Poszkodowani po wypadku mogą uzyskać odszkodowanie — także za wszelkiego rodzaju urazy czy nawet choroby. Dzięki temu możliwe jest właściwe leczenie i rehabilitacja. W jaki sposób naliczane jest takie odszkodowanie? Jak wysokie odszkodowanie można uzyskać?
Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu uzależniona jest od wysokości uszczerbku na zdrowiu w wyniku szkody. Przyznaje się go osobom posiadających takie polisy jak:
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
- szkolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
- ubezpieczenie następstwa nieszczęśliwego wypadku kierowców i pasażerów
Czym jest uszczerbek na zdrowiu?
Możemy powiedzieć, że trwały uszczerbek na zdrowiu jest następstwem zdarzenia, w którym osoba ubezpieczona doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
Pod pojęciem uszczerbku na zdrowiu rozumie się naruszenie sprawności organizmu polegające na trwałym bądź długotrwałym uszkodzeniu ciała lub rozstrój zdrowia, powodujący upośledzenie czynności organizmu.
Jak obliczane jest odszkodowanie?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jest obliczane przede wszystkim na podstawie tabeli uszczerbków na zdrowiu. Tabele takie są tworzone przez ubezpieczycieli i stanowią integralną część Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Ogólne Warunku Ubezpieczenia to dokument, który ubezpieczyciel jest zobowiązany nam doręczyć wraz z zawieraną przez nas polisą.
Tabele wymieniają praktycznie wszystkie możliwe urazy na zdrowiu człowieka i dla każdego z nich wskazują przedział procentowy udziału odniesionego uszczerbku na zdrowiu. W momencie ustalania wysokości odszkodowania powypadkowego przeważnie każdy z ubezpieczycieli stosuje zasadę „jeden procent uszczerbku na zdrowiu = jeden procent sumy ubezpieczenia”. Im większy uszczerbek na zdrowiu, tym większa wysokość odszkodowania.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia mogą również uzależniać wysokość uszczerbku na zdrowiu od opinii lekarza. Lekarz wydaje taką opinię na podstawie dokumentacji medycznej dostarczonej przez ubezpieczonego. Niekiedy jest także wymóg przeprowadzenia badania lekarskiego z udziałem poszkodowanego. Ubezpieczyciele wymagają również, aby leczenie ubezpieczonego zostało zakończone.
Ubezpieczyciel po ustaleniu wysokości odszkodowania i wydaniu decyzji w sprawie nie doręczy nam takiego orzeczenia lekarskiego. Możemy sami wystąpić z wnioskiem o jego doręczenie. Jeżeli mamy wątpliwości czy uszczerbek został ustalony, czy nie został zaniżony, wówczas możemy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, a tym samym od wysokości wypłaconego odszkodowania.