/

Finanse
Ugoda z bankiem – potencjalne pułapki, o których musisz wiedzieć przed podpisaniem

Ugoda z bankiem – potencjalne pułapki, o których musisz wiedzieć przed podpisaniem

  • Ugoda z bankiem polega na wzajemnym zrzeczeniu się pewnych korzyści przez obie strony.

  • Każde rozwiązanie związane z rozwiązaniem problemu kredytowego należy dokładnie rozważyć.

  • Ugoda frankowa może być sądowa lub pozasądowa. Poznaj różnice i wybierz właściwie.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

„Ugoda frankowa i po problemie z kredytem”. Oczywiście brzmi to pięknie, ale niestety nie każda ugoda jest korzystna dla kredytobiorcy. Możemy natomiast zapewnić Cię, że każda jest opłacalna dla kredytodawcy. Dlaczego? Kiedy w takim razie ugoda z bankiem może Ci się opłacać i jakie zapewnia korzyści w porównaniu z procesem sądowym? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Ugoda z bankiem kredyt frankowy – dlaczego banki zaczęły proponować ugody frankowe?

Kredyty frankowe od lat wzbudzają emocje. Nie tylko wśród kredytobiorców, bo również Komisja Nadzoru Finansowego zainteresowała się tą kwestią, tworząc pod koniec 2020 r. program ugód, który miałby rozwiązać problem. Miał on zapewnić satysfakcjonujące rozwiązanie zarówno dla banków, jak i dla frankowiczów. Początkowo tylko niektóre banki zaczęły stosować się do zaleceń wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego i opracowały oferty ugód dla swoich kredytobiorców. Z czasem dołączyły do nich kolejne banki i obecnie ugody frankowe są już proponowane wszystkim Frankowiczom, którzy jeszcze nie zamknęli kredytu.

Banki próbują zapewnić frankowiczów, że ugoda zawsze jest bardziej korzystna niż droga sądowa. Oferują nawet bardziej atrakcyjne ugody niż te wcześniejsze. Warto jednak zastanowić się nad wadami i zaletami obu rozwiązań. Banki z pewnością mają rację w niektórych kwestiach, na pewno działają też na swój zysk, dążąc do zawarcia ugody z możliwie największą liczbą frankowiczów.

Możesz wykorzystać nasz darmowy kalkulator frankowicza, żeby sprawdzić, co zapewni Ci większe korzyści – ugoda pozasądowa czy skorzystanie z pomocy kancelarii frankowej.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Ugody frankowe – jakie banki?

Ugody frankowe są już proponowane przez prawie każdy bank w Polsce. Oferty są bardzo różne, czasami bardziej korzystne, czasami mniej. Sprawdź konkrety w sprawie banku, w którym masz zaciągnięty kredyt frankowy.

Ugody proponują przede wszystkim:

  • PKO BP,
  • Pekao,
  • Millennium,
  • Santander,
  • BNP Paribas.

Ugoda z bankiem – czy warto sugerować się opiniami anonimowych użytkowników forów internetowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Możesz np. spotkać się z opiniami sugerującymi, że żadna ugoda nie jest korzystna. Warto jednak zauważyć, że sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna. Kredyty frankowe opiewały na bardzo różne kwoty, były zaciągane na przestrzeni kilku lat i miały różne okresy kredytowania.

Jeżeli jesteś pod koniec okresy kredytowania, to jest szansa, że ugoda będzie dla Ciebie w jakimś stopniu korzystna, jeżeli np. będzie polegała na umorzeniu rat, które zostały Ci do spłacenia. W ten sposób bez poświęcania dużej ilości czasu uwolnisz domowy budżet od obciążenia związanego z comiesięcznymi ratami.

Pozasądowa ugoda frankowa – na czym to polega?

Ugoda frankowa polega na tym, że kredyt będzie w dalszym ciągu spłacany, ale na innych zasadach. Większość banków oferuje takie ugody, które zakładają, że saldo zadłużenia będzie przeliczone na nowo w taki sposób, jakby kredyt od początku był spłacany jako kredyt złotówkowy.

Obniżenie salda kredytu odbywa się zgodnie ze stawką WIBOR, która to stawka jest wyższa niż stawka LIBOR, która obowiązywała w momencie zawierania umów kredytów frankowych. Ugoda zakłada zatem po prostu przewalutowanie kredytu we frankach, ale zgodnie z niekorzystną stawką. Jest to oczywiście zamierzone działanie banków, które chcą zaproponować kredytobiorcom takie rozwiązania, które teoretycznie zapewnią frankowiczom spokój i komfort, ale tak naprawdę służą innemu celowi.

Ważne!

Celem banków jest po prostu zablokowanie frankowiczom możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Nie oznacza to jednak, że ugody nie mogą być korzystne. Warto się nimi zainteresować, jeśli do zamknięcia kredytu zostało np. tylko 20–30 rat i nie chcesz czekać nawet kilku miesięcy, które prawdopodobnie wystarczyłyby na wypracowanie korzystniejszej ugody przed sądem.

Niezależnie od tego, jak się skończy sprawa frankowa w sądzie, bank będzie musiał ponieść koszty sądowe, a na dodatek kredytobiorca uzyska zdecydowanie bardziej korzystną kwotę niż w przypadku zawarcia ugody pozasądowej. Jedynym plusem takiej ugody jest oszczędność czasu.

Ugoda z bankiem kredyt we frankach – na czym polega ugoda sądowa?

Ugoda sądowa to uwarunkowana prawnie kwestia, o której można przeczytać w Kodeksie cywilnym.

