Ryanair żąda zwrotu podwyżek od stewardes USO
Podwyżki uzgodnione z CCOO
Ryanair zażądał od stewardes zrzeszonych w związku zawodowym USO zwrotu podwyżek wynagrodzeń. Decyzja ta jest efektem anulowania porozumienia płacowego, które wcześniej zawarto z innym hiszpańskim związkiem zawodowym. Kwoty, które mają zostać zwrócone, sięgają nawet 3000 euro na osobę.
Podwyżki dla personelu pokładowego zostały ustalone w ramach porozumienia z hiszpańskim związkiem CCOO. Umowa obejmowała wszystkich hiszpańskich pracowników Ryanair, niezależnie od ich przynależności do związków zawodowych. W efekcie członkowie USO również otrzymali wyższe pensje, mimo że ich związek nie uczestniczył w negocjacjach.
Ryanair planuje odliczać zwroty z pensji
Ryanair poinformował członków USO o powstałych, według firmy, nadpłatach, przedstawiając szczegółowe wyliczenia. Niektóre osoby mają zwrócić kwoty sięgające aż 3000 euro. Przewoźnik zapowiedział, że w przypadku braku dobrowolnego zwrotu pieniądze będą potrącane z wynagrodzeń. Dodatkowo linia lotnicza zaoferowała możliwość spłaty długu w miesięcznych ratach rozłożonych na rok.
USO wygrywa sprawę sądową przeciwko Ryanair
Unieważnienie umowy z CCOO
W marcu sąd stanął po stronie USO, unieważniając umowę podpisaną przez Ryanair z CCOO. Wyrok ten uznano za precedensowy, wskazując, że przedstawiciele CCOO nie mieli odpowiednich pełnomocnictw, aby reprezentować wszystkich pracowników.
USO podkreślało wcześniej swoje zastrzeżenia co do prawidłowości procesu negocjacyjnego.
Argumentacja o braku upoważnienia negocjatorów CCOO
Zdaniem sądu, negocjatorzy CCOO nie posiadali odpowiednich upoważnień, aby reprezentować wszystkich pracowników Ryanair, co bezpośrednio wpłynęło na decyzję o unieważnieniu umowy.
Konsekwencje dla stewardes USO
Przywrócenie wcześniejszych poziomów wynagrodzeń
Pomimo wygranej w sądzie, członkowie USO znaleźli się w trudnej sytuacji. Muszą oddać pieniądze, które już wydali, wierząc, że są one zgodne z prawem. Ich wynagrodzenia zostały ponownie obniżone do poziomu sprzed wprowadzenia unieważnionej umowy. Ryanair uważa, że obecne problemy są konsekwencją działań samego USO.
Propozycja spłaty w ratach
Aby zmniejszyć obciążenie finansowe, Ryanair zaproponował możliwość zwrotu pieniędzy w ratach. Jednak dla wielu stewardes zarabiających przeciętnie jak personel pokładowy konieczność spłaty kwot od 1500 do 3000 euro stanowi poważny problem.
Reakcja Ryanair na wyrok sądu
Oświadczenie Ryanair o nadpłacie
Zdaniem Ryanair unieważnienie umowy przez sąd uzasadnia żądanie zwrotu podwyżek. W przesłanych pracownikom dokumentach przewoźnik wyjaśnia, że wypłacone środki są wynikiem nieważnego porozumienia. Każdy pracownik otrzymał indywidualne wyliczenie oraz propozycję harmonogramu spłat.
Informowanie członków USO o długu
Mimo to firma nie podała dokładnie, jakie kroki podejmie w razie odmowy zwrotu pieniędzy, choć z komunikacji wynika, że planuje potrącać należności z wynagrodzeń, działając jednostronnie.