/

Finanse
Kredyt we frankach – ile można zyskać, co należy zrobić?

Kredyt we frankach – ile można zyskać, co należy zrobić?

  • Sądy w sprawach frankowych w zdecydowanej większości przypadków wydają wyroki korzystne dla posiadaczy kredytów frankowych

  • Na ich mocy kredytobiorcy zyskują możliwość spłacenia wyłącznie pożyczonego kapitału, czyli nie płacą odsetek oraz kosztów pożyczki. To oszczędność kilkunastu tysięcy złotych!

  • Skorzystaj z naszej pomocy i ciesz się z dodatkowych pieniędzy nawet 9 lat po spłacie kredytu

Zyskaj pieniądze za swój kredyt we frankach

Co można zrobić ze swoim kredytem we frankach?

Jeśli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich, nie było lepszego momentu, aby spróbować odzyskać nadpłacone pieniądze.

Wszystko przez to, że przygotowane przez banki umowy posiadały zapisy niezgodne z obowiązującym stanem prawnym lub występują w nich błędy oraz klauzule abuzywne (czyli takie, na które konsument nie miał kompletnie wpływu), rażąco godzące w interes klienta i uderzające w jego finanse.

Przez lata były bardzo kosztowne dla kredytobiorców, ale teraz mogą stanowić podstawę do unieważnienia umowy.

Posiadacze kredytu we frankach mogą ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej lub "odfrankowienie" pożyczki, czyli stwierdzenie nieważności klauzuli indeksacyjnej, która stanowi o przeliczeniu salda kredytu na franka szwajcarskiego według kursu ustalonego przez bank, przez co często dochodzi do nadpłaty kredytu, którą można odzyskać na drodze sądowej.

Kolejnymi sposobami są ugody. Jeśli kredytobiorca przystanie na ofertę banku, może stracić wiele pieniędzy, bo instytucje finansowe konstruują je w taki sposób, aby zminimalizować swoje straty. Jeśli kredytobiorca podpisze ugodę, bezpowrotnie traci możliwość ubiegania się o zwrot w przyszłości.

kredyt frankowy co robić

Zdecydowanie najwięcej korzyści można uzyskać przez skierowanie sprawy do sądu. Coraz mniejszy procent Frankowiczów przegrywa swoje sprawy. Co więcej, stanowiska sądów popierane są orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ważne!

Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2024 roku, w kwestii spraw frankowych wypowiedział się także polski Sąd Najwyższy. Jego wyrok nie zagraża dotychczasowej linii orzeczniczej, a jedynie potwierdził wcześniej wydane wyroki TSUE, co jeszcze bardziej wpłynie na ujednolicenie orzecznictwa.

Ile można odzyskać ze spłaconego kredytu frankowego?

Najczęstszym pytaniem, jakie pada w kontekście spłaty kredytu we frankach szwajcarskich, to, na jaką kwotę może liczyć kredytobiorca, jeśli zdecyduje się uruchomić całą procedurę.

Szacunkową kwotę można obliczyć przy pomocy kalkulatora frankowego. Należy podać podstawowe informacje o wielkości spłacanego bądź zamkniętego kredytu, a po chwili pojawi się szacunkowy wynik.

Skorzystaj z kalkulatora i zobacz, ile możesz odzyskać

Kto może się starać o zwrot za nadpłacenie rat kredytu we frankach?

O zwrot pieniędzy może starać się kredytobiorca, który:

  • Zaciągnął kredyt hipoteczny denominowany lub indeksowany we franku szwajcarskim.
  • Spłaca zobowiązanie lub już je spłacił.
  • Posiada w umowie kredytu zapisy niedozwolone.
  • Zgłosił się o zwrot części środków nie później niż 10 lat od wpłacenia ostatniej raty.
  • Nie zawarł ugody z bankiem.

Kredyty frankowe a klauzule niedozwolone w umowach

Co do zasady, pożyczki zaciągane przez frankowiczów, nie były kredytami walutowymi – banki udzielały najczęściej dwóch rodzajów zobowiązań:

  1. indeksowanych – kwota kredytu wyrażona jest w złotówkach, a kredytobiorca dowiaduje się dokładnie, jaka będzie rata pożyczki w dniu jej spłaty (przelicza się tę kwotę na franka szwajcarskiego, po kursie z danego dnia),
  2. denominowanych – szacunkowa kwota kredytu wyrażana jest we frankach szwajcarskich, mimo tego, że wniosek o przyznanie pożyczki i spłata rat wyrażana jest w złotówkach, podobnie jak łączna kwota kredytu. Wszystkie te kwoty, przelicza się na CHF, po kursie ustalonym przez bank.

Jak widać, kredyty frankowe również podlegają zwrotowi kosztów, których kwota nierzadko sięga kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy w twojej umowie o kredyt we frankach występują błędy, wyślij nam dokumentację do bezpłatnej analizy!

Chcę skorzystać z bezpłatnej analizy umowy

Kredyt we frankach a ugoda z bankiem – tylko na tym stracisz

Od 15 czerwca 2023 roku, banki podjęły intensywne działania, dążące do podpisania ugody z jak największą ilością frankowiczów. Wynika to z faktu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwóch wyroków. Oba stanowią, że bankom nie należy się wynagrodzenie za udostępnianie i korzystanie z kapitału.

