Jeśli brałeś udział w wypadku, to z pewnością zastanawiasz się, ile możesz dostać z OC sprawcy. Trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi na takie pytanie, ale na przestrzeni tego artykułu postaramy się to zrobić, abyś wiedział, czy zaniżone odszkodowanie z OC przytrafiło się również Tobie. Proponujemy też sposób na rozwiązanie tego problemu.
Z tego artykułu dowiesz się
Dlaczego z OC sprawcy?
Być może zadajesz sobie to pytanie, zastanawiając się, dlaczego nie powinieneś skorzystać ze swojego ubezpieczenia NNW, jeśli takie posiadasz. Możesz myśleć, że Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci więcej, bo przecież płacisz u niego składki. Prawda wygląda jednak tak, że odszkodowania z NNW opierają się o sumy ubezpieczenia, które zazwyczaj nie są zbyt wysokie.
Sytuacja w przypadku odszkodowań z OC sprawcy wygląda jednak zupełnie inaczej. Tutaj sprawca jest zobowiązany do naprawienia szkody, którą Ci wyrządził. A zatem zgodnie z prawem powinieneś otrzymać zwrot poniesionych kosztów, a także odpowiednie zadośćuczynienie za krzywdę.
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy wypadku?
Inną sprawą jest to, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy. Teoretycznie istnieje suma gwarancyjna, ale zauważ, że dotyczy ona maksymalnej kwoty odszkodowania OC za jedno zdarzenie. A zatem przekroczenie jej w wypadku komunikacyjnym wymagałoby katastrofy w ruchu drogowym.
Zgodnie z Art. 36. z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych suma gwarancyjna dla szkód osobowych wynosi aktualnie równowartość w złotych kwoty 5 210 000 euro. Jeśli brałeś udział w wypadku komunikacyjnym i doznałeś uszczerbku na zdrowiu, to raczej nie powinieneś się martwić o przekroczenie tej sumy.
Ogólna wysokość Twojego odszkodowania będzie uzależniona od wielu czynników. Poniesione koszty mogą być uzasadnione lub nie. Twój uraz mógł być bardziej lub mniej rozległy, a leczenie bardziej lub mniej dotkliwe. Ważne są też okoliczności zdarzenia, czyli wpływ skutków wypadku na Twoje życie w stosunku do sytuacji sprzed zdarzenia. Można także skorzystać z kalkulatora odszkodowań. To narzędzie, dzięki któremu obliczysz ile powinno wynosić Twoje odszkodowanie.
Minimalna kwota wypłaty odszkodowania z OC
Ile wynosi minimalna wypłata odszkodowania w Warcie lub u innego ubezpieczyciela? Tutaj niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Nie ma czegoś takiego jak minimalna kwota wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel może Ci zaproponować bardzo bardzo niską kwotę w ramach ugody. Jeśli się na nią zgodzisz, to niestety nie będziesz mógł się się odwoływać od takiej decyzji w żaden sposób. Nawet sądowo. Korzystną ugodę możesz uzyskać w przypadku niewielkich urazów nawet samodzielnie, choć nadal polecamy Ci oddać sprawę do naszej bezpłatnej analizy.
Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie po wypadku drogowym lub innym wypadku w takiej kwocie, jaką uzna za słuszną. W przypadku szkód osobowych niestety jest tak samo, a nie da się ukryć, że związane z nimi straty są znacznie trudniejsze do oszacowania. Jak byś wycenił swój ból i doznane cierpienia? Ciężko w ogóle mówić o takiej wycenie, co często daje o sobie znać w wyrokach sądowych.
Tak czy inaczej, wciąż należy Ci się odszkodowanie z polisy OC sprawcy, które jednak nie ma żadnej kwoty minimalnej. Co zatem powinieneś zrobić, żeby nie musieć się tym martwić? Przeczytaj o tym w dalszej części artykułu.
Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy?
Jeśli chcesz uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy, to powinieneś przeprowadzić zgłoszenie szkody i jak najszybciej zwrócić się do nas po pomoc. Bezpłatnie przeanalizujemy sprawę i zajmiemy się dochodzeniem Twoich roszczeń.
