
Szkoda OC
Średnia wartość odkupu to 3493 zł
Nie ponosisz żadnego ryzyka
To najszybszy sposób na uzyskanie wyższej kwoty odszkodowania
Szkoda OC może być większa lub mniejsza, ale ubezpieczyciel powinien wypłacić należną Ci kwotę odszkodowania bez zaniżania jej. Pokazujemy, w jaki sposób możesz zgłosić szkodę i wyjaśniamy wszystkie związane z tym kwestie.
Co to jest OC i dlaczego szkoda z OC?
OC to skrót od “odpowiedzialność cywilna”. Jest to obowiązkowa polisa, która musi być wykupiona na każdy pojazd z silnikiem, jeśli ma on legalnie poruszać się po polskich drogach.
Co ważne, należne Ci środki to odszkodowanie z OC sprawcy, a nie z Twojej polisy OC. Dlaczego? Bo Twoja polisa OC ma Cię chronić, gdyby to przez Ciebie został spowodowany jakiś wypadek. Jeśli Twój samochód nie miałby wykupionej polisy OC, to wszelkie wyrządzone przez Ciebie szkody musiałyby zostać pokryte z Twojej kieszeni.
Aktualnie obowiązujące przepisy prawne wskazują, że to Ty jesteś osobą decyzyjną, jeśli chodzi o sposób naprawienia szkody – może to być przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego lub wypłacenie Ci odpowiedniego odszkodowania, dzięki któremu pokryjesz odniesione straty.
Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowaniaCo do drugiej opcji, czyli odszkodowania pieniężnego – możliwe są 2 opcje.
- Pierwsza z nich to kalkulacja szkody częściowej, czyli wycena kosztu zakupu części, a także kosztu robocizny fachowca, który naprawi pojazd.
- Druga opcja to wycena szkody całkowitej, czyli określenie wartości wraku i średniej wartości rynkowej Twojego pojazdu. Kwota odszkodowania za szkodę całkowitą to wartość rynkowa pojazdu, ale po odjęciu wartości wraku. Jest to zdecydowanie mniej korzystna opcja, bo pozbycie się wraku i uzyskanie wskazanej przez ubezpieczyciela kwoty za taki wrak jest mało prawdopodobne.
Szkoda OC – co jest niezbędne, aby uzyskać odszkodowanie?
Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z informacji odnośnie rodzajów rozliczeń w przypadku szkody OC. Bardzo ważne jest też odpowiednie zachowanie bezpośrednio po zdarzeniu drogowym. Co musisz zrobić?
- musisz uzyskać oświadczenie sprawcy kolizji, jeśli nie zdecydowaliście się na wezwanie policji (bez oświadczenia sprawcy nie masz dowodu, że spowodował on kolizję);
- uzyskaj od sprawcy dane jego polisy w celu ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,
- jeśli szkoda dotyczy urazu, to koniecznie wezwij policję i zachowaj notatkę policyjną z miejsca zdarzenia.
Czas na zgłoszenie szkody OC
Jeśli Twoja szkoda dotyczy pojazdu, to musisz ją zgłosić do ubezpieczyciela w ciągu 3 lat od momentu zdarzenia (lub od momentu, kiedy możliwe było dowiedzenie się o powstałej szkodzie). Z polisy OC sprawcy możesz też ubiegać się o zadośćuczynienie za doznane urazy – w przypadku takiego roszczenia masz 3 lata, ale od momentu, kiedy dowiesz się o powstaniu szkody. W przypadku popełnienia przez sprawcę przestępstwa Twoje roszczenia przedawnią się dopiero po upływie 20 lat od dnia, w którym doszło do wypadku. A zatem:
- 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie lub od momentu, kiedy dowiedzenie się przy zachowaniu należytej staranności było możliwe – szkoda materialna,
- 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie – szkoda na osobie spowodowana wykroczeniem,
- 20 lat od momentu zdarzenia – szkoda na osobie spowodowana przestępstwem.
Zgłoszenie szkody z OC sprawcy
Zgłoszenie szkody OC jest niezbędne, jeśli chcesz uzyskać należne Ci odszkodowanie. Na dodatek musisz też trzymać się terminów, które wymieniliśmy powyżej. Jeśli się do nich nie zastosujesz, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło odrzucić Twoje żądania, powołując się właśnie na przedawnienie roszczeń.
Proces likwidacji szkody rozpocznie się dopiero po tym, jak zgłosisz szkodę do ubezpieczyciela. Zgłoszenie szkody to najważniejsza sprawa – przerwiesz bieg przedawnienia, gdy to zrobisz. Rozpocznie się on od nowa, gdy ubezpieczyciel udzieli wyczerpującej odpowiedzi na Twoje pismo.
Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowaniaJak zgłosić szkodę OC?
Najlepiej będzie, jeśli zgłosisz szkodę bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca miał wykupioną polisę. Nie będzie z tym żadnych problemów, jeśli masz już numer polisy OC sprawcy. Możesz też skorzystać z opcji bezpośredniej likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela, jeśli oferuje on taką opcję i jeśli jest to niewielka szkoda w mieniu. Poniżej wyjaśniamy, czy jest to korzystne.
