/

Samochód
BLS - czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

BLS - czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Natalia Stryjak

Natalia Stryjak

09.11.2023

BLS to program umożliwiający poszkodowanym kierowcom skorzystanie z usług swojego ubezpieczyciela zamiast ubezpieczyciela sprawcy po wypadku lub kolizji. Jak przebiega cały proces i na jakie korzyści mogą liczyć kierowcy?

Co to jest BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Szkoda BSL co to?   Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system proponowany przez ubezpieczycieli, dzięki któremu, jako poszkodowany, nie musisz zgłaszać szkody do ubezpieczyciela sprawcy, ale do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). To po jego stronie leży wypłata odszkodowania czy naprawa samochodu po kolizji bądź wypadku.W ramach ubezpieczenia BLS możesz liczyć również na sfinansowanie: kosztów dodatkowych badań technicznych po naprawie samochodu holowania czy parkowania na parkingu strzeżonym. Co w przypadku, gdy potrzebujemy samochodu zastępczego?  Bezpośrednia Likwidacja Szkód obejmuje również tę usługę - na czas naprawy uszkodzonego samochodu otrzymasz inny pojazd. Warto podkreślić, że korzystanie z BLS nie jest obowiązkowe i to Ty, jako osoba poszkodowana, decydujesz, z którego ubezpieczenia skorzystasz w przypadku kolizji bądź wypadku.

BLS to porozumienie pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie likwidacji szkody. Opiera się na tym, że poszkodowana osoba ma możliwość likwidacji szkody w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Na skutek likwidacji szkody w formie BLS wypłata odszkodowania jest po stronie ubezpieczyciela aposzkodowanego. Należy pamiętać, że  w razie postępowania sądowego pozwanym będzie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind

BLS - jak zgłosić szkodę? Potrzebne dokumenty

Jak zgłosić szkodę auta w ramach systemu BLS? Potrzeba do tego standardowego przy zgłaszaniu szkody pakietu dokumentów. Oto dokumenty potrzebne do odszkodowania:

 • numer polisy OC sprawcy,
 • numer rejestracyjny i marka pojazdu sprawcy,
 • dane z dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu poszkodowanego,
 • dane osoby kierującej pojazdem w momencie zdarzenia,
 • dane właściciela lub właścicieli pojazdu poszkodowanego,
 • numer konta bankowego, na które zostanie przekazane odszkodowanie.
 • zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

BLS - kiedy możesz skorzystać?

Abyś mógł załatwić sprawę likwidacji szkody z pomocą swojego ubezpieczyciela, muszą zostać spełnione określone warunki. Z BLS możesz skorzystać kiedy:

 • w wyniku zdarzenia doszło wyłącznie do szkód materialnych,
 • w zdarzeniu drogowym uczestniczyła jedna para pojazdów,
 • szkoda na pojeździe nie przekroczyła 30 tys. zł.,
 • do zdarzenia doszło w granicach kraju,
 • sprawca jest znany,
 • ubezpieczyciel Twój lub sprawcy należą do systemy BLS .

Warto pamiętać - BLS likwiduje wyłącznie szkody na mieniu, nie ma zastosowania w przypadku szkód osobowych, czyli uszkodzenia ciała bądź śmierci co najmniej jednego z uczestników zdarzenia.

BLS a likwidacja szkody z OC - różnice

W przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy po zdarzeniu, w wyniku którego doszło do szkody, zgłaszasz się do ubezpieczyciela sprawcy. W trakcie procesu likwidacji szkody wysyła on rzeczoznawcę w celu sporządzenia kosztorysu - wycena szkody samochodu oraz udokumentowaniu powstałych szkód. Na tej podstawie TU określa zakres zniszczeń i adekwatnie - kwotę odszkodowania.Jeśli chodzi o to, jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkód, proces ten jest uproszczony. Po zdarzeniu to Ty, zamiast rzeczoznawcy, dokumentujesz stan pojazdu za pomocą zdjęć oraz przekazujesz wymienione powyżej informacje swojemu ubezpieczycielowi.

