/

Samochód
Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Miłosz Marek

Miłosz Marek

14.06.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Zderzak to jedna z najczęściej uszkodzonych części w wyniku stłuczki lub kolizji drogowej. Przeczytaj, ile mogą wynieść zaniżenia na zaledwie jednej części. Wyciągnij wnioski i przemyśl, czy również w Twoim przypadku mogło dojść do wypłaty zbyt niskiego odszkodowania.

Ile odszkodowania należy się za uszkodzony zderzak?

W wielu przypadkach stłuczki i drobne kolizje kończą się jedynie niewielkim uszkodzeniem. Wówczas najłatwiej o uszkodzone zderzaki, które działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Częstym pytaniem jest, jakie odszkodowanie powinna wypłacić firma ubezpieczeniowa sprawcy w ramach polisy OC poszkodowanemu. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie stwierdzenie, że... więcej niż wypłaciła ubezpieczalnia.

proces likwidacji szkody przy uszkodzonym zderzaku

Konkretna wycena zależy od takich aspektów ja model, marka, rok produkcji oraz stopień uszkodzenia samochodu. To kwestia bardzo indywidualna, dlatego podane widełki cenowe byłby bardzo rozbieżne i mogłyby niewiele powiedzieć o sytuacji.

Bardziej miarodajne jest stwierdzenie, że kwota zaniżenia przez ubezpieczyciela może sięgać 70-80% wartości części.

Przekonaj się na konkretnych przykładach – przytaczamy wyceny z kosztorysów przygotowanych przez rzeczoznawcę naszej firmy w zestawieniu z kwotą otrzymaną od ubezpieczyciela.

Uszkodzony zderzak – ile odszkodowania z OC? Przykłady zastosowanych zaniżeń

Likwidacja szkody po stłuczce lub kolizji najczęściej odbywa się z polisy OC sprawcy. Kiedy poszkodowany zdecyduje się na naprawę w ASO w ramach polisy, wówczas nie musi się przejmować sprawą. Gorzej, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym umowę podpisał sprawca, przygotuje kosztorys naprawy auta.

Jako Helpfind przeanalizowaliśmy już ponad 164 000 wycen przygotowanych przez ubezpieczycieli i widzimy, że większość z nich została wyraźnie zaniżona i w przypadku zderzaków widać to klarownie.

Przykładowe zaniżenia w wypłacie odszkodowania za uszkodzony zderzak

Model samochoduRok produkcjiRodzaj częściWypłacona kwota odszkodowania (netto)Wycena Helpfind za tę samą część Różnica
Opel Astra2005Zderzak przedni181 zł 2185 zł1996 zł
Volvo S402004Zderzak przedni805 zł2060 zł1255 zł
BMW2008Zderzak tylny578 zł2206 zł1628 zł
Ford Focus2007Zderzak tylny109 zł1380 zł1271 zł
Seat Ibiza2009Zderzak przedni345 zł1478 zł1133 zł
Peugeot 3082014Zderzak przedni231 zł2026 zł1795 zł

Wskazana wycena pokazuje, że warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie wychwycić tego typu sytuacje. Konsultacja z rzeczoznawcą może zaoszczędzić dużą kwotę, a są przypadki, w których jest bezpłatna.

Uszkodzony zderzak wycena – zgłoś się po bezpłatną poradę rzeczoznawcy

Podstawą do złożenia odwołania od wyceny szkody przez firmę ubezpieczeniowej będzie przygotowane oświadczenie, w którym powinna znaleźć się konkretna kwota zaniżonego odszkodowania, po którą kierowca zgłasza się z tym wnioskiem.

Do tego potrzebna będzie wizyta u mechanika lub wycena specjalisty. W drugim przypadku będzie to się wiązało z dodatkowym kosztem. Sposobem na otrzymanie bezpłatnej wyceny rzeczoznawcy będzie zgłoszenie sprawy do Helpfind.

