/

Zdrowie
Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby co należy się rodzinie

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby co należy się rodzinie

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

17.10.2022

Śmierć bliskiej osoby w wypadku to straszliwa tragedia. Taka strata przychodzi nagle i przynosi ze sobą jedynie rozpacz i żal. Nie daje szansy na przygotowanie się na odejście ważnej osoby. Twój bliski zginął w wypadku? Jeśli tak, to polecamy Ci przeczytać poniższy artykuł.

Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku – czym jest?

Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za doznane krzywdy i cierpienia. W przypadku śmierci bliskiej osoby nie dotykają Cię żadne cierpienia fizyczne, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ból psychiczny i krzywdy moralne mogą być znacznie bardziej dotkliwe.

Na pewno cierpisz i mocno przeżywasz swoją stratę. Jest to zrozumiałe. Powinieneś jednak zadbać o sprawiedliwość. W związku z tym, że Twój bliski nie był sprawcą wypadku, należy Ci się odpowiednie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i pogorszenie zdrowia psychicznego z OC sprawcy wypadku.

Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia za śmierć?

Wiesz już, że zadośćuczynienie pieniężne jest wypłacane z OC sprawcy zdarzenia. Zastanawiasz się pewnie, jaka może być wysokość zadośćuczynienia zadośćuczynienia, które Ci się należy. Niestety nie jesteśmy w stanie w tym momencie odpowiedzieć Ci na to pytanie, ponieważ nie znamy dokładnie Twojej sytuacji. Możesz to zmienić, jeśli skontaktujesz się z Helpfind.

Sądy często zwracają uwagę a to, że wysokość należnego zadośćuczynienia powinna stanowić odzwierciedlenie rozmiaru doznanej krzywdy. Niestety tego rozmiaru nie da się określić, dlatego wysokość zadośćuczynienia jest uzależniona od okoliczności zdarzenia.

zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej wysokość

Co jeszcze może Ci przysługiwać za śmierć bliskiej osoby w wypadku?

W przypadku śmierci osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym lub innym wypadku mogą Ci się należeć również inne świadczenia. O ile zadośćuczynienie jest najczęściej wypłacane przez ubezpieczycieli, tak warto sprawdzić, czy nie należy Ci się coś więcej. Lista wszystkich możliwych świadczeń prezentuje się następująco:

 • zadośćuczynienie
 • odszkodowanie
 • zwrot kosztów pogrzebu
 • zwrot kosztów leczenia
 • renta alimentacyjna

Odszkodowanie za śmierć w wypadku ma charakter jednorazowy. Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane jest wtedy, kiedy na skutek śmierci bliskiej Ci osoby nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji finansowej.

Zwrot kosztów pogrzebu otrzymasz bez żadnych problemów. Ubezpieczyciel ma obowiązek za to zapłacić, gdy bliska Ci osoba umrze. Podobnie jest z pokryciem kosztów leczenia, jeśli Twój bliski nie zmarł od razu po wypadku, a służby medyczne podejmowały starania, aby go uratować.

Ubezpieczyciel może Ci przyznać rentę alimentacyjną, ale musisz spełniać odpowiednie warunki, aby tak się stało. Istnieją 3 sytuacje, w których będziesz uprawniony do pobierania renty alimentacyjnej:

 1. Zmarły był obarczony względem Ciebie obowiązkiem alimentacyjnym
 2. Zmarły był Twoim bliskim, a na dodatek dobrowolnie i regularnie zapewniał Ci środki utrzymania, ale z zastrzeżeniem, że zasady współżycia społecznego wymagają przyznania Ci takiej renty
 3. Zmarły nie był z Tobą spokrewniony, ale od dłuższego czasu stale zapewniał Ci wsparcie materialne

Kto może uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku?

Lista osób uprawnionych do uzyskania zadośćuczynienia może być dosyć długa. Pamiętaj o tym w kontekście swoich bliskich: poinformuj ich, że może im się należeć zadośćuczynienie za śmierć członka waszej rodziny. Każdy z Was będzie jednak musiał starać się o nie osobno, czyli osobno zgłosić swoje roszczenia i dochodzić ich z pomocą profesjonalistów.

