/

Samochód
Zaniżone odszkodowanie jak tego uniknąć?

Zaniżone odszkodowanie jak tego uniknąć?

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

28.11.2017

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Każdy poszkodowany kierowca musi się liczyć z tym, że jego odszkodowanie mogło zostać zaniżone. Dzieje się tak, w prawie 89% przypadków. Bardzo często sporządzone kosztorysy są zaniżane, a ubezpieczyciele uśredniają stawki cen z warsztatów. Lista grzechów Towarzystw Ubezpieczeniowych jest jednak znacznie dłuższa i nie każdy wie, czego dokładnie może się domagać oraz w jaki sposób radzić sobie z niekorzystną decyzją ubezpieczyciela.

Co musi wiedzieć osoba poszkodowana

Najczęstszym problemem, z którym mają do czynienia kierowcy, jest zaniżony kosztorys. Wielu kierowców nie potrafi go poprawnie analizować oraz sprawdzić, czy faktycznie zostały zastosowane w nim prawidłowe części. Warto skorzystać z narzędzia typu wycena szkody kalkulator.

Tak naprawdę samo sprawdzenie kosztorysu nie jest trudne- dokument ten po dokładnej analizie i zapoznaniu się z symbolami nie powinien sprawić problemu z odczytaniem oraz sprawdzeniu co tak naprawdę zostało zamontowane w naprawionym samochodzie. Oprócz tego częstym procederem jest uśrednianie stawek roboczogodziny, czyli faktycznego czasu, jaki jest potrzebny, żeby naprawić daną rzecz w pojeździe. Co ważne stawki te mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania kierowcy- inne będą obowiązywać w Warszawie, inne w mniejszym mieście, gdzie rynek jest proporcjonalnie mniejszy.

W przypadku podejrzenia, że liczba roboczogodzin mogła zostać uśredniona, warto skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy. Ten oceni, ile ona faktycznie wyniosła oraz czy nie spowodowała strat dla kierowcy. Warto przeanalizować cennik z warsztatu oraz poprosić mechaników o pomoc w wycenie pojazdu. W tym przypadku uzyskanie dodatkowych pieniędzy nie powinno być problemem. Gdy w pojeździe nie zostały zamontowane części oryginalne, można ubiegać się o dodatkową wycenę.

Kolejnym punktem jest stosowanie amortyzacji. Praktyka ta jest częstym powodem wypłaty zaniżonego odszkodowania. W momencie wypadku części samochodowe znajdują się w znacznym stopniu zużycia. Ubezpieczyciele stosują to jako podstawę do potrącenia kwoty odszkodowania o stopień zużycia części uszkodzonych. Zdaniem ubezpieczycieli zamontowanie nowych części sprawia, że kierowca na tym zyskuje. Taka praktyka jest zabroniona, ale możliwa w przypadku, gdy zostanie wykazany wzrost wartości handlowej pojazdu. Powoduje to, że kierowca musi część strat pokryć sam.

Szkoda całkowita liczona inaczej

W przypadku orzeczenia szkody całkowitej często zostają zawyżone koszty naprawy z uwzględnieniem nawet najmniejszej części. Wartość samochodu przed wypadkiem zostaje znacznie zaniżona. Tym samym odszkodowanie pojazdu jest mniejsze i nie będzie wystarczające na całą naprawę. Aby uzyskać pełne odszkodowanie, trzeba udowodnić cenę rynkową samochodu przed wypadkiem oraz wraku. Z pomocą przychodzą portale, na których dokonuje się sprzedaży. Można to udowodnić, znajdując ogłoszenia ze swojego regionu i pokazując, ile faktycznie pojazd jest wart przed wypadkiem. Gdy taki samochód uda się sprzedać na aukcji, udowodniona zostanie prawdziwa jego wartość.

Oprócz tego poszkodowany kierowca może się ubiegać o dodatkowe świadczenia, nawet jeśli otrzymał odszkodowanie na podstawie dobrze obliczonego kosztorysu. Obejmują one:

  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej auta
  • zwrot kosztów holowania
  • zwrot kosztów wynajmowania samochodu
  • odszkodowanie za inne szkody np. zniszczenie telefonu

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kancelarii odszkodowawczej, która pomoże w przypadku zaniżonego odszkodowania. Pełnomocnik w imieniu klienta zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przez cały proces dopłaty do odszkodowania. Inna nazwa tego procesu to odkup szkody OC.

Patrycja Gmurowska

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line