/

Samochód
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Miłosz Marek

Miłosz Marek

23.04.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Kierowcy poszkodowani w wypadkach nie mają świadomości swoich praw w kwestii otrzymania samochodu zastępczego zagwarantowanego przez polisę OC sprawcy wypadku. Poznaj, w jakich sytuacjach możesz liczyć na auto zastępcze z OC, za które nie zapłacisz. Są jednak przypadki, w których ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić. Przeczytaj o nich w tym artykule.

Kiedy poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy? Jakie trzeba spełnić warunki

Prawo do korzystania z samochodu zastępczego z OC mają poszkodowani w kolizji lub wypadku, którzy nie posiadają drugiego auta, a wykażą potrzebę posiadania pojazdu zastępczego. Warunkiem otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy jest brak przyczynienia się do zdarzenia. Jednoznacznie potwierdzi to notatka policyjna lub oświadczenie sprawcy kolizji drogowej sporządzone na miejscu zdarzenia.

Jeśli kierowca zgłasza się po auto zastępcze, a chce skorzystać z własnej polisy AC, niezbędne jest dokładne sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) pod kątem takiej możliwości. Nie każdy wariant autocasco dopuszcza możliwość skorzystania z auta zastępczego.

Po pojazd zastępczy poszkodowany może zgłosić się do firmy, w której wykupiono polisę lub działać na własną ręką, a na koniec przedstawić niezbędne dokumenty, na podstawie których firma wypłaci odszkodowanie.

Wynajem auta zastępczego – jakie możliwości ma kierowca?

Jeśli kierowca chce otrzymać samochód zastępczy na czas naprawy, powinien zaznaczyć to wyraźnie ubezpieczycielowi podczas zgłaszania szkody.

Istnieją dwa warianty postępowania w takim przypadku:

  • zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego po auto zastępcze,
  • samodzielny wynajem samochodu zastępczego.

Pierwsza z metod zakłada bezgotówkowe rozliczenie wynajmu auta zastępczego z ubezpieczycielem. Duże zakłady posiadające tysiące klientów współpracują z wypożyczalniami samochodów i mogą pomóc. Spytaj towarzystwo ubezpieczeń, czy jest taka możliwość. W takim przypadku nie musisz się martwić o ewentualną dopłatę i formalności.

Poszkodowany może również samodzielnie wynająć samochód zastępczy. W takim przypadku musi jednak zachować ostrożność pod względem doboru pojazdu. Jego klasa nie powinna różnić się od tej, w której znajduje się uszkodzone auto. W przypadku wyraźnej różnicy między segmentami samochodów firmy ubezpieczeniowe mogą zakwestionować wybór i nie pokryć całości kosztów wynajmu.

Niezależnie od tego, czy kierowca działa sam, czy zgodnie z instrukcjami towarzystwa ubezpieczeń, przy odbiorze samochodu musi mieć przy sobie kilka dokumentów.

Przy odbiorze samochodu zastępczego wymagane będą:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • numer szkody i numer polisy,
  • korespondencja z ubezpieczycielem.
Jakie dokumenty są potrzebne przy odbiorze samochodu zastępczego?

Nie warto czekać z decyzją. Im szybciej zostanie podjęta, tym prędzej możliwe będzie wypożyczenie samochodu.

Kiedy i na jak długo otrzymam samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji?

Pojazd zastępczy w ramach polisy OC sprawcy powinien zostać przyznany niezwłocznie po zgłoszeniu szkody. W zależności od pory może nastąpić nawet tego samego dnia co kolizja lub wypadek.

Samochód zastępczy pozostanie w rękach poszkodowanego aż do momentu naprawienia szkody przez warsztat. Jeśli termin zostanie przekroczony, wówczas zapłaci za użytkowanie pojazdu zgodnie z cennikiem.

To kiedy powinno dojść do zwrotu auta zastępczego, uzależnione jest także od klasyfikacji szkody. Inaczej wygląda to przy szkodzie częściowej i całkowitej.

Samochód zastępczy w przypadku szkody całkowitej – ile można korzystać?

Odrębnym przypadkiem do rozważenia przy występującej potrzebie wynajęcia auta zastępczego jest szkoda całkowita.

Biorąc pod uwagę, że ubezpieczyciel zakwalifikował pojazd jako nieopłacalny do naprawy, firma zapewni pojazd, jednak nie będzie trwało to w nieskończoność. W takim przypadku samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje od dnia wypadku do momentu orzeczenia szkody całkowitej.

W zależności od firmy możliwe jest ustalenie dodatkowego okresu, który pozwoli na kupno nowego samochodu. Może dać to poszkodowanemu kolejnych 7 dni użytkowania samochodu zastępczego.

Wypowiedź eksperta

Przy zgłaszaniu się po auto zastępcze pamiętaj, że ubezpieczyciel nie pozwoli sobie na pozostawienie pełnej dowolności w kwestii wyboru samochodu. Jeśli to zlekceważysz, poniesiesz dodatkowe koszty. Firmy podzieliły pojazdy na tak zwane klasy bądź segmenty, którymi należy się kierować przy wyborze samochodu zastępczego. W zależności od segmentu różna jest także cena za wynajem auta, a co za tym idzie możliwy zwrot kosztów przez firmę, jeśli zdecydujemy się działać na własną rękę. Warto skontaktować się z przedstawicielem ubezpieczyciela, żeby nie narazić się na dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind

Pojazd zastępczy – z jakiego auta mogę skorzystać?

