/

Finanse
Ugoda z bankiem Pekao – co zrobić, żeby wyjść na niej korzystnie?

Ugoda z bankiem Pekao – co zrobić, żeby wyjść na niej korzystnie?

  • Warunki ugody Pekao zakładają oprocentowanie 2%.

  • Ugoda z bankiem Pekao wydaje się bardzo korzystna na pierwszy rzut oka.

  • Sam wniosek o ugodę z bankiem Pekao nie oznacza, że nie możesz przerwać mediacji.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Ugoda frankowa Pekao – co trzeba wiedzieć?

Ugoda frankowa Pekao to na pierwszy rzut oka bardzo kusząca propozycja. Nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do bezpiecznych kredytów 2% z rządowego programu, które odbiły się szerokim echem w społeczeństwie. Jak przy każdym szumnym rozwiązaniu, byli zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Dokładnie tak samo jest z ugodami w banku Pekao S.A.

Warto jednak zauważyć, że każde rozwiązanie ze stałym oprocentowaniem oznacza stabilność. Czy jednak aby na pewno jest ono bezpieczne? Przecież stopy procentowe mogą się zmniejszyć i wtedy okaże się, że stracisz na podpisaniu „bezpiecznej” ugody 2%. W przypadku zmiennego oprocentowania zazwyczaj można przejść na stałe, natomiast ze stałego nie przejdziesz na zmienne, jeśli stopy procentowe zaczną się zmniejszać.

Warunki ugody Pekao – czy bezpieczna ugoda 2% jest rzeczywiście bezpieczna?

Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bezpieczeństwem może być dla kredytobiorcy chociażby to, że jego raty zmniejszą się w jakimś stopniu, chociażby niewielkim. Nie jest to jednak rozwiązanie, na którym zyskasz. Jedynie stracisz nieco mniej niż w przypadku całkowitej bierności.

Bank Pekao zapewnia, że nowy program ugód jest przejrzysty i nie zawiera żadnych pułapek. W związku z tym niejedna osoba zastanawia się, co w takim razie z poprzednimi propozycjami ugód. Taka sytuacja wcale nie dziwi, bo Frankowicze mogą być zdezorientowani w związku z tym, że zarówno banki, jak i kancelarie chcą zabezpieczyć nie tylko interesy kredytobiorcy, ale także swoje.

Prawda jest jednak taka, że bank Pekao chce zabezpieczyć swoje interesy. W jaki sposób? Frankowicze, którzy już spłacili kredyt, nie dostają propozycji ugód. Mogą jednak skierować sprawę na drogę sądową, co stanowi dla banku potencjalne zagrożenie. Zawarcie ugody blokuje kredytobiorcy taką możliwość, więc bank może niewielkim kosztem – pomimo zastosowania wobec kredytobiorcy preferencyjnego oprocentowania – zabezpieczyć się przed poważnymi stratami finansowymi w wyniku unieważnienia umowy frankowej lub odfrankowienia kredytu.

Co ważne, Pekao – nawet po przejęciu pożyczek z banku BPH – ma stosunkowo niewielki portfel kredytów frankowych, dlatego niewątpliwie jest to przyczyną zaoferowania przez ten bank nieco korzystniejszych ugód.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Warto się zastanowić nad korzyściami, które może Ci zapewnić ugoda Pekao zawarta przed sądem, unieważnienie umowy lub odfrankowienie kredytu.

ugoda frankowa

Ugoda z Pekao – co ją cechuje?

Przede wszystkim sprawdź, jakie warunki oferuje Ci bank i porównaj to z tym, co oferują Ci kancelarie frankowe. Nie dowiesz się, co jest bardziej opłacalne, dopóki nie porównasz dostępnych opcji.

  1. Uważaj na podpisanie ugody, kierując się tylko oprocentowaniem w wysokości 2%. To kusząca propozycja, ale sprawdź, czy w sądzie nie zyskasz jeszcze więcej.
  2. Jeśli po kalkulacji okaże się, że kredytobiorca ma nadpłatę kredytu, to bank zwróci nadpłatę Klientowi.
  3. W przypadku kredytu, który nadal należałoby spłacać po zawarciu ugody, oprocentowanie w wysokości 2% będzie stałe przez okres 5 lat od zawarcia porozumienia z Pekao.
  4. Pekao zawiera ugody frankowe z posiadaczami kredytów będących w trakcie spłaty. Propozycje otrzymują najpierw Ci kredytobiorcy, którzy najwcześniej złożyli podpisy pod umowami kredytów hipotecznych walutowych indeksowanych do CHF.

