/

Samochód
Szkoda parkingowa - co musisz wiedzieć? Kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Szkoda parkingowa - co musisz wiedzieć? Kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

09.08.2023

Szkoda parkingowa to sytuacja, która może się przytrafić każdemu z nas. Choć bywa raczej niegroźna w skutkach, to powinieneś wiedzieć, jak w takim przypadku się zachować. Jako poszkodowany możesz też walczyć o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Co to jest szkoda parkingowa?

Wychodzisz z galerii handlowej obładowany torbami z zakupami, podchodzisz do zaparkowanego samochodu, a tu niemiła niespodzianka - zbity reflektor i lekko wgnieciony zderzak. To tylko jeden z przykładowych szkód parkingowych, czyli zazwyczaj niewielkich zdarzeń na parkingu.

W tego rodzaju sytuacjach zachodzi najczęściej do:

 • otarć karoserii samochodu,
 • wgnieceń błotnika, zderzaka lub drzwi,
 • potrącenia czy zbicia lusterka bocznego,
 • pęknięcia reflektora,
 • uszkodzenia felgi.

Przyczyną tego rodzaju zdarzenia drogowego na parkingu jest pośpiech, roztargnienie kierowcy, czy po prostu zbyt małe doświadczenie za kierownicą. W przypadku zdarzeń parkingowych likwidacja szkody odbywa się z OC lub AC.

Za szkodę parkingową można uznać także rezultat chuligańskich zachowań, czyli np. zarysowanie samochodu kluczem, przebicie opony gwoździem, czy wylanie farby na karoserię oraz uszkodzenie spowodowane tzw. zdarzeniami losowymi.

Szkoda parkingowa jest kwalifikowana przez ubezpieczycieli jako szkoda częściowa. Czym różni się szkoda częściowa od całkowitej? Głównie tym, że szkoda całkowita jest orzekana w sytuacji, gdy naprawa nie jest możliwa lub nieopłacalna.

Uszkodzenie samochodu na parkingu sprawca znany

W sytuacji, gdy znana jest tożsamość sprawcy uszkodzenia auta na parkingu, to Twoja droga do otrzymania odszkodowania z OC nie powinna być skomplikowana. Chodzi tutaj o stłuczkę samochodową z nie z twojej winy.

Najważniejszą kwestią jest sporządzenie ze sprawcą oświadczenia o szkodzie parkingowej. Zauważ, że z jego treści powinno jasno wynikać, kto jest odpowiedzialny za spowodowanie szkody parkingowej.

Następnie powinieneś zgłosić szkodę, a możesz to zrobić telefoniczne, za pomocą formularza internetowego, drogą e-mailową, tradycyjną drogą pocztową czy nawet osobiście w oddziale zakładu ubezpieczeń. Pamiętaj, aby dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty.

W ciągu 30 dni od zgłoszenia ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy. Wcześniej powinieneś otrzymać kosztorys naprawy samochodu na podstawie którego została ustalona wysokość świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z wyceną szkody samochodu złóż odwołanie.

Czy wiesz, że….

Większość kosztorysów jest zaniżonych? Z najnowszych statystyk Helpfind wynika, że 99% wycen szkód na pojeździe zawiera nieprawidłowości w postaci np. zbyt niskich niż w rzeczywistości stawek za robociznę.

Sprawca szkody nie chce podpisać oświadczenia. Co zrobić? 

Sprawca niekiedy nie chce podpisać oświadczenia o szkodzie parkingowej. Często nalega na inne rozwiązanie sprawy - nie informowanie ubezpieczyciela o powstałej szkodzie parkingowej i pokrycie strat z własnej kieszeni. Ma to na celu uniknięcie utraty zniżek OC za bezszkodową jazdę. 

Z punktu widzenia osoby poszkodowanej jest to dosyć ryzykowne. Może się okazać, że błędnie została oszacowana wartość szkody parkingowej i tym samym otrzymane od sprawcy pieniądze nie wystarczą na przywrócenie stanu pojazdu przed zdarzeniem. Dlatego warto zgłosić szkodę parkingową, a w przypadku odmowy podpisania przez sprawcę oświadczenia, wezwać policję.  

Oświadczenie szkoda parkingowa - jak powinno wyglądać?

W przypadku szkody parkingowej należy spisać oświadczenie ze sprawcą, które będzie Twoim podstawowym dokumentem w procesie ubiegania się o odszkodowanie z OC.

Pamiętaj, że oświadczenie o szkodzie parkingowej powinno zawierać takie dane jak:

 • dane osoby poszkodowanej oraz sprawcy,
 • dane obu pojazdów,
 • data, godzina oraz lokalizacja,
 • opis okoliczności zdarzenia,
 • numer polisy OC sprawcy,
 • podpisy obu stron.

