Niespodziewane gradobicie może wyrządzić bardzo duże szkody Twojej nieruchomości. Warto być przygotowanym na każdą sytuację. Po pierwsze, wykupując odpowiednią polisę, a po drugie – znając swoje prawa. Dowiedz się, kiedy przysługuje odszkodowanie za gradobicie oraz w jakich sytuacjach należeć się będzie także dopłata.
- Czym jest gradobicie?
- Kiedy i komu przysługuje odszkodowanie za gradobicie w przypadku nieruchomości?
- Kiedy można zgłosić się po dopłatę do odszkodowania za gradobicie?
- Najprostszy sposób na dopłatę do odszkodowania za gradobicie
- Kosztorys naprawy po gradobiciu. Możliwe zaniżenia
- Ubezpieczenie od gradu – czy warto się na nie zdecydować?
- Najczęściej zadawane pytania
Czym jest gradobicie?
Gradobicie to rodzaj zjawiska pogodowego o gwałtownym przebiegu, któremu związany jest z charakterystycznym opadem w postaci lodowych kul. Te mogą osiągać rozmiar od kilku milimetrów do nawet 10 centymetrów w skrajnych przypadkach.
Gradobicie najczęściej ma bardzo intensywny przebieg, który może wywołać duże szkody dla właścicieli samochodów oraz nieruchomości.
Kiedy i komu przysługuje odszkodowanie za gradobicie w przypadku nieruchomości?
Aby otrzymać odszkodowanie za gradobicie, które spowodowało szkody na Twojej nieruchomości, musisz zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiono polisę gwarantującą ochronę. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego pakietu, nie otrzymasz żadnych pieniędzy w ramach rekompensaty i koszty naprawy pokryjesz z własnej kieszeni.
Szkody spowodowane przez gradobicie mogą być różne. Do najczęściej zgłaszanych należą uszkodzenia dachu oraz powstanie dziur w elewacji czy roletach. W skrajnych przypadkach to nawet wybite szyby.
O odszkodowanie może starać się zarówno w sytuacjach, kiedy szkody mają zarówno charakter funkcjonalny (np. powodują przeciekanie dachu), jak i wyłącznie wizualny. Firma ubezpieczeniowa nie powinna rozgraniczać takich spraw, a za każdą szkodę należy się stosowna rekompensata.
Niestety, jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Helpfind, większość kosztorysów przygotowanych przez firmy ubezpieczeniowe zawiera zaniżenia, które otwierają możliwość starania się o dopłatę do odszkodowania.
Kiedy można zgłosić się po dopłatę do odszkodowania za gradobicie?
Jeśli ubezpieczyciel przyznał Ci odszkodowanie za szkodę na Twojej nieruchomości, ale nie jesteś zadowolony z jego wysokości, masz możliwość odwołania się od wyceny przygotowanej przez rzeczoznawcę firmy.
Przygotuj dokument, w którym wskażesz zastosowane zaniżenia i uargumentujesz, jakiej kwoty domagasz się od ubezpieczyciela.
Do tego przyda się dokument od firmy realizującej naprawę lub wycena niezależnego rzeczoznawcy. Przy drugiej z wymienionych opcji musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, możesz powierzyć nam swoją sprawę. Przedstawimy ofertę i nie pobierzemy żadnych opłat.
Najprostszy sposób na dopłatę do odszkodowania za gradobicie
Jeśli zamierzasz ubiegać się o dodatkowe środki, wybierz lidera rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce, czyli Helpfind. Nasze doświadczenie i unikatowa w skali rynku oferta pozwolą Ci cieszyć się z pieniędzy w ciągu 14 dni roboczych od podpisania umowy.
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, który pozwoli naszemu przedstawicielowi rozpocząć sprawę. Po uzyskaniu odpowiednich dokumentów będziemy mogli przeanalizować, czy w przygotowanym przez ubezpieczyciela kosztorysie doszło do zastosowania zaniżeń albo pominięcia niektórych elementów.
Po procesie analizy, przedstawimy Ci ofertę sprzedaży swojej szkody. Co to oznacza? Dzięki umowie cesji wierzytelności otrzymasz przelew na swoje konto w ciągu 14 dni roboczych, czyli znacznie szybciej, niż byłoby to możliwe przy odwołaniach składanych do firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo nie ponosisz kosztów procesowych, prowadzenia sprawy, ani prawniczej analizy. Podpisana umowa pozwoli nam zająć się sprawą, ale jej rezultat nie będzie dla Ciebie ważny, bo cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na Helpfind.
Zgłaszając się do Helpfind niczego nie ryzykujesz. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, czy należy Ci się dopłata.
Kosztorys naprawy po gradobiciu. Możliwe zaniżenia
Podstawą do zgłoszenia się po dopłatę do odszkodowania jest znalezienie zaniżeń w kosztorysie naprawy przedstawionym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak pokazują nasze statystyki, w większości dokumentów od ubezpieczycieli znajdziemy pozycje, za które poszkodowany mógłby otrzymać wyższe stawki, a co za tym idzie, ma prawo składać odwołanie od wyceny.
W przypadku szkód wywołanych przez gradobicie najczęściej spotykanym zaniżeniami są niewłaściwe oszacowanie kosztów powierzchni do naprawy oraz malowania oraz błędna kalkulacja kosztów pracy fachowców, którzy zajmą się likwidacją szkody.
W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się tak, że rzeczoznawca nie uwzględni niektórych szkód w przygotowanym kosztorysie, co automatycznie negatywnie wpłynie na wypłaconą kwotę.
Ubezpieczenie od gradu – czy warto się na nie zdecydować?
Ubezpieczenie od gradu dla Twojego domu najczęściej będzie sprzedawane w pakiecie, który kompleksowo chroni całą nieruchomość – łącznie z zalaniem, skutkami burz czy wichur, a nawet pożarów.
Takie ubezpieczenie może objąć także budynki gospodarcze na działce (altany, stodoły) oraz otaczające ją ogrodzenia.
Istnieje pojęcie tak zwanych szlaków gradowych, czyli obszarów, gdzie wystąpienie tego typu zjawisk pogodowych jest bardziej prawdopodobne, co zostało potwierdzone przez analizy danych merytorycznych. Jeśli Twój dom znajduje się na jednym z głównych odcinków takiego szlaku, zdecydowanie warto dodatkowo zabezpieczyć się przed skutkami gradobicia poprzez wykupienie polisy.
Najczęściej zadawane pytania
Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane przez gradobicie?
Ubezpieczyciel ma do tego prawo w zależności od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), które dołączane są do każdej polisy i określają zakres ubezpieczenia.
Ile jest czasu na zgłoszenie szkód spowodowanych gradobiciem do firmy ubezpieczeniowej?
Termin różni się w zależności od ubezpieczyciela. Najczęściej poszkodowany ma 3-7 dni na dopełnienie formalności i zgłoszenie szkody.
Ile wynosi dopłata do odszkodowania od skutków gradobicia?
Każda sprawa w Helpfind jest rozpatrywana indywidualnie. Po analizie dokumentów zaproponujemy indywidualną wycenę. Nasi klienci otrzymują średnio 6804 zł dodatkowej wypłaty za swoje sprawy.
Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Co banki proponują Frankowiczom w 2024 roku?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii06.09.2024
7 min
Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?
Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....
Nieruchomości
31.07.2024
8 min
Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?
Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....
Nieruchomości
29.07.2024
9 min
Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie
Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....
Nieruchomości
Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości
Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.
Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia
Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze
Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł
Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line