/

Samochód
Buspas - jak działa, kto może jeździć buspasem, za co mandaty?

Buspas - jak działa, kto może jeździć buspasem, za co mandaty?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

28.02.2025

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1950 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Można by sądzić, że buspasy są przeznaczone wyłącznie dla autobusów. Jednak obecne przepisy znacznie rozszerzyły listę pojazdów, które mogą z nich korzystać. Sprawdź, kto ma do tego prawo oraz jakie kary grożą kierowcom poruszającym się buspasami bez uprawnień.

Co to jest buspas?

Buspas to potoczna nazwa stosowana dla pasa ruchu dla autobusów. Rozwiązanie zostało wprowadzone w większych miastach, aby pomóc rozładować ruch na drogach szczególnie w tzw. godzinach szczytu.

Za wyznaczenie buspasów odpowiedzialny jest zarządca drogi. W zależności od rodzaju drogi będzie to:

  • drogi krajowe – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA); wyjątek: autostrady i drogi ekspresowe w granicach miast na prawach powiatu,
  • drogi wojewódzkie – zarząd województwa,
  • drogi powiatowe – zarząd powiatu,
  • drogi gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Początkowo na wyznaczonych pasach ruchu mogły znajdować się jedynie autobusy, trolejbusy i pojazdy uprzywilejowane. Obecnie lista jest już dłuższa, ale posiada też liczne uwarunkowania dodatkowe.

Jakie pojazdy mogą korzystać z buspasa?

Mogłoby się wydawać, że, jak nazwa wskazuje, buspasem mogą poruszać się tylko autobusy. Jego zastosowanie jest coraz szersze i grupa pojazdów.

Jakie pojazdy są uprawnione do jazdy buspasem:

  • pojazdy transportu publicznego – autobusy miejskie, dalekobieżne autobusy oraz inne pojazdy wykonujące odpłatny przewóz osób na regularnych liniach – to podstawowi użytkownicy buspasów;
  • pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych – pojazdy zapewniające transport osobom niepełnosprawnym mogą korzystać z buspasów jeśli na znaku informującym o jego początku znajduje się oznaczenie skrót "MTON";
  • pojazdy służb – odpowiednio oznaczone pojazdy służb mogą korzystać z buspasów w sytuacjach awaryjnych, czyli podczas jazdy z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi;
  • samochody elektryczne – zgodnie z art. 148a prawa o ruchu drogowym pojazdy elektryczne są dopuszczone do jazdy pasami ruchu dla autobusów, jednak zarządca drogi może wprowadzać ograniczenia ze względu na liczbę podróżujących osób;
  • taksówki, motocykle i rowery – we wszystkich przypadkach możliwość jazdy buspasem jest uzależniona od informacji na znakach, jeżeli na znaku pionowym lub poziomym znajdzie się odpowiednia adnotacja pod wyrazem bus, czyli taxi, moto lub grafika roweru – wówczas jazda takim pasem jest dozwolona.

Przepisy ruchu drogowego związane z buspasami

Nie ma konkretnej ustawy, która zajmuje się buspasami. Co więcej, w dostępnych aktach prawnych samo pojęcie pojawia się bardzo rzadko.

Wyjątkiem jest art. 148a. prawa o ruch drogowym, które szczegółowo tłumaczy przypadek możliwości poruszania się buspasem przez pojazdy elektryczne.

Prawo o ruchu drogowym. Art. 148a. [Poruszanie się pojazdów elektrycznych po buspasach]

1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie się pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, oraz pojazdów napędzanych wodorem, o których mowa w art. 2 pkt 15 tej ustawy, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.
2. Zarządca drogi może uzależnić poruszanie się pojazdów elektrycznych po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów od liczby osób poruszających się tymi pojazdami.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732

Więcej przepisów warunkujących działanie buspasów znajduje się w takich aktach prawnych jak:

  • Prawo o ruchu drogowym,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach,
  • Przepisy o charakterze lokalnym ustanowione przez odpowiednich zarządców dróg.

Mandat za jazdę buspasem – ile wynosi, ile punktów karnych?

Poruszanie się po buspasie pojazdem, który nie spełnia wymogów, jest wykroczeniem drogowym, za które można otrzymać mandat oraz punkty karne.

Kierowca zatrzymany do kontroli, któremu udowodni się złamanie przepisów drogowych, może otrzymać mandat z wysokości 100 złotych i nawet 5 punktów karnych, o czym na swojej stronie zachodniopomorska policja.

Jeszcze wyższa kara przewidziana jest dla użytkownika pojazdu, który tamuje buspas lub spowalnia na nim ruch – wówczas wysokość mandatu to nawet 500 złotych.

Znaki drogowe związane z buspasami

Oznakowanie drogi odpowiednimi znakami informacyjnym jest kluczowe w kontekście wyznaczenia buspasów – tylko w taki sposób można określić jego występowanie na jezdni.