Masz 5 opcji, żeby zgłosić szkodę do ubezpieczyciela:
- listowo;
- mailowo;
- telefonicznie;
- ustnie, do protokołu w oddziale ubezpieczyciela;
- poprzez formularz na stronie ubezpieczyciela (jeśli dane towarzystwo udostępnia taką opcję).
W swoim zgłoszeniu musisz podać następujące informacje:
- data i miejsce zdarzenia;
- okoliczności kolizji lub wypadku;
- dane Twoje, sprawcy zdarzenia, a także innych osób, które uczestniczyły w zdarzeniu;
- dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu.
Wszystkie te informacje powinny być zawarte w oświadczeniu sprawcy, dlatego możesz po prostu dołączyć je do swojego zgłoszenia. Musisz też określić wysokości odszkodowania, o które wnioskujesz. To bardzo ważne, ale nie możesz po prostu podać kwoty, która Ci odpowiada. Szkody materialne można oszacować. To niepodważalny fakt. Zupełnie inaczej jest w przypadku szkód na osobie – bólu i cierpienia nie da się po prostu wycenić.
Jak zatem możesz uzasadnić konkretną kwotę w przypadku odszkodowania za szkody rzeczowe? Dołącz do wniosku:
- rachunki lub faktury za zakup części i za pracę fachowców,
- zdjęcia uszkodzeń i zdjęcia samochodu sprzed powstania szkody.
Jeśli doznana przez Ciebie szkoda dotyczy urazów, to dołącz też rachunki za:
- zakup leków,
- hospitalizację,
- rehabilitację,
- koszty dojazdu do placówek medycznych.
Gdzie zgłosić szkodę OC?
Istnieją 3 różne opcje, jeśli chodzi o zgłoszenie szkody OC. Pierwsza to zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy. Pisaliśmy już o tym wyżej, dlatego wiesz, że możesz to zrobić zawsze, kiedy osoba trzecia spowodowała wypadek. Możesz też zgłosić sprawę do swojego ubezpieczyciela, jeśli korzysta z programu bezpośredniej likwidacji szkody, a uszkodzenia pojazdu były niewielkie.
Szkoda BLS – czy warto?
Bezpośrednia likwidacja szkód to wygodne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, jeśli Twój ubezpieczyciel dopuszcza taką opcję, a Twoja szkoda spełnia kilka warunków.
- Sprawca kolizji jest znany.
- Twoje roszczenia dotyczą tylko i wyłącznie uszkodzeń pojazdu.
- Wartość uszkodzeń jest mniejsza niż 30 000 zł.
- Pojazd sprawcy jest zarejestrowany w Polsce.
Co zyskasz, korzystając z tej opcji?
- To Twój ubezpieczyciel przeprowadzi likwidację szkody.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe rozliczą się między sobą – Ciebie dotyczą tylko negocjacje z Twoim ubezpieczycielem.
Niezależnie od tego, z której opcji skorzystasz, będzie Ci potrzebne wsparcie profesjonalistów w kwestii dopłaty do odszkodowania.
Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowaniaSprawca nie posiada polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia – co wtedy?
Może Ci się przydarzyć sytuacja, w której sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia lub jego samochód nie będzie ubezpieczony. Co wtedy? Wtedy Twoją sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Szkodę możesz zgłosić do dowolnego ubezpieczyciela, a on skieruje sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie możesz się zwrócić bezpośrednio do UFG.
Ważne!
Jaki jest termin wypłaty odszkodowania?
Likwidacja szkody rozpocznie się w momencie, gdy zgłosisz swoje roszczenia do ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel musi wypłacić bezsporną część odszkodowania w terminie 30 dni od dnia złożenia zawiadomienia o powstaniu szkody.
W przypadku kwoty spornej termin wynosi 14 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji w sprawie Twojego roszczenia.
Wypłatę odszkodowania może opóźnić np. wszczęcie postępowania karnego przeciwko sprawcy. Jeżeli zdecydujesz się na dopłatę do szkody, to nie musisz się tym martwić, bo to my przejmiemy na siebie ciężar dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela.
Zgłaszam się po dopłatę do odszkodowania
Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania
Podejmij decyzję
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w 48 h od zaakceptowania i podpisania dokumentów
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii01.04.2025
16 min
Wymiana dowodu rejestracyjnego – kiedy jest konieczna i jak ją przeprowadzić?
Sprawdź, kiedy i w jakich sytuacjach trzeba wymienić dowód rejestracyjny. Poznaj procedurę krok po kroku, wymagane dokumenty oraz opłaty....
Samochód
01.04.2025
18 min
Dowód rejestracyjny – co zawiera, kiedy jest potrzebny?
Sprawdź, co warto wiedzieć o dowodzie rejestracyjnym – kiedy jest potrzebny, co zawiera i jak postępować w przypadku jego zgubienia lub wymiany....
Samochód
31.03.2025
12 min
Zgłoszenie szkody OC/AC – co musisz zrobić, jak wygląda proces
Dowiedz się, jak krok po kroku zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie oraz możliwą dopłatę....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line