/

Samochód
Dochodzenie odszkodowań

Dochodzenie odszkodowań

 • Dopłata do odszkodowania pozwala na uzyskanie wysokiej kwoty odszkodowania

 • Dochodzenie odszkodowania w sądzie jest czasochłonne, ryzykowne i kosztowne

 • Samodzielne odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela jest bardzo trudne

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania

Dochodzenie odszkodowania, nazywane też odzyskiwaniem odszkodowań, to po prostu proces, który polega na odzyskaniu należnych Ci pieniędzy za doznaną szkodę. Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać najwyższe odszkodowanie, nie poświęcając na to dużej ilości swojego czasu.

Dochodzenie odszkodowań – jakie są możliwości?

Brałeś udział w kolizji drogowej? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu – znajdziesz tutaj informacje, których potrzebujesz do skutecznego dochodzenia odszkodowania w uczciwej kwocie.

Z pewnością chciałbyś odzyskać to, co Ci się należy za poniesione szkody materialne. Oczywiście ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie bez większego problemu, ale niestety będzie ono zaniżone. Nie naprawisz pojazdu z wykorzystaniem części oryginalnych, bo towarzystwo ubezpieczeniowe najprawdopodobniej zamieści w kosztorysie części zamienne porównywalnej jakości i tylko na takie części wystarczy Ci pieniędzy z odszkodowania.

Jak wygląda dochodzenie odszkodowań w uczciwej kwocie? Jeżeli powierzysz ten proces naszej firmie, to nie będzie to wymagało od Ciebie praktycznie żadnego udziału. Dobrze wiemy, że najważniejszy jest dla Ciebie naprawienie samochodu, dlatego też stawiamy na uczciwy podział zadań.

Jak wygląda dochodzenie odszkodowań w uczciwej kwocie? Jeżeli powierzysz ten proces naszej firmie, to nie będzie to wymagało od Ciebie praktycznie żadnego udziału. Dobrze wiemy, że najważniejszy jest dla Ciebie naprawienie samochodu, dlatego też stawiamy na uczciwy podział zadań.

Ty skupiasz się na naprawie samochodu, korzystając z dopłaty, którą od nas dostaniesz. Pieniądze trafią na Twoje konto już po kilku dniach. Nie musisz się już niczym przejmować, a z pieniędzmi możesz zrobić, co tylko zechcesz. Nie masz nawet obowiązku naprawiania samochodu.

Wyrok SN z dnia 10 czerwca 2021 r. (IV CNPP 1/21)

Stanowisko, zgodnie z którym poszkodowany może żądać naprawienia szkody wyliczonej jako hipotetyczne koszty naprawienia uszkodzonej rzeczy, mimo że rzecz ta została zbyta i nie zostanie naprawiona przez poszkodowanego, jest zdecydowanie dominujące w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML

My zaś będziemy czynić starania, aby zakład ubezpieczeń przyznał odpowiednie odszkodowanie. W związku z tym całe ryzyko procesowe bierzemy na siebie, podczas gdy Ty cieszysz się pieniędzmi, które otrzymasz w ramach dopłaty już po kilku dniach.

Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania

Odzyskiwanie odszkodowań OC – ile to kosztuje?

Tutaj wszystko jest uzależnione od tego, czy chcesz skorzystać z profesjonalnych usług prawnych, aby wysokość należnego odszkodowania była jak najwyższa. Niestety wygląda to tak, że zatrudnienie adwokata jest bardzo kosztowne, a także nie gwarantuje Ci skutecznego dochodzenia odszkodowania. Dopłata do odszkodowania nic nie kosztuje, a gwarantuje Ci wyższą kwotę bez żadnego ryzyka. Samodzielne dochodzenie roszczeń to trudny proces, który zazwyczaj kończy się całkowitą porażką.