Bardzo ważnym pojęciem w kontekście otrzymania samochodu zastępczego jest klasa auta. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczyły się przed możliwością nadużywania przywileju.

To oznacza, że poszkodowany, którego auto wymaga naprawy i potrzebny jest samochód zastępczy, ma prawo do korzystania z pojazdu w ramach polisy ubezpieczeniowej, ale o podobnej klasie. Z tego powodu samochody zostały podzielone na kategorie, czyli tak zwane segmenty.

Segmenty pojazdów oraz przykładowe modele

Segment / klasa autaPrzykładowy model samochodu
Klasa A - miejskie (mini)Volkswagen Up, Toyota Aygo, Skoda Citigo
Klasa B - małe Opel Corsa, Hyundai i20, Skoda Fabia, Toyota Yaris, Renault Clio, Skoda
Klasa C - kompaktowe (klasa niższa średnia)Audi A3, Opel Astra, Ford Focus, Toyota Auris, Skoda Octavia, Hyundai i30, Renault Megane 
Klasa D - klasa średnia (samochody rodzinne)Peugeot 508, Opel Insignia, Skoda SuperB, Volkswagen Passat, Mazda 6, Hyundai i40, Toyota Avensis, Renault Talisman, Ford Mondeo, KIA Optima
Klasa D Premium - klasa średnia premiumJaguar XE, Audi A4, Lexus 300t, BMW 3, Lexus IS200t, Infiniti Q50
Klasa E - klasa wyższaVolvo S90, BMW5, Mercedes Benz E, Jaguar XF, Audi A6
Klasa F - luksusowePorsche Panamera, Audi A8, BMW Serii 6 oraz 7, Mercedes Benz klasy S, Lexus LS
Klasa G - sportowePorsche 911, Audi TT, Mazda MX5, Nissan 350Z, BMW Z4
Klasa K - vanyCitroen Xsara Picasso, Ford C-Max, Seat Alhambra, Volkswagen Touran
CrossoverMini Cooper Countryman, Seat Arona, Toyota CH-R, Suzuki SX4 S-Cross, Peugeot 3008, Opel Mokka, Volkswagen T-Roc
SUV - sportowo-użytkoweKIA Sportage, Toyota RAV4, Jeep Renegate, Honda CR-V, Renault Kadjar
SUV Premium - sportowo-użytkowe premiumMercedes Benz GLC, Volvo XC60, BMW X3, Audi Q3
I - sportowo-terenowe premiumPorsche Cayenne, Lexus RX, Mercedes Benz GLE, Audi Q7, Jaguar F-Pace, Volvo XC90, BMW X5, BMW X6
M - dostawcze małeCitroen Berlingo, Renault Kangoo
N - dostawcze dużePeugeot Boxer, Fiat Ducato
R - 9 osoboweOpel Vivaro, Renault Traffic
Segmenty pojazdów oraz przykładowe modele

Czy ubezpieczyciel może zobowiązać poszkodowanego do zapłaty za auto zastępcze mimo ważnej polisy?

Istnieją przypadki, w których ubezpieczyciel może domagać się zapłaty za użytkowanie pojazdu zastępczego, jednak dzieje się to tylko w konkretnym przypadku.

Auto zastępcze z OC sprawcy musi znajdować się w tym samym segmencie co uszkodzony pojazd. Jeśli poszkodowany zdecyduje się na wypożyczenie luksusowego samochodu zastępczego w miejsce swojego znacznie starszego i mniej wartego auta, wówczas ubezpieczyciel nie będzie miał skrupułów.

Wypłaci tylko tyle, ile mógł przeznaczyć na wynajem auta z tego samego segmentu, a resztę z własnej kieszeni pokryje następstwa swojej decyzji.

Pamiętaj, że decydując się na auto zastępcze z polisy OC sprawcy, korzystasz ze swoich praw i istnieją ku temu odpowiednie podstawy prawne.

Samochód zastępczy z OC sprawcy podstawa prawna

Prawa poszkodowanego do wynajmu samochodu zastępczego na koszt polisy OC sprawcy jest prawnie potwierdzony uchwałą Sądu Najwyższego, który w 2011 roku ukrócił praktyki firm ubezpieczeniowych, które bardzo często robiły przeszkody, co do przyznania auta zastępczego.

Uchwała III CZP 5/11 Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku

Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.

Źródło: https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia1/iii%20czp%205-11.pdf

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy przysługuje samochód zastępczy na czas naprawy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy może być używany od momentu wyrządzenia szkody aż do jej naprawy. Przy szkodzie całkowitej czas trwa do orzeczenia o niemożności naprawy pojazdu. W zależności od firmy możliwe jest

Czy można otrzymać odszkodowanie za brak samochodu zastępczego?

Rekompensata za brak auta zastępczego nie jest przewidziana, bowiem to w gestii poszkodowanego jest upomnienie się o pojazd. Jeśli nie zapewni go ubezpieczyciel, wówczas poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo samodzielnie zgłosić się do wypożyczalni, zapłacić z własnej kieszeni, a następnie obciążyć kosztami firmę, która jest gwarantem polisy OC sprawcy.

Co dalej po zakończeniu procesu likwidacji szkody?

Po zgłoszeniu szkody i skorzystaniu z auta zastępczego nie zapomnij o sprawdzeniu kosztorysu, na podstawie którego ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z OC sprawcy kolizji. W większości przypadków posiadają one zaniżenia i kwalifikują się do dopłaty do odszkodowania.

Źródła:

warta.pl

sn.pl

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line