Między sąsiadami często dochodzi do sprzeczek, których powody są bardzo różne. Jednym z nich, może być uszkodzone ogrodzenie. Co robić, gdy sąsiad uszkodzi ogrodzenie? Co grozi za celowe uszkodzenie płotu między sąsiadami? Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenie mienia przez sąsiada? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.
- Ogrodzenie między sąsiadami – przepisy
- Uszkodzenie ogrodzenia posesji przez sąsiada – gdzie zgłosić się o odszkodowanie?
- Jakie odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie przez sąsiada?
- Odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie przez sąsiada – gdzie się zgłosić?
- Zbyt niskie odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie posesji? Sprawdź, co możesz zrobić!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ogrodzenie między sąsiadami – przepisy
To, kto jest odpowiedzialny za ogrodzenie posesji między sąsiadami, regulują przepisy oraz prawa własności gruntu.
Jeśli masz pewność, że Twój sąsiad uszkodził fragment płotu, który stał w granicach nieruchomości i jego wina nie podlega żadnej dyskusji – stosuje się wówczas art. 193 kodeksu karnego, czyli tzw. naruszenie miru domowego, zagrożone karą grzywny lub nawet karą ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku. Problem może pojawić się w przypadku, gdy nie chce on podać informacji, gdzie ma wykupione ubezpieczenie – konieczne może zwrócenie się o pomoc do policji.
Jeśli twierdzisz, że sąsiad uszkodził ogrodzenie posesji, to przed wysunięciem oskarżeń sprawdź, w którym miejscu kończą się granice Twojej działki. Niestety, w takim wypadku, działa zasada „to, co na powierzchni, przypada gruntowi”. Mimo że ta maksyma pochodzi jeszcze ze Starożytnego Rzymu, stosowana jest również w polskim prawie (art. 48 i 191 kodeksu cywilnego). Jeśli ogrodzenie zostało zbudowane nie tylko na naszej posesji, ale i na posesji sąsiada, to niestety ma on prawo żądać rozebrania tej części płotu, która narusza jego własność.
Inaczej ma się sprawa, gdy zniszczone ogrodzenie między sąsiadami stało dokładnie na granicy obu posesji. Niestety, w tym przypadku, konieczne będzie porozumienie się z sąsiadem, ponieważ dbanie o dobry stan ogrodzenia jest wówczas zadaniem obu właścicieli, sąsiadujących ze sobą posesji.
Gdy sąsiad uszkodził fragment płotu, który stał w granicach naszej nieruchomości i jego wina nie podlega żadnej dyskusji – stosuje się wówczas art. 193 kodeksu karnego, czyli tzw. naruszenie miru domowego, zagrożone karą grzywny lub nawet karą ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku.
Uszkodzenie ogrodzenia posesji przez sąsiada – gdzie zgłosić się o odszkodowanie?
Wiele zależy od tego, czy sąsiad ma wykupione ubezpieczenie domu i gruntu lub OC w życiu prywatnym. W takim wypadku należy zgłosić się do Towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił on polisę.
Jeśli jesteś pewien, że doszło do zniszczenia mienia przez sąsiada, lecz ten nie przyznaje się do winy, koniecznie trzeba wezwać policję. Mundurowi uzgodnią, w jaki sposób uszkodzono płot i wskażą winnego. W przypadku, gdy okaże się, że to jednak wina sąsiada, który nie ma wykupionego ubezpieczenia, konieczne będzie złożenie do sądu pozwu, w celu uzyskania rekompensaty.
W przypadkach, gdy uszkodzono ogrodzenie posesji w miejscu granicy dwóch działek, konieczne będzie skorzystanie z własnej polisy (jeśli została wykupiona). Rzecz jasna, w takim przypadku, by uzyskać odszkodowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek do własnego ubezpieczyciela. Skorzystanie z własnej polisy może być też konieczne, gdy płot zniszczono w akcie wandalizmu.
Jakie odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie przez sąsiada?
Podstawowym celem obliczenia i wypłaty odszkodowania za uszkodzone ogrodzenie posesji przez sąsiada, jest przywrócenie go do stanu poprzedniego. Niestety, czynników, decydujących o wysokości wypłaty jest sporo.
W przypadku, gdy uszkodzone ogrodzenie było zabytkowe, w kosztorysie konieczne należy uwzględnić usługi konserwatora zabytków, który nadzoruje reparację ogrodzenia. Rzecz jasna, zarówno naprawa, jak i odszkodowanie będą o wiele wyższe – głównie ze względu na konieczność przywrócenia wyglądu, jak najbardziej zbliżonego do pierwowzoru wzornictwem i kolorystyką.
