/

Samochód
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

27.10.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Jeśli brałeś udział w wypadku, to z pewnością zastanawiasz się, ile możesz dostać z OC sprawcy. Trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi na takie pytanie, ale w tym artykule postaramy się to zrobić, abyś wiedział, czy zaniżone odszkodowanie z OC przytrafiło się również Tobie. Proponujemy też sposób na rozwiązanie tego problemu.

Odszkodowanie z AC czy z OC?

Być może zadajesz sobie to pytanie, zastanawiając się, dlaczego nie powinieneś skorzystać ze swojego ubezpieczenia AC, jeśli takie posiadasz. Możesz myśleć, że Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci więcej, bo przecież płacisz u niego składki. Prawda wygląda jednak tak, że odszkodowania z AC często mają pewne limity, a także wkład własny.

Sytuacja w przypadku odszkodowań z OC sprawcy wygląda jednak zupełnie inaczej. Tutaj sprawca jest zobowiązany do naprawienia całej szkody, którą Ci wyrządził. A zatem zgodnie z prawem powinieneś otrzymać zwrot poniesionych kosztów, a także odpowiednie zadośćuczynienie za krzywdę, jeśli doszło również do szkody na osobie.

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy wypadku?

Inną sprawą jest to, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy. Teoretycznie istnieje suma gwarancyjna, ale zauważ, że dotyczy ona maksymalnej kwoty odszkodowania OC za jedno zdarzenie. A zatem przekroczenie jej w wypadku komunikacyjnym wymagałoby katastrofy w ruchu drogowym.

Zgodnie z Art. 36. z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych suma gwarancyjna dla szkód osobowych wynosi aktualnie równowartość w złotych kwoty 5 210 000 euro. Jeśli brałeś udział w wypadku komunikacyjnym i doznałeś uszczerbku na zdrowiu, to raczej nie powinieneś się martwić o przekroczenie tej sumy.

Ogólna wysokość Twojego odszkodowania będzie uzależniona od wielu czynników. Poniesione koszty mogą być uzasadnione lub nie. Twój uraz mógł być bardziej lub mniej rozległy, a leczenie bardziej lub mniej dotkliwe. Ważne są też okoliczności zdarzenia, czyli wpływ skutków wypadku na Twoje życie w stosunku do sytuacji sprzed zdarzenia. Można także skorzystać z kalkulatora odszkodowań. To narzędzie, dzięki któremu obliczysz ile powinno wynosić Twoje odszkodowanie.

Kwota odszkodowania – jaka się należy?

Zaniżona kwota odszkodowania z OC sprawcy to niestety codzienność dla polskich kierowców. Ile dokładnie powinna wynosić wycena szkody samochodu, czyli kwota odszkodowania? Krótka odpowiedź brzmi: tyle, żeby przywrócić pojazd dokładnie do takiego stanu, w jakim był przed powstaniem szkody.

Niestety obliczenie tego nie jest takie proste, bo trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, od których zależy koszt naprawy zgodnej z ustawą. 

Prawda wygląda tak, że zastosowanie do naprawy części nieoryginalnych (zastępczych lub porównywalnych) nie przywróci pojazdu do stanu sprzed szkody, a zastosowanie części oryginalnych wcale nie prowadzi do wzrostu wartości pojazdu. 

Nie bez znaczenia jest też to, że mimo, iż uszkodzony pojazd nie jest nowy (może być nawet 16-letni), to zastosowanie do jego naprawy części nieoryginalnych spowoduje spadek jego wartości handlowej, która to wartość i tak ulegnie zmniejszeniu. Dlaczego? Nawet w przypadku zastosowania części oryginalnych przy ewentualnej sprzedaży pojazdu, w oczach kupującego, pojazd powypadkowy zawsze będzie mniej atrakcyjny, niż gdyby wypadkowi wcale nie uległ. Oczywiście takie rozumowanie ma zastosowanie pod warunkiem, że wcześniej konkretny samochód nie był naprawiany z użyciem innych części niż oryginalne.

Źródło: https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iii%20czp%20119-22-1.pdf

Jak widzisz, kwota odszkodowania zależy głównie od tego, czy Twój pojazd był w momencie zdarzenia wyposażony w części oryginalne. Części powinny być wymienione dokładnie na takie same, jakie wcześniej były w Twoim samochodzie. Wszystko musi być naprawione zgodnie z technologią producenta pojazdu. Właśnie dlatego warto się zgłosić po dopłatę, która wyrówna odszkodowanie do uczciwej kwoty. Dzięki temu bez problemu naprawisz swój samochód.

