/

Finanse
Kredyt w dolarach - bezpłatna analiza pod kątem unieważnienia

Kredyt w dolarach - bezpłatna analiza pod kątem unieważnienia

  • Spłacasz kredyt w dolarach? Masz szansę go unieważnić, jeśli w umowie kredytowej wskażesz niedozwolone klauzule albo rażące błędy.

  • Na zwrot mogą liczyć także osoby, które zamknęły już swoje kredyty i nie minęło więcej niż 9 lat od tego momentu.

  • Zgłoś się do Helpfind po bezpłatną analizę umowy kredytowej i dowiedz się, o jaką rekompensatę od banku możesz się starać.

Kredyt w dolarach amerykańskich w Polsce – jak było i jak jest?

Kredyt w dolarach to jeden z rodzajów kredytu walutowego, w którym podstawa do ustalenia wysokości raty jest wyrażona w USD. To wcale nie oznacza, że instytucja finansowa wypłaciła kredytobiorcy świadczenie w dolarach.

W pierwszej dekadzie XXI wieku, w latach 2004-2009, kiedy tego typu pożyczki były popularne i ogólnodostępne, klient banku często podejmował ryzyko kursowe, polegające na ustaleniu harmonogramu spłaty kredytu w obcej walucie, a sama kwota trafiała na jego konto w złotówkach.

Po kryzysie finansowym w 2008 roku i fali problemów, jakie przyniosły kredytobiorcom kredyty walutowe, Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na uregulowanie rynku.

Wydana przez nią rekomendacja S nałożyła liczne obowiązki na banki i instytucje finansowe, ale przede wszystkim doprowadziła do tego, że grupa osób uprawnionych do zaciągnięcia kredytu hipotecznego czy gotówkowego w obcej walucie drastycznie spadła.

Ważne!

W Polsce przyznanie kredytu hipotecznego lub gotówkowego w dolarach amerykańskich jest możliwe, o ile wnioskodawca uzyskuje dochody przynajmniej z jednego źródła w tej walucie.

Problemy związane z kredytami w dolarach

Na początku XXI wieku, kiedy pożyczki w innych walutach były powszechnie dostępne, banki oferowały swoim klientom najczęściej dwa typy kredytów – indeksowany lub denominowany. W takich przypadkach kredytobiorca na dobrą sprawę walutę obcą widział jedynie na umowie, bo pożyczony kapitał oraz raty rozliczano w złotówkach.

Kredyt w dolarach jawił się jako atrakcyjna opcja dla kredytobiorców w momencie, kiedy kurs waluty spadał, a oprocentowanie pożyczki było niższe niż w przypadku kredytu złotówkowego. Ponadto przedstawiciele instytucji finansowych obliczali klientom wyższą zdolność kredytową, więc w wielu przypadkach była to jedna szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Kluczem było ustalenie podstawy do obliczenia należności w dolarach. Z tego powodu miesięczna rata kredytu ulegała zmianie – jeśli dolar zyskiwał na wartości względem złotówki, wówczas wartość zobowiązania rosła.

Wzrost kursu dolara i jego wpływ na kredytobiorców

W wielu przypadkach w przeszłości banki odmawiały potencjalnym kredytobiorcom kredytu złotówkowego ze względu na brak zdolności kredytowej, ale godziły się na przyznanie zobowiązania w obcej walucie. Ci najczęściej wybierali kredyt we frankach, ale umowa oparta o kurs dolara również znalazła swoich zwolenników, szczególnie przy historycznie niskim kursie w 2008 roku.

Przykład

Pani Zuzanna zaciągnęła kredyt hipoteczny walutowy w 2006 roku. Według harmonogramu spłaty musi płacić miesięczną ratę w wysokości równowartości 1000 USD przez 20 lat. Zgodnie z umową, musi regulować należność w przeliczeniu na złotówki, dlatego każda rata kredytu może mieć inną wartość.

