/

Nieruchomość
Zalane mieszkanie - sprawdź czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Zalane mieszkanie - sprawdź czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

 • Odszkodowania za szkodę na nieruchomości są często zaniżone

 • Możesz dostać dopłatę za szkodę nawet sprzed 3 lat

 • Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę

Uzyskaj wysokie odszkodowanie za zalanie mieszkania

Zalanie to tylko jedno ze zdarzeń, które może spotkać właściciela nieruchomości. Na takie okoliczności, bardziej odpowiedzialni właściciele, zabezpieczają się wykupieniem ubezpieczenia swoich domów i mieszkań. Niestety, często oprócz stresu związanego z likwidacją skutków zdarzenia, muszą mierzyć się ze swoim ubezpieczycielem.

Z tego artykułu dowiesz się:

5 minut

 1. Jakie sztuczki stosują ubezpieczyciele, aby zaniżyć odszkodowanie? Jak analizować kosztorys zalania mieszkania?

 2. Jakie są najczęstsze powody odmowy wypłaty odszkodowania?

 3. Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

 4. Ile powinno wynosić odszkodowanie za zalanie?

Odszkodowania za szkody na nieruchomościach, podobnie jak w przypadku szkód komunikacyjnych, są zaniżane. Ustalanie wysokości należnej wypłaty od firmy ubezpieczeniowej wymaga od poszkodowanego znajomości rynku budowlano – remontowego.

Oto kilka sztuczek towarzystw ubezpieczeniowych, które stosują żeby zaniżyć należne Tobie odszkodowanie.

Zweryfikuj swój kosztorys remontu i uzyskaj dopłatę!

Zadzwoń 718 898 090
Marta Kapsul – Manager działu szkód na nieruchomościach

Marta Kapsul – Manager działu szkód na nieruchomościach

Zaniżone stawki za roboczogodzinę 2022

Żaden większy remont nie obejdzie się bez fachowca. Wysokość wynagrodzenia zależy nie tylko od rodzaju wykonywanych prac, ale też od lokalizacji nieruchomości. Towarzystwa powinny uwzględniać różnicę cen usług różnych fachowców i stosować stawki zgodne z warunkami rynkowymi. Często zamiast tego stosowana jest natomiast minimalna stawka godzinowa.

Nie bez znaczenia dla ceny prac remontowych ma właśnie lokalizacja. To gdzie znajduje się mieszkanie, ma wręcz ogromne znaczenie. Zupełnie inne stawki za tego rodzaju usługi są w Warszawie, Białymstoku, czy na Dolnym Śląsku. Powodem tego są różne średnie możliwości finansowe mieszkańców różnych regionów kraju. To z kolei wynika m.in. z poziomu rozwoju ekonomicznego, czy stopy bezrobocia.

Przykład

Cennik usług remontowych w 2022 roku

Przygotowanie ścian

zrywanie tapety
8,32 – 11,77 zł/m2
gruntowanie ścian
4,58 – 6,41 zł/m2
naprawa ubytków i pęknięć
11,29 – 14,95 zł/m2

Wykończenie ścian

położenie gładzi gipsowej
31,20 – 41,60 zł/m2
malowanie ścian i sufitów
13,53 – 18,27 zł/m2

Remont podłóg

układanie paneli podłogowych
28,00 – 38,41 zł/m2
układanie parkietu na prosto
67,57 – 79,32 zł/m2

Na cenę usługi remontowej wpływ ma również standard wykończenia mieszkania. Chodzi tutaj o jakość i specyfikę wybranych materiałów oraz trudność wykonania prac. Ubezpieczyciele całkowicie pomijają koszty za niestandardowe czynności np. malowanie ścian techniką dekoracyjną.

To, ile kosztuje robocizna zależy również od metrażu mieszkania oraz rodzaju budownictwa. Inne stawki fachowiec zaproponuje za remont niewielkiego mieszkania w standardowym bloku, a inne w przypadku apartamentu w kamienicy. Wyższe ceny usług mogą mieć też profesjonalne ekipy remontowe z większych miast, w porównaniu do dopiero startującej niewielkiej firmy z mniejszej miejscowości.

