/

Nieruchomości
Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Miłosz Marek

Miłosz Marek

11.06.2024

Zalany sufit to jedna z najczęstszych szkód na nieruchomości zgłaszana do firmy ubezpieczeniowej. Przygotuj się na każdą sytuację – dowiedz się, kto wypłaci odszkodowanie w zależności od sytuacji, jaką odpowiedzialność ponosi zarządca nieruchomości.

Zalany sufit w bloku – jak postępować, co robić w pierwszej kolejności?

Zalanie sufitu może zaskoczyć każdego. Nie da się przewidzieć, kiedy stanie się problemem dla właściciela mieszkania. Zdecydowanie częściej z zalaniem mierzą się mieszkańcy bloków, gdzie nie trzeba wiele, aby doszło do niego z winy sąsiada lub wadliwej instalacji.

W pierwszej kolejności po zauważeniu śladów szkody należy odnaleźć przyczyny zalania, aby zatrzymać proces. Aby tak się stało, należy powiadomić sąsiada z piętra wyżej i/lub spróbować zakręcić wodę w danej kondygnacji.

Jednocześnie to czas, żeby zgłosić zalanie do administratora budynku o napotkanym problemie. W wielu przypadkach wiedza zarządcy nieruchomości będzie nieoceniona i może znacznie przyspieszyć cały proces, a przede wszystkim ograniczyć straty.

co robić po zalaniu sufitu

Dopiero po uporaniu się z problemem można myśleć o zgłoszeniu się o odszkodowanie za zalanie mieszkania. Należy przygotować dokładną dokumentację fotograficzną z miejsca zalania, która będzie bardzo istotna w kontekście wypłaty odszkodowania. Należy dołączyć ją do wniosku do firmy ubezpieczeniowej razem ze sporządzoną listą strat.

Po przyjęciu zgłoszenia, ubezpieczyciel powinien wysłać na miejsce rzeczoznawcę, który sporządzi kosztorys remontu. Dopiero po jego wizycie można rozpocząć likwidację szkody.

Kto odpowiada za pokrycie kosztów naprawy po zalaniu sufitu?

Jeśli zalanie sufitu nie dzieje się z winy poszkodowanego, wówczas sprawca szkody jest zobowiązany do przywrócenia sufitu do stanu sprzed zdarzenia.

Kto powinien wziąć na siebie wypłatę odszkodowania w różnych sytuacjach:

  • firma ubezpieczeniowa sprawcy – w przypadku zalania, gdy winny jest inny mieszkaniec i posiada wykupione ubezpieczenie mieszkania; taka sama sytuacja dzieje się także w przypadku, gdy dojdzie do zalania z winy właściciela mieszkania,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości – w przypadku, gdy mieszkanie zostało zalane przez np. wadliwą instalację, czyli dochodzi do zalania sufitu z winy spółdzielni mieszkaniowej, wówczas likwidacja szkody nastąpi z polisy OC zarządcy nieruchomości,
  • sąsiad/sąsiadka – jeśli inny z mieszkańców zalał sufit, ale nie posiada wykupionej polisy mieszkaniowej, wówczas musi pokryć koszty z własnej kieszeni,
  • właściciel mieszkania – przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia nieruchomości (OWU), bo niektóre przyczyny zalania mogą wykluczyć wypłatę odszkodowania.

Zalanie sufitu – jak wygląda zgłoszenie szkody do firmy ubezpieczeniowej

Firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, jeśli poszkodowany sam nie zgłosi swojego roszczenia.

Zgłoszenia szkody można dokonać najczęściej na kilka sposobów, ale zależne jest to od firmy ubezpieczeniowej. Popularnymi metodami są wypełnienie formularza na stronie internetowej firmy, telefoniczne zgłoszenie szkody oraz kontakt mailowy z biurem obsługi towarzystwa ubezpieczeniowego.

We wniosku składanym do towarzystwa niezbędne będzie podanie informacji takich jak adres zalanego mieszkania, przyczyna zalania czy opis szkody. Tuż po zdarzeniu warto sporządzić protokół, który będzie zawierał wspomniane dane oraz podpisy właściciela mieszkania oraz sprawcy lub administratora budynku.

Zalany sufit – ile wynoszą koszty naprawy?

Koszt remontu zalanego sufitu jest trudny do ustalenia i jest zależny od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest wielkość zalania. Na pierwszy rzut oka widać, jak dużą powierzchnię zajmuje mokra plama, ale powierzchowne zniszczenie to nie wszystko. Koszt w dużej mierze będzie zależał od tego, jak dużo wilgoci zaabsorbuje sufit i czy będzie potrzebne dodatkowe osuszanie. Zabezpieczenie sufitu może kosztować 12-15 zł/m2, a malowanie sufitu po zalaniu to według cennika wydatek w granicach 15-25 zł/m2.