Art. 223. [Nakłanianie do pojednania]

§ 1. Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowę ugody zawartej przed sądem wciąga się do protokołu rozprawy albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-postepowania-cywilnego-16786199/art-223

Jak widzisz, przewodniczący postępowania sądowego powinien namawiać do zawarcia ugody przed sądem. Jest to rozwiązanie korzystne społecznie, bo w sądzie powinny być rozpatrywane tylko te sprawy, których nie da się rozstrzygnąć w inny sposób. Sprawy frankowe do takich nie należą, ale często to banki idą w zaparte i nie chcą zawrzeć ugody sądowej. Zamiast tego chcą wygrać sprawę i zmusić frankowiczów do spłacania kredytu w taki sposób, jaki zakład pierwotna umowa kredytowa.

Chcę zawrzeć ugodę przed sądem

Ugoda z bankiem czy warto?

Ugoda frankowa to dobre rozwiązanie głównie wtedy, kiedy zawrzesz ją przed sądem. W takiej sytuacji masz pewność, że warunki ugody są sprawiedliwe i nie skazujesz się na niekorzystne rozwiązanie, jakim bez wątpienia jest w wielu przypadkach ugoda pozasądowa.

Pozasądowa ugoda frankowa może być opcją godną rozważenia, jeśli masz jeszcze sporą kwotę do spłacenia, a bank zgodzi się zamknąć Twój kredyt, tj. zgodzić się na taką ugodę, dzięki której skrócisz okres kredytowania o 2 albo 3 lata, które zostały Ci do całkowitego spłacenia zobowiązania.

Pamiętaj, że kredyt we frankach jest dla banku bardzo opłacalny. Nie da się jednak ukryć, że po fali wyroków TSUE banki musiały podjąć działania, które poprawią ich wizerunek, a ten był bardzo niekorzystny, ponieważ wyszło na jaw, że wszystkie umowy kredytów frankowych zawierały niedozwolone klauzule.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat ugód frankowych

Banki celowo zawierały takie umowy, żeby na nich zyskać. Oczywiście prawie nikt nie zakładał, że zyski będą aż tak ogromne, ale też żaden przedstawiciel banków nie wyszedł z propozycją ugód, dopóki TSUE nie wydało wielu wyroków w sprawie kredytów frankowych i dopóki KNF nie wezwało banków do wszczęcia mediacji z kredytobiorcami.

Wypowiedź eksperta

Jeśli kredytobiorcy zależy na czasie i nie chce wieloletniego procesu, to warto skorzystać z porównywarki kancelarii frankowych. Z pomocą adwokata lub radcy prawnego z takiej kancelarii można zawrzeć ugodę sądową. Z doświadczenia wiem, że zawarcie jej pozwoli zaoszczędzić czas, zyskać naprawdę sporą kwotę i uwolnić się od kredytu. Wielu naszych Klientów decyduje się na taki krok i zawsze są zadowoleni z wypracowanych rezultatów.

Piotr Kachel, ekspert ds. pomocy frankowiczom

Kredyty frankowe ugody – pozasądowa czy sądowa?

Ugoda sądowa jest zdecydowanie bardziej korzystna. Zazwyczaj wypracowanie takiego rozwiązania trwa tylko kilka miesięcy, co wcale nie jest aż tak długim czasem oczekiwania w porównaniu do ugody z bankiem, której zawarcie nie jest prawdopodobne w terminie krótszym niż miesiąc.

ugoda frankowa

Ugoda zawarta przed sądem to korzyść kilkukrotnie wyższa niż to, co oferują banki. Warto się na nią zdecydować, bo również koszty kancelaryjne będą wtedy znacznie niższe niż w przypadku dłuższego postępowania sądowego, które zakończyłoby się unieważnieniem lub odfrankowieniem.

Przykład

Nasz Klient miał zaciągnięty kredyt we franku szwajcarskim w banku PKO BP. Bank zaproponował naszemu Klientowi ugodę, której łączne korzyści miały opiewać na 23 000 zł. Gdyby kredytobiorca zdecydował się na unieważnienia umowy kredytowej na drodze sądowej, to mógłby zyskać aż 230 000 zł. Zależało mu jednak na czasie, więc zamiast tego postawił na szybsze rozwiązanie, czyli ugodę zawartą przed sądem. W ten sposób końcowy zysk naszego Klienta wyniósł 184 000 zł.

Ugody z frankowiczami – czy można podważyć ugodę z bankiem?

Wielu kredytobiorców, którzy zawarli ugody z bankiem, zastanawia się, czy po podpisaniu ugody można ją podważyć i unieważnić. Odpowiedni adwokat lub radca prawny z kancelarii zajmującej się sprawami frankowymi może oczywiście spróbować podważyć ugodę, ale wiele zależy od okoliczności towarzyszących zawarciu ugody.

Ugody z frankowiczami – czy można podważyć ugodę z bankiem?

Odfrankowienie kredytu lub unieważnienie umowy frankowej to dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że nie zależy Ci na czasie. Takie sprawy mogą trwać nawet przez pół roku albo i dłużej. Osiągnięcie ugody sądowej jest możliwe zdecydowanie szybciej, jeśli bank nie utrudnia tego w znaczący sposób. TO dobre rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać duże korzyści, ale jednocześnie chcesz uwolnić się od kredytu najszybciej jak to możliwe, zachowując rozwiązanie, które będzie dla Ciebie zadowalające.

Porównaj kancelarie frankowe i sprawdź, ile możesz zyskać po wkroczeniu na ścieżkę sądową.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat ugód frankowych
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
kalkulator kredytu frankowego

16.07.2024

12 min

Kalkulator frankowicza - bezpłatnie oblicz nadpłatę, ile wyniesie zwrot

Kalkulator frankowicza to narzędzie, które pozwoli Ci obliczyć, jak będą wyglądać rozliczenia z bankiem po unieważnieniu, odfrankowieniu lub ugodzie....

Finanse

jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line