Rzeczoznawca samochodowy to profesjonalista, który zajmuje się wyceną szkód i wyceną wartości pojazdów. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje pomoc rzeczoznawcy samochodowego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Dowiesz się też, na czym dokładnie polegają usługi rzeczoznawców i jakie wymagania muszą oni spełnić, żeby móc wykonywać swój zawód.
Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?
Praca rzeczoznawcy samochodowego obejmuje kilka obszarów. Najczęściej zajmują się wyceną szkód komunikacyjnych. Wtedy ich obecność jest często niezbędna. Kosztorys musi być sporządzony przy udziale rzeczoznawcy. Niezależnie od tego, czy samochód zostanie obejrzany przez likwidatora czy likwidacja będzie przebiegać na podstawie zdjęć.
Praca rzeczoznawcy samochodowego to jednak nie tylko sporządzanie kosztorysów naprawy samochodu. Zajmują się oni również wyceną pojazdów przeznaczonych na sprzedaż, np. gdy właściciel pojazdu nie ma pojęcia, jak powinien go wycenić.
Jakimi czynnościami zajmują się rzeczoznawcy?
- Wycena wartości samochodu osobowego, dostawczego, wycena wartości samochodu ciężarowego lub wycena wartości motocykla.
- Weryfikacja pracy warsztatu w zakresie jakości wykonanych usług naprawczych.
- Ustalenia wartości utraty handlowej pojazdu, jeśli pojazd był wcześniej bezwypadkowy, a w wyniku wypadku została uszkodzona karoseria.
- Sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu, w przypadku gdy chcesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Czasami opinia rzeczoznawcy może nawet skłonić ubezpieczyciela do zmiany wysokości odszkodowania.
Kto może wykonywać zawód rzeczoznawcy samochodowego?
Zastanawiasz się, jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Nie jest to szczególnie proste, dlatego możesz mieć pewność, że rzeczoznawcy to eksperci, którym można zaufać. Istnieje 6 podstawowych wymogów, które musi spełnić każda osoba, która chciałaby zostać rzeczoznawcą samochodowym.
Rzeczoznawca samochodowy:
- Ma certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji.
- Widnieje na liście rzeczoznawców samochodowych.
- Ma co najmniej wykształcenie średnie branżowe lub średnie.
- Odbył(a) co najmniej 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie motoryzacyjnej.
- Posiada prawo jazdy kategorii A, B, a także C1 lub C.
- Nie ma wyroku sądowego za umyślnie popełnione przestępstwo.
Czwarty wymóg nie jest obowiązujący, jeśli dany rzeczoznawca posiada dyplom ukończenia studiów wyższych. Muszą to być studia w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej.
Rzeczoznawca samochodowy cennik. Ile kosztuje wycena?
Ile kosztuje opinia rzeczoznawcy samochodowego? Koszt rzeczoznawcy może być bardzo różny. Nie obowiązują żadne ustawowe regulacje w sprawie, dlatego też każdy rzeczoznawca może indywidualnie wycenić swoje usługi – często w zależności od przedmiotu wyceny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy w Twojej okolicy, to prawdopodobnie musisz zapytać go o indywidualną wycenę.
Na ogół każdy niezależny rzeczoznawca wycenia swoje usługi w następującym zakresie:
- wycena wartości samochodu: 200–500 zł;
- wycena samochodu po szkodzie: 300–600 zł;
- sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu: 200–1000 zł;
- obliczenie utraty wartości rynkowej pojazdu: 300–500 zł.
Warto jednak wiedzieć, że istnieje sposób na sprawdzenie kosztorysy naprawy pojazdu od ubezpieczyciela zupełnie bezkosztowo. To może być dobry początek w sprawie o uzyskanie dopłaty do odszkodowania.
Czy darmowa analiza u rzeczoznawcy samochodowego jest możliwa?
Jeśli zgłosisz się do Helpfind, możesz liczyć na darmowe oszacowanie wartości szkody poprzez weryfikację kosztorysu, który wystawiła firma ubezpieczeniowa. Dzięki naszej analizie dowiesz się, czy możesz otrzymać odszkodowanie w znacznie wyższej kwocie. W ciągu maksymalnie 3 dni roboczych dostaniesz wyniki analizy i dowiesz się o wysokości dopłaty do odszkodowania, którą możemy Ci wypłacić.