Jak się przygotować na mediacje z bankiem Pekao?

Mediacje z bankiem Pekao nie powinny być szczególnie trudne, ale przed ich rozpoczęciem warto podjąć niezbędne kroki. Zdecydowanie ułatwi Ci to podjęcie odpowiedniej decyzji. Możesz np. skorzystać z kalkulatora frankowicza, dzięki któremu wyliczysz potencjalne korzyści wynikające z ugody sądowej, odfrankowienia nia lub unieważnienia umowy.

Komu w rzeczywistości opłaca się ugoda z Pekao – Frankowiczom czy bankowi?

Niestety ugoda frankowa w przypadku Pekao opłaca się przede wszystkim kredytodawcy, czyli bankowi. Dlaczego tak jest? Bank w ten sposób zapewnia sobie, że uniknie procesów sądowych ze strony klientów. Warto zaznaczyć, że propozycje ugód są dostępne tylko dla posiadaczy kredytów, które są aktualnie w trakcie spłaty. Bank podejmuje tę decyzję w celu kontynuowania zarabiania na kredytach poprzez wprowadzenie korzystnych warunków ugody.

Spłacając zobowiązania po zawarciu ugody, zauważysz jedynie niewielkie zmniejszenie rat, co przyniesie Ci jedynie marginalne korzyści.

Zdecydowanie atrakcyjniejszą opcją może być podjęcie decyzji o zawarciu ugody sądowej. Choć proces ten może potrwać nieco dłużej, oferuje znacznie większe korzyści. Warto zainteresować się tą opcją, zwłaszcza że jest to atrakcyjna oferta dla większości osób posiadających kredyty frankowe. Mimo że korzyści nie są tak duże jak w przypadku odfrankowienia czy unieważnienia, proces ten potrwa znacznie krócej, prawdopodobnie tylko kilka miesięcy.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Pekao ugody z Frankowiczami – jakie są alternatywne opcje?

Alternatywne opcje są tak naprawdę dwie. Możesz biernie czekać, nie robiąc nic, ale to jest oczywiście najgorsza możliwa opcja, bo nawet ugoda Pekao może nie być dostępna, jeśli będziesz zwlekać zbyt długo.

Druga opcja to skierowanie sprawy na drogę sądową. W przypadku takiego wyboru musisz się oczywiście liczyć z pewnymi kosztami. Kancelarie frankowe nie pracują za darmo, ale zapewniają profesjonalną obsługę prawną, dzięki której możesz odzyskać od banku Pekao mnóstwo pieniędzy. Jak wcześniej wskazaliśmy na infografice, ugoda przedsądowa zazwyczaj zapewnia kredytobiorcom około 10% tego, co można wywalczyć w sądzie.

Świetną opcją jest również ugoda Pekao zawarta przed sądem. To rozwiązanie, które pozwoli Ci odzyskać pieniądze już po kilku miesiącach, jeśli bank nie pójdzie w zaparte. Odzyskasz wtedy około 80% kwoty, którą kredytodawca musiałby Ci oddać po unieważnieniu umowy, ale oszczędzisz sporo czasu.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
sankcja kredytu darmowego orzeczenia

08.02.2024

10 min

Sankcja kredytu darmowego orzeczenia – co wiąże się z wyrokiem sądu?

Sankcja kredytu darmowego orzeczenia w sprawie tego prawa do darmowego kredytu nadal nie są ujednolicone. Dowiedz się, jak uzyskać pomoc....

Finanse

Marża kredytu konsumenckiego

31.01.2024

11 min

Marża kredytu konsumenckiego – czym jest i od czego zależy?

Marża kredytu konsumenckiego jest jednym z czynników, wpływających na kwotę do spłaty. Dowiedz się, w jaki sposób bank ustala jej wysokość!...

Finanse

rodzaje kredytów

31.01.2024

14 min

Rodzaje kredytów – który najlepiej wybrać?

Dla osób fizycznych i przedsiębiorców są dostępne różne rodzaje kredytów. Dowiedz się więcej i sprawdź, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy....

Finanse

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line