Niestety, podpisanie ugody jest korzystne tylko i wyłącznie dla banku, głównie poprzez przewalutowanie kredytu frankowego na polski złoty. Problem tkwi w warunkach nowego zobowiązania – często dochodzi do doliczenia różnych dodatkowych kosztów, sztucznie podwyższających kwotę do spłaty.

Wyślij umowę kredytu do bezpłatnej analizy!

Przykładem takiego kosztu jest niedopłata, czyli kwota, którą wyliczana poprzez porównanie wysokości raty kredytu w CHF i nowej raty w PLN. Różnica między nimi jest doliczana do salda konsumenta, przez co jest on zmuszony spłacić o wiele wyższą kwotę.

Jeśli zamierzasz podpisać ugodę z bankiem, sprawdź, jakie masz inne możliwości. Ugoda, z punktu widzenia kredytobiorcy jest kompletnie nieopłacalna, ponieważ zdecydowanie zwiększa kwotę do spłaty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług jednej z kancelarii prawnych, specjalizujących się w sprawach kredytu we frankach i złożenie pozwu przeciwko bankowi.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o ugodach proponowanych przez poszczególne banki:

Kredyty frankowe – jak uzyskać zwrot nadpłaconych rat lub unieważnić umowę?

Samodzielna walka z bankiem o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich jest możliwa, lecz procesy sądowe mogą trwać po kilka lat, a kredytobiorca nie ma pewności czy wygra sprawę.

Z tego względu, warto rozpatrzyć oferty różnych kancelarii prawnych, które specjalizują się w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Jak działają takie firmy?

Po darmowej analizie umowy kredytowej pod kątem nieuczciwych klauzul, prawnicy (w imieniu swojego klienta), podejmują negocjacje z bankiem, w celu polubownego rozwiązania problemu. Niestety, banki odrzucają wszelkie propozycje i reklamacje, co niejako wymusza na kancelarii skierowanie sprawy do sądu, podczas której prawnicy pełnią funkcję pełnomocników kredytobiorcy.

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie sprawy sądowej, musisz liczyć się z kosztami wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego oraz opłatę wyliczoną od wygranej sprawy. Dodatkowo całość będzie trwała między 2 a 3 lata.

Mimo to warto podjąć ten trud, bo nagroda jest wysoka. Istnieje jednak sposób na zdecydowanie szybsze rozwiązanie problemu.

Zalety skorzystania z pomocy specjalistów z kredytami frankowymi

W sprawach kredytów frankowych warto rozważyć propozycję firmy Helpfind, która wypłaci pieniądze w ciągu kilku dni od zawarcia umowy.

To możliwe dzięki zastosowaniu cesji wierzytelności. Najprościej przedstawiając sprawę, posiadacz kredytu sprzedaje firmie możliwość rozpoczęcia sprawy sądowej przeciwko instytucji finansowej. Po podpisaniu umowy i przelewie pieniędzy na konto cała dalsza odpowiedzialność procesowa przechodzi na Helpfind.

Dzięki temu nie musi czekać 2-3 lat na wynik postępowania sądowego, nie ponosisz kosztów obsługi prawnej, a przede wszystkim nie tracisz czasu. Sprawa zostanie rozwiązana szybko i bez zbędnych formalności. Wystarczy, że prześlesz kopię swojej umowy, a otrzymasz informację, na jaką kwotę możesz liczyć od Helpfind.

Unieważnij swoją umowę kredytu we frankach

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest kredyt we frankach?

Kredyty frankowe były bardzo popularną formą pożyczek w latach 2003-2013, głównie ze względu na atrakcyjne warunki, zwłaszcza w porównaniu z ówczesnymi kredytami hipotecznymi w złotówkach.

Co ważne, kredyty we frankach nie były klasyfikowane jako pożyczki w walucie obcej, ale jako kredyty indeksowane (kredytobiorca dowiadywał się o wysokości raty, w dniu jej spłaty) lub denominowanych (bank przelicza kwotę raty z PLN na CHF). Kiedy kurs franka zanotował wyraźny wzrost, wówczas umowy stały się skrajnie niekorzystne dla kredytobiorców.

Czy warto podpisać ugodę z bankiem?

Zdecydowanie nie. Kredytodawca, przygotowując propozycję ugody w sprawie kredytu frankowego, kieruje się głównie swoim dobrem. Sprawia to, że dla pożyczkobiorcy, zaakceptowanie i podpisanie ugody, kończy się zazwyczaj znacznymi stratami finansowymi.

Czy samodzielna walka z kredytodawcą w sądzie ma szanse powodzenia?

Teoretycznie, każdy kredytobiorca, który ma kredyt frankowy, ma prawo samodzielnie podjąć walkę z bankiem, choć są to sprawy bardzo trudne do wygrania. Dążenie do odzyskania określonej kwoty ze spłaconego już kredytu lub unieważnienia umowy kredytowej z kancelarią prawną, ma o wiele większe szanse powodzenia, niż w przypadku prowadzenia sprawy samodzielnie.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
ubezpieczenie pomostowe

19.11.2024

10 min

Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?

Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....

Finanse

fundusz wsparcia kredytobiorców fwk

15.11.2024

10 min

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?

Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....

Finanse

kredyt konsumpcyjny

14.11.2024

11 min

Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?

Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line