/

Urazy
Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

21.04.2023

Zadośćuczynienie z OC sprawcy może Ci się należeć po wypadku, jeśli sprawcą była osoba trzecia. Możesz się o nie starać, ale tylko przez określony czas. Zdajemy sobie sprawę, że kwota, którą już zaproponował Ci ubezpieczyciel może nie być satysfakcjonująca. Ile tak naprawdę można uzyskać? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Podpowiemy Ci też, jak to zrobić.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – co to jest?

Zadośćuczynienie to należność za krzywdę. Może to być krzywda, która powstała po wypadku samochodowym, ale nie tylko. Wiele wypadków zdarza się również w gospodarstwach rolnych lub w sytuacjach związanych w jakikolwiek sposób  z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. 

Co ważne, krzywda wcale nie musi być fizyczna! Możesz przecież doświadczyć zespołu stresu pourazowego czy też stracić bliską osobę w wypadku. W takiej sytuacji również należy Ci się zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia psychicznego.

Możesz się też starać o zadośćuczynienie, jeśli ucierpisz w wyniku upadku na chodnik ze względu na nieodśnieżoną nawierzchnię czy wystającą kostkę. 

W każdej z tych sytuacji pieniądze możesz uzyskać z polisy OC sprawcy wypadku. Krzywda ma jednak to do siebie, że trudno ją wycenić. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają zaniżają kwoty, które wypłacają osobom poszkodowanym, takim jak Ty. Jeśli Twoja sprawa została już przez Ciebie zgłoszona do ubezpieczyciela, to z pewnością proponowana przez niego kwota jest zaniżona. 

Nie wierzysz? Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację i sprawdzimy, czy należy Ci się wyższa kwota.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie – czym się różnią?

Zadośćuczynienie a odszkodowanie to dwa różne świadczenia. Odszkodowanie z OC sprawcy to świadczenie, które przysługuje nie za doznaną krzywdę, a za szkodę. Szkoda zawsze jest materialna – w wyniku wypadku Twój samochód mógł zostać uszkodzony i należy Ci się za to odpowiednie odszkodowanie. Odszkodowanie może być wypłacone z polisy OC sprawcy kolizji, a zadośćuczynienie jest wypłacane tylko w przypadku wypadków, w których ktoś ucierpiał.

Co do samych urazów, to odszkodowanie przysługuje również w związku z krzywdą psychiczną lub fizyczną, ale dotyczy jedynie zwrotu kosztów, które poniesiesz w związku z wypadkiem. Także tych, które już zostały przez Ciebie poniesione. Możesz je np. dostać za uszkodzony samochód.

Zadośćuczynienie jest z kolei świadczeniem, które jest należne tylko i wyłącznie za doznaną przez Ciebie krzywdę. Nie możesz go otrzymać za uszkodzenia samochodu czy innego mienia. Co więcej, zazwyczaj kwoty zadośćuczynienia są znacznie wyższe niż te, które otrzymasz w ramach odszkodowania. 

zadośćuczynienie z OC sprawcy

Odszkodowanie zdrowotne z OC sprawcy, czyli zadośćuczynienie – uwarunkowania prawne

Odszkodowanie zdrowotne to nazwa, której używają niektóre osoby, opisując właśnie zadośćuczynienie. W Kodeksie cywilnym te dwa świadczenia są jednak wyraźnie rozgraniczone. Zadośćuczynienie jest tam opisane jako suma, którą sąd może przyznać osobie poszkodowanej za doznaną krzywdę.

Nie oznacza to jednak, że droga sądowa to jedyny sposób dochodzenia zadośćuczynienia. Konieczne jest oczywiście zgłoszenie szkody i krzywdy do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku.

Zadośćuczynienie po wypadku – ile może wynosić?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może nawet całkowicie odmówić przyznania Ci zadośćuczynienia, twierdząc, że Twoje obrażenia nie stanowią żadnej krzywdy – nie są trwałym lub długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu. A tylko za taki uszczerbek na zdrowiu możesz dostać zadośćuczynienie.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile może wynosić zadośćuczynienie. Kwoty, które przysługują za poważne urazy, są zupełnie inne niż te, które przysługują za śmierć poszkodowanego będącego bliską Ci osobą. 

Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia z OC sprawcy? Przykłady spraw sądowych

Istnieje wiele czynników, od których zależy wysokość zadośćuczynienia. Nie można wycenić krzywdy i doznanego bólu na podstawie rachunków czy faktur jak w przypadku odszkodowania. Wysokość zadośćuczynienia za doznane krzywdy i cierpienia psychiczne zależy od:

 • intensywności i długotrwałości odczuwania skutków wypadku,
 • rozległości doznanych przez Ciebie obrażeń,
 • wpływu urazu na Twoje życie społeczne i prywatne,
 • Twojej zdolności do wykonywania pracy po przejściu leczenia,
 • a nawet od tego, czy występuje u Ciebie poczucie nieprzydatności społecznej.

Potencjalne kwoty najlepiej będzie przedstawić na podstawie wyroków sądowych ze spraw związanych z wypadkami. 

Sprawa związana z urazem psychicznym

Poszkodowana w wypadku kobieta dostała 54 tysiące złotych od ubezpieczyciela sprawcy. Dlaczego sąd zdecydował się przyznać jej tak pokaźną kwotę, skoro nie doznała żadnego uszczerbku na zdrowiu fizycznym? 

Poszkodowana jechała autostradą, kierując swoim samochodem osobowym, i jej samochód został uderzony w bok przez ciężarówkę, gdy kobieta prawidłowo zmieniała pas ruchu. Ciężarówka przepychała samochód poszkodowanej przez kilkadziesiąt metrów, uszkadzając pojazd. Kobieta sama wysiadła z samochodu i wezwała policję. Nikt nie zadzwonił na pogotowie, bo poszkodowana nie doznała żadnych obrażeń na ciele, pomijając nieznaczne siniaki. 

Zdarzenie było dla niej na tyle dotkliwe, że stwierdzono u niej zespół stresu pourazowego. Ubezpieczyciel wypłacił jej tylko 6 tysięcy złotych zadośćuczynienia, a sąd rejonowy oddalił jej apelację, uznając, że to adekwatna kwota. 

Sąd okręgowy przyznał kobiecie aż 54 tysiące złotych tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami, a także zasądził na jej rzecz zwrot kosztów procesu i postępowania odwoławczego (razem ponad 15 tysięcy złotych). Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że to zdarzenia z wypadku spowodowały u kobiety uraz psychiczny (Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 14 lipca 2022 roku III Ca 1029/21). 

Sprawa związana z urazem fizycznym

Sąd przyznał poszkodowanemu mężczyźnie 36 tysięcy złotych. Na tę kwotę składało się 16 tysięcy, które wcześniej wypłacił ubezpieczyciel sprawcy i dodatkowe 20 tysięcy wywalczone podczas rozprawy sądowej. Dlaczego mężczyzna uzyskał aż tak wysoką kwotę zadośćuczynienia z OC sprawcy?

W wyniku wypadku nie ze swojej winy mężczyzna doznał wieloodłamowego złamania kości udowej, a także skręcenia odcinka szyjnego kręgosłupa i wstrząśnienia mózgu.

Powód musiał przejść operację zespolenia kości gwoździem śródszpikowym, a jego prawe udo jest teraz większe o 5 cm w obwodzie, co razem z bliznami pooperacyjnymi przeszkadza mężczyźnie wizualnie. Obecnie mężczyzna nie może prowadzić samochodu na dłuższych trasach, biegać czy wchodzić na drabinę, bo jego noga puchnie i drętwieje. Mężczyzna pozostaje na utrzymaniu rodziców.

Przed wypadkiem był samodzielny, pracował i zarabiał niemałe pieniądze. teraz musi polegać na pomocy innych i od nowa układać sobie życie (Wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z dnia 30 marca 2017 roku I C 1081/16).

Sprawa związana ze śmiercią bliskiej osoby

Poszkodowana ubiegała się o zadośćuczynienie za śmierć swojej siostry w wypadku. Sąd przyznał jej 150 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Dlaczego uzyskała aż tak wysoką kwotę? Sprawdźmy to.

Poszkodowana w chwili wypadku swojej siostry miała 7 lat. Jej siostra zginęła w wieku 15 lat. Dziewczyny były ze sobą bardzo zżyte. Starsza siostra była dla poszkodowanej najlepszą przyjaciółką, pomimo znacznej różnicy wieku. Od czasu jej śmierci dziewczyna nie utrzymuje żadnych kontaktów towarzyskich, a rodzice pilnują jej jak oka w głowie. Zawożą ją do szkoły i na lekcje dodatkowe, a także nie pozwalają jej jeździć na kolonie. 