Oprócz tego można otrzymać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu. Należy jednak spełnić kilka warunków i zwrócić się z osobnym wnioskiem do ubezpieczyciela o jego wypłatę. Warto tutaj wspomnieć, że wyliczenie utraty wartości rynkowej jest skomplikowane.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Minimalna kwota wypłaty odszkodowania z OC

Ile wynosi minimalna wypłata odszkodowania w Warcie lub u innego ubezpieczyciela? Tutaj niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Nie ma czegoś takiego jak minimalna kwota wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel może Ci zaproponować bardzo bardzo niską kwotę w ramach ugody. Jeśli się na nią zgodzisz, to niestety nie będziesz mógł się się odwoływać od takiej decyzji w żaden sposób. Nawet sądowo. Korzystną ugodę możesz uzyskać w przypadku niewielkich urazów nawet samodzielnie, choć nadal polecamy Ci oddać sprawę do naszej bezpłatnej analizy.

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie po wypadku drogowym lub innym wypadku w takiej kwocie, jaką uzna za słuszną. Dotyczy to zarówno szkody w pojeździe, jak i szkód osobowych, a nie da się ukryć, że związane z nimi straty są znacznie trudniejsze do oszacowania. Jak byś wycenił swój ból i doznane cierpienia? Ciężko w ogóle mówić o takiej wycenie, co często daje o sobie znać w wyrokach sądowych.

Tak czy inaczej, wciąż należy Ci się odszkodowanie z polisy OC sprawcy, które jednak nie ma żadnej kwoty minimalnej. Co zatem powinieneś zrobić, żeby nie musieć się tym martwić? Przeczytaj o tym w dalszej części artykułu.

Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy?

Jeśli chcesz uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy, to powinieneś przeprowadzić zgłoszenie szkody i jak najszybciej zwrócić się do nas po pomoc. Bezpłatnie przeanalizujemy sprawę i zajmiemy się dochodzeniem Twoich roszczeń.

Nasi eksperci zadbają o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznane przez Ciebie krzywdy. Wiedza i doświadczenie pozwolą im na przeprowadzenie skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem. Dzięki temu Ty zyskasz nie tylko uczciwą kwotę pieniężną (dopłata do odszkodowania), ale także spokój. Wszystko odbywa się w ramach odkupu odszkodowania.

Gdybyś postanowił samodzielnie dochodzić swoich roszczeń z OC sprawcy, to Twoje szanse w takim starciu nie byłyby równe. Niestety pracownicy zakładu ubezpieczeniowego patrzą na poszkodowanych z góry ze względu na swoje doświadczenie i wiedzę odszkodowawczą. Są gotowi obalić Twoje argumenty, a następnie zaproponować niekorzystną ugodę.

zanizone odszkodowanie z oc

Obniżenie a zaniżenie odszkodowania

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie lub zastosował przyczynienie, czyli je obniżył? O ile zaniżenie jest na porządku dziennym, tak obniżenie o tzw. przyczynienie to nieco rzadziej wykorzystywany przez ubezpieczycieli proceder. Czym jest przyczynienie? To po prostu takie działanie, które w jakimś stopniu doprowadziło do powstania zdarzenia.

Jeśli np. zostałeś potrącony na przejściu dla pieszych, a byłeś pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel będzie mógł obniżyć Twoje odszkodowanie o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Tak samo będzie w przypadku, gdy nie zapniesz pasów bezpieczeństwa, a będziesz brać udział w wypadku komunikacyjnym.

Weź jednak pod uwagę, że zazwyczaj ubezpieczyciele stosują zbyt wysokie przyczynienie. Właśnie dlatego potrzebna Ci będzie pomoc, aby udowodnić, że taki poziom przyczynienia nie jest odpowiedni. Warto też wiedzieć, czy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC brutto czy netto.

Co obejmuje odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Co może składać się na wypłatę odszkodowania z oc sprawcy wypadku? Oto lista najczęstszych części składowych odszkodowania:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • zwrot kosztów rehabilitacji,
  • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych,
  • zwrot kosztów zakupu leków,
  • zwrot kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego.

W przypadku wypadku śmiertelnego:

  • zwrot kosztów pochówku,
  • specjalne jednorazowe odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji materialnej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Odszkodowanie za śmierć w wypadku.

Ile dostaliście odszkodowania z OC sprawcy?