Zrób także dokumentację zdjęciową powstałych na parkingu uszkodzeń. Fotografie dołącz do oświadczenia sprawcy, które w trakcie likwidacji szkody parkingowej przekażesz ubezpieczycielowi.

Uwaga!

Oświadczenie o szkodzie parkingowej powinna mieć każda ze stron.

Szkoda parkingowa wzór pdf

Jeśli szukasz wzoru oświadczenia do szkody parkingowej, to jesteś w dobrym miejscu. Nasz generator przyda Ci się również w takiej sytuacji, ale będą Ci potrzebne dane sprawcy, który zarysował Twój samochód. Oświadczenie kolizji parkingowej to bardzo ważny dokument, bo dzięki niemu możesz dostać odszkodowanie nawet za niewielkie zarysowania, które przecież są problematyczne, szczególnie w przypadku nowego samochodu.

Pamiętaj jednak, że takie oświadczenie najlepiej wypełnić ze sprawcą – na miejscu, gdzie doszło do powstania szkody parkingowej lub w domu sprawcy, jeśli ten jedynie zostawi Ci swoje dane.

Stłuczka na parkingu z mojej winy - co robić, jak się zachować?

Jeśli to Ty uszkodziłeś komuś auto na parkingu, to nie uciekaj i zaczekaj na właściciela pojazdu. Przyznaj się do winy i podpisz oświadczenie sprawcy. Ucieczka z miejsca kolizji zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

W razie, gdy funkcjonariusze Policji ustalą Twoją tożsamość, to konsekwencje nie tylko Cię nie ominą, ale i będą większe. Ponadto, w przypadku gdy odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu, to ubezpieczyciel może wobec Ciebie zastosować tzw. regres ubezpieczeniowy.

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Jest to roszczenie przysługujące ubezpieczycielowi na mocy obowiązujących przepisów prawnych i polega na żądaniu od sprawcy szkody zwrotu kosztów jej likwidacji.

Jeżeli nie masz czasu czekać na poszkodowanego, zostaw swoje dane kontaktowe. W ten sposób nie zostaniesz posądzony o ucieczkę z miejsca zdarzenia. Kartkę ze swoimi danymi kontaktowymi włóż np. za wycieraczkę.

Uwaga! Może się zdarzyć, że osoba poszkodowana nie zauważy, że zostawiłeś swoje dane. Dlatego najlepiej o całym zajściu poinformować swojego ubezpieczyciela. Wówczas masz pewność, że nikt nie uzna, że zbiegłeś z miejsca zdarzenia.

Dowiedz się: Czym grozi ucieczka z miejsca kolizji?

Szkoda parkingowa ucieczka, czyli brak sprawcy - co z odszkodowaniem? Co grozi za ucieczkę? 

Brak sprawcy a odszkodowanie  

Zarysowanie auta na parkingu i odjechanie sprawcy z miejsca zdarzenia bez pozostawienia danych kontaktowych, nie może być inaczej traktowane jak ucieczkę. Taka sytuacja nie jest jednak rzadkością, a dla Ciebie jako poszkodowanego oznacza jedno - problemy z uzyskaniem odszkodowania OC.

W sytuacji, gdy sprawca szkody uciekł, w pierwszej kolejności należy wezwać policję. Niestety nawet zgłoszenie szkody parkingowej na Policję nie oznacza, że uda się ustalić tożsamość sprawcy. Szczególnie trudno będzie wykryć sprawcę, jeśli nie ma świadków zdarzenia, a w pobliżu nie było monitoringu.

Ucieczka z miejsca kolizji 

Ucieczka z miejsca kolizji może oznaczać poważne konsekwencje dla sprawcy. Pierwszą z nich jest regres ubezpieczeniowy. Jest to konieczność zwrotu firmie ubezpieczeniowej kwoty, która została wypłacona osobie poszkodowanej w ramach OC sprawcy. Sprawca, który uciekł z miejsca kolizji powinien zatem się liczyć ze sporymi kosztami. 

Kolejną konsekwencją jest sprawa sądowa. Uciekinier z miejsca kolizji może stracić prawo jazdy, a nawet możliwość kierowania mechanicznymi pojazdami przez kilka lat.  Ponadto może zostać ukarany mandatem za szkodę parkingową oraz punktami karnymi. 

Szkoda na parkingu a AC - kiedy odszkodowanie z autocasco?

W przypadku braku ustalenia tożsamości sprawcy szkodę parkingową możesz zlikwidować z własnego AC. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy masz udział własny w szkodzie np. w wyniku uderzenia w słupek czy latarnię.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania AC powołując się na zapis o franszyzie integralnej, który często znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Oznacza to, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci świadczenia za niewielką szkodę parkingową z uwagi na to, że obsługa jej likwidacji kosztuje więcej, niż naprawa uszkodzenia. Zanim jednak zapadnie taka decyzja, ubezpieczyciel powinien przysłać rzeczoznawcę samochodowego.

