Kierowcy, których pojazd uległ uszkodzeniu w kolizji lub wypadku, mogą zgłosić się do ubezpieczyciela o samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, kto może skorzystać z tego przywileju oraz jakie formy wynajmu pojazdu zastępczego są dostępne dla poszkodowanego. Dowiedz się też, w jakim terminie należy pojazd oddać i które dokumenty trzeba mieć, by je otrzymać.
Z tego artykułu dowiesz się
- Kiedy można ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy?
- Auto zastępcze z OC sprawcy – komu przysługuje?
- Pojazd zastępczy z OC sprawcy – na jaki czas jest udostępniany?
- Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
- Czy mogę wynająć samochód zastępczy na własną rękę?
- Na jaki pojazd zastępczy może liczyć poszkodowany?
- Auto zastępcze z OC sprawcy a szkoda całkowita
- Podsumowanie
Kiedy można ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanym, których pojazd został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego. Warunkiem otrzymania auta zastępczego jest udowodnienie, że jest on niezbędny poszkodowanemu do codziennego funkcjonowania.
Kierowca, który otrzyma samochód zastępczy z OC sprawcy, może nim jeździć do momentu naprawienia pojazdu, które uległo uszkodzeniu w wypadku lub kolizji. Prawo do korzystania z auta z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu zarówno w przypadku uznania szkody częściowej, jak i przy szkodzie całkowitej.
Auto zastępcze z OC sprawcy – komu przysługuje?
Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom, których jedyny pojazd uległ poważnemu uszkodzeniu, co uniemożliwia jego normalne użytkowanie na drodze.
Jeśli uszkodzone auto, nie jest jedyną własnością poszkodowanego, ubezpieczyciel może odmówić skorzystania z prawa do pojazdu zastępczego. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, w których poszkodowany posiada, co prawda, więcej niż jeden pojazd, ale jest on użytkowany przez inną osobę (np. żonę czy syna).
Do końca 2011 roku otrzymanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy było utrudnione – o ile firmy, zgłaszające szkodę, w miarę łatwo uzyskiwały pojazdy zastępcze, o tyle w przypadku osób fizycznych ubezpieczyciele znacznie utrudniali dostęp do samochodów zastępczych.
Wszystko zmieniło się wraz z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, która stanowi, że:
Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku
Dzięki temu wyrokowi poszkodowani nie muszą udowadniać braku możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej, lub że korzystanie z niej, w znaczny sposób utrudni im to codzienne funkcjonowanie. Do momentu opublikowania uchwały, był to warunek konieczny do otrzymania pojazdu zastępczego.
Pojazd zastępczy z OC sprawcy – na jaki czas jest udostępniany?
Z auta zastępczego można korzystać tylko i wyłącznie do momentu naprawy własnego pojazdu. Termin, na jaki pojazd zastępczy z OC sprawcy udostępniony jest poszkodowanemu, zawiera kosztorys naprawy samochodu, który wyznacza termin naprawy pojazdu własnościowego.
Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel zwraca się do poszkodowanego o oddanie pojazdu zastępczego jeszcze przed zakończeniem napraw. W takim przypadku istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji.
Rzecz jasna, takie odwołanie musi być odpowiednio uargumentowane, np. poprzez wskazanie, że prywatny pojazd poszkodowanego nie został jeszcze w pełni naprawiony (co może potwierdzić np. opinia rzeczoznawcy samochodowego).
Co ważne, po naprawie auta poszkodowanego, policja może skierować je na dodatkowe badanie techniczne, ze względu na udział w zdarzeniu drogowym. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to czas, w którym można korzystać z samochodu zastępczego, wydłuża się do momentu wykonania wszystkich badań i dopuszczenia auta do ruchu drogowego.
Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Aby otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy, koniecznie trzeba zasygnalizować ubezpieczycielowi taką potrzebę, np. w momencie zgłoszenia szkody. Wynajem samochodu zastępczego może być dokonany na dwa sposoby – samodzielnie oraz w formie bezgotówkowego wynajmu pojazdu zastępczego.
Jeśli poszkodowany zdecyduje się na skorzystanie z drugiej formy, ubezpieczyciel, po otrzymaniu informacji o potrzebie wydania samochodu zastępczego z OC sprawcy, wskaże poszkodowanemu punkt wynajmu samochodów, w którym może odebrać kluczyki.