Chcę sprawdzić wysokość mojego odszkodowania

Przykładowo, za malowanie ścian i sufitów stawki fachowców za 1 m2 mogą być dosyć zbliżone od 13,53–18,27 zł. Większe rozbieżności cenowe notuje się za usługę układania paneli podłogowych: 28,00–38,41 zł/m², czy położenie gładzi gipsowej - 31,20–41,60 zł/m².

Nie uwzględnianie niezbędnych prac

Żeby usunąć skutki zalania nie wystarczy położyć nowe panele i odmalować ściany. Zanim ekipa remontowa będzie mogła w ogóle zabrać się za tę część remontu będzie musiała wysuszyć ściany, możliwe że skuć i położyć nowy tynk, zdemontować zalane panele i posprzątać po swoich pracach.

Nie można też zapominać o konieczności odgrzybiania ścian. To generuje kolejne koszty. Sam zakup odpowiednich środków chemicznych może wynieść kilkaset złotych. Naturalnie, pomocne jest osuszanie ścian, ale to niestety nie wyeliminuje do końca problemu pleśni czy grzyba, który pojawił się po zalaniu.

Dodatkowo po zalaniu mieszkania rekomenduje się sprawdzić całą instalację elektryczną. Powinno to być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. To także dodatkowy koszt, który rzadko pojawia się w kosztorysach przedstawionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Nierzadko w wycenie ubezpieczyciela brakuje uwzględnienia kosztu demontażu zniszczonych w wyniku zalania paneli oraz ich utylizacji.

Faktura wystawiona przez firmę remontową właścicielowi nieruchomości na pewno uwzględni wszystkie te punkty. Co innego, kosztorys towarzystwa ubezpieczeniowego – tutaj rzadko kiedy zakres takich prac jest przez nich uwzględniony w sporządzonej wycenie.

Stosowanie materiałów budowlanych gorszej jakości

Zniszczeniu uległa drewniana podłoga, ściana wymaga natychmiastowego odmalowania? W kosztorysie przedstawionym przez zakład ubezpieczeń pojawić się mogą zwykłe panele i najtańsza farba. Czasami różnica w cenach samych materiałów może sięgać kilkuset procent!

Odmowa wypłaty odszkodowania

W skrajnych przypadkach zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania w ogóle zostawiając poszkodowanego bez żadnych środków do likwidacji szkody. Sprawy tego typu są skomplikowane i w wielu wypadkach właścicielom zniszczonych nieruchomości pozostaje tylko skierowanie sprawy do sądu. Na tym etapie, z powodu obawy przed kosztami i przegraniem sprawy, wiele osób się poddaje.

Są również takie sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczeń. Chodzi tutaj o tzw. wyłączenia odpowiedzialności,które znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać zanim wykupisz ubezpieczenie mieszkania.

Najczęstsze odmowy wypłaty odszkodowania za szkody na nieruchomości:

 • zły stan techniczny budynku, np. powodem zalania mieszkania były nieszczelne okna,
 • bezsprzeczne zaniedbanie ze strony właściciela nieruchomości, np. do zalania doszło w wyniku pozostawienia otwartego okna,
 • brak odpowiednich zabezpieczeń,
 • szkoda jest wynikiem działania mieszkańca nieruchomości będącego pod wpływem środków odurzających,
 • niedoubezpieczenie nieruchomości - w trakcie zawierania polisy mieszkaniowej została źle oszacowana wartość nieruchomości lub doszło do celowego zaniżenia wartości nieruchomości (np. aby uzyskać niższą cenę za polisę),
 • szkoda powstała w okresie karencji, np. ubezpieczenie od skutków powodzi nie działa przez 30 dni od dnia zakupu polisy.

W takich przypadkach pomimo, że masz wykupione ubezpieczenie domu czy mieszkania, nie otrzymasz odszkodowania.

Ważne!

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Należne pieniądze możesz otrzymać z jego polisy. Oczywiście, jeśli sprawca posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

Każde, także Twoje odszkodowanie za zalanie mieszkania może być zaniżone. Dlatego każdą sprawę warto przeanalizować, szczególnie jeśli sama analiza realizowana jest przez specjalistę z wieloletnim stażem i doświadczeniem z pracą z ubezpieczalniami.