Nasi eksperci zadbają o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznane przez Ciebie krzywdy. Wiedza i doświadczenie pozwolą im na przeprowadzenie skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem. Dzięki temu Ty zyskasz nie tylko uczciwą kwotę pieniężną, ale także spokój.
Gdybyś postanowił samodzielnie dochodzić swoich roszczeń z OC sprawcy, to Twoje szanse w takim starciu nie byłyby równe. Niestety pracownicy zakładu ubezpieczeniowego patrzą na poszkodowanych z góry ze względu na swoje doświadczenie i wiedzę odszkodowawczą. Są gotowi obalić Twoje argumenty, a następnie zaproponować niekorzystną ugodę.

Od kogo mogę uzyskać odszkodowanie po wypadku z zagranicznym samochodem lub gdy sprawca uciekł?
Jeśli Twój uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek wypadku z obcokrajowcem lub sprawca wypadku uciekł i nie jesteś w stanie go zidentyfikować, to z pewnością zastanawiasz się, co w ogóle powinieneś zrobić. Do kogo zgłosić roszczenia odszkodowawcze? Czy w ogóle masz szansę, aby je otrzymać?
Jeśli nie możesz uzyskać świadczeń z OC sprawcy kolizji lub wypadku w “tradycyjny sposób”, to wówczas będziesz musiał skierować sprawę Tak, jak najbardziej. Jeżeli od początku powierzysz nam sprawę, to nie będziesz musiał zbyt długo zastanawiać się nad tym, do kogo musisz skierować swoje roszczenia. Niestety czasem odzyskanie pieniędzy od obcokrajowca może być trudne. Chodzi tutaj o to, że swój wniosek musisz złożyć w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Jest to urząd państwowy, które zajmuje się właśnie m. in. wypłacaniem odszkodowań, jeśli wypadek spowodował kierowca z państwa, które spełnia konkretne warunki:
- biura narodowe tego państwa są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego
- biura narodowe tego państwa podpisały z PBUK umowy odnośnie wzajemnego uznawania dokumentacji ubezpieczeniowej (kierowca ma ważną zieloną kartę)
A co w sytuacji, kiedy obcokrajowiec nie ma ważnej polisy OC albo nie należy do kraju spełniającego powyższe warunki? Wtedy sprawę przejmie UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli chcesz skierować sprawę do UFG, to wystarczy, że zgłosisz się do dowolnego ubezpieczyciela w kraju, a ten przekaże sprawę dalej.
W jakich sytuacjach Twoja sprawa zostanie rozpatrzona przez Fundusz? Tę kwestię wyjaśnia Art. 98. z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. UFG wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli doznałeś uszczerbku na zdrowiu, gdy:
- okoliczności pozwalają obarczyć kierowcę winą, lecz nie da się ustalić jego tożsamości
- sprawca nie miał wykupionej polisy OC
- sprawca pochodzi z państwa, którego biuro narodowe jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego i nie miał wykupionej polisy OC, a jego samochód był pozbawiony rejestracji
- sprawcą zdarzenia był rolnik, który nie miał w momencie zdarzenia wykupionej obowiązkowej polisy OC rolników
- towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał wykupioną polisę ogłosiło upadłość, a majątek sprawcy nie wystarczy na pokrycie szkody
Jako osoba poszkodowana jesteś chroniony przed wieloma różnymi sytuacjami, w których teoretycznie nie dałoby się uzyskać należnego Ci odszkodowania. Wiesz już, że ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania w zdecydowanej większości przypadków. Co w takim razie z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym? Niestety tutaj jest podobnie. Poszkodowani często są zmuszani do negocjacji z UFG lub do składania pozwu do sądu przeciwko Funduszowi. Jeśli chcesz uzyskać godne odszkodowanie od Funduszu, zgłoś się do nas. Dzięki temu odpowiednie osoby będą musiały się zająć wypłatą odszkodowania za Twoją szkodę.