Nasza usługa jest przeznaczona jest dla osób, które już otrzymały odszkodowanie od ubezpieczyciela, ale uważają, że powinny mieć wypłaconą znacznie wyższą kwotę. Nasi specjaliści przy użyciu profesjonalnych narzędzi do wyceny szkody sprawdzą, czy w otrzymanej decyzji są podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki, a następnie przedstawimy Ci kwotę, jaką możemy wypłacić.
Jakie dokumenty będą Ci potrzebne, żeby skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego?
Jeśli Twój samochód został uszkodzony w wyniku wypadku lub kolizji, to z pewnością posiadasz wszystkie dokumenty, których będzie potrzebować rzeczoznawca.
Na postawie art. 29. z Ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jako osoba poszkodowana możesz uzyskać od ubezpieczyciela wszelkie dokumenty, które dotyczą szkody. Na potrzeby spotkania z rzeczoznawcą warto przygotować:
- notatkę policyjną (o ile policja została przez Ciebie wezwana na miejsce zdarzenia);
- kosztorys naprawy sporządzony przez TU;
- dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia;
- listę uszkodzeń, których TU nie uwzględniło w kosztorysie.
Jak przygotować się na spotkanie z rzeczoznawcą samochodowym?
Jeśli chcesz skorzystać z usług rzeczoznawcy i masz już wybranego rzeczoznawcę samochodowego, to koniecznie sprawdź listę rzeczoznawców samochodowych na stronie rządowej. Jeśli wybranego przez Ciebie eksperta na niej nie ma, to lepiej mu nie ufaj.
Owszem, istnieje szansa, że po prostu jego licencja wygasła i nie zdążył jej przedłużyć. Niestety ekspertyza opracowana przez takiego rzeczoznawcę nie będzie w pełni wiarygodna, więc lepiej zdecydować się na usługi kogoś, kto jest na liście i ma swój indywidualny numer identyfikacyjny.
Bezpłatna analiza kosztorysu po szkodzie OC – jak otrzymać dopłatę?
Jeśli potrzebujesz wyceny rzeczoznawcy samochodowego, to najprawdopodobniej mierzysz się z problemem zaniżonego odszkodowania.
Niestety, w większości przypadków kwoty wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe na podstawie przygotowanych kosztorysów nie wystarczają do naprawy samochodów. Jak to możliwe? W dokumentach pojawiają się zapisy lub dane, których właściciel samochodu nie musi znać, a mają ogromne znaczenie dla procesu wyceny.
Zastosowanie nieoryginalnych części a tylko tanich zamienników, zaniżone kwoty za roboczogodziny pracowników czy nieuwzględnienie wszystkich napraw koniecznych do wykonania – to tylko niektóre przykłady "niespodzianek", które można znaleźć w kosztorysie, a mogą Cię sporo kosztować.

Zgłoszenie sprawy do Helpfind jest bardzo proste – wystarczą dwie minuty na wypełnienie formularza kontaktowego, a potem dodanie załączników – kosztorysu naprawy od firmy ubezpieczeniowej, na podstawie którego wypłacono odszkodowanie.
Po naszej analizie przedstawimy Ci wyniki, które wskażą, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania. Jeśli tak – przedstawimy, jaką kwotę możemy przelać na Twoje konto w ciągu nawet 48 godzin od dopełnienia formalności. Jak to możliwe? Dzięki cesji wierzytelności, na mocy której przejmiemy odpowiedzialność procesową w sprawie.
Jak otrzymać bezpłatną pomoc Helpfind w sprawie dopłaty do odszkodowania?
- Wypełnij krótki formularz na naszej stronie.
- Prześlij kosztorys naprawy od ubezpieczyciela do bezpłatnej weryfikacji.
- Poczekaj na wynik analizy i ofertę od Helpfind.
- Zaakceptuj warunki, dopełnij formalności i ciesz się pieniędzmi nawet w ciągu 48 godzin roboczych.
Bezpłatna analiza kosztorysu dla polisy AC – kiedy pomoże w sprawie?
Nasza oferta bezpłatnego sprawdzenia kosztorysu naprawy odnosi się również dla odszkodowań, które zostały wypłacone z polisy AC.
W takich przypadkach cały proces niczym nie różni się w stosunku do opisanych powyżej zgłoszeń z polis OC – wystarczy pozostawienie danych kontaktowych, a następnie przesłanie dokumentów do analizy, żebyśmy mogli zacząć proces analizy.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Kto może zgłosić się po bezpłatną analizę kosztorysu naprawy do Helpfind?
Helpfind zapewnia bezpłatną analizę kosztorysu otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej wszystkim poszkodowanym. Dotyczy to zarówno spraw rozliczanych z polis OC, jak i AC.
Czy porada Helpfind powstaje na podstawie oględziny na miejscu?
Pomoc Helpfind to analiza przesłanych dokumentów przy użyciu specjalistycznych narzędzi do wycena wartości pojazdu oraz szacowania szkód. Cały proces odbywa się online - od zgłoszenia się do naszej firmy, wycenę i przedstawienie oferty.

Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania
Podejmij decyzję
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w 48 h od zaakceptowania i podpisania dokumentów
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.03.2025
12 min
Zgłoszenie szkody OC/AC – co musisz zrobić, jak wygląda proces
Dowiedz się, jak krok po kroku zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie oraz możliwą dopłatę....
Samochód
28.03.2025
10 min
Trasti zgłoszenie szkody – proces krok po kroku, dopłata do odszkodowania
Musisz zgłosić szkodę w Trasti? Pomożemy Ci zrobić to szybko i bez problemów....
Samochód
27.03.2025
12 min
Balcia zgłoszenie szkody – jak wygląda proces, dostępne metody
Dowiedz się, jak przebiega cały proces w Balcia i jakie dokumenty przygotować, by uniknąć opóźnień w wypłacie....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line