Być może chciałbyś wiedzieć, ile dostali inni poszkodowani z OC sprawcy przy różnych rodzajach wypadku. Oczywiście rozumiemy taką potrzebę i dlatego przygotowaliśmy zawierające kluczowe dla Ciebie informacje z różnych spraw sądowych. W ten sposób dowiesz się, ile towarzystwo ubezpieczeniowe musiało zapłacić różnym poszkodowanym.

Wyrok Sądu Rejonowego w Chorzowie z dnia 19 lutego 2020 r. (II K 847/19)

https://www.saos.org.pl/judgments/424668

Poszkodowany w dniu 18 grudnia 2017 r. wniósł do sądu o przyznanie mu kwoty 134 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Tak wysoka kwota była związana z rozległością obrażeń, jakie mężczyzna doznał w wyniku wypadku.

Do wypadku doszło 14 czerwca 1998 r., a skutkami tego zdarzenia były: uraz czaszkowo-mózgowy, wstrząśnienie mózgu, złamanie prawej kości ciemieniowej, krwotok w prawej okolicy ciemieniowej, wodniak podtwardówkowy w lewej części czoła, złamanie prawej kości ramiennej (leczenie operacyjne), złamanie podgłówkowego kości strzałkowej lewej, padaczka pourazowa oraz blizny po trepanacji czaszki.

Ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu kwotę 56 000 zł tytułem zadośćuczynienia, ale mężczyzna uznał, że kwota ta jest nieadekwatna w stosunku do doznanych przez niego krzywd i cierpień i dlatego wniósł pozew do sądu.

Sąd zauważył, że przed wypadkiem poszkodowany był 25-letnim właścicielem gospodarstwa rolnego. Na skutek zdarzenia musiał sprzedać większość swojej ziemi i zaniechać podejmowania się pracy. Obecnie jedynie hoduje kury i razem z małżonką utrzymuje się z ich rent z tytułu niezdolności do pracy. Wypadek bardzo mocno odbił się na życiu poszkodowanego, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie i odbierając mu szansę na rozwój. Dodatkowo jego stan zdrowia nie rokuje pozytywnie na przyszłość.

27 marca 2019 r. mężczyzna zmodyfikował swoje powództwo, żądając 694 000 zł. Sąd ostatecznie zasądził na jego rzecz 195 000 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z odsetkami od dnia 31 grudnia 2016 r. od kwoty 134 000 zł oraz z odsetkami od 06 kwietnia 2019 r. od kwoty 61 000 zł.

Podsumowanie

  • Jeśli sprawcy nie można ustalić, to Twoją sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku wypadku z udziałem kierowcy z zagranicy sprawę przejmie PBUK.
  • Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe, abyś w razie wypadku mógł uzyskać całą należną Ci kwotę odszkodowanie. W większości przypadków sprawca zdarzenia nie dałby rady pokryć takich kosztów z własnej kieszeni.
  • Wysokość odszkodowania, które możesz uzyskać, zależy od wielu różnych czynników, dlatego najlepiej będzie, jeśli oddasz sprawę do bezpłatnej analizy w Helpfind.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

FAQ

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, musisz podjąć wiele niezbędnych kroków. Poczynając od przygotowania wniosku, poprzez zebranie całej niezbędnej dokumentacji, aż po trudne i stresujące negocjacje z ubezpieczycielem. Nie jesteś jednak sam, bo możemy Ci w tym pomóc – bez opłat wstępnych.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Ubezpieczyciel musi wypłacić Ci odszkodowanie w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Jeżeli wyjaśnienie niektórych okoliczności wypadku nie będzie możliwe w terminie 30 dni, to termin ten wydłuży się o kolejne 14 dni. Termin wypłaty odszkodowania w przypadku pojawienia się okoliczności utrudniających wydanie ostatecznej decyzji wynosi 90 dni.

Co mam zrobić, jeśli moje odszkodowanie zostało zaniżone?

Powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, którą oferujemy. Analiza jest zawsze bezpłatna, dlatego bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka dowiesz się, czy możemy coś dla Ciebie zrobić.

Kiedy ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie?

Ubezpieczyciel może obniżyć Twoje odszkodowanie, jeśli przyczyniłeś się do powstania szkody. Takie przyczynienie może zostać zastosowane, jeśli np. nie zapniesz pasów jako pasażer lub przejdziesz przez przejście dla pieszych, korzystając z telefonu komórkowego.

Źródła

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line