Koszt

Szansa na wyższe odszkodowanie

Samodzielne dochodzenie roszczeń0złPrawie żadna
Dopłata do odszkodowania0zł100%
Odzyskiwanie odszkodowań z pomocą prawnika150–450 zł/hDuża

Samodzielne dochodzenie odszkodowań

Możesz spróbować samodzielnie dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych. Wiedz jednak, że może to bardzo negatywnie wpłynąć na możliwości udzielenia Ci pomocy przez profesjonalny podmiot prawny. Jeśli będziesz samodzielnie podejmować próby uzyskania wyższej kwoty od ubezpieczyciela, to niestety stracisz szansę na bezproblemową i szybką dopłatę do odszkodowania.

Zakłady ubezpieczeń to bardzo duże korporacje, które zarabiają na tym, że kierowcy i inne osoby kupują u nich odpowiednie polisy. Im większe zaniżenie, tym większa oszczędność danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli nie jesteś znawcą prawa odszkodowawczego, to Twoje szanse na uzyskanie uczciwej kwoty odszkodowania są bardzo niskie, a wręcz bliskie zeru. Jest jednak pewien bardzo dobry sposób, który pomoże Ci w dochodzeniu odszkodowań.

dochodzenie odszkodowania

Krok 1 – Zgłoś się po odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeń

Ten krok nie wymaga oczywiście szerszego wyjaśnienia. Wystarczy, że złożysz wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, załączając do niego oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną, a także zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

Krok 2 – Zweryfikuj, czy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło Ci całą kwotę

W terminie 30 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel udzieli Ci odpowiedzi. Prawdopodobnie dostaniesz decyzję o przyznaniu odszkodowania, ale niestety kwota będzie zaniżona. Ubezpieczyciel w większości przypadków proponuje też ugodę, nazywając cały proces „uproszczoną likwidacją szkody”. Jeśli się zgodzisz, to zablokujesz sobie możliwość samodzielnego dochodzenia roszczeń lub uzyskania dopłaty od odszkodowania. Uważaj na to, bo ubezpieczyciele często próbują zapędzić osobę poszkodowaną w kozi róg.

Krok 3 – Skorzystaj z dopłaty do odszkodowania

Masz już decyzję i kosztorys, więc wystarczy, że zgłosisz się do nas po dopłatę do odszkodowania. Wyślij kosztorys, a nasi eksperci go przeanalizują i sprawdzą, jaka kwota dopłaty Ci się należy

Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania

Odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń – alternatywa dla dopłaty

Gdy ubezpieczyciel podejmie decyzję w sprawie Twojego odszkodowania, a Ty uznasz proponowaną przez niego kwotę za rażąco zaniżoną, to możesz złożyć reklamację, nazywaną powszechniej odwołaniem od decyzji ubezpieczyciela.

Świadczenia należą Ci się za wszystkie szkody, które poniosłeś w wyniku wypadku. Możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, możesz też przyjąć propozycję ugody. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania oznaczają stopniowe (odwołania) lub całkowite (ugoda) blokowanie możliwości udzielenia Ci pomocy przez kancelarię.

Ostatecznym krokiem w procesie odwoławczym, którego dotyczy dochodzenie odszkodowań, może być skierowanie sprawy do Rzecznika Finansowego. Niestety takie rozwiązanie nigdy nie zapewni Ci możliwie najwyższych świadczeń, ponieważ zadaniem Rzecznika jest wypracowanie kompromisu, który zadowoli zarówno Ciebie, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe

Niestety odwołania są zazwyczaj nieskuteczne, więc lepiej skorzystać z dopłaty, która jest pewnym rozwiązaniem – gwarantuje wyższą kwotę, a jednocześnie nie jest dla Ciebie angażująca.

Jak długo trzeba czekać na pieniądze przy dochodzeniu odszkodowania?

Jeśli zdecydujesz się na dochodzenie odszkodowań w ramach dopłaty, to cały proces potrwa zaledwie kilka dni. W ciągu 3 dni otrzymasz wyniki analizy kosztorysu i propozycję konkretnej sumy w ramach dopłaty. Jeśli się na nią zgodzisz, to pieniądze będą na Twoim koncie już po kilku dniach.