W trakcie odbioru pojazdu zastępczego należy przedstawić następujące dokumenty:

Czy mogę wynająć samochód zastępczy na własną rękę?
Alternatywą dla bezgotówkowego wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy jest samodzielne wypożyczenie auta. Po otrzymaniu własnego auta z naprawy koniecznie należy zgłosić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztu najmu.
Konieczne należy zabrać ze sobą faktury, potwierdzające wynajem. Po złożeniu wszystkich dokumentów ubezpieczyciel dolicza do odszkodowania koszt wynajęcia samochodu zastępczego.
W celu uniknięcia ewentualnych problemów ze zwrotem kosztu najmu pojazdu już na etapie zgłoszenia szkody, poszkodowany powinien nadmienić, że będzie potrzebował samochodu zastępczego i zamierza go wynająć z własnej kieszeni.
Na jaki pojazd zastępczy może liczyć poszkodowany?
Jedną z ważniejszych zasad przy korzystaniu z prawa do zastępczego pojazdu jest to, że musi reprezentować tę samą klasę aut, co prywatny pojazd poszkodowanego, będący w naprawie. Dla przykładu – jeśli ktoś jeździ Oplem Astrą z 2005 roku, nie będzie mógł wypożyczyć Mercedesa GLC.
O ile przy bezgotówkowym wynajmie pojazdu zastępczego, nie trzeba pilnować tej zasady (głównie ze względu na to, że rozliczenie dokonuje się między ubezpieczycielem a punktem wynajmu aut), o tyle przy samodzielnym wynajmie samochodu zastępczego z OC sprawcy sytuacja wygląda inaczej.
Jeśli poszkodowany zdecyduje się wynająć auto zastępcze, które wlicza się do wyższej klasy, może się spodziewać odmowy wypłaty kosztów, poniesionych w związku z wynajmem auta zastępczego.
W celu uniknięcia tego rodzaju problemów warto sugerować się tabelami, dostępnymi na stronach Internetowych ubezpieczycieli. Zawarte są w nich marki i modele różnych klas aut, dzięki którym poszkodowany może wybrać odpowiedni pojazd zastępczy dla siebie.
Auto zastępcze z OC sprawcy a szkoda całkowita
Szkoda całkowita uznawana jest w przypadku, gdy auto, w opinii ubezpieczyciela jest tak zniszczone, że albo nie nadaje się do naprawy, albo jest ona kompletnie nieopłacalna. W przypadku odszkodowania z OC szkodę całkowitą uznaje się, gdy rozmiar szkód przekracza 70% wartości pojazdu sprzed wypadku.
Proces wynajmu pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitej nie różni się zbytnio od tego, który należy przejść przy orzeczeniu szkody częściowej – obowiązuje podział na klasy pojazdów, poszkodowany ma wybór między bezgotówkowym a samodzielnym wynajmem auta, a wszystkie formalności, które trzeba załatwić, by otrzymać samochód zastępczy (lub odzyskać pieniądze za jego wynajem) są identyczne.
Jedyną różnicą jest termin, na jaki udziela się poszkodowanemu pojazd. W przypadku szkody częściowej auto zastępcze należy zwrócić, w momencie odzyskania własnego, naprawionego samochodu.
W przypadku szkody całkowitej termin zwrotu przypada na datę otrzymania odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel uzna nadzwyczajne okoliczności i pozwoli na korzystanie z auta zastępczego do momentu zakupu nowego pojazdu.
Podsumowanie
- Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu poszkodowanemu (zarówno osobom fizycznym, jak i firmom), o ile jego jedyny pojazd uległ uszkodzeniu, które uniemożliwia poruszanie się nim,
- Poszkodowany może wybrać, czy chce wynająć pojazd zastępczy na własną rękę (i zgłosić się po zwrot kosztów), czy skorzystać z bezgotówkowej formy wynajmu auta zastępczego,
- Z samochodu zastępczego można korzystać do momentu naprawy auta (w przypadku szkody częściowej), lub do czasu otrzymania odszkodowania (przy szkodzie całkowitej).
Źródła:
1. uniqa.pl
2. allianz.pl
3. ergohestia.pl