/

Nieruchomości
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny – komu przysługuje, kiedy dopłata

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny – komu przysługuje, kiedy dopłata

Miłosz Marek

Miłosz Marek

22.02.2024

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny to jedno z częściej zgłaszanych zdarzeń do towarzystw i firm w ramach ubezpieczeń nieruchomości. Małe gryzonie potrafią wyrządzić szkody wszędzie, co kończy się koniecznością naprawy instalacji elektrycznej, dachu czy poddasza. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, żeby nie porywać kosztów z własnej kieszeni, dlaczego warto wybrać dobre ubezpieczenie domu oraz kiedy możesz otrzymać odszkodowanie większe o nawet kilka tysięcy złotych.

Szkody wyrządzone przez gryzonie – jakie są zagrożenia?

Szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta to jeden z najbardziej frustrujących problemów, jaki spotyka właścicieli domów. Wiąże się z nieplanowanymi wydatkami, które często trzeba pokryć z własnej kieszeni. Nawet jeśli wykupiłeś dobrowolne ubezpieczenie domu, może Cię czekać niemiła niespodzianka i odmowa wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niezbędne jest sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) zawartych w umowie.

Szkody, jakie mogą wyrządzić gryzonie, są bardzo różne i jednocześnie bardzo kosztowne. Często mowa o uszkodzeniach instalacji elektrycznej, bo dzikie zwierzęta potrafią przegryźć kable oraz przewody elektryczne.

Właściciele często myślą o ubezpieczeniu domu jako ochronie przed zalaniami, pożarami czy kradzieżą, a uszkodzenia mienia mogą nastąpić z zupełnie niespodziewanej, a jakże popularnej przyczyny. Warto wziąć to pod uwagę planując zakup polisy mieszkaniowej.

zaniżenia odszkodowań przy szkodzie na nieruchomości

Najczęstsze szkody spowodowane przez kuny – zniszczona izolacja, uszkodzony dach

Do największych szkodników wśród dzikich zwierząt należą kuny. Umiejętności tego małego gryzonia są często bagatelizowane przez właścicieli domostw. Mają bardzo ostre pazury i zęby, dzięki którym nieświadomie wyrządzają człowiekowi różnego rodzaju szkody.

Kuny często gnieżdżą się na strychach i poddaszach, ale można je spotkać także w piwnicach, także ochrona przed nimi wymagana jest w całym budynku. W związku z tym gama szkód wyrządzonych przez te dzikie zwierzęta może być bardzo szeroka.

Kuny częściej spotkamy na wyższych kondygnacjach domu. Są przystosowane do wspinaczki po drzewach, a nawet murach i dachach. To rodzi spory problem, bo kuna, która założy gniazdo na poddaszu, może spowodować ogromne straty. Po 2-3 latach bez wykrycia nieproszonego gościa, szkody wyrządzone przez gryzonie mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, bo do wymiany będzie cała konstrukcja dachowa.

Opinia klienta

Zgłosiłem się do Helpfind po tym, jak miałem problemy na poddaszu po zagnieżdżeniu się kuny. Firma ubezpieczeniowa policzyła, że rozbiórka, montaż i prace pomocnicze będą kosztować 7267 złotych. Po dokładnej analizie kosztorysu dowiedziałem się, że ubezpieczyciel zaniżył koszty odpowiednio o 4403 zł przy rozbiórce dachu, czy o 6231 zł przy wycenie wykonania połaci dachowej. Po odwołaniu kwota odszkodowania wzrosła do 25 301 złotych! Gdybym nie zgłosił się do Helpfind, straciłbym szansę na ponad 18 tysięcy złotych!

Pan Grzegorz, klient Helpfind

Kuny potrafią drążyć ciągi komunikacyjne oraz tworzyć swoje gniazda na poddaszach, czego efektem jest później zniszczona izolacja dachu. Nieszczelność konstrukcji może powodować kolejne problemy – zalania podczas gwałtownych opadów deszczu. W niektórych przypadku dopiero takie zdarzenie prowadzi do odkrycia prawdziwej przyczyny szkody, jaką są gryzonie.