BLS a likwidacja szkody z OC różnice

Bezpośrednia Likwidacja Szkody czy warto?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody czy warto? Z całą pewnością jest komfortowa dla poszkodowanego kierowcy, który nie musi brać na siebie obowiązku kontaktu i negocjacji z ubezpieczycielem sprawcy. Dodatkową, bardzo znaczącą korzyścią jest kwestia zaniżonych odszkodowań będących wynikiem nieprawidłowej analizy kosztorysu.  

Kwota bezsporna odszkodowania to kwota, którą poszkodowany otrzyma od ubezpieczyciela niezależnie od dalszego rozwoju sprawy.

Czy ty również możesz coś stracić? Tak, ponieważ nie jest pewne czy Twój ubezpieczyciel nie zaniży odszkodowania. W ramach BLS nasz ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić wyłącznie bezsporną kwotę odszkodowania, czyli sumę bezpośrednio wynikającą ze sporządzonego przez niego kosztorysu, który prawdopodobnie zawiera zaniżenia. Jeśli nie zgadzamy się z wysokością odszkodowania, możemy ubiegać się o dopłatę jednak, uwaga, u ubezpieczyciela sprawcy. Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC?  Aby rozpocząć ten proces, musisz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W takim przypadku warto odwiedzić stronę swojego ubezpieczyciela i dowiedzieć się jak np. napisać odwołanie do PZU   Na złożenie odwołania w większości przypadków masz 3 lata

Jeśli złożone przez Ciebie odwołanie spotkało się z odmową, nie wszystko stracone. Możesz bowiem ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Jak to zrobić? Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy odszkodowawczej, takiej jak Helpfid, która w profesjonalny sposób zajmie się analizą Twojego kosztorysu i oszacuje zaniżenia. Nasi rzeczoznawcy zupełnie bezpłatnie w  przygotują dla Ciebie analizę kosztorysu naprawy pojazdu i dowiesz się, jaka kwota dopłaty do odszkodowania Ci się należy. Później - na zasadzie cesji wierzytelności - dokonamy odkupu szkody OC, a tym samym stres i konieczność procesowania się z ubezpieczycielem.

Podsumowanie

 1. BLS to system proponowany przez ubezpieczycieli, w którym szkodę zgłaszasz swojemu ubezpieczycielowi, a nie ubezpieczycielowi sprawcy.
 2. Z BSL skorzystasz tylko w pewnych sytuacjach, np.kiedy w wyniku kolizji lub wypadku wystąpiła szkoda na pojeździe.
 3. W trakcie procesu likwidacji szkody w ramach BLS to Ty, a nie rzeczoznawca, dokumentujesz stan pojazdu po zdarzeniu.
 4. BLS jest korzystne dla kierowców, jednak również oni są narażeni na otrzymanie zaniżonego kosztorysu.
 5. Jeśli nie zgadzamy się z kwotą odszkodowania, możemy walczyć o dopłatę.

Źródła

blog.pzu.pl

warta.pl

allianz.pl

Natalia Stryjak

Natalia Stryjak

Redaktor serwisu

Redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach z obszaru prowizji oraz sankcji kredytowych, biegle porusza się również w środowisku wypadków komunikacyjnych oraz świadczeń i zasiłków. Empatyczna wobec potrzeb Czytelnika - zdobytą wiedzę stara się przekazywać w zrozumiały i skondensowany sposób. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

mandat za złe parkowanie

10.04.2024

11 min

Mandat za złe parkowanie – punkty karne i taryfikator 2024

Sprawdź jaką grzywnę i ile punktów karnych możesz otrzymać w mandacie za złe parkowanie w 2024 roku....

Samochód

zarysowanie samochodu na parkingu oświadczenie

26.03.2024

14 min

Zarysowanie auta na parkingu - co robić, jak napisać oświadczenie

Zarysowanie samochodu na parkingu oświadczenie - dowiedz się jak je spisać, a nie będziesz mieć problemów z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy....

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line