Kalkulacja rat kredytu Zuzanny w zależności od wysokości kursu dolara:

DataKurs USDKurs spłatyWartość raty (USD)Należna rata (PLN)
Lipiec 20082,042,1210001000 x 2,12 = 2120
Marzec 20112,872,9510001000 x 2,95 = 2950
Luty 20133,163,2410001000 x 3,24 = 3240
Kwiecień 20193,783,8610001000 x 3,86 = 3860
Wrzesień 20243,853,9310001000 x 3,93 = 3930

Powyższy przykład pokazuje, że rata kredytu w dolarach mogła wzrosnąć nawet o 85% na przestrzeni lat nawet ze względu na ryzyko kursowe. Zgodnie z rekomendacją S wydaną przez KNF Dolarowicze mogą spłacać już swoje zobowiązania bezpośrednio w dolarach, ale przez wiele lat było to niemożliwe. Część z nich płaci w ten sposób do dziś, bo nie jest świadomych swoim praw.

kredyt w dolarach wady i zalety

Niedozwolone klauzule w umowach kredytowych w dolarach

Popularne umowy kredytów walutowych skrywały przykre niespodzianki dla ich posiadaczy. Jeśli w swojej umowie kredytowej odnajdziesz niedozwolony zapis lub klauzulę uznawaną za szkodliwą, masz prawo do ubiegania się o unieważnienie kredytu, przez co do oddania będziesz mieć wyłącznie pożyczony kapitał – bez odsetek czy kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

Czego mogą dotyczyć niedozwolone klauzule w przypadku kredytu walutowego?

  • Obliczenie rat kredytu hipotecznego albo gotówkowego na podstawie tabeli kursowej banku, która obowiązuje na dzień spłaty.
  • Brak zapisanych w umowie zasad ustalenia kursu, według którego ustalano wysokość rat.
  • Niewystarczające informacje dotyczące ryzyka walutowego podejmowanym przy zaciąganym kredycie hipotecznym czy gotówkowym w obcej walucie.
  • Jednostronna zmiana zasad obowiązywania umowy przez instytucję finansową bez konieczności wyrażenia zgody przez kredytobiorcę.
  • Stosowanie spreadu walutowego ustalanego na podstawie wewnętrznych zasad banku.
  • Ograniczenia praw do dochodzenia roszczeń po złożeniu skargi lub reklamacji przez konsumenta.

Kredyt hipoteczny w dolarach unieważnienie – czy to możliwe?

Osoba, która wzięła kredyt mieszkaniowy lub gotówkowy rozliczany w dolarach, ma szansę unieważnić kredyt.

Podstawą do zgłoszenia reklamacji, a później wytoczenia sprawy instytucji finansowej jest dokładne prześledzenie umowy kredytowej. Przy rozpoczęciu procesu reklamacji, a następnie w trakcie sprawy sądowej, kluczowe będzie powołanie się na konkretne zapisy, które udowodnią poniesione straty przez posiadacza kredytu.

W wielu przypadkach umowy kredytowe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się całkowicie prawidłowe, szczególnie, że posiadają wiele technicznych i trudnych terminów, które nie są używane na co dzień. Osoba, która nie zajmuje się finansami, może nie zauważyć nieprawidłowości, dlatego warto przekazać dokumenty do weryfikacji specjalistom. Tym bardziej że taką pomoc można uzyskać za darmo.

Procedura unieważnienia kredytu w dolarach krok po kroku:

  1. Dokładna analiza umowy pod kątem błędów i nieuczciwych zapisów.
  2. Zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia pozwu: umowy kredytowej, aneksów do umowy, harmonogramu spłaty i ew. zaświadczenia o wcześniejszej spłacie kredytu.
  3. Zgłoszenie reklamacji do banku.
  4. Określenie wartości przedmiotu sporu i rozpoczęcie procesu sądowego.
  5. Oczekiwanie na werdykt.

Bezpłatna pomoc w procesie unieważnienia kredytu w dolarach

Masz kredyt walutowy w dolarach i zastanawiasz się, czy kwalifikuje się do unieważnienia? Wystarczy, że prześlesz nam dokumenty, a zespół specjalistów Helpfind przeanalizuje je pod kątem zastosowania niedozwolonych klauzul i nieuczciwych praktyk, które sprawiają, że rata Twojego zobowiązania jest wyższa niż powinna. Jeśli Twoja umowa kredytowa je zawiera, wówczas poinformujemy Cię o najkorzystniejszych możliwościach rozwiązania sprawy.

Cały proces nie zajmie Ci wiele czasu. Rozpoczęcie procedury to tylko przekazanie nam informacji o Twoim zobowiązaniu wobec banku przez nasz formularz, a następnie przesłanie dokumentów do weryfikacji. Wtedy zajmiemy się analizą i wrócimy z odpowiedzią, czy i w jaki najlepiej zająć się sprawą.

Postępuj zgodnie z instrukcją, aby dowiedzieć się, o jaką kwotę możesz się starać:

  1. Wypełnij krótki formularz na stronie Helpfind.
  2. Prześlij zdjęcia swojej umowy kredytowej do analizy.
  3. To wystarczy, żeby Helpfind sprawdził i obliczył, czy i jaka wysokość rekompensaty Ci przysługuje. Przekażemy Ci szczegółowe informacje i przedstawimy najkorzystniejsze opcje prowadzenia sprawy.

Z naszej oferty mogą skorzystać zarówno osoby, które spłacają swój kredyt, jak również te, które spłaciły całość zobowiązania.

Orzecznictwo sądowe i jego wpływ na unieważnienie umów kredytu w dolarach

Kredyty walutowe są przedmiotem sportu w polskich i europejskich sądach już od wielu lat. Media najwięcej informowały o rozstrzygnięciach w procesach kredytów frankowych, bo ich posiadacze stanowili zdecydowanie największą grupę pośród posiadaczy zobowiązań wobec banków w innych walutach.

Po napłynięciu do polskich sądów pierwszych pozwów od niezadowolonych kredytobiorców, prowadzący sprawy zaczęli wysyłać zapytania o konkretne przypadki do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spływające wyroki i orzeczenia stały się ważnymi dokumentami, które wyznaczyły kierunek orzecznictwa. Ten zdecydowanie był korzystny dla domagających się unieważnienia umów.

W kwietniu 2024 roku w sprawach Frankowiczów wypowiedział się także Sąd Najwyższy w Polsce, który w swojej uchwale przychylił się do wcześniejszych decyzji TSUE. Zawarte w niej postanowienia nie traktują o konkretnej walucie obcej, dlatego może stanowić także wykładnię dla spraw Dolarowiczów.

Uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku (sygn. akt III CZP 25/22)

1. W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów. (...)

Źródło: https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iii%20czp%2025-22.pdf

Korzyści z unieważnienia kredytu w dolarach

Unieważnienie kredytu po stwierdzenie, że umowa została zawarta bez skutków prawnych. Dla kredytobiorcy oznacza to, że jest zobowiązany do oddania bankowi wyłącznie kwoty zaciągniętego kapitału, bez odsetek oraz kosztów.

W przypadku orzeczenia o nieważności umowy przed końcem spłaty zobowiązania, kredytobiorca musi zwrócić do banku różnicę między pożyczoną kwotą a sumą dokonanych już wpłat. Jeśli doszło do nadpłaty, wówczas instytucja finansowa powinna przelać tę różnicę na jego konto.

Sytuacja jest klarowna dla kredytobiorców, którzy spłacili całą należność kredytu w dolarach. Ich wpłaty na rzecz instytucji finansowej przekroczyły kapitał początkowy, dlatego będą mogli wnosić o wypłatę rekompensaty w wysokości nadpłaty.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jakie banki udzielają kredytów w dolarach?

Tylko nieliczne banki posiadają ofertę kredytu udzielanego w dolarach. Są to między innymi Alior Bank i Bank Pekao S.A. Pamiętaj, że kredyt w dolarach jest zarezerwowany dla osób zarabiających w tej walucie.

Jaki rodzaj kredytu w dolarach kwalifikuje się do unieważnienia?

Unieważnić można zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny. Kluczem jest znalezienie błędów albo niedozwolonych postanowień w zawartej umowie kredytowej.

Ile kosztuje analiza umowy kredytowej w dolarach pod kątem możliwości unieważnienia?

Helpfind bezpłatnie przeanalizuje dokumenty kredytu w dolarach, jak również we franku szwajcarskim, euro czy jenie japońskim. W przypadku kredytu gotówkowego w polskim złotym sprawdzimy, czy istnieje możliwość zastosowania sankcji kredytu darmowego.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
ubezpieczenie pomostowe

19.11.2024

10 min

Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?

Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....

Finanse

fundusz wsparcia kredytobiorców fwk

15.11.2024

10 min

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?

Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....

Finanse

kredyt konsumpcyjny

14.11.2024

11 min

Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?

Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line