Co to jest OC i dlaczego szkoda z OC?
OC to skrót od “odpowiedzialność cywilna”. Jest to obowiązkowa polisa, która musi być wykupiona na każdy pojazd z silnikiem, jeśli ma on legalnie poruszać się po polskich drogach.Co ważne, należne Ci środki to odszkodowanie z OC sprawcy, a nie z Twojej polisy OC. Dlaczego? Bo Twoja polisa OC ma Cię chronić, gdyby to przez Ciebie został spowodowany jakiś wypadek. Jeśli Twój samochód nie miałby wykupionej polisy OC, to wszelkie wyrządzone przez Ciebie szkody musiałyby zostać pokryte z Twojej kieszeni.
Aktualnie obowiązujące przepisy prawne wskazują, że to Ty jesteś osobą decyzyjną, jeśli chodzi o sposób naprawienia szkody – może to być przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego lub wypłacenie Ci odpowiedniego odszkodowania, dzięki któremu pokryjesz odniesione straty.
Co do drugiej opcji, czyli odszkodowania pieniężnego – możliwe są 2 rozwiązania.
Pierwsze z nich to kalkulacja szkody częściowej, czyli wycena kosztu zakupu części, a także kosztu robocizny fachowca, który naprawi pojazd.
Drugie to wycena szkody całkowitej, czyli określenie wartości wraku i średniej wartości rynkowej Twojego pojazdu. Kwota odszkodowania za szkodę całkowitą to wartość rynkowa pojazdu, ale po odjęciu wartości wraku. Jest to zdecydowanie mniej korzystna opcja, bo pozbycie się wraku i uzyskanie wskazanej przez ubezpieczyciela kwoty za taki wrak jest mało prawdopodobne.
Szkoda OC – co jest niezbędne, aby uzyskać odszkodowanie?
Musisz uzyskać oświadczenie sprawcy kolizji, jeśli nie zdecydowaliście się na wezwanie policji (bez oświadczenia sprawcy nie masz dowodu, że spowodował on kolizję);
uzyskaj od sprawcy dane jego polisy w celu ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,
jeśli szkoda dotyczy urazu, to koniecznie wezwij policję i zachowaj notatkę policyjną z miejsca zdarzenia.
Kiedy należy się odszkodowanie? |
|
Gdy od wypadku nie minęły 3 lata |
![]() |
Gdy wystąpiła szkoda majątkowa |
![]() |
Gdy zostało już wypłacone odszkodowanie |
![]() |
Gdy szkoda została rozliczona kosztorysowo lub bezgotówkowo |
![]() |
Czas na zgłoszenie szkody OC
Jeśli Twoja szkoda dotyczy pojazdu, to musisz ją zgłosić do ubezpieczyciela w ciągu 3 lat od momentu zdarzenia (lub od momentu, kiedy możliwe było dowiedzenie się o powstałej szkodzie). Z polisy OC sprawcy możesz też ubiegać się o zadośćuczynienie za doznane urazy – w przypadku takiego roszczenia masz 3 lata, ale od momentu, kiedy dowiesz się o powstaniu szkody. W przypadku popełnienia przez sprawcę przestępstwa Twoje roszczenia przedawnią się dopiero po upływie 20 lat od dnia, w którym doszło do wypadku. A zatem:
- 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie lub od momentu, kiedy dowiedzenie się przy zachowaniu należytej staranności było możliwe – szkoda materialna,
- 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie – szkoda na osobie spowodowana wykroczeniem,
- 20 lat od momentu zdarzenia – szkoda na osobie spowodowana przestępstwem.