Zaniżone odszkodowanie od UFG
Niestety UFG również zaniża odszkodowania. Przedstawimy tutaj jeden przykład sprawy sądowej przeciwko Funduszowi, która ciągnęła się aż przez kilka lat. To pokazuje, że lepiej jest od razu skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby uniknąć tak długiego procesu dochodzenia należnego Ci odszkodowania.
Wyrok Sądu Rejonowego w Łodzi z dnia 30 grudnia 2019 r. (I C 1554/18)
Poszkodowana poruszała się samochodem w godzinach wieczornych dnia 29 grudnia 2016 roku. Nie ma wątpliwości, że widoczność na drodze nie była wówczas zbyt dobra. Kobieta planowała skręcić w lewo, ale czekała, aż stojący przed nią autobus odjedzie z przystanku.
Za jej samochodem ustawiła się kolumna pojazdów – wszyscy czekali, aż kobieta wykona manewr skrętu w lewo. Niestety jeden z kierowców postanowił wyprzedzić całą kolumnę i w ten sposób uderzył w pojazd poszkodowanej, co poskutkowało obróceniem samochodu i wpadnięciem do rowu po przeciwnej stronie ulicy. Kobieta uderzyła głową w szybę. Po zdarzeniu poszkodowana dała radę opuścić miejsce zdarzenia, ale do szpitala udała się dopiero drugiego dnia nad ranem.
Biegły ortopeda ustalił, że kobieta doznała urazu głowy i kręgosłupa szyjnego, a długotrwały uszczerbek na zdrowiu wynosi 5%. Poszkodowana wniosła pozew UFG 2 października 2017, a zatem prawie 10 miesięcy po wypadku.
Ostateczny wyrok w sprawie zapadł dopiero 30 grudnia 2019 roku, czyli aż po 3 latach od momentu zdarzenia. Ostatecznie sąd przyznał kobiecie 10 300,00 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę i 5560,80 zł tytułem odszkodowania. Od obu kwot obowiązywały też ustawowe odsetki. Jak widać, UFG również zaniża odszkodowania, co skomplikuje proces dochodzenia roszczeń, jeśli do wypłacenia Twoich świadczeń będzie zobowiązany Fundusz.
Obniżenie a zaniżenie odszkodowania
Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie lub je obniża? O ile zaniżenie jest na porządku dziennym, tak obniżenie o tzw. przyczynienie to nieco rzadziej wykorzystywany przez ubezpieczycieli proceder. Czym jest przyczynienie? To po prostu takie działanie, które w jakimś stopniu doprowadziło do powstania zdarzenia.
Jeśli np. zostałeś potrącony na przejściu dla pieszych, a byłeś pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel będzie mógł obniżyć Twoje odszkodowanie o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Tak samo będzie w przypadku, gdy nie zapniesz pasów bezpieczeństwa, a będziesz brać udział w wypadku komunikacyjnym.
Weź jednak pod uwagę, że zazwyczaj ubezpieczyciele stosują zbyt wysokie przyczynienie. Właśnie dlatego potrzebna Ci będzie pomoc, aby udowodnić, że taki poziom przyczynienia nie jest odpowiedni. Warto też wiedzieć, czy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC brutto czy netto.
Co obejmuje odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?
Co może składać się na wypłatę odszkodowania z oc sprawcy? Oto lista najczęstszych części składowych odszkodowania:
- zwrot kosztów leczenia (w tym również prywatnego, jeśli jest to uzasadnione: przeczytaj więcej w artykule Kiedy możesz się ubiegać o zwrot kosztów leczenia po wypadku)
- zwrot kosztów rehabilitacji
- zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych
- zwrot kosztów zakupu leków
- zwrot kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego
W przypadku wypadku śmiertelnego:
- zwrot kosztów pochówku
- specjalne jednorazowe odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji materialnej.
Oprócz tego można otrzymać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu. Należy jednak spełnić kilka warunków i zwrócić się z osobnym wnioskiem do ubezpieczyciela o jego wypłatę. Warto tutaj wspomnieć, że wyliczenie utraty wartości rynkowej jest skomplikowane.
