Kredyt w jenach w Polsce – sytuacja przed i po 2008 roku
Kredyty walutowe były postrzegane przez potencjalnych kredytobiorców jako szansa na większą zdolność kredytową, a co za tym idzie wyższe pożyczki. Dodatkowo kredyt hipoteczny np. w japońskiej walucie wiązał się z niższym oprocentowaniem, a stopy procentowe ustał Centralny Bank Japonii.
W pierwszej dekadzie XXI wieku banki chętnie pozyskiwały klientów i oferowały swoje produkty w obcej walucie, a sami konsumenci nie zważali na ryzyko kursowe. Tym bardziej że do 2008 roku notowania franka szwajcarskiego, dolara, euro czy jena japońskiego były dla nich obiecujące.
Jednak po załamaniu rynku, sytuacja dla kredytobiorców w Polsce, którzy swoje kredyty mieli oparte na notowaniach w walucie obcej uległa znacznemu pogorszeniu.
Wzrost kursu jena w połączeniu z niezarabianiem w tej walucie spowodował, że koszty zaczęły przytłaczać kredytobiorców, których raty rosły. Banki oferujące pożyczki w walucie obcej najczęściej godziły się na kredyty denominowane lub indeksowane. W obu przypadkach klient instytucji finansowej miał wypłacane kwoty w złotówkach, ale podstawa do obliczenia miesięcznej należności wobec banku była ustalona w innej walucie.
Problemy związane z kredytami w jenach japońskich
W przypadku kredytów w jenach japońskich występowała taka sama zależność, jak w innych zobowiązaniach walutowych np. przy kredycie we frankach szwajcarskich.
Przy kredytach denominowanych i indeksowanych raty kredytów wzrosły i to znacznie. Różnica kursów między najniższym poziomem (0,019 – lipiec 2008) a maksimum (0,046 – styczeń 2012) w ostatnich latach wynosiła 142%. Odbiło się to też na wysokości rat.
Przykład
Kalkulacja rat kredytu Tomasza w zależności od wysokości kursu jena:
Data | Kurs JPY | Kurs spłaty | Wartość raty (JPY) | Należna rata (PLN) |
Lipiec 2008 | 0,019 | 0,026 | 50 000 | 50 000 x 0,026 = 1300 |
Styczeń 2012 | 0,046 | 0,053 | 50 000 | 50 000 x 0,053 = 2650 |
Kwieceń 2016 | 0,035 | 0,042 | 50 000 | 50 000 x 0,042 = 2100 |
Luty 2020 | 0,036 | 0,043 | 50 000 | 50 000 x 0,043 = 2150 |
Wrzesień 2024 | 0,027 | 0,033 | 50 0000 | 50 000 x 0,033 = 1650 |
Rekomendacja S a kredyty walutowe w jenach
Kredyty hipoteczne w walucie obcej stały się bardzo trudno dostępne po wydaniu rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przygotowany dokument zawierał listę praktyk dla instytucji finansowych, w których znalazły się punkty takie jak:
- obowiązek udzielenia kredytu hipotecznego tylko w walucie, w której otrzymuje wynagrodzenie za pracę,
- zwiększenie progu wkładu własnego niż ma to miejsce przy udzielaniu kredytu złotówkowego,
- ograniczenie długości umowy kredytowej do maksymalnie 35 lat,
- stworzenie możliwości płaty kredytu denominowanego lub indeksowanego w walucie zaciągniętego zobowiązania.
Kredyt w jenach unieważnienie – czy to możliwe?
Unieważnienie kredytu w jenach japońskich jest możliwe, tak jak umowy w innych walutach obcych. Podstawami do rozpoczęcia procedury o anulowanie umowy jest znalezienie w niej błędów lub klauzul abuzywnych, które w sposób jednoznaczny godzą w interesy klientów instytucji finansowych.
Jenowicze stanowią małą grupę wśród posiadaczy kredytów walutowych, jednak w żaden sposób nie mogą być dyskryminowani i nieprawidłowości w ich umowach powinny skutkować takimi samymi konsekwencjami jak w przypadku Frankowiczów, czyli możliwością ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty kredytu razem z poniesionymi kosztami.
Aby tak się stało, należy złożyć reklamację do banku, łącznie z uzasadnieniem i podaniem rzeczowej argumentacji dotyczącej błędów w umowie. Nie wiesz, czy to dotyczy także Twojego kredytu? Istnieje prosty i przede wszystkim bezkosztowy sposób, aby się o tym przekonać.
Bezpłatna analiza umowy kredytowej w jenach
Jeśli posiadasz kredyt w jenach, frankach szwajcarskich, dolarach czy euro, możesz zgłosić się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej do Helpfind. Jesteśmy największą polską firmą zajmującą się dopłatami do odszkodowań online. Pomogliśmy już tysiącom kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz kontaktowy na naszej stronie, a następnie prześlesz dokumenty do sprawdzenia przez naszych specjalistów.