Kto zatem może otrzymać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

 • rodzice osoby zmarłej
 • mąż lub żona osoby zmarłej
 • dzieci osoby zmarłej (biologiczne, adoptowane i pozostające pod opieką osoby zmarłej)
 • rodzeństwo osoby zmarłej (w tym przyrodnie rodzeństwo i adoptowane rodzeństwo)
 • dziadkowie osoby zmarłej
 • konkubent lub konkubina osoby zmarłej

Jak widać, lista ta jest dosyć długa, dlatego istnieje spora szansa, że wielu członków Twojej rodziny również ma szansę na uzyskanie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Ważne jest jednak to, abyście wszyscy osobno wysunęli swoje roszczenia wobec ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Jak uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Wiesz już, komu może przysługiwać zadośćuczynienie. Nadal pozostaje jednak kwestia uzyskania należnych Ci pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Samemu możesz mieć problemy, żeby coś uzyskać. Niestety w przypadku śmierci w wypadku ubezpieczyciele często powołują się na drobne szczegóły w zapisie z Art. 446. z Kodeksu cywilnego.

Nie powinno być żadnych wątpliwości co do zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia, bo paragraf 1. doskonale wyjaśnia tę kwestię, zobowiązując ubezpieczyciela do naprawienia tych szkód. Inaczej jest w przypadku odszkodowania i zadośćuczynienia. Sąd może przyznać Ci odszkodowanie, jeśli śmierć osoby bliskiej znacznie pogorszyła Twoją sytuację życiową. Sąd może także przyznać Ci zadośćuczynienie za krzywdę, jeśli należysz do grona najbliższych członków rodziny zmarłego.

Zgłoszenie szkody, jaką wyrządziła śmierć bliskiego, może nie być wystarczające. Ubezpieczyciele powołują się na zapis “może przyznać” i żądają udowodnienia zasadności przyznania Ci zadośćuczynienia.

Aby udowodnić taką zasadność, będziesz musiał wskazać przede wszystkim na łączące was więzi, na ciepłość, trwałość i długość waszej relacji, a także na dotkliwość i długotrwałość cierpień, które Cię zadręczają po śmierci bliskiej osoby.

Możesz zrzucić ciężar udowodnienia tych relacji na naszą firmę, dzięki czemu zapewnisz sobie spokojne przejście okresu żałoby, a my udowodnimy, że zadośćuczynienie po prostu Ci się należy.

Pomoc profesjonalistów czy samodzielne dochodzenie roszczeń?

Profesjonalna pomoc zdecydowanie Ci się przypada, a wręcz może się okazać nieoceniona. Dlaczego? Bo śmierć bliskiej osoby to bardzo duży cios dla Twojej psychiki. Potrzebujesz czasu, żeby się pozbierać po takiej tragedii. Musisz odbyć żałobę i dać sobie czas. Nie byłbyś w stanie walczyć o swoje racje z ubezpieczycielem sprawcy i tym samym mógłbyś zaprzepaścić swoje szanse na sprawiedliwość.

Jeśli od razu zdecydujesz się na profesjonalną firmę odszkodowawczą, to jej specjaliści zrealizują za Ciebie zgłoszenie szkody i wysuną odpowiednie roszczenia. To na nich spadnie odpowiedzialność za udokumentowanie pokrewieństwa pomiędzy Tobą a zmarłym i zebranie niezbędnych dokumentów, do których należą dokumenty medyczna związane z wypadkiem i notatka policyjna z miejsca zdarzenia. Jeśli w ramach roszczeń ubiegasz się o rentę alimentacyjną, to ważne będzie także zaświadczenie o zatrudnieniu osoby zmarłej.

Co jest ważniejsze według sądów: więź emocjonalna czy więzy krwi?

Jeśli będziesz przeglądać wyroki sądów w sprawach o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, to zauważysz, że nie zawsze dotyczą one najbliższego członka rodziny zmarłego. Zdarza się tak, że o zadośćuczynienie ubiega się dziecko, które nie jest spokrewnione ze zmarłym, ale pozostawało pod jego opieką z różnych powodów.

Jeżeli relacja takiego dziecka ze zmarłym było równie mocna, co typowa relacja ojca z synem, to sąd wypłaca wtedy świadczenia w takiej wysokości, w jakiej byłoby wypłacone zadośćuczynienie za śmierć ojca dla syna biologicznego.

Przykładowe orzeczenie z sądownictwa – zadośćuczynienie za śmierć

Poszkodowana uważała swojego zmarłego w wyniku wypadku ojca za kochającego człowieka, wzór i oparcie dla całej rodziny. Na dodatek poszkodowana była na miejscu zdarzenia i widziała, jak jej ojciec umiera. Do dziś miejsce, w którym doszło do wypadku, kojarzy jej się ze śmiercią ojca.