Więcej na ten temat: Odszkodowanie za śmierć w wypadku
Ile dostaliście odszkodowania z OC sprawcy?
Być może chciałbyś wiedzieć, ile dostali inni poszkodowani z OC sprawcy przy różnych rodzajach wypadku. Oczywiście rozumiemy taką potrzebę i dlatego przygotowaliśmy zawierające kluczowe dla Ciebie informacje z różnych spraw sądowych. W ten sposób dowiesz się, ile towarzystwo ubezpieczeniowe musiało zapłacić różnym poszkodowanym.
Odszkodowania OC – Przykłady spraw sądowych
Wypadek komunikacyjny
Wyrok Sądu Rejonowego w Chorzowie z dnia 19 lutego 2020 r. (II K 847/19)
Poszkodowany w dniu 18 grudnia 2017 r. wniósł do sądu o przyznanie mu kwoty 134 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Tak wysoka kwota była związana z rozległością obrażeń, jakie mężczyzna doznał w wyniku wypadku.
Do wypadku doszło 14 czerwca 1998 r., a skutkami tego zdarzenia były: uraz czaszkowo-mózgowy, wstrząśnienie mózgu, złamanie prawej kości ciemieniowej, krwotok w prawej okolicy ciemieniowej, wodniak podtwardówkowy w lewej części czoła, złamanie prawej kości ramiennej (leczenie operacyjne), złamanie podgłówkowego kości strzałkowej lewej, padaczka pourazowa oraz blizny po trepanacji czaszki.
Ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu kwotę 56 000 zł tytułem zadośćuczynienia, ale mężczyzna uznał, że kwota ta jest nieadekwatna w stosunku do doznanych przez niego krzywd i cierpień i dlatego wniósł pozew do sądu.
Sąd zauważył, że przed wypadkiem poszkodowany był 25-letnim właścicielem gospodarstwa rolnego. Na skutek zdarzenia musiał sprzedać większość swojej ziemi i zaniechać podejmowania się pracy. Obecnie jedynie hoduje kury i razem z małżonką utrzymuje się z ich rent z tytułu niezdolności do pracy. Wypadek bardzo mocno odbił się na życiu poszkodowanego, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie i odbierając mu szansę na rozwój. Dodatkowo jego stan zdrowia nie rokuje pozytywnie na przyszłość.
27 marca 2019 r. mężczyzna zmodyfikował swoje powództwo, żądając 694 000 zł. Sąd ostatecznie zasądził na jego rzecz 195 000 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami od dnia 31 grudnia 2016 r. od kwoty 134 000 zł oraz z odsetkami od 06 kwietnia 2019 r. od kwoty 61 000 zł.
Wypadek w rolnictwie
Wyrok Sądu Rejonowego w Radomsku z dnia 17 września 2020 r. (II Ca 640/20)
22 października 2013 roku matka przyjechała na wieś ze swoim synem. Przyjechali do babci chłopca, która prowadzi gospodarstwo rolne. Przed przyjazdem rodziny wnuczka babci robiła porządki na podwórzy, aby utrzymać je w dobrym stanie. Rozpaliła ognisko, na którym paliła zbędne liście. Zgasiła ogień przed przyjazdem matki z dzieckiem.
Chłopiec od razu po przyjeździe poszedł na podwórze, aby się pobawić. Niestety furtka prowadząca do drugiej części podwórka nie była zamknięta, jak to zwykle bywało. Właśnie tam znajdowało się ognisko, w którym niestety nadal utrzymywał się żar. Chłopiec zaczął głośno płakać i kobiety wybiegły z domu. Pogorzelisko nie było wcale zabezpieczone, a matka z babcią od razu zawiozły chłopca do szpitala, gdzie stwierdzono u niego oparzenia termiczne i chemiczne II stopnia okolicy stawu o stopy.
Chłopiec musiał przebywać w szpitalu poza swoim miejscem zamieszkania, co było dla niego szczególnie uciążliwe. Później wymagał także rehabilitacji i opieki od 6 do 8 godzin dziennie w czasie pobytu w szpitalu, a później przez 2 godziny dziennie aż do zakończenia leczenia.
Wedle sądu wypadek ten należy uznać za wypadek związany z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, ponieważ pozostawienie niezabezpieczonego ogniska miało związek ze sprzątaniem gospodarstwa, a zatem pracą w nim. Dodatkowo takie spalanie liści w miejscu innym niż spalarnia jest niedozwolone, co tym bardziej obciąża sprawcę, czyli wnuczkę, a zatem domownika gospodarstwa rolnego. A domownicy gospodarstwa podlegają pod obowiązkowe OC rolnika.
Sąd przyznał poszkodowanemu 8794,01 zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2016 r.
Wypadek na chodniku
Wyrok Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 10 grudnia 2020 roku (I C 1836/19)
Poszkodowana poruszała się chodnikiem na wysokości garaży znajdujących się na działce i upadła na oblodzonej nawierzchni. W wyniku upadku doznała złamania nasady dalszej kości łokciowej i promieniowej. Taki bieg wydarzeń został potwierdzony nie tylko przez zeznania kobiety, ale także przez relację dwóch świadków i zdjęcie wykonane przez nich na miejscu zdarzenia.
Ubezpieczyciel odmówił zaakceptowania roszczeń powódki, ponieważ nie uznał swojej odpowiedzialności wobec tego zdarzenia. Towarzystwo przyjęło, że za stan chodnika w tym miejscu powinni odpowiadać właściciele działki, do której przylega. Sąd zauważył jednak, że nawet gdyby tak było, to nadzór nad uporządkowaniem chodnika powinien sprawować burmistrz, a ten zlecił to zadanie Straży Miejskiej, w której pracowało 3 strażników. W związku z tym burmistrz nie był w stanie stwierdzić, czy ktoś kontrolował stan chodnika w tamtym czasie.
Poszkodowana żądała od ubezpieczyciela gminy kwoty 3489,49 zł tytułem odszkodowania i 21 510,51 zł tytułem zadośćuczynienia. Sąd uznał tę kwotę za adekwatną i przyznał kobiecie odszkodowanie i zadośćuczynienie właśnie w takiej wysokości.
Podsumowanie
- Jeśli sprawcy nie można ustalić, to Twoją sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku wypadku z udziałem kierowcy z zagranicy sprawę przejmie PBUiK.
- Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe, abyś w razie wypadku mógł uzyskać całą należną Ci kwotę odszkodowanie. W większości przypadków sprawca zdarzenia nie dałby rady pokryć takich kosztów z własnej kieszeni.
- Wysokość odszkodowania, które możesz uzyskać, zależy od wielu różnych czynników, dlatego najlepiej będzie, jeśli oddasz sprawę do bezpłatnej analizy w Helpfind.
FAQ
Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, musisz podjąć wiele niezbędnych kroków. Poczynając od przygotowania wniosku, poprzez zebranie całej niezbędnej dokumentacji, aż po trudne i stresujące negocjacje z ubezpieczycielem. Nie jesteś jednak sam, bo możemy Ci w tym pomóc – bez opłat wstępnych.
Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?
Ubezpieczyciel musi wypłacić Ci odszkodowanie w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Jeżeli wyjaśnienie niektórych okoliczności wypadku nie będzie możliwe w terminie 30 dni, to termin ten wydłuży się o kolejne 14 dni. Termin wypłaty odszkodowania w przypadku pojawienia się okoliczności utrudniających wydanie ostatecznej decyzji wynosi 90 dni.
Co mam zrobić, jeśli moje odszkodowanie zostało zaniżone?
Powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, którą oferujemy. Analiza jest zawsze bezpłatna, dlatego bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka dowiesz się, czy możemy coś dla Ciebie zrobić.
Kiedy ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie?
Ubezpieczyciel może obniżyć Twoje odszkodowanie, jeśli przyczyniłeś się do powstania szkody. Takie przyczynienie może zostać zastosowane, jeśli np. nie zapniesz pasów jako pasażer lub przejdziesz przez przejście dla pieszych, korzystając z telefonu komórkowego.
Źródła