Po wypadku komunikacyjnym poszkodowani mają prawo do odszkodowania z polisy sprawcy zdarzenia. Przygotuj się na każdą ewentualność i dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji. Dowiedz się, komu należy się wypłata odszkodowania i co zrobić, kiedy wypłacone świadczenie jest zbyt niskie, aby naprawić uszkodzony pojazd.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?
Co obejmuje odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Komu należy się odszkodowanie za wypadek samochodowy?
Gdzie się zgłosić po odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Ile jest czasu na zgłoszenie się po odszkodowanie powypadkowe?
Ile trwa weryfikowanie wniosku o wypłatę odszkodowania po wypadku samochodowym?
Co jest potrzebne do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Czy odszkodowanie powypadkowe może być zaniżone?
Bezpłatna pomoc w uzyskaniu dopłaty za zaniżone odszkodowanie za wypadek samochodowy
Wypadek a kolizja samochodowa – jaka jest różnica?
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?
Ubieganie się o odszkodowanie rozpoczyna się już na miejscu zdarzenia. Po wypadku samochodowym należy w pierwszej kolejności sprawdzić stan zdrowia uczestników zdarzenia i wezwać pomoc – policję oraz ewentualnie karetkę.
Przy wypadku obecność służb porządkowych jest konieczna, dlatego nie trzeba będzie samodzielnie przygotować oświadczenia sprawcy, ale należy pamiętać, że notatka policji posłuży do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela.
Zakład ubezpieczeń nie zgłosi się sam z propozycją wypłaty i gotowym przelewem – konieczne jest wykonanie pierwszego kroku. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy, która gwarantuje polisę OC sprawcy, choć sposobów na zgłoszenie szkody jest więcej (np. listowne, w punkcie stacjonarnym, telefonicznie), ale różnią się w zależności od ubezpieczyciela.
W dalszej kolejności poszkodowany będzie musiał wybrać, w jaki sposób chce likwidować szkodę na swoim pojeździe – kosztorysowo czy warsztatowo. Pierwsza z nich przewiduje wypłatę konkretnej kwoty na naprawę zgodnie z dokumentem, który przygotuje rzeczoznawca zatrudniony przez firmę. Druga to oddanie samochodu do naprawy w miejsce wskazane/rekomendowane przez ubezpieczyciela.

W Polsce zdecydowanie popularniejsza jest metoda kosztorysowa i wypłata gotówki, przez co firma zwykle wysyła rzeczoznawcę, który oceni wielkość strat, choć coraz częstszym przypadkiem jest wycena wyłącznie na podstawie przesłanych zdjęć. To jednak może prowadzić do pominięcia niektórych uszkodzeń, których nie widać na pierwszy rzut oka.
Kiedy dojdzie do oględzin, pozostaje już tylko czekać na decyzję firmy.
Co obejmuje odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku to przede wszystkim środki, które towarzystwa ubezpieczeniowe przeznaczają na naprawę uszkodzonego samochodu. Obejmuje również szkody osobowe, w których skład wchodzą szkody komunikacyjne (koszty leczenia, rehabilitacji, dojazd do placówek medycznych) i szkody niemajątkowe (cierpienie psychiczne i fizyczne, uszczerbek na zdrowiu, oszpecenie).
Szkody osobowe mogą być pokryte zarówno poprzez odszkodowanie OC, jak i przez ubezpieczenie NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków), zapewniające dodatkową ochronę w przypadku nagłych zdarzeń. Pokrzywdzony ma także pełne prawo ubiegać się o stałe świadczenia – rentę wyrównawczą czy rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.
Komu należy się odszkodowanie za wypadek samochodowy?
O odszkodowanie po wypadku samochodowym może wnioskować każda osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia.
- Kierowcy – niezależnie od tego czy byli sprawcą, czy poszkodowanym, jeśli posiadają odpowiednie ubezpieczenie, przysługuje im odszkodowanie.
- Pasażerowie – mają prawo do uzyskania odszkodowania, zwłaszcza jeśli ponieśli obrażenia lub straty w wyniku zdarzenia.
- Piesi i rowerzyści – jeżeli w wypadku ucierpieli także rowerzyści i piesi, mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie od sprawcy lub od jego ubezpieczyciela. Dotyczy to również kierujących motocyklami i hulajnogami elektrycznymi.
- Członkowie rodziny – jeśli wypadek był śmiertelny, prawo do odszkodowania mają również członkowie rodziny poszkodowanego.