Kuny potrafią drążyć ciągi komunikacyjne oraz tworzyć swoje gniazda na poddaszach, czego efektem jest później zniszczona izolacja dachu. Nieszczelność konstrukcji może powodować kolejne problemy – zalania podczas gwałtownych opadów deszczu. W niektórych przypadku dopiero takie zdarzenie prowadzi do odkrycia prawdziwej przyczyny szkody, jaką są gryzonie.

Czytając kolejne historie związane z pozoru niegroźnymi sytuacjami, które przeradzają się w wielotysięczny kłopot, można spokojnie stwierdzić, że ubezpieczenie domu to konieczność. Opłacona polisa mieszkaniowa uchroni przed nieplanowanymi i wysokimi wydatkami.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu, które chroni przed kunami?

Nie da się udzielić prostej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie domu tak, aby polisa ubezpieczeniowa chroniła przed szkodami wyrządzonymi przez gryzonie. Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na to, ile wynoszą roczne składki.

Od czego zależy koszt polisy mieszkaniowej:

  • zakres ochrony,
  • suma wypłaconego odszkodowania,
  • wartość nieruchomości,
  • lokalizacja nieruchomości,
  • posiadane zabezpieczenia,
  • rodzaj konstrukcji budynku,
  • inne budynki znajdujące się na posesji,
  • inne.

W każdym przypadku należy przeczytać dokładnie umowę proponowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub dopytać o szczegóły agenta. Nawet w najdroższym wariancie all risk możemy napotkać wykluczenia i specjalne sytuacje, dlatego koniecznie przeczytaj informacja zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Nie daj się niemile zaskoczyć po tym, kiedy będziesz likwidować szkody wyrządzone przez gryzonie.

zaniżenie odszkodowania przy szkodzie wyrządzonej przez kuny

Stąd na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie domu na takie sytuacje, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Warto porozmawiać bezpośredni z przedstawicielem agencji ubezpieczeniowej i powiedzieć, czego konkretnie oczekujemy w ramach polisy mieszkaniowej. Nie zmienia to faktu, że ubezpieczenie domu powinno być priorytetem dla każdego jego posiadacza.

Kiedy ubezpieczenie domu nie chroni przed kunami?

Posiadanie polisy mieszkaniowej nie gwarantuje odszkodowania na wypadek szkód wyrządzonych przez kuny. Dzieje się tak przez zapisy zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przy wyłączeniach odpowiedzialności możemy mieć niemiłą niespodziankę.

Zwróć uwagę na fakt, iż w ramach polisy mieszkaniowej ubezpieczyciele rozróżniają szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta i zwierzęta domowe.

Wypłata odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny

Jeśli posiadasz ubezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych przez kuny, otrzymasz wypłatę ze swojej polisy mieszkaniowej, co gwarantuje twoje ubezpieczenie domu. Przy dobrym ubezpieczeniu domu firma powinna pokryć także koszty poszukiwania przyczyn szkody.

Aby otrzymać ubezpieczenie z polisy mieszkaniowej, musisz zgłosić szkodę. Spiesz się, bo czasu jest niewiele. W zależności od firmy ubezpieczeniowej, szkodę należy zgłosić od 3 do 7 dni od jej powstania. 

W pierwszej kolejności zadbaj, aby szkoda się nie powiększyła. W tym przypadku wiąże się to z pozbyciem się kun z domu. Następnie powiadom administrację, jeśli mieszkanie należy do wspólnoty mieszkaniowej.

Co ważne, nie powinno się usuwać szkód wyrządzonych przez kuny aż do momentu przybycia rzeczoznawcy, co nie powinno potrwać dłużej niż tydzień. Oczywiście, można to zrobić w przypadku, kiedy nasze mienie jest zagrożone.

Następnie poinformuj firmę ubezpieczeniową i postępuj zgodnie z otrzymanymi wytycznymi.

Opinia eksperta

Ubezpieczenie nieruchomości powinno być priorytetem dla każdego posiadacza mieszkania czy domu. Polisa mieszkaniowa powinna chronić po przed szkodami wyrządzonymi przez nieszczęśliwe zdarzenia czy szkodniki. Przed ostatecznym wyborem polisy poczytaj o wyłączeniach odpowiedzialności, które mogą być przeszkodą podczas wypłaty odszkodowania. Przed podpisaniem umowy porozmawiaj z agentem, przedstaw szczegółowo, jakiej ochrony oczekujesz i miej pewność, że wszystko znajdzie się w pakiecie, który opłacisz.