Znaki drogowe dotyczące buspasów to:

  • D-11 – początek pasa ruchu dla autobusów – informuje o rozpoczęciu się pasa przeznaczonego do ruchu autobusów;
  • D-12 – pas ruchu dla autobusów – informuje o przeznaczeniu pasa, który jest zarezerwowany dla autobusów;
  • P-22 – znak poziomy "BUS" – poziome oznaczenie informujące o przeznaczeniu pasa dla autobusów.

W każdym z wyżej wymienionych znaków możliwe jest dodanie informacji, które pozwolą na korzystanie z niego również innym grupom pojazdów np. taksówkom, rowerom czy motocyklom. Stosowna adnotacja może wprowadzić funkcjonowanie buspasa w określonych godzinach.

buspas znaki drogowe

Korzyści i wyzwania związane z buspasami

Korzyścią z wprowadzenia buspasów jest niewątpliwe usprawnienie transportu publicznego. W taki sposób, szczególnie w największych miastach w Polsce, autobusy omijają korki, co skraca czas podróży i pozwala na dostosowywanie się do wytyczonych rozkładów jazdy.

Pośrednio buspasy pomagają w poprawie bezpieczeństwa, kiedy ograniczają ilość manewrów pojazdów na zatłoczonych fragmentach. Zwolennicy buspasów uważają, że pomagają również ograniczyć ilość samochodów na drogach, dzięki czemu redukują ilość paliwa i wpływają na ekologię.

Niewątpliwym wyzwaniem w kontekście buspasów jest ich racjonalne wprowadzenie, ponieważ najczęściej powstają z istniejących do tej pory fragmentów jezdni. Drogi zostają zwężone dla samochodów osobowych i prowadzą do zmiany organizacji ruchu. Buspasy to dobre rozwiązanie, ale będzie optymalne w momencie zintegrowanego planowania całych ciągów komunikacyjnych.

Jak Helpfind może pomóc w Twojej sprawie szkody na pojeździe?

Pamiętaj, że w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z OC albo AC możesz ubiegać się o przyznanie dopłaty do odszkodowania. To kwota, która należy Ci się w przypadku, jeśli firma ubezpieczeniowa wypłaciła zbyt niską sumę po zgłoszeniu szkody.

Niestety, z danych firmy Helpfind, lidera rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce, wynika, że zdecydowana większość kosztorysów posiada zaniżenia. To oznacza, że w dokumencie przedstawionym przez ubezpieczyciela zawarte są informacje, które wpływają na wysokość wypłaconego odszkodowania.

Mogą to być nieadekwatne koszty roboczogodzin mechaników, ceny za nieoryginalne części zamienne, a w niektórych przypadkach nawet nieuwzględnienie koniecznych napraw do wykonania. Co może zrobić kierowca w takiej sytuacji? Zgłosić się po bezpłatną analizę kosztorysu.

bezpłatna analiza kosztorysu w Helpfind

Wystarczy, że zgłosisz się do nas przez krótki formularz, wyślesz dokumenty otrzymane od firmy, a sprawdzimy, czy są podstawy, aby wypłacić Ci dodatkowe pieniądze. To możliwe dzięki zastosowaniu cesji wierzytelności.

Po podpisaniu umowy przejmiemy odpowiedzialność procesową i sami będziemy kontaktować się z ubezpieczycielem. W tym czasie pieniądze będą już na Twoim koncie – mogą tam trafić nawet w ciągu 48 godzin od dopełnienia wszystkich formalności.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania od Helpfind:

  1. Wypełnij krótki formularz kontaktowy na naszej stronie.
  2. Dołącz dokumenty, które bezpłatnie sprawdzimy pod kątem występowania zaniżeń.
  3. Poczekaj na wyniki analizy i kontakt ze strony Helpfind.
  4. Zaakceptuj propozycję dopłaty i ciesz się pieniędzmi na koncie nawet w ciągu 48 godzin roboczych od dopełnienia formalności.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kto może jeździć buspasem?

W każdej sytuacji z buspasa mogą korzystać pojazdy komunikacji miejskiej oraz pojazdy całkowicie elektryczne (w tym samochody). Pod pewnymi warunkami i ograniczeniami z buspasów mogą korzystać pojazdy służb, Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych, taksówki, motocykle i rowery.

Ile wynosi mandat za jazdę buspasem?

W zależności od rodzaju wykroczenia mandat będzie wynosił między 100 a 500 złotych.

Czy można skręcić w prawo, jeśli buspas biegnie do skrzyżowania?

Tak, taki manewr jest dozwolony.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
pomoc w uzyskaniu odszkodowania

28.11.2024

13 min

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – bezpłatna analiza

Helpfind to lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Bezpłatnie pomożemy w Twojej sprawie....

Samochód

taryfikator mandatów

08.01.2025

16 min

Taryfikator mandatów 2025 – stawki i prognozowane zmiany w karach drogowych

Dowiedz się, ile wynoszą poszczególne stawki za mandaty drogowe w 2025 roku....

Samochód

kara za brak oc 2025

09.01.2025

11 min

Kara za brak OC 2025 – jaki mandat, ile czasu na zapłatę, odwołanie

Kara za brak ubezpieczenia OC pojazdu od 1 stycznia 2025 jest wyższa i jest zależna od kilku czynników....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line