Szkoda na mieniu powinna być z użyciem tych identycznych materiałów. Co ważne, ubezpieczyciel nie ma prawa naliczyć stopnia zużycia uszkodzonego płotu, czyli nie może uwzględnić tzw. amortyzacji podczas obliczania odszkodowania, ponieważ do naprawy płotu używa się nowych elementów.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których ten sam rodzaj siatki czy płotu, nie są już produkowane. Trudno uznać, że naprawa części płotu innymi materiałami przywraca stan ogrodzenia do pierwotnego stanu. W przypadku, gdy elementy uszkodzonego ogrodzenia posesji nie są już produkowane, konieczna może być wymiana całości.
Jeśli odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie jest wypłacane z polisy OC sąsiada, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić taką kwotę, by naprawić płot w całości. W przypadku, gdy wykorzystuje się własną polisę, odszkodowanie będzie wypłacone do określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, kwoty granicznej.
Odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie przez sąsiada – gdzie się zgłosić?
Wniosek o wypłatę odszkodowania za uszkodzony płot należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń, w którym sąsiad wykupił polisę OC. We wniosku należy zawrzeć wszystkie informacje, odnośnie zdarzenia:
Do wniosku należy dołączyć zdjęcia, potwierdzające fakt powstania uszkodzeń oraz wszelkie rachunki za usługi i materiały, które posłużyły do odbudowania ogrodzenia posesji. Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów należy zgłosić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w celu zgłoszenia szkody i odzyskania pieniędzy.
Zbyt niskie odszkodowanie za uszkodzone ogrodzenie posesji? Sprawdź, co możesz zrobić!
Po otrzymaniu zgłoszenia, ubezpieczyciel rozpatruje sprawę. W celu określenia wysokości odszkodowania bierze on pod uwagę kilka czynników, choć najważniejszym z nich, jest wycena rzeczoznawcy, wysyłanego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Niestety, mają one bardzo dużą tendencję do zaniżania wartości odszkodowania, stosując bardzo wiele trików, takich jak naliczenie amortyzacji ogrodzenia posesji, przez co obniża i jego wartość, i wartość naprawy.
W przypadku, gdy Twoje odszkodowanie za zniszczone ogrodzenie przez sąsiada zostało zaniżone, możesz odwołać się do ubezpieczyciela samodzielnie (co może przynieść wyższą kwotę rekompensaty za zniszczone ogrodzenie), ale zazwyczaj takie postępowanie kończy się sprawą sądową, podczas której orzeka się wysokość odszkodowania. Rzecz jasna, Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się wygrać takie sprawy, aby wypłacić poszkodowanemu jak najmniejszą kwotę.
Nie musisz jednak składać odwołania samodzielnie – zgłoś się do Helpfind! Wyślij nam całą dokumentację, a my dokonamy bezpłatnej analizy Twojej sprawy w celu określenia realnej wysokości odszkodowania i wrócimy do Ciebie z propozycją cesji wierzytelności.
Po jej akceptacji otrzymasz umówioną kwotę najpóźniej w 7 dni roboczych. Co więcej, nawet w przypadku, gdy przegramy sprawę z ubezpieczycielem, nie zgłosimy się do Ciebie o zwrot pieniędzy. To my bierzemy na siebie całe ryzyko!
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co robić, gdy sąsiad uszkodzi nam ogrodzenie?
W przypadku, gdy wina sąsiada jest bezsprzeczna, a płot w całości znajduje się na naszej posesji, należy uzgodnić, czy posiada on wykupioną prywatną polisę OC na życie lub OC nieruchomości. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. W przypadku negatywnej odpowiedzi konieczne może być złożenie pozwu do sądu (jeśli nie można załatwić sprawy polubownie).
Otrzymałem zbyt niskie odszkodowanie za uszkodzenie ogrodzenia. Co robić w takiej sytuacji?
Najważniejszą kwestią jest to, by nie zgadzać się na żadne ugody. Ubezpieczyciele bardzo często zaniżają odszkodowania, bez względu na rodzaj polisy i zdarzenia – również w przypadku uszkodzenia płotu. Jeśli twierdzisz, że odszkodowanie, które otrzymałeś, jest zbyt niskie, możesz samodzielnie zgłosić sprawę do sądu lub skorzystać z usług firm odszkodowawczych, takich jak Helpfind!
Patryk Marzec
Redaktor
Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Kredyt konsumencki – czego nie powie Ci o nim pożyczkodawca?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii06.09.2024
7 min
Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?
Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....
Nieruchomości
31.07.2024
8 min
Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?
Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....
Nieruchomości
29.07.2024
9 min
Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie
Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....
Nieruchomości
Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości
Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.
Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia
Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze
Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł
Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line