/

Samochód
Zaniżone odszkodowanie z AC – jak otrzymać dopłatę?

Zaniżone odszkodowanie z AC – jak otrzymać dopłatę?

  • Ubezpieczyciele powszechnie stosują zaniżenia przy wypłacaniu odszkodowań z polis AC

  • Jeśli udowodnisz ubezpieczycielowi, że zastosował zaniżenia, przysługuje Ci dopłata do Twojego odszkodowania

  • Jeśli zdecydujesz się na współpracę z Helpfind, masz pewność, że otrzymasz pieniądze

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1591 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Otrzymaj dopłatę do zaniżonego odszkodowania AC

Otrzymałeś przelew od ubezpieczyciela ze swojej polisy AC i jesteś zaskoczony niską kwotą? Niestety, nie jesteś sam. Do zaniżeń dochodzi w 99% spraw dotyczących ubezpieczenia autocasco. Możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Przeczytaj artykuł i poznaj najprostszy sposób, dzięki któremu będziesz miał szansę nawet na kilka tysięcy złotych. Dowiedz się, dlaczego nie należy zgadzać się na ugodę proponowaną przez firmę.

Polisa AC – czym autocasco różni się od OC?

Każdy samochód w Polsce musi być ubezpieczony – jest to określone ustawą. Wyróżniamy dwa podstawowe ubezpieczenia, o których najczęściej mowa w kontekście pojazdów – polisy OC i AC.

Najważniejszą różnicą między nimi jest fakt, iż polisa OC jest obowiązkowa, natomiast AC dobrowolna.

W ramach polisy OC usuwane są szkody poszkodowanego kierowcy podczas kolizji. Ma stały zakres ubezpieczenia.

Z kolei ubezpieczenie AC jest dodatkowe i jego wykup zależy od kierowcy. Jej działanie skupia się na pojeździe osoby kupującej polisę. Gwarantuje odszkodowanie za zniszczenie pojazdu dla sprawcy w momencie, kiedy to właśnie posiadacz polisy jest winnym spowodowania kolizji.

Ponadto, w zależności od wybranego wariantu cenowego i pakietu dodatkowych usług, polisa chroni auto także przed kosztownymi konsekwencjami zdarzeń, które zwykle nie miały miejsca podczas jazdy. Mowa o szkodach parkingowych, aktach wandalizmu, kradzieżach, pożarach czy uszkodzeniach spowodowanych przez żywioły (powodzie, wichury).

różnica między polisą OC i AC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Art. 4. Ubezpieczeniami obowiązkowymi są:

1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Szkoda z AC – kiedy i jak zgłosić?

Jeśli kierowca zdecyduje się na zgłoszenie szkody ze swojej polisy AC, musi być świadomy terminów, jakie go obowiązują. Każda umowa określa je indywidualnie, jednak można zauważyć trendy w postępowaniu firm ubezpieczeniowych.

Zwykle klienci mają siedem dni na poinformowanie ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie, ale tylko 48 godzin, jeśli chodzi o kradzież samochodu.

Jak zgłosić szkodę z AC:

  • Na miejscu zdarzenia zadbaj o dopełnienie formalności – sporządź notatkę, opisz okoliczności zdarzenia.
  • Napisz lub zadzwoń do firmy, w której masz wykupioną polisę AC.
  • Przygotuj zgłoszenie do ubezpieczyciela. Muszą się w nim znaleźć: dane właściciela, dane kierowcy, opis okoliczności zdarzenia (czas, miejsce), numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy AC.
Zgłoś się po dopłatę do odszkodowania z AC

W jakich przypadkach warto zgłaszać kolizje z AC?

Zgłoszenie kolizji z polisy AC nie jest sprawą jednoznaczną i oczywistą. Dzieje się tak przez system obliczania składki. Jej kwota w dużej mierze zależy od bezszkodowej jazdy.

Każde zgłoszenie może kosztować kierowcę od 10% do nawet 20% zniżki, którą otrzymał od firmy podczas podpisywania umowy. Będzie to skutkować znacznym podwyższeniem składki w kolejnym roku.

Z tego powodu należy rozważyć, czy opłaca się zgłosić każdą ze szkód. Jedna rysa na aucie czy niewielkie zgłoszenie nadal nie są pożądane, ale warto zastanowić się, czy koszty naprawy nie będą mniejsze niż potencjalnie utracona zniżka. Oczywiście, Klient ma prawo zgłosić każdą szkodą wedle własnego uznania.

Wątpliwości nie powinno być przy dużych szkodach, których naprawa przekracza kilka tysięcy złotych, gdzie posiadacz polisy AC jest winnym kolizji. W takim przypadku to jego jedyna szansa na pieniądze od ubezpieczyciela na naprawę pojazdu.

Zaniżone odszkodowanie AC – jak postępuje ubezpieczyciel?

W wielu przypadkach zdarza się, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela nie spełnia oczekiwań kierowcy. Nie pokrywa ona nawet kosztów naprawy pojazdu.

Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele stosują zaniżenia. W ten sposób chcą zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Dzieje się to kosztem Klienta, który często nieświadomy, nie wie, że należy mu się większa kwota odszkodowania.

Firmy ubezpieczeniowe wypracowały schematy, które pozwalają im niepozornie ograniczać swoje koszty. Zalicza się do nich stosowanie tańszych, nieoryginalnych zamienników części w kosztorysie naprawy, wpisywanie nierynkowych kwot roboczogodzin mechaników czy zaniżenia na warstwach lakieru. Przy poważnych uszkodzeniach ta kwota może być naprawdę duża.