Przykład: Koszt naprawy zarysowanego zderzaka wyceniono na kwotę 75 zł. Wartość franszyzy integralnej określono w OWU na kwotę 200 zł. Ubezpieczyciel nie ponosi w takiej sytuacji odpowiedzialności i nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Natomiast w przypadku braku posiadania polisy autocasco, niestety musisz pokryć koszty naprawy samochodu z własnych środków. W niektórych sytuacjach, gdy sprawca jest nieznany, odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W przypadku jednak niewielkich szkód parkingowych nie masz co liczyć na wypłatę świadczenia z Funduszu.

Uwaga! 

W przypadku zdarzenia, które spowodował nieznany sprawca jest możliwość odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG jednak nie wypłaca rekompensaty, jeśli w wyniku zdarzenia nie nastąpił u osoby poszkodowanej rozstrój zdrowia trwający poniżej 14 dni.

Szkoda parkingowa - sprawca nie przyznaje się do winy

Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, to dla Ciebie jako poszkodowanego może, ale nie musi oznaczać problemy w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. W takiej sytuacji wezwij na miejsce zdarzenia Policję. Niekiedy ubezpieczyciel bierze pod uwagę notatkę policyjną i wydaje decyzję o likwidacji szkody.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak dyktować Ci warunki, jeśli sprawca nie czuje się winnym i odmawia przyjęcia mandatu (co skutkuje rozpoczęciem postępowania sądowego). Prawdopodobnie przedstawi ofertę ugody, która oczywiście będzie na niższą kwotę, niż powinno wynosić odszkodowanie OC. Często sugeruje, że na koniec sprawy możesz czekać bardzo długo, a więc według nich ich oferta jest dla Ciebie korzystna. Możesz też ubiegać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania. Jest to prosta i szybka procedura zwana odkupem szkody OC.

Szkoda a zniżki na OC

W przypadku szkody parkingowej sprawca mając na uwadze, to że może stracić zniżki na ubezpieczenie OC za bezszkodową jazdę, może chcieć załatwić z Tobą sprawę w sposób polubowny.

Wówczas z punktu widzenia sprawcy warto podpisać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę, a nie oświadczenie sprawcy szkody parkingowej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o załatwieniu sprawy bez udziału ubezpieczyciela, rozważ czy taka opcja jest dla Ciebie korzystna. Może się okazać, że uzgodniona ze sprawcą kwota rekompensaty nijak ma się do faktycznych kosztów naprawy i będziesz zmuszony je pokryć z własnej kieszeni.

Z kolei, jeśli to Ty jesteś sprawcą to raport o szkodzie parkingowej trafi do UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To oznacza, że wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe przy odnowieniu polisy będą ją widziały.  

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli spowodowaną przez siebie szkodę będziesz likwidować z polisy autocasco. Pojawienie się na Twoim koncie szkody spowoduje wzrost składki AC w kolejnym okresie ubezpieczeniowym. 

Porada eksperta

- Przed odnowieniem czy to obowiązkowej polisy OC, czy dobrowolnej AC warto porównać oferty wielu ubezpieczycieli. W ten sposób można nieco zniwelować utratę zniżek za bezszkodową jazdę. 

Natomiast, jeśli to Ty jesteś osobą poszkodowaną i likwidujesz szkodę z OC, to na Twoje konto nie wpadnie żadna szkoda. W przypadku, gdy posiadasz zniżki za bezszkodową jazdę, to nic nie tracisz. 

W sytuacji, gdy nie uda się ustalić tożsamości sprawcy, to szkodę można likwidować z AC. Na Twoim koncie będzie jednak widnieć szkoda, a kolejna składka może być wyższa. Nie mniej jednak, jeśli uda się w późniejszym czasie zidentyfikować sprawcę, to ubezpieczyciel wystąpi do niego o regres. Warto wspomnieć, że regresowana szkoda komunikacyjna z AC nie będzie psuła historii ubezpieczenia tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej szkody. 

Szkoda na parkingu art. 98 k.w. i 86 k.w a mandat

Art. 98 k.w. mówi, że osoba, która podczas prowadzenia pojazdu poza publiczną drogą nie zachowuje należytej ostrożności, a więc zagraża bezpieczeństwu innych bądź łamie przepisy regulujące użytkowanie z wewnętrznych dróg czy innych miejsc przeznaczonych do ruchu pojazdów, podlega karze nagany lub grzywny.

Ważny akt prawny

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

Z kolei szkoda na parkingu to zdarzenie nieco innego rodzaju. Tutaj bowiem dochodzi tylko do uszkodzenia mienia, a bezpieczeństwo innych osób nie jest w żaden sposób zagrożone.