W tym przypadku istotna jest także lokalizacja nieruchomości i liczba specjalizujących się tym zagadnieniem firm w okolicy.

Drugim czynnikiem jest koszt materiałów potrzebnych do usunięcia poniesionej szkody. To zależne także od skali szkody oraz wcześniej użytych komponentów.

W przeprowadzeniu szczegółowego audytu pomocny będzie rzeczoznawca majątkowy, który dobrze zna się w realiach firm ubezpieczeniowych, wie, na jakie aspekty zwrócić uwagę oraz ma wiedzę dotyczącą aktualnych cenników.

Ile odszkodowania należy się za zalany sufit?

Poszkodowany powinien otrzymać taką kwotę, która powinna doprowadzić sufit do stanu sprzed zalania.

Bezwzględnie należy zwrócić uwagę także na uszkodzenia urządzeń gospodarstwa domowego, które powstały w wyniku zalania. Rekompensata za ich zniszczenie w ubezpieczonym mieszkaniu również powinna znaleźć się w odszkodowaniu.

Jeśli właściciel nieruchomości przeprowadził już niezbędne prace i ma świadomość, jak wygląda kosztorys remontu, wówczas ma pełne prawo i pełne uzasadnienie do odwołania się od przesłanej wyceny. Może to zarobić nawet w przypadku, gdy wypłacono odszkodowanie.

ile można zyskać na dopłacie do odszkodowania na nieruchomości

Odwołanie od wyceny ubezpieczyciela przy zalaniu sufitu

Możesz nie mieć świadomości, że należy Ci się wyższe odszkodowanie za zalanie sufitu. Firmy ubezpieczeniowe często dokonują wypłaty odszkodowania na podstawie zaniżonych kosztorysów szkody. Jak to możliwe?

Niskie odszkodowanie to efekt zabiegów przeprowadzonych w kosztorysie remontu takich jak zaniżenie kosztów roboczogodzin pracowników, zastosowanie tańszych zamienników do naprawy czy pominięcie niektórych zniszczeń w kosztorysie remontu zalanego sufitu.

Jak zachować się w sytuacji, gdy wysokość odszkodowania jest niezadowalająca? Właściciel polisy powinien przygotować odwołanie od wyceny ubezpieczyciela.

Może zrobić to samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy, prawnika lub radcy prawnego.

Korzystając z usług Helpfind, lidera w segmencie dopłat do odszkodowań online w Polsce, otrzymuje bezpłatną analizę kosztorysu pod kątem zastosowania zaniżeń. Następnie zaproponuje kwotę, która może wypłacić właścicielowi mieszkania, a następnie samodzielnie zajmie się sprawą. Po podpisaniu umowy poszkodowany w zalaniu ma swoje pieniądze i nie musi martwić się kolejnymi etapami sprawy.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za zalany sufit?

Zgodnie z prawem firma ubezpieczeniowa ma 30 dni od momentu złożenia wniosku o wypłatę odszkodowania za zalanie sufitu. To także czas, w którym może przesłać odpowiedź o odmowie wypłaty odszkodowania.

Kiedy można rozpocząć naprawę sufitu po zalaniu?

Do likwidacji szkody można przystąpić po zgłoszeniu sprawy do firmy ubezpieczeniowej. Jeśli podejmiemy naprawy wcześniej, wówczas wypłacone odszkodowanie może być zaniżone.

Czy każde ubezpieczenie mieszkania gwarantuje zabezpieczenie w wypadku zalania?

Przed podpisaniem umowy z firmą ubezpieczeniową należy bezwzględnie przeczytać warunku, aby nie być niemiło zaskoczonym, kiedy trzeba będzie dochodzić odszkodowania. Warto zainwestować w ubezpieczenie nieruchomości, które później może pozwolić zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Od czego zależy wysokość odszkodowania po zalaniu sufitu?

Przede wszystkim wielkości strat, ale w przypadku likwidacji z własnej polisy, także od sumy ubezpieczenia mieszkania.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
odszkodowanie za zalanie sufitu

11.06.2024

9 min

Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Sąsiad zalał sufit Twojego mieszkania? Zyskaj pewność, że otrzymasz odpowiednią kwotę odszkodowania. Sprawdź, czy należy Ci się dopłata....

Nieruchomości

jak napisać opis szkody po zalaniu mieszkania

06.06.2024

8 min

Opis szkody zalania mieszkania – jak napisać, na co zwrócić uwagę

Dowiedz się, jak opisać szkody po zalaniu we wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela....

Nieruchomości

szkoda na mieniu odszkodowanie

06.06.2024

7 min

Szkoda na mieniu – czym jest, kto wypłaci odszkodowanie

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka sytuacja powinna zakończyć się wypłaconym odszkodowaniem dla poszkodowanego przy szkodzie na mieniu....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line