/

Finanse
Co banki proponują Frankowiczom w 2024 roku?

Co banki proponują Frankowiczom w 2024 roku?

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

26.08.2024

Dlaczego banki proponują ugody? Czy ugody z bankami to dobre rozwiązanie dla Frankowiczów? Czy nadal opłaca się toczyć procesy? To tylko niektóre pytania, na jakie eksperci Helpfind odpowiadają niemal codziennie. Przeczytaj, co zmieniło się w sytuacji

Propozycje banków dla Frankowiczów 2024 

Omawiając temat ugód frankowych zacznijmy od wydania przez TSUE słynnego wyroku w czerwcu 2023 roku (C-520/21), kiedy banki rozważały pozwy wobec Frankowiczów o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału i o tzw. waloryzację. Miała to być, w zamyśle banków, ścieżka prawna służąca odzyskaniu przewidzianego w umowie kredytu wynagrodzenia. Ponieważ sądy w wytoczonych przez Frankowiczów procesach unieważniały umowy, to do zwrotu na rzecz banku pozostawała jedynie kwota kredytu frankowego. 

Pomysły banków spełzły jednak na niczym po wspomnianym wyżej wyroku TSUE, który kategorycznie stwierdził, że bankom za stosowanie wobec konsumentów niedozwolonych praktyk, nie należy się żadne wynagrodzenie i to pod żadną postacią. Efekt jest taki, że nie obserwuje się w ostatnich miesiącach wpływu spraw z powództwa banków przeciwko kredytobiorcom. 

Część banków uznała, że wskutek braku możliwości odzyskania wynagrodzenia na drodze sądowej, należy zacząć dogadywać się z kredytobiorcami i to zanim zapadnie prawomocny wyrok, który będzie skutkował niekorzystnym z punktu widzenia banku rozliczeniem. Temu właśnie służą ugody. 

Oceniając ugody pod kątem ich opłacalności ze strony kredytobiorców, należy każdą taką propozycję rozpatrywać indywidualnie. Oferty banków są bowiem bardzo różne. Najczęściej można spotkać opcję przewalutowania kredytