/

Prawo
UOKiK w akcji - kontrole w sieciach RTV AGD dotyczące zmowy cenowej

UOKiK w akcji - kontrole w sieciach RTV AGD dotyczące zmowy cenowej

31.03.202512:26

6 minut

Uwolnij się od kredytu walutowego

logo google

4,4/2021 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Na żywo

Unieważnij swoją umowę kredytu we frankach.

UOKiK w akcji! Kontrole w największych sieciach RTV/AGD

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podjął zdecydowane działania wobec czołowych sieci handlowych w Polsce. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie podejrzeń o zmowę cenową pomiędzy producentem sprzętu AGD a popularnymi marketami. Konsumenci mogli być zmuszeni do przepłacania za produkty Electrolux i AEG w wyniku niedozwolonych praktyk.

Kontrole w RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert

Przeszukania, przeprowadzone przez funkcjonariuszy UOKiK wspieranych przez policję, objęły zarówno biura Electrolux Poland, jak i siedziby największych sieci, takich jak RTV Euro AGD, Media Markt oraz Media Expert. Skontrolowano firmy:

  • Euro-Net,
  • Media Saturn Holding Polska,
  • Media Saturn Online (Media Markt),
  • oraz Terg (Media Expert).

Zarzuty dotyczące cen sprzętu Electrolux i AEG

UOKiK przygląda się informacjom sugerującym, że Electrolux Poland mógł współpracować z dystrybutorami w sposób ograniczający konkurencję cenową. Sprawa dotyczy popularnych urządzeń domowych, takich jak pralki, lodówki, odkurzacze czy ekspresy do kawy. Podejrzewa się, że konsumentom uniemożliwiono dostęp do korzystniejszych ofert.

Prezes UOKiK o podejrzeniach

"Po sygnałach o możliwym naruszeniu prawa rozpoczęliśmy postępowanie wyjaśniające. Dzięki zgodzie sądu przeprowadziliśmy przeszukania w biurach Electrolux Poland oraz siedzibach RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Obecnie analizujemy zgromadzone materiały" – wyjaśnia Tomasz Chróstny. Urząd przypuszcza, że mogło dojść do porozumień ograniczających konkurencję i sztucznie podnoszących ceny.

Potencjalne straty konsumentów

Na tym etapie nie można dokładnie oszacować strat poniesionych przez konsumentów. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, tysiące osób mogło przepłacać za sprzęt AGD przez długi czas. UOKiK bada, jak długo trwały te działania oraz ilu klientów mogło zostać poszkodowanych. Analizowane jest również, czy stosowano system narzucania minimalnych cen, co uniemożliwiało sklepom oferowanie niższych cen.

Nieprawidłowości w sklepach i online

Śledztwo obejmuje zarówno sprzedaż w tradycyjnych sklepach, jak i na platformach internetowych. Podejrzewa się, że zmowa cenowa mogła wpływać na wszystkie kanały sprzedaży, ograniczając konsumentom szansę na znalezienie tańszych ofert. Szczególnie poszkodowani mogli być klienci szukający promocji i porównujący ceny w internecie.

Sankcje finansowe dla Electrolux i sieci handlowych

Możliwe kary do 10% obrotu

W przypadku potwierdzenia zarzutów firmy zaangażowane w zmowę cenową mogą zostać obciążone znacznymi karami finansowymi. Mogą one sięgać nawet 10% rocznego obrotu przedsiębiorstwa, co przy miliardowych obrotach oznacza setki milionów złotych.

Odpowiedzialność menedżerów

Nie tylko firmy, ale i osoby zarządzające mogą ponieść konsekwencje. Menedżerom biorącym udział w niedozwolonych praktykach grożą kary wynoszące do 2 milionów złotych. UOKiK zaznacza jednak, że obecnie postępowanie dotyczy sprawy, a nie konkretnych osób.

Przebieg przeszukań

Udział policji

Akcja przeszukań, przeprowadzona we współpracy z policją, uwypukla powagę sprawy. Zabezpieczono dokumenty, komputery oraz nośniki danych, które mogą posłużyć jako dowody w śledztwie. UOKiK miał dostęp do biur, serwerów oraz archiwów przedsiębiorstw, co pozwoliło na zgromadzenie istotnych materiałów.

Zebrane dowody

Wśród zabezpieczonych materiałów znajdują się między innymi:

  • umowy,
  • korespondencja mailowa,
  • raporty dotyczące cen.

Jeśli dowody potwierdzą podejrzenia, UOKiK podejmie kroki antymonopolowe i przedstawi zarzuty. To pierwszy etap w kierunku nałożenia kar na firmy i osoby odpowiedzialne za naruszenia prawa.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

24.04.202511:12

5 min

Akcja CBA w Polskim Komitecie Olimpijskim i Związku Koszykówki - co wiemy o nieprawidłowościach?

CBA przeprowadza przeszukania w PKOl i PZKosz w sprawie fałszywych faktur VAT. Dowiedz się więcej o działaniach śledczych i ich skutkach....

Prawo

24.04.202510:46

6 min

Przyspieszone zmiany w cenach prądu - co musisz wiedzieć o nowych taryfach?

Senat przyspiesza prace nad ustawą o cenach prądu. Sprawdź, jak nowe regulacje wpłyną na twoje rachunki i budżet domowy!...

Prawo

19.04.202512:17

6 min

LPP sprzedaje rosyjski oddział - szczegóły transakcji ujawnione przez markę

Polska marka LPP ujawnia szczegóły sprzedaży rosyjskiego oddziału, reagując na żądania KNF. Dowiedz się, jak wpłynęła na to sytuacja polityczna....

Prawo

19.04.202509:51

5 min

ZUS wysyła listy do emerytów - co zawierają ważne informacje?

ZUS wysyła listy do emerytów z informacjami o trzynastej emeryturze i waloryzacji. Sprawdź szczegóły i terminy odwołań, aby nie przegapić ważnych info...

Prawo

19.04.202508:38

6 min

Rafał Brzoska kończy misję w zespole ds. deregulacji - jakie są powody jego decyzji?

Rafał Brzoska opuszcza zespół ds. deregulacji, aby skupić się na InPost. Sprawdź, jakie zmiany w prawie i krytykę przepisów zaproponował!...

Prawo

19.04.202507:19

5 min

Harmonizacja podatków na wyroby nikotynowe w Polsce - co warto wiedzieć?

Polska inicjuje dyskusję o harmonizacji podatków na wyroby nikotynowe w UE. Sprawdź, jakie zmiany czekają e-papierosy i ich opodatkowanie!...

Prawo

empty_placeholder