Gdzie się zgłosić po odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym powinna zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w której winowajca miał wykupioną polisę OC sprawcy. Ten rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy, dlatego w przypadku niedopełnienia prawnych wymagań, należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który zagwarantuje wypłatę odszkodowania powypadkowego, a następnie odzyska środki od sprawcy.
Winny spowodowania wypadku ma obowiązek podać wszystkie informacje związane ze swoją polisą ubezpieczeniową. Jeśli jednak wystąpi problem, albo winny ucieknie z miejsca zdarzenia, wystarczy numer rejestracyjny pojazdu, aby zebrać potrzebne dane. Z pomocą przyjdzie witryna UFG, która daje możliwość odszukania informacji o obowiązkowej polisie właśnie na podstawie samej rejestracji.
Ile jest czasu na zgłoszenie się po odszkodowanie powypadkowe?
Poszkodowany w wypadku samochodowym ma 3 lata od dnia zdarzenia na zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej po odbiór należnego odszkodowania.
Zwykle to wystarczająco dużo czasu, a sprawy nie należy odwlekać. Im szybsze zgłoszenie, tym krótszy okres oczekiwania na przelew od ubezpieczyciela. Są jednak sytuacje, w których okres wydłuża się nawet do 20 lat. Zgodnie z kodeksem cywilnym dzieje się tak, jeśli do wypadku dojdzie w wyniku przestępstwa.
Ile trwa weryfikowanie wniosku o wypłatę odszkodowania po wypadku samochodowym?
Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC, ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wypłatę odszkodowania. Tylko w sprawach szczególnie skomplikowanych termin może wydłużyć się do 60 dni, jednak wcześniej poszkodowany musi otrzymać stosowne wyjaśnienie i przyczynę, dlaczego tak się stało.
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe przekroczy ten termin, wówczas sprawa zostanie rozpatrzona na korzyść osoby dokonującej zgłoszenie szkody.
Zostało to określone w ustawie z dnia 22 maja, 2003 roku, o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ustawa z dnia 22 maja, 2003 roku, Ubezpieczenia obowiązkowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 14.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-14
Co jest potrzebne do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Do zgłoszenia szkody za uszkodzony pojazd potrzebne będą:
- notatka policji,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- numer polisy OC sprawcy wypadku,
- zdjęcia uszkodzonego samochodu,
- dokumentacja medyczna,
- numer konta bankowego,
- dane poszkodowanego i sprawcy.
W dochodzeniu odszkodowań zdrowotnych pomoże wszelka dokumentacja medyczna oraz dokumenty potwierdzające poniesione wydatki z tytułu leczenia.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, musimy zrealizować kilka niezbędnych kroków.
- wybór metody zgłoszenia – wybierz metodę do zgłoszenia szkody. Możesz zrobić to przez Internet, telefonicznie, mailowo, listownie lub osobiście w siedzibie ubezpieczyciela.
- Zgłoszenie szkody – wypełnij wniosek o odszkodowanie, który powinien zawierać: numer polisy OC sprawcy, dane poszkodowanego, dane sprawcy, opis okoliczności zdarzenia, opis szkód materialnych i osobowych oraz kwotę odszkodowania, o jaką wnioskujesz.
- Weryfikacja i likwidacja szkody – w tym etapie następuje ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wystąpienia szkód materialnych, ubezpieczyciel zleci oględziny uszkodzonego pojazdu przez rzeczoznawcę. Masz możliwość akceptacji kosztorysu lub jego zakwestionowania – w przypadku drugiej opcji musisz złożyć odwołanie.
- Oczekiwanie na wypłatę odszkodowania – poczekaj na wypłatę odszkodowania. Jest ono zwykle wypłacane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, ale może się zdarzyć, że zostanie wydłużone. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji musisz otrzymać stosowne wyjaśnienie i przyczynę.
Czy odszkodowanie powypadkowe może być zaniżone?
Niestety, zaniżenie kwoty odszkodowania wypłacanego po wypadku samochodowym jest bardzo często spotykaną sytuacją.
Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą ograniczać koszty, dlatego w kosztorysach można znaleźć zbyt niskie kwoty za roboczogodziny fachowców, zastosowanie tańszych zamienników zamiast oryginalnych części czy też sugerowanie zastosowania mniejszej liczby warstw lakieru niż wymaga tego naprawa.
Tak skonstruowane dokumenty otrzymane od firmy ubezpieczeniowej kwalifikują się do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Dzięki temu można ubiegać się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy wypadku, która w Helpfind wynosi średnio 3493 zł.