Opinia eksperta

Rzeczoznawca ma wiedzę i przede wszystkim narzędzia, które pomogą oszacować prawidłowe kwoty potrzebne na naprawę samochodu. Poszkodowani często nie zdają sobie sprawy, że ubezpieczyciel w większości przypadków wypłaca zbyt małe kwoty odszkodowania. W konkretnym przypadku uszkodzonych zderzaków to kwoty sięgające nawet 90 procent wartości tych części, co przekłada się na konkretną stratę. Mało który warsztat podjąłby się naprawy za stawki zapisane w kosztorysach ubezpieczyciela. Korzystając z bezpłatnej analizy specjalistów Helpfind, możesz zyskać pieniądze i szybko zamknąć uciążliwą sprawę. Wystarczy, że prześlesz swoje dokumenty, a wrócimy z ofertą konkretnej kwoty, która może trafić na konto.

Bartosz Rybicki, specjalista ds. odszkodowań w Helpfind

Odszkodowanie za uszkodzony zderzak – czy należy się dopłata?

Jeśli w przeszłości w Twoim pojeździe wystąpił problem z uszkodzonym zderzakiem z winy drugiego kierowcy, po zapoznaniu się z przykładami, masz już wiedzę odnośnie dalszego działania.

Z pomocą uzyskania dopłaty do odszkodowania w odpowiedniej kwocie pomoże Helpfind, lider branży dopłat do odszkodowań online w Polsce.

Wystarczy, że spełnisz trzy proste kryteria:

  • szkoda miała miejsce nie później niż 3 lata temu,
  • rozliczenie odbyło się metodą kosztorysową,
  • nie zawarto ugody z firmą ubezpieczeniową.

Jeśli wszystko się zgadza, wówczas zgłoś się do Helpfind. Firma zaproponuje kwotę, za którą odkupi szkodę OC lub AC i wówczas samodzielnie zajmie się wyjaśnieniem sprawy z firmą ubezpieczeniową.

Oferta od firmy pozwala zyskać pieniądze na konto nawet w ciągu kilku dni roboczych. Nie musisz zgodzić się na przesłaną propozycję, dlatego wysyłając sprawę do analizy, możesz tylko zyskać.

Czy można jeździć z uszkodzonym zderzakiem?

Samochód z uszkodzonym zderzakiem to bardzo częsty widok na polskich drogach. Czy to oznacza, że auto nie będzie miało problemów podczas kontroli policji? Niekoniecznie.

Wszystko zależeć będzie od indywidualnej oceny przedstawicieli służb, którzy zgodnie z prawem mogą powołać się na Kodeks wykroczeń i jego art. 86.

Kodeks wykroczeń. Art. 86.

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Oczywiście, jeśli mowa jedynie o zarysowaniu zderzaka lub małym pęknięciu, kierowca nie musi spieszyć się z naprawą. Jednak przy dużej szkodzie, szczególnie kiedy zderzak jest ciągnięty po ziemi, wówczas lepiej dokonać wymiany lub szybkiej naprawy. Inaczej może skończyć się to mandatem sięgającym 500 zł.

przykładowe zaniżenia odszkodowania z polisy OC sprawcy

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje naprawa uszkodzonego zderzaka?

Koszt naprawy zderzaka zawiera bardzo wiele zmiennych, które mogą sprawić, że całkowity koszt może wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy, jeśli mowa o nowej części w rzadkim modelu pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za lakierowanie uszkodzonego zderzaka?

Koszt waha się pomiędzy 700 z 1300 złotych.

Uszkodzony zderzak przez zwierzę. Kto zapłaci za naprawę?

Przy kolizji z dzikim zwierzęciem niezbędne będzie skorzystanie z uprzednio wykupionej polisy AC. Kiedy mowa o potrąceniu zwierzęta gospodarskiego, do likwidacji szkody można wykorzystać OC rolnika lub ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line