek na zdrowiu.
Kiedy wypadek w pracy ma miejsce?
Nie każde zdarzenie powiązane z pracą, może być uznane jako wypadek w pracy. Odszkodowanie z ZUS nie zostanie wypłacone jeśli wypadek zdarzy się np. w drodze do pracy lub drodze powrotnej. Według definicji prawa wypadek w pracy jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
-
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Poszkodowany może również wnioskować o ustawowe świadczenia, jeśli uległ wypadkowi:
-
podczas podróży służbowej
-
podczas wykonywanych zadań na rzecz pracodawcy, zleconych przez organizacje związkowe (działające u pracodawcy)
-
podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony
Świadczenia przysługujące za wypadek w pracy
Aby ubiegać się o jakiekolwiek świadczenia, wymagane są 3 podstawowe dokumenty: protokół powypadkowy, opinia lekarska oraz stosowny wniosek o odszkodowanie. Z kompletem tych dokumentów należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w ciągu 14 dni wyda decyzję co do wypłaty świadczeń. Jeśli decyzja będzie pozytywna dla nas, w ciągu następnych 30 dni ZUS powinien wypłacić należne odszkodowanie.
Pracownik, który ucierpiał w wypadku w pracy, ma prawo do następujących świadczeń:
-
jednorazowego odszkodowania
-
zasiłku chorobowego – w przypadku niezdolności do pracy
-
świadczenia rehabilitacyjnego – jeśli po okresie zasiłku chorobowego niezdolność do pracy jest nadal obecna, a kontynuacja leczenia lub rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy
-
zasiłku wyrównawczego – dla pracownika, którego wynagrodzenie zostało obniżone z uwagi na stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu
-
renty z tytułu niezdolności do pracy
-
renty szkoleniowej – jeśli pracownik został przekwalifikowany na inne stanowisko, w związku z niezdolnością do pracy na poprzednim stanowisku
-
dodatku pielęgnacyjnego oraz zwrotu kosztów opieki medycznej
W przypadku śmierci poszkodowanego w wypadku w pracy, jego najbliższa rodzina może również starać się o przysługujące świadczenia:
-
jednorazowe odszkodowanie
-
rentę rodzinną
-
dodatek do renty rodzinnej
-
pokrycie kosztów pogrzebu
W przypadku gdy świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są w stanie pokryć wydatków związanych z wypadkiem, można wnosić o odszkodowanie i zadośćuczynienie bezpośrednio do pracodawcy. Większość firm na rynku posiada dobrowolną polisę OC, zatem pracodawca nie musi wypłacać odszkodowania lub zadośćuczynienia z własnej kieszeni. Zanim jednak wniesiesz o odszkodowanie od swojego pracodawcy, upewnij się, że wypadek spowodowały niedbalstwo i brak przestrzegania przepisów bezpieczeństwa z jego strony. Pamiętaj, że nie możesz starać się o to odszkodowanie, gdy do wypadku doszło w drodze do pracy lub z niej.
Pracodawca wysyłając niezbędną dokumentację do swojego ubezpieczyciela, w ciągu 30 dni powinien otrzymać decyzję co do wypłaty świadczeń.
Dochodzenie odszkodowania może być skomplikowane
Nie zawsze procedura dochodzenia odszkodowania będzie przebiegać sprawnie i szybko. Pracodawca może przeciągać terminy i niechętnie podchodzić do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. Nie warto walczyć samemu, szczególnie gdy stres i setki spraw na głowie, nie pomagają w podejmowaniu decyzji. Za wypadek w pracy odszkodowanie powinno pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem i nie tylko. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc kancelarii prawnej, będziesz pewny, że otrzymasz najwyższe świadczenia. Jeżeli masz wątpliwości czy pytania- skontaktuj się z nami.


Małgorzata Wodyńska
Redaktor
Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Odszkodowania komunikacyjne dla pasażerów sprawcy

Następny artykuł
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela Zobacz jak je napisać
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.05.2023
9 min
KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?
Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....
Urazy
21.04.2023
13 min
Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....
Urazy
03.04.2023
11 min
Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?
Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....
Urazy
Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.
Bezpłatna analiza dokumentacji
Opieka eksperta
Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń
Bogate doświadczenie naszych pracowników
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line