Chcę sprawdzić wysokość mojego odszkodowania

Żeby móc skorzystać z takiej analizy wystarczy przesłać do nas decyzję towarzystwa, polisę ubezpieczeniową, kosztorys i zdjęcia. Nasi specjaliści przeliczą kosztorys i jeśli będzie zaniżenie, zaproponują możliwe najwyższą dopłatę do odszkodowania. Za analizę Twojej sprawy nie pobieramy żadnych opłat.

Pamiętaj, aby przesłać do nas niezbędną dokumentację jak najszybciej. Podobnie jak w przypadku zgłoszenia szkody, im szybciej dopełnisz formalności, tym szybciej na Twoje konto bankowe wpłyną należne pieniądze. Nie zwlekaj - z upływem czasu Twoje roszczenie może ulec przedawnieniu.

Ile dostaliście odszkodowania za zalanie?

3 093,29 zł, 3 898,30 zł, 5 556,16 zł, 14 894,38 zł, 24 227,13 zł, 46 276,25 zł - to przykładowe kwoty odszkodowań za zalanie mieszkania. Porównaj w tabeli, jaką kwotę wypłacił poszkodowanemu ubezpieczyciel, a ile wynosiła dopłata do odszkodowania.

Odszkodowanie za zalanie mieszkania kwota wypłacona przez ubezpieczyciela

Dopłata do odszkodowania od Helpfind

O ile % więcej otrzymał właściciel mieszkania

46 276,25 zł13 876,22 zł29,99
14 894,38 zł5 762,12 zł38,69
24 227,13 zł7 622,87 zł31,46
5566,16 zł1 274,73 zł22,90
3893,30 zł1 360,28 zł34,94
3093,29 zł589,73 zł19,06

Przykładowe wypłaty odszkodowań za zalanie od ubezpieczycieli oraz dopłat wypłaconych przez Helpfind

Odszkodowanie za zalanie mieszkania ile powinno wynosić?

To, ile wynosi odszkodowanie za zalanie mieszkania zależy od rozmiaru szkód. Niewielka szkoda powstała w wyniku zalania to odszkodowanie rzędu kilkuset złotych. Jeśli jednak woda wyrządziła bardzo duże straty, toodszkodowanie może wynieść nawet 100 procent sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia mieszkania to nic innego, jak maksymalna kwota, którą może otrzymać jego właściciel, w przypadku poniesionej szkody. Wykupując ubezpieczenie warto zatem podać pełną wartość danej nieruchomości, tak aby w razie poniesienia ewentualnych szkód uzyskać odpowiednie odszkodowanie.

Podsumowanie:
 1. Odszkodowania za szkodę na nieruchomości często są zaniżone.

 2. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju sztuczki, aby wypłacić jak najmniej właścicielowi zalanego mieszkania.

 3. Najczęściej na kosztorysach pojawiają się zaniżone stawki za roboczogodziny.

 4. W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Przeczytaj OWU zanim wykupisz ubezpieczenie mieszkania.

 5. W przypadku zaniżonego odszkodowania możesz skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania.

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
odszkodowanie za zalanie sufitu

11.06.2024

9 min

Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Sąsiad zalał sufit Twojego mieszkania? Zyskaj pewność, że otrzymasz odpowiednią kwotę odszkodowania. Sprawdź, czy należy Ci się dopłata....

Nieruchomości

jak napisać opis szkody po zalaniu mieszkania

06.06.2024

8 min

Opis szkody zalania mieszkania – jak napisać, na co zwrócić uwagę

Dowiedz się, jak opisać szkody po zalaniu we wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela....

Nieruchomości

szkoda na mieniu odszkodowanie

06.06.2024

7 min

Szkoda na mieniu – czym jest, kto wypłaci odszkodowanie

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka sytuacja powinna zakończyć się wypłaconym odszkodowaniem dla poszkodowanego przy szkodzie na mieniu....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line