Więzi uczuciowe między córką a ojcem były bardzo silne i zostały nagle przerwane. Na dodatek kierowca samochodu osobowego, który potrącił ojca poszkodowanej, był w czasie zdarzenia pod wpływem środków odurzających i jechał z nieprzepisową prędkością. Kobieta była tak mocno związana ze zmarłym, że popadła w patologiczną żałobę, której czas trwania był dłuższy niż czas trwania naturalnie przebiegającej żałoby.

Sąd zwrócił szczególną uwagę na silne więzi emocjonalne łączące poszkodowaną z jej ojcem, a także na bardzo dotkliwe skutki na jej zdrowiu psychicznym, które zostały wywołane właśnie przez śmierć bliskiej osoby w wypadku. Sąd przyznał jej 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i 24 000 zł w ramach odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Obie kwoty zostały przyznane wraz z ustawowymi odsetkami. (Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z dnia 12 kwietnia 2018 r. I C 638/17)

Zadośćuczynienie za śmierć osób niespokrewnionych

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wyniku wypadku komunikacyjnego należy się również osobom, które należały do rodziny zmarłego, ale nie były z nim spokrewnione. Dzieci przyjęte pod opiekę, dzieci adoptowane, stryjowie, konkubiny, konkubenci, teściowe lub teściowie. Taka strata stanowi dla nich naruszenie dobra osobistego i zapobiega normalnemu funkcjonowaniu rodziny.

Wszystkie te osoby mogą uzyskać zadośćuczynienie, ale muszą istnieć ku temu ważne przesłanki. Jeśli należysz do tego grona osób, to musisz udowodnić ubezpieczycielowi swoją silną więź ze zmarłym. Musisz pokazać, że spędziliście razem dużo czasu, mieszkaliście razem od wielu lat.

Nasza firma może się tym zająć i pomóc Ci walczyć o sprawiedliwość. Będą Ci potrzebne dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkanie i świadkowie, którzy potwierdzą Twoje poczucie osamotnienia przez śmierć poszkodowanego, a także Twoje cierpienia psychiczne związane z jego odejściem. Jeśli byłeś beneficjentem pomocy ekonomicznej zmarłego, to również będziesz musiał to udowodnić, w czym pomoże Ci nasza firma.

Podsumowanie

 • Śmierć bliskiej osoby to straszna tragedia. Na zgłoszenie szkody masz dużo czasu, ale warto skorzystać przy tym z pomocy Helpfind
 • Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby należy się nie tylko Tobie, ale również innym bliskim zmarłego. Nie zapomnij ich o tym poinformować
 • O zadośćuczynienie możesz się ubiegać nawet, jeśli nie jesteś spokrewniony ze zmarłym. Kluczowa jest wasza relacja i więź emocjonalna

FAQ

Przez jak długi czas po śmierci mojego bliskiego mogę się ubiegać o zadośćuczynienie?

Twoje roszczenia ulegają przedawnieniu dopiero po 20 latach od śmierci bliskiej osoby.

Co obejmuje zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Obejmuje próbę zrekompensowania doznanej przez Ciebie krzywdy.

Czy poza zadośćuczynieniem mogą mi przysługiwać dodatkowe świadczenia?

Jeżeli następstwem śmierci osoby bliskiej było pogorszenie się Twojej sytuacji materialnej, to otrzymasz również odszkodowanie, a może nawet rentę alimentacyjną. W tym drugim przypadku musisz jednak spełnić konkretne warunki, które opisaliśmy wcześniej w artykule.

Czy konkubent też może być zaliczany do członków rodziny w kontekście zadośćuczynienia?

Tak, ale warunkiem jest bardzo długotrwały związek partnerski, a zazwyczaj również prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub wspólne wychowywanie potomstwa.

Czy otrzymam zadośćuczynienie za śmierć teściowej lub teścia?

Tak, ale tylko wtedy, kiedy wasza więź emocjonalna była silna i spędziliście razem dużo czasu. Jeszcze większą szansę na takie zadośćuczynienie masz wtedy, kiedy mieszkałeś razem z teściową.

Źródła

Kodeks cywilny Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z dnia 12 kwietnia 2018 r. I C 638/17
Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Uzyskaj odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line