Ekspert ds. nieruchomości w Helpfind

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez gryzonie – jak uzyskać dopłatę?

Kwoty wypłacane z polisy mieszkaniowej często nie satysfakcjonują ich posiadaczy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają zaniżone odszkodowanie za szkody wyrządzone przez gryzonie, ale jest to niestety powszechna praktyka także w innych segmentach działalności.

Opinia klienta

Wysłałem dokumenty po szkodzie. Wiedziałem, że Helpfind sprawdza poprawność wypłaconego odszkodowania i dopłaca resztę kwoty. Po naszej analizie okazało się, że brakuje jeszcze prawie 3 500 złotych. Dzięki dopłacie od Helpfind naprawiłem szkody i jeszcze zostało zadośćuczynienie.

Pan Tomasz, klient Helpfind

Według danych Helpfind aż 96% odszkodowań za szkody na nieruchomościach jest zaniżonych. Podobnie jest w przypadku szkód wyrządzonych przez kuny, a przytoczone w tym artykule historie pokazują, że zaniżenia mogą opiewać na kwotę od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel przyznał zaniżone odszkodowanie, zgłoś się do Helpfind. Wypełnij krótki formularz, a nasz przedstawiciel zadzwoni i zada kilka dodatkowych pytań. Całą sprawę załatwimy zdalnie. Po przesłaniu dokumentów wystąpimy do ubezpieczyciela po akta szkody i na ich podstawie wyliczymy należną dopłatę. Przedstawimy ofertę i jeśli ją zaakceptujesz, otrzymasz przelew na konto w ciągu 14 dni roboczych od przesłania umowy.

Współpraca z Helpfind jest bezpłatna, dlatego niczego nie ryzykujesz, a możesz sporo zyskać.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Nie mam wykupionego ubezpieczenia. Czy należy mi się odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny?

Niestety nie. Musisz ubezpieczyć dom, żeby móc ubiegać się o wypłatę odszkodowania za uszkodzenie mienia w przypadku szkód wyrządzonych przez kuny.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie nieruchomości?

Historie naszych klientów, które przytoczyliśmy w artykule, pokazują, że koszty naprawy szkód wyrządzonych przez kuny są bardzo wysokie. W naszej ocenie warto kupić ubezpieczenie domu i zawrzeć w nim również inne budynki znajdujące się na działce.

Jakie kupić ubezpieczenie domu, żeby zabezpieczyć się od szkód wyrządzonych przez kuny?

Przedstaw swoje oczekiwania podczas rozmowy z agentem, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości.

Czy firma ubezpieczeniowa może wypłacić zaniżone odszkodowanie za szkody wyrządzone przez gryzonie?

Niestety tak. Prześlij swoje dokumenty do Helpfind, a my sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania.

Źródła:

mubi.pl

superpolisa.pl

eko-izolacje.pl

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
zgłoszenie zalania mieszkania warta

19.07.2024

11 min

Zgłoszenie szkody zalania mieszkania Warta – odszkodowanie, dopłata

Przeczytaj, jak krok po kroku zgłosić zalanie mieszkania w Warcie. Sprawdź, jak otrzymać wysoką dopłatę do odszkodowania....

Nieruchomości

zgłoszenie szkody zalania mieszkania allianz

18.07.2024

10 min

Zgłoszenie zalania mieszkania Allianz - jak otrzymać wysokie odszkodowanie?

Przeczytaj, jak krok po kroku zgłosić zalanie mieszkania w Allianz. Sprawdź, jak otrzymać wysoką dopłatę do odszkodowania....

Nieruchomości

odszkodowanie za zalanie sufitu

11.06.2024

9 min

Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Sąsiad zalał sufit Twojego mieszkania? Zyskaj pewność, że otrzymasz odpowiednią kwotę odszkodowania. Sprawdź, czy należy Ci się dopłata....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line