Chińskie marki podbijają polski rynek
Chińskie marki samochodowe coraz bardziej podbijają polski rynek. W marcu odnotowano imponujący wzrost rejestracji pojazdów z Chin, wynoszący niemal 700% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.
Imponujący wzrost rejestracji chińskich aut
Jak wynika z danych CEPiK, chińskie marki przeżywają w naszym kraju prawdziwy boom. W marcu 2025 liczba zarejestrowanych samochodów osobowych z Chin skoczyła o 679,8% w stosunku do marca 2024. Rekordowy udział tych pojazdów w rynku osiągnął wartość 5,4%, co stanowi historyczny wynik.
Chińskie samochody na dobre w Polsce
Marzec 2025 był kamieniem milowym dla chińskich producentów na polskich drogach. Po raz pierwszy co dwudziesty nowy samochód zarejestrowany w kraju pochodził z Chin. Jeszcze kilka lat temu taki wynik wydawałby się nierealny, gdyż chińskie auta były praktycznie niewidoczne.
Czynniki sukcesu chińskich marek
Tak spektakularny wzrost popularności wynika z kilku kluczowych elementów:
- konkurencyjne ceny,
- solidna jakość,
- zaawansowane technologie.
Szczególne uznanie zdobywają w segmencie elektryków, gdzie chińscy producenci oferują lepsze rozwiązania technologiczne oraz atrakcyjniejsze koszty.
Statystyki z marca 2025
W marcu 2025 w Polsce zarejestrowano 59 445 samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. To wynik o 5,74% lepszy niż rok wcześniej i aż o 19,44% wyższy w porównaniu z lutym tego roku. Cały pierwszy kwartał zamknął się liczbą 158 385 rejestracji, co oznacza wzrost o 2,30% w skali roku.
Elektryki zyskują na znaczeniu
Samochody w pełni elektryczne (BEV) osiągnęły w marcu rekordowy udział wynoszący 4,4% całego rynku. To wyraźny sygnał, że elektromobilność zdobywa coraz większą akceptację wśród polskich kierowców.
Tradycyjne marki – zmienne wyniki
Wśród znanych producentów największy wzrost rejestracji w 2025 roku osiągnął Volkswagen, notując wynik lepszy o 34,65%. Tymczasem Toyota, lider rynku, odnotowała spadek o 11,30%.
Przewidywania dla motoryzacji w Polsce
Według prognoz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2025 roku w Polsce zarejestrowanych zostanie około 560 tysięcy samochodów osobowych. W przypadku aut dostawczych o DMC do 3,5 tony liczba ta ma wynieść 67,5 tysiąca, co wskazuje na rosnące zainteresowanie klientów instytucjonalnych.