Bezpłatna pomoc w uzyskaniu dopłaty za zaniżone odszkodowanie za wypadek samochodowy
Helpfind, lider branży dopłat do odszkodowań online w Polsce, posiada unikatową ofertę dla Klientów w skali całego kraju. Sprawę swojego zaniżonego odszkodowania zamkniesz w ciągu kilku dni – bez wynajmowania prawnika i długiego procesu z ubezpieczycielem. To możliwe dzięki umowie cesji wierzytelności, która pozwoli nam odkupić Twoją sprawę i zająć się nią samodzielnie.
W takim przypadku cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na nas, a Ty niczym się nie przejmujesz, bo na mocy umowy pieniądze w ciągu kilku dni pojawią się na Twoim koncie.
Oczywiście, możesz ubiegać się o dopłatę samodzielnie albo z prawnikiem, jednak w tych sytuacjach nie masz gwarancji powodzenia, a oba rozwiązania mogą wygenerować dodatkowe koszty. Zgłoś się po profesjonalną pomoc – nasza analiza jest bezpłatna, dlatego niczym nie ryzykujesz, a masz szansę nawet na kilka tysięcy złotych.

Sama procedura jest krótka i nie wymaga od Ciebie wiele uwagi. Wystarczy, że wypełnisz podstawowy formularz kontaktowy na naszej stronie, a następnie prześlesz dokumenty do analizy. Reszta po stronie zespołu naszych specjalistów, którzy wnikliwie przejrzą kosztorys od ubezpieczyciela, a następnie wrócą z propozycją dopłaty. Wtedy wystarczy, że złożysz podpisy na przesłanej umowie i czekasz na przelew.
Wypowiedź eksperta
Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind
Wypadek a kolizja samochodowa – jaka jest różnica?
Wypadek drogowy to zdarzenie, w którym poza uszkodzeniem pojazdów dochodzi również do uszczerbku na zdrowiu przynajmniej jednego z uczestników (niekoniecznie kierowcy, np. pasażer, pieszy). W związku z tym na miejscu musi pojawić się policja, która jednocześnie będzie odpowiedzialna za sporządzenie notatki. Ta będzie niezbędna do złożenia wniosku o odszkodowanie.
Kolizja drogowa, czyli popularna stłuczka, to mniej groźne zdarzenie w ruchu drogowym, w którym szkodę ponoszą jedynie pojazdy lub inny rodzaj mienia. Nie dochodzi do uszczerbku na zdrowiu żadnego z uczestników lub uczestniczek, a na miejsce zdarzenia nie musi przyjeżdżać policja, jeśli obie strony są w stanie ustalić wspólną wersję zdarzeń i stworzyć oświadczenie sprawcy kolizji.
Sprawca wypadku musi mieć świadomość, że mogą czekać go konsekwencje prawne, o czym mówi art. 177 kodeksu karnego.
Kodeks karny, art. 177. [Spowodowanie wypadku komunikacyjnego]
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-177
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy sprawca wypadku samochodowego może otrzymać odszkodowanie?
Sprawca wypadku samochodowego może otrzymać odszkodowanie komunikacyjne jeśli miał wykupioną polisę autocasco (AC).
Sprawca nie miał wykupionego odszkodowania – czy otrzymam odszkodowanie zdrowotne i komunikacyjne?
Tak, w takim przypadku poszkodowany również ma pełne prawo do odszkodowania, które wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie obciąży kosztami kierowcę (zastosuje regres ubezpieczeniowy), który nie dopełnił swojego obowiązku.
Od czego zależy wysokość odszkodowania w wypadku komunikacyjnym?
Wysokość odszkodowania w wypadku samochodowym zależy od stopnia winy, rodzaju szkody, wieku i stanu zdrowia poszkodowanego, a także trwałości i nasilenia uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo, odszkodowanie jest wyższe w przypadku utraty zdolności do pracy lub gdy poszkodowany doświadcza długotrwałych cierpień psychicznych i fizycznych.


Dominika Krysiak
Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Firma odszkodowawcza – jak może pomóc, jaką wybrać?

Następny artykuł
Wypłata odszkodowania z oc sprawcy. Jak długo trzeba czekać?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii02.04.2025
14 min
Sygnalizacja świetlna w praktyce: rodzaje, znaczenie i nowoczesne technologie
Sygnalizacja świetlna to coś więcej niż tylko kolorowe światła. Dowiedz się więcej na jej temat....
Samochód
01.04.2025
12 min
Zgubienie dowodu rejestracyjnego – gdzie się zgłosić, jak wyrobić wtórnik?
Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Zobacz, jakie masz obowiązki, co grozi za brak dokumentu i jak szybko uzyskać nowy egzemplarz....
Samochód
27.11.2023
15 min
Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?
Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line