Śmierć siostry przyczyniła się do wprowadzenia smutnej atmosfery w domu. Rodzina nie jest już wesoła. Zmarła była dla poszkodowanej autorytetem, a utrata autorytetu i zarazem siostry to straszna tragedia, której trudno zadośćuczynić. (Wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 10 listopada 2022 roku I C 1299/21

Szkoda osobowa z OC sprawcy – co musisz zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że po wypadku doszło do u Ciebie do rozstroju zdrowia- szkoda osobowa, to koniecznie wezwij policję na miejsce zdarzenia. Dzięki temu uzyskasz notatkę policyjną z miejsca wypadku. Taka notatka to bardzo dobry dowód, który nie pozwoli towarzystwu ubezpieczeniowemu na ucieczkę od odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Koniecznie zbierz też całą dokumentację medyczną z przebiegu leczenia urazu.

Jeśli zdarzy Ci się wypadek, po którym sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, to Twoją sprawą zajmie się wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podobnie będzie, jeśli sprawca nie ma wykupionej obowiązkowej polisy OC.

Ile masz czasu, żeby uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy?

W przypadku większości spraw związanych z zadośćuczynieniem z OC sprawcy na dochodzenie swoich roszczeń masz 3 lata od dnia, w którym dowiesz się o:

 • powstaniu krzywdy,
 • sprawcy,
 • odpowiedzialności sprawcy.

Nieco inaczej będzie w przypadku wypadków śmiertelnych i tych, w których ktoś dozna bardzo poważnego urazu. Wówczas taki wypadek jest spowodowany popełnieniem przestępstwa, a nie wykroczenia. W takiej sytuacji na rozpoczęcie dochodzenia odszkodowań masz 20 lat od dnia wystąpienia szkody na osobie, czyli od dnia zdarzenia.

Wypłata zadośćuczynienia – ile czasu ma ubezpieczyciel?

Ubezpieczyciel musi wypłacić Ci zadośćuczynienie w ciągu 30 dni od momentu, kiedy złożysz wniosek o wypłatę zadośćuczynienia. Jeśli tego nie zrobi, to od tego czasu będą się liczyć odsetki od kwoty, którą uda Ci się ostatecznie uzyskać.

Co musisz zrobić, żeby uzyskać zadośćuczynienie?

Niestety, dochodzenie zadośćuczynienia z OC sprawcy nie jest proste. Czasami konieczne będzie zwrócenie się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najważniejsze kwestie, którymi musisz się zająć:

zbierz niezbędne dokumenty medyczne i notatkę policyjną z miejsca zdarzenia;

zgłoś doznaną krzywdę ubezpieczycielowi sprawcy,

przeprowadź negocjacje z ubezpieczycielem,  gdy ten ustali kwotę bezsporną,

jeśli wynegocjowana kwota nie będzie dla Ciebie zadowalająca, skieruj sprawę do sądu.

Absolutnie nie rezygnuj z dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia, jeśli uważasz, że powyższe zadania mogą być dla Ciebie zbyt trudne lub zbyt czasochłonne. Możemy uzyskać dla Ciebie całą kwotę, która Ci się należy.

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

 1. Mamy bogate doświadczenie w sporach z każdym zakładem ubezpieczeń w Polsce.
 2. Oferujemy Ci bezpłatną i niezobowiązującą analizę sprawy.
 3. Rozliczamy się tylko i wyłącznie za sukces. 
 4. Ustalimy wszystkie warunki współpracy przed podpisaniem umowy. Wszystko będzie przejrzyste i nic Cię nie zaskoczy.
 5. Pieniądze, które dla Ciebie wywalczymy, nigdy nie trafią na nasze konto. Ubezpieczyciel przeleje je na rachunek bankowy, który wskażesz. Nam przekaże tylko uzgodnioną z Tobą prowizję.

Podsumowanie

 • Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać za doznaną krzywdę. 
 • Pamiętaj, że Twoje roszczenia mogą się przedawnić, więc działaj szybko.
 • Bez pomocy nie uzyskasz maksymalnej kwoty zadośćuczynienia, bo ubezpieczyciele podejmą wszelkie możliwe kroki, aby ograniczyć swoje wydatki.
 • Zadośćuczynienie możesz uzyskać nie tylko za krzywdę fizyczną, ale także za krzywdę psychiczną i stratę bliskiej osoby w wypadku.

Źródła

Kodeks cywilny

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach III Ca 1029/21

Wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu I C 1081/16

Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu I C 162/21

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line