Proces zajmie maksymalnie trzy dni robocze. Po tym okresie wrócimy z wiadomością zwrotną, czy możesz ubiegać się o unieważnienie kredytu oraz jakie korzyści finansowe osiągniesz z tego tytułu, prezentując jednocześnie najlepsze możliwe rozwiązania.
Zastanów się nad skorzystaniem z naszej propozycji – niczego nie ryzykujesz, a możesz odzyskać sporą kwotę i przestać drżeć o kurs jena.
Tak krok po kroku dowiesz się, o jaką kwotę możesz walczyć:
- Wypełnij krótki formularz na stronie Helpfind.
- Prześlij dokumenty do analizy. Potrwa maksymalnie 3 dni robocze.
- Poczekaj na kontakt ze strony Helpfind. Przekażemy Ci szczegółowe informacje i przedstawimy najkorzystniejsze opcje prowadzenia sprawy.
Proces unieważnienia kredytu hipotecznego w jenach
Dokładna analiza swojej sytuacji w kontekście kredytu w walucie obcej to pierwszy krok do odzyskania nadpłaty. Analiza umowy kredytowej jest niezbędna – decydując się na rozpoczęcie procesu o unieważnienie umowy, trzeba wykazać podstawy takiego roszczenia oraz określić wartość przedmiotu sporu, od czego będą uzależniony koszty prowadzenia sprawy przed sądem.
Kolejnym etapem będzie zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących dotychczasowej spłaty zobowiązania. Będą to między innymi harmonogram spłaty kredytu, wszystkie zawarte aneksy, ewentualne zaświadczenie o spłaceniu kredytu.
Mając wszelkie informacje i zaświadczenia, kolejnym krokiem będzie złożenie reklamacji do banku, poinformowanie go o sprawie i próba rozwiązania sytuacji bez konieczności prowadzenia procesu sądowego. W wielu przypadkach bank zaryzykuje i sprawdzi, czy kredytobiorca jest na tyle zdeterminowany, by rozpocząć proces. To jednak otwiera możliwość na zgarnięcie większej kwoty przez klienta instytucji finansowej, który dodatkowo może otrzymać ustawowe odsetki.
Proces unieważnienia kredytu w jenach krok po kroku:
- Analiza umowy kredytowej.
- Zebranie niezbędnych dokumentów.
- Złożenie reklamacji do banku i próba ugodowego rozstrzygnięcia sprawy.
- Rozpoczęcie postępowania sądowego.
- Oczekiwanie na wyrok sądu w I i II instancji.
Orzecznictwo sądowe i jego wpływ na unieważnienie umów
Wiele dla interesów Jenowiczów zrobiły wcześniej rozstrzygane sprawy o kredyty frankowe. To właśnie zobowiązania w CHF stanowiły największą część wszystkich kredytów walutowych, dlatego od nich rozpoczęły się pierwsze pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a następnie Sądu Najwyższego.
Sprawy Frankowiczów, wydane wyroki i orzeczenia pomogły ustanowić linię orzeczniczą stosowaną w sprawach o kredyty w jenach.
Pierwszy sygnał o słuszności zgłaszanych pretensji przez posiadaczy kredytów walutowych wysłał TSUE, który w swoich orzeczeniach wskazał, że stosowanie niedozwolonych klauzul rażąco naruszało prawa konsumentów, co jest podstawą do unieważnienia umów. Dzięki temu kredytobiorcy zyskali przewagę w sądach, którą na dobre ugruntowało uchwała Sądu Najwyższego w kwietniu 2024 roku.
Uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku (sygn. akt III CZP 25/22)
Źródło: https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iii%20czp%2025-22.pdf
Przyszłość kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem walut obcych
Jenowicze powinni z optymizmem patrzeć w przyszłość. Dostępna na rynku bezpłatna pomoc prawna oraz korzystna linia orzecznicza zachęca do walki o swoją rację w sądzie.
O takim rozwiązaniu myśleć powinni szczególnie kredytobiorcy, którzy zakończyli spłatę swojego zobowiązania. To także przypadek, w którym zyskać można najwięcej.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Kredyt w jenach – jaki bank oferuje pożyczki w tej walucie?
W ofercie żadnego banku w Polsce nie znajdziemy możliwości zaciągnięcia kredytu w jenach. Taka sposobność może mieć miejsce tylko w przypadku przygotowania indywidualnej oferty opiewającej na bardzo wysoką kwotę (nawet kilka milionów złotych).
Co jest podstawą do unieważnienia kredytu w jenach?
Podstawą do unieważnienia kredytu w jenach są błędy w umowie kredytowej, które w jawny sposób godzą w interes kredytobiorcy.
Ile trwa proces sądowy o unieważnienie kredytu w jenach?
Proces sądowy o unieważnienie umowy kredytowej trwa zwykle od 18 do 36 miesięcy.
Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe
Rozpoczynamy procedurę
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii19.11.2024
10 min
Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?
Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....
Finanse
15.11.2024
10 min
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?
Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....
Finanse
14.11.2024
11 min
Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?
Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....
Finanse
Unieważnienie umowy kredytowej w CHF
Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.
Porównanie aż 120 kancelarii frankowych
Oszacowanie salda po odfrankowieniu
Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy
Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line