Im mniejsze wypłacone odszkodowanie, tym większa oszczędność dla firmy. Według danych Helpfind aż 99% wypłaconych odszkodowań z AC posiada zaniżenia w kosztorysach. Jeśli je wykażemy, możemy otrzymać dopłatę od ubezpieczyciela.

Dopłata do odszkodowania z AC – jak uzyskać więcej pieniędzy od ubezpieczyciela?

Otrzymałeś pieniądze od firmy ubezpieczeniowej po zgłoszeniu szkody z AC? To wcale nie musi być koniec!

Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić bezsporną kwotę odszkodowania, która trafi na konto posiadacza polisy bez dodatkowego wyrażenia zgody czy zadeklarowaniu ugody z firmą ubezpieczeniową. Nie zamyka możliwości ubiegania się o dopłatę.

Jeśli uważasz, że należy Ci się większa kwota – rozpocznij proces odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Do tego niezbędne będą dokumenty i odpowiednia wiedza. Po zebraniu niezbędnych dokumentów, napisz do ubezpieczyciela odwołanie.

W takiej sytuacji warto powierzyć sprawę w ręce doświadczonych ekspertów, posiadających specjalizację w tego typu sprawach. Firma Helpfind przeanalizowała już 164 000 kosztorysów swoich Klientów i odzyskuje dla nich średnio 3493,1 zł. Jednocześnie nie pobiera opłat od osób, które zgłoszą się ze swoją sprawą.

Dopłata do odszkodowania AC krok po kroku:

  • Przygotuj niezbędne dokumenty: kosztorys, decyzję ubezpieczyciela i skan dowodu rejestracyjnego.
  • Wejdź na stronę Helpfind.pl i wypełnij formularz.
  • Porozmawiaj z konsultantem Helpfind, który zaproponuje możliwą kwotę dopłaty.
  • Zaakceptuj propozycję, a wówczas w ciągu kilku dni roboczych otrzymasz wpłatę na konto.
Wypełnij formularz i sprawdź, ile dopłaty do odszkodowania możesz otrzymać

Kiedy mogę starać się o dopłatę do odszkodowania AC?

Podstawowym kryterium do rozpoczęcia działania, które doprowadzi do dopłaty do odszkodowania z AC, jest czas wystąpienia zdarzenia. Jeśli doszło do niego nie później niż 3 lata temu, wówczas możemy rozpocząć proces.

Nawet jeśli przesłane pieniądze pokryją koszt naprawy pojazdu, możesz ubiegać się o większą kwotę. Podstawą do tego będzie znalezienie w kosztorysie naprawy zaniżeń, które wpłynęły na ostatecznie wypłaconą kwotę.

Ile kosztuje oszacowanie zaniżenia odszkodowania AC?

Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że oszacowanie zaniżenia odszkodowania AC przez wykwalifikowanego specjalistę jest bezpłatne.

Firma Helpfind oferuje swoim Klientom usługi rzeczoznawców, którzy do tej pory przeanalizowali 164 tysiące kosztorysów i wiedzą, gdzie szukać zaniżeń.

Korzystając z usług firmy, niczego nie ryzykujesz. Nawet w przypadku odmowy proponowanej kwoty dopłaty do odszkodowania, nie zapłacisz za wykonaną analizę. Możesz tylko zyskać.

Zgłoś swoją sprawę i dowiedz się, jaka kwota dopłaty Ci się należy

Ugoda przy odszkodowaniu AC – czy warto?

Ubezpieczyciele korzystają z niewiedzy klientów. Nie musisz godzić się na ugodę, aby otrzymać pierwszy przelew od firmy. To bezsporna kwota odszkodowania.

Jeśli pisemnie lub telefonicznie Klient ubezpieczalni zgodzi się na proponowaną ugodę – to koniec. Traci bezpowrotnie szansę na dopłatę.

Cytat

Zaakceptowanie ugody proponowanej przez firmę ostatecznie zakończy możliwość ubiegania się o dopłatę, więc nie podejmuj decyzji pochopnie. Przeanalizuj możliwości, zanim zgodzisz się na propozycję ubezpieczyciela. Decyzji o ugodzie między stronami nie da podważyć się w sądzie. Jeśli uważasz, że należy Ci się więcej, nie gódź się na ugodę.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań

FAQ

Czy zaniżenia odszkodowań AC występują często?

Tak! Dotyczy to nawet 99% spraw, więc jeśli otrzymałeś odszkodowanie z AC, sprawdź koniecznie, czy nie należy Ci się dopłata.

Ile dopłaty do odszkodowania z AC mogę otrzymać?

Klienci Helpfind otrzymują średnio 3493 złotych po zgłoszeniu swojego kosztorysu do analizy.

W jaki sposób rozpocząć proces otrzymania dopłaty?

Najłatwiej powierzyć sprawę specjalistom w danej branży, którzy zajmą się wszystkim za Ciebie. Dostarcz dokumenty Helpfind, zaakceptuj ofertę i ciesz się pieniędzmi już po kilku dniach.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania

Podejmij decyzję

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w 48 h od zaakceptowania i podpisania dokumentów

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
ufg

03.12.2024

15 min

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – czym jest i jak może pomóc?

UFG to istotne wsparcie dla polskich kierowców. Zobacz, jak może Ci pomóc i co należy do jego obowiązków....

Samochód

pomoc w uzyskaniu odszkodowania

28.11.2024

13 min

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – bezpłatna analiza

Helpfind to lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Bezpłatnie pomożemy w Twojej sprawie....

Samochód

Odszkodowanie za wypadek samochodowy

21.08.2024

11 min

Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?

Dowiedz się, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek samochodowy. Pamiętaj o dopłacie, którą możesz otrzymać....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line