Pojęcie szczególnej ostrożności wyjaśnione jest w art. 2 pkt 22 prd. W przepisie tym wskazano, że jest to ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu, który umożliwia odpowiednio szybkie reagowanie. Pojęcie należytej ostrożności, o jakiej mowa w art. 86 kw czy art. 98 kw, powinno się utożsamiać z występującym w prawie o ruchu drogowym pojęciem ostrożności, którą można określić jako zwykłą i szczególną ostrożność.

wyrok pojęcie szczególnej ostrożności

Zdarza się także, że sprawca kolizji na parkingu jest karany mandatem za wykroczenie określone w art. z art. 86 § 1 k.w. Zgodnie z nim osoba, która na drodze publicznej, w strefie ruchu bądź zamieszkania nie zachowuje należytej ostrożności i powoduje tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w drogowym ruchu podlega karze grzywny.

Mandat za szkodę parkingową 

Zgodnie z obowiązującym od 1-szego stycznia 2022 roku taryfikatorem mandat za szkodę parkingową wynosi co najmniej 1000 zł. Szkoda parkingowa jest zatem sklasyfikowana jako kolizja. Tyle wynosi mandat za niezachowanie przez kierowcę ostrożności na drodze publicznej, w strefie ruchu lub strefie zamieszkania i spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Ponadto sprawca może otrzymać dodatkowo mandat za wykroczenie będące przyczyną kolizji. Jego wysokość zależy od wykroczenia.

Uszkodzenie pojazdu przez pasażera lub w wyniku zdarzenia losowego - co z odszkodowaniem?

Na parkingach nierzadko dochodzi do sytuacji, że sprawcą uszkodzenia pojazdu jest pasażer. Wystarczy, że pojazdy są zaparkowane w niewielkiej od siebie odległości, a pasażer otwierając drzwi nie zachowa ostrożności i uderzy nimi w pojazd obok.

Jeszcze nie tak dawno temu towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały przyznania odszkodowania. Swoje stanowisko argumentowały tym, że jest to wyłączna wina pasażera a więc osoby trzeciej.

Ważne! Miałeś taką sytuację i ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania? Odwołaj się i powołaj się na wyrok TSUE w sprawie C-648/17 (BTA Baltic Insurance Company AS przeciwko Baltijas Apdrošināšanas Nams AS).

W listopadzie 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok, który reguluje kwestię odpowiedzialności za szkodę spowodowaną przez pasażera.

W orzeczeniu TSUE czytamy, że odszkodowanie OC powinno być wypłacone w sytuacji, gdy pasażer otwierając drzwi pojazdu uszkodził stojący obok samochód. Inaczej mówiąc, kierowca ponosi odpowiedzialność za szkodę, którą spowodował pasażer i powinna być zlikwidowana z jego polisy OC.

Uszkodzenia pojazdu na parkingu mogą być także spowodowane przez zdarzenia losowe - głównie przez zjawiska pogodowe. Klasycznymi przykładami są tu spadające na samochód gałęzie z drzewa, które łamią się podczas wichury czy sople lodu. Wówczas odszkodowanie możesz uzyskać od właściciela lub zarządcy nieruchomości, jeśli udowodnisz że zaniechał on czynności mających na celu zabezpieczenie obiektu przed takimi szkodami.

Podsumowanie:

 1. Jeśli spowodowałeś szkodę parkingową przyznaj się do winy i podpisz oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
 2. W przypadku, gdy to Ty jesteś osobą poszkodowaną, pamiętaj aby spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej zawierające m.in. datę i miejsce zdarzenia dane sprawcy- nr polisy OC, a następnie zgłoś szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.
 3. Jeśli sprawca uciekł, wezwij na miejsce Policję.
 4. Szkodę zlikwiduj z posiadanej polisy AC lub z własnej kieszeni - jeśli nie ustalono tożsamości sprawcy.

FAQ 

Szkoda parkingowa ile czasu na zgłoszenie?

Na zgłoszenie szkody parkingowej jest aż 3 lata. Jednak w interesie osoby poszkodowanej jest jak najszybciej dokonać zgłoszenia szkody jak najszybciej. 

Szkoda parkingowa jaki mandat? 

Sprawca szkody parkingowej może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 1000 zł. Do tego dochodzi kara przypisana do przyczyny kolizji.

Żródła

Kodeks wykroczeń

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

mandat za złe parkowanie

10.04.2024

11 min

Mandat za złe parkowanie – punkty karne i taryfikator 2024

Sprawdź jaką grzywnę i ile punktów karnych możesz otrzymać w mandacie za złe parkowanie w 2024 roku....

Samochód

zarysowanie samochodu na parkingu oświadczenie

26.03.2024

14 min

Zarysowanie auta na parkingu - co robić, jak napisać oświadczenie

Zarysowanie samochodu na parkingu oświadczenie - dowiedz się jak je spisać, a nie będziesz mieć problemów z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line