Dochodzenie odszkodowań z adwokatem lub radcą prawnym

Inną szansą na wysokie odszkodowanie jest skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego. Zastanawiasz się pewnie, czym różni się dochodzenie odszkodowań od ubezpieczyciela z takim prawnikiem od dochodzenia odszkodowania z kancelarią odszkodowawczą. Pierwszą różnica dotyczy oczywiście sposobu pobierania wynagrodzenia, o czym wspomnieliśmy już wcześniej.

Adwokaci i radcowie prawni są obowiązani do przestrzegania konkretnych zakresów, jeśli chodzi o wynagrodzenie za sprawy majątkowe. Roszczenia odszkodowawcze należą właśnie do tej dziedziny spraw. Podane niżej kwoty podajemy według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Minimalne i maksymalne ceny usług adwokata lub radcy prawnego w sprawach związanych z ubezpieczeniami cywilnymi

Wartość przedmiotu sporu

Kwota minimalna

Kwota maksymalna

do 500 zł120 zł360 zł
500–1500 zł360 zł1080 zł
1500–5000 zł1200 zł3600 zł
5000–10 000 zł2400 zł7200 zł
10 000–50 000 zł4800 zł14 400 zł
50 000–200 000 zł7200 zł21 600 zł
powyżej 200 000 zł14 400 zł43 200 zł

Skierowanie sprawy do sądu to bardzo częsty proceder w przypadku adwokatów i radców prawnych, ale nie jest to regułą. Możesz spotkać się z takim prawnikiem, który załatwi Twoją sprawę na etapie polubownym, czyli podczas negocjacji z ubezpieczycielem.

Jest jednak jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, która może odstraszyć niektóre osoby przed skorzystaniem z usług adwokata lub radcy prawnego. Ich usługi są płatne niezależnie od tego, czy wygrają Twoją sprawę! Dodatkowo musisz też trafić na odpowiedniego prawnika, który specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych. A jak zapewne wiesz, adwokaci i radcowie prawni nie mogą reklamować swoich usług, dlatego trafienie do nich może dosyć trudne.

Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania

Jaka jest najlepsza opcja przy odzyskiwaniu odszkodowań za szkody osobowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie, które mogą być dla Ciebie bardzo istotne. Pierwsza z nich to wynagrodzenie za usługi. Wiesz już, jak to wygląda w przypadku różnych podmiotów i z pewnością nie chcesz podejmować zbędnego ryzyka.

Właśnie dlatego wolałbyś wybrać prowizję od wygranej sprawy o możliwie najwyższe odszkodowanie powypadkowe. Dochodzenie roszczeń w ten sposób oczywiście ma swoją cenę, ale zapłacisz ją tylko wtedy, kiedy kancelaria rzeczywiście pomoże Ci w odzyskiwaniu odszkodowań i osiągnie sukces.

Bardzo ważne jest również odzyskiwanie odszkodowań od ubezpieczycieli w jak najkrótszym czasie. Jeśli chcesz mieć pewność, że tak będzie, to w grę wchodzi tylko jedna opcja. Jest nią dopłata do odszkodowania. Jeśli skorzystasz z takiej dopłaty, to cały proces potrwa tylko kilka dni.

dochodzenie odszkodowania

Co mogę uzyskać za szkodę na osobie w ramach odszkodowania OC?

To zależy. Poniżej przedstawiamy jednak obszerną listę świadczeń, które mogą Ci się potencjalnie należeć w ramach odszkodowania oc sprawcy, jeśli doszło u Ciebie do rozstroju zdrowia:

 • zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
 • zwrot kosztów leczenia,
 • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych,
 • zwrot kosztów zakupu leków i specjalistycznego sprzętu medycznego,
 • zwrot utraconego dochodu,
 • renta powypadkowa (wyrównawcza, z tytułu zwiększonych potrzeb, z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość).

W przypadku śmierci osoby bliskiej:

 • zadośćuczynienie za krzywdę moralną i psychiczną,
 • odszkodowanie za znacznie pogorszenie sytuacji materialnej,
 • zwrot kosztów pogrzebu i leczenia,
 • renta alimentacyjna.
Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line