Umowa kupna sprzedaży samochodu

Dokumenty do pobrania

Mówi się, że kierowca jest zadowolony ze swojego samochodu dwa razy: podczas podpisania umowy jego zakupu i jego sprzedaży. W obu przypadkach kierowca musi sporządzić odpowiedni dokument, który będzie potwierdzeniem dokonania transakcji.

Umowa kupna musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas sporządzania takiej umowy. Przygotowaliśmy również gotowe szablony dokumentu – oczywiście bezpłatnie. Umowa jest dostępna w trzech różnych formatach, przygotowanych do druku.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – pobierz darmowy wzór
Wybierz format umowy

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Kliknij poniżej, aby wygenerować gotowy dokument do pobrania

Kupno samochodu to ważna decyzja

W 2016 roku zostało sprowadzonych do kraju około milion używanych pojazdów. Można więc przeliczyć to na setki tysięcy dokonanych transakcji kupna-sprzedaży samochodu. Sporządzenie takiej umowy nie musi być skomplikowane i sprowadza się do przepisania najistotniejszych informacji na temat przedmiotu transakcji.

Niestety, najczęściej przy prostych czynnościach, najłatwiej o popełnienie błędu. Nierzadko można zauważyć, że umowa sprzedaży sporządzana jest pośpiesznie, również na masce rzeczonego auta. Taki zakup może spowodować spore problemy dla nabywcy, dlatego warto dokładnie czytać i skrupulatnie wypełniać dokument. Umowa jest wiążąca dla obu stron, dlatego nieprawidłowe jej sporządzenie, może mieć fatalne skutki w przyszłości.

O czym musisz pamiętać, co powinna zawierać umowa?

Zazwyczaj umowa kupna-sprzedaży samochodu rozpoczyna się od sekcji danych osobowych sprzedającego i kupującego pojazd. Pamiętaj, aby czytelnie i bezbłędnie przepisać te dane. Jeżeli pamiętasz większość swoich danych osobowych i wpisujesz je z pamięci – wypełniając dane identyfikacyjne warto jednak dla pewności sprawdzić ich poprawność z posiadanym dokumentem. Równie ważna będzie data sporządzenia dokumentu. Jeżeli sprzedawca nalega aby wpisać inną datę sprzedaży niż ta faktyczna, stanowczo tego odmów. Nigdy nie wiesz na 100% jaka była historia pojazdu i możesz mieć przez to poważne kłopoty prawne.

Bardzo łatwo o błąd podczas wpisywania numeru nadwozia pojazdu – VIN (z ang. Vehicle Identification Number). Liczy on 17 znaków i jest on zapisany w dowodzie rejestracyjnym oraz na elementach nadwozia np. podszybiu czy dolnych częściach słupka. Przed zawarciem umowy przyszły właściciel auta powinien dodatkowo zweryfikować ten numer, porównując wersję zapisaną w dowodzie rejestracyjnym z tą wybitą na nadwoziu.

Oczywiście powinny być identyczne. Jeżeli cały numer czy jego część nie jest widoczna, zatarta albo w jakikolwiek inny sposób uniemożliwia poprawne odczytanie – warto dopytać sprzedającego o możliwą przyczynę. W przypadku, gdy numer VIN został zniszczony w wyniku stanu technicznego pojazdu, korozji albo naprawy blacharskiej, wtedy obecny właściciel samochodu powinien wnieść o nadanie nowego numeru identyfikacyjnego.

Obowiązki nabywcy samochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Umowa kupna-sprzedaży jasno wskazuje na osobę odpowiedzialną za opłacenie podatku. Najczęściej jest nim nabywca samochodu. Wysokość takiej opłaty to 2% wartości rynkowej pojazdu. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość rynkowa auta nie musi być ceną, jaka zawarta jest na umowie kupna-sprzedaży samochodu. Wpłaty na konto urzędu skarbowego należy dokonać w terminie 14 dni od chwili zakupu pojazdu.

Rejestracja pojazdu

W większości przypadków nabywca auta będzie musiał dokonać przerejestrowania samochodu albo pierwszej rejestracji. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, umowa kupna samochodu będzie wymagana przez Wydział Komunikacji. Ponadto nabywca przede wszystkim musi przygotować dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny (z wpisem o aktualnym badaniu technicznym, stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu). Nabywca na wizytę w Wydziale Komunikacji ma 30 dni od daty spisania umowy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Nabywca pojazdu ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej OC czy jej przedłużenia u obecnego ubezpieczyciela, w ciągu 30 dni od chwili sporządzenia umowy. Jeżeli pojazd nie był wcześniej ubezpieczony – kupujący musi zawrzeć polisę OC już od pierwszego dnia posiadania pojazdu.

Niekiedy przydatna może być polisa krótkoterminowa np. na miesiąc, jednak możliwość jej wykupienia jest ograniczona tylko do niektórych przypadków:

  • jeżeli pojazd zarejestrowany jest czasowo;
  • jeżeli pojazd został świeżo sprowadzony z zagranicy;
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy pojazdu wolnobieżnego (co nie dotyczy pojazdów rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym);
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy auta historycznego.

Na co zwrócić uwagę wypełniając umowę kupna sprzedaży?

  1. Zweryfikuj poprawność wpisanych danych osobowych
  2. Sprawdź, czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, jest identyczny z tym wybitym na nadwoziu
  3. Pamiętaj, aby wpisać datę, kiedy została sporządzona umowa
  4. Badanie stanu technicznego pojazdu przed podpisaniem umowy

Sporządzanie umowy w kilku krokach

Sprawdź

stan techniczny samochodu

Sprawdź

dokumenty auta

Sporządź

umowę

Potrzebujesz pomocy
przy wypełnieniu dokumentów?

Zadzwoń po bezpłatną poradę 616 350 050 lub wyślij do nas wiadomość

Średnia ocena: 4.33

Artykuły na blogu