W Biurze Informacji Kredytowej gromadzone są wszelkie dane dot. spłacania kredytów i pożyczek. Sprawdź, jak w zaledwie kilka minut można uzyskać dostęp do swojego konta i ściągnąć raport BIK.
1. Rejestracja konta
Aby utworzyć swoje konto należy wejść na stronę bik.pl i w prawym górnym rogu kliknąć w przycisk “Załóż konto”. Następnie, kliknąć w przycisk “Rejestracja i zakup Raportu BIK”.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych niezbędnych do rejestracji konta. Wymagane jest podanie m.in. imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz numeru telefonu. Ważne - do rejestracji w BIK potrzebny jest polski numer telefonu komórkowego.

Następnie konieczne są twoje dane z dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. z dowodu osobistego. Rejestracja wymaga także podania adresu zamieszkania oraz adresu korespondencyjnego (jeżeli jest inny, niż adres zamieszkania).

Wpisywane informację muszą być poprawne, inaczej weryfikacja tożsamości będzie mieć wynik negatywny, a tym samym nie będzie możliwe dokończenie rejestracji na podany numer PESEL.
2. Potwierdzenie tożsamości
W kolejnym kroku osoba rejestrująca swoje konto w BIK proszona jest o potwierdzenie tożsamości. W tym celu należy wykonać przelew identyfikacyjny albo skorzystać z opcji weryfikacji za pomocą listu poleconego.
Wybierając pierwszą, zdecydowanie szybszą opcję, należy z własnego konta bankowego zrobić przelew na kwotę 1 zł (opłata nie podlega zwrotowi). Można do to użyć konta wspólnego albo firmowego, ale w polu "nadawca" musi się pojawić imię oraz nazwisko osoby, która rejestruje konto.
Po wybraniu banku następuje przejście do płatności, a wpłacana kwota w ciągu kilku minut zostanie zaksięgowana na koncie BIK.

Jeśli nie masz internetowego konta bankowego możesz wybrać potwierdzenie tożsamości za pomocą wysłanego listem poleconym kodu weryfikacyjnego. List jest nadawany na Poczcie Polskiej i należy go odebrać osobiście okazując dokument tożsamości.
3. Aktywacja konta i logowanie
Jeśli tożsamość zostanie potwierdzona, to na podany przy rejestracji konta adres e-mail, przychodzi link aktywacyjny. Dzięki niemu możliwe jest pierwsze zalogowanie do portalu bik.pl. Po kliknięciu w link na wskazany wcześniej numer telefonu przychodzi składający się z ośmiu cyfr kod autoryzacyjny.
Oprócz wpisania kodu na tym etapie należy ustalić nowe hasło, które nie może mieć mniej niż 8 znaków i musi zawierać minimum jedną małą literę, jedną wielką literę oraz jedną cyfrę bądź znak specjalny.

Po wykonaniu tych czynności konto zostaje aktywowane, co oznacza że można już korzystać z usług Biura Informacji Kredytowej.
Aby zalogować się na konto należy podać adres e-mail, hasło oraz wybrane cyfry numeru PESEL, a następnie wybrać profil główny lub dodać profil firmowy - uprawnia do korzystania z usług BIK dla firm.
4. Generowanie raportu
Kolejnym krokiem jest wybranie oferty, do wyboru jest: jednorazowe generowanie raportu (koszt 39 zł) bądź zakup pakietów: Paczka 3 Raportów BIK (ważny 3 miesiące) lub Pakiet BIK (12 raportów, ważny 12 miesięcy). Biuro informacji kredytowej proponuje także inne usługi: alerty BIK oraz analizator kredytowy BIK.
5. Pobranie raportu
Po opłaceniu zamówienia w zakładce “Raporty” natychmiast pojawia się gotowy do pobrania raport. Można go obejrzeć online lub pobrać na dysk w postaci pliku PDF.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?
Przed wprowadzeniem RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) raz na pół roku każda osoba mogła pobrać bezpłatny raport BIK, a właściwe tzw. informację ustawową. Wniosek o ten zestaw danych można było składać elektroniczne, a dokument był wysyłany w ciągu kilku czy kilkunastu dni.
Związku z wejściem w życie RODO przestała obowiązywać Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, na podstawie której BIK wydawał darmowy raport. Obecnie dokument nosi nazwę kopia danych i także jest udostępniany bez opłat raz na sześć miesięcy.
Co istotne, Biuro Informacji Kredytowej nie jest w żaden sposób zobowiązane czasowo do dostarczenia tego dokumentu. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi miesiąc.
Wniosek o kopię danych można złożyć za pomocą poczty tradycyjnej oraz elektronicznej (wymagany podpis kwalifikowany), poprzez konto na portalu BIK lub osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie.
Co znajduje się w raporcie BIK? Dlaczego warto go pobrać?
W Biurze Informacji Kredytowej gromadzone są informację o spłacaniu kredytów oraz pożyczek. Przed wydaniem decyzji o udzielenie finansowania każdy bank weryfikuje sytuację konsumenta czy przedsiębiorstwa w tej właśnie bazie danych. Z tego rejestru korzystają niekiedy także firmy udzielające tzw. chwilówek.

Informacje z BIK pochodzą od współpracujących z Biurem banków czy firm pożyczkowych. Trafiają tam wnioski o kredyt lub pożyczkę, a tym samym informacje nt. klienta oraz planowanej spłaty zobowiązania.
Warto wiedzieć, że BIK gromadzi także dane nt. poręczycieli, którzy zgodnie z prawem również odpowiadają za terminową spłatę kredytu. Pozytywną historię kredytową budują oczywiście regularnie uiszczane raty, a negatywną opóźnienia w płatnościach.
Raport BIK pozwala zatem na sprawdzenie, czy występują jakieś zaległości w spłacie, czy nie został zaciągnięty kredyt na nasze dane oraz jakie są szanse na uzyskanie kolejnego finansowania (tzw. scoring, wskaźnik BIK, czyli ocena punktowa dot. wiarygodności jako kredytobiorcy).
Dokument jest pomocny w ubieganiu się o zwrot prowizji bankowej, o którą można się starać w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Dzięki niemu można także zweryfikować, które nasze dane osobowe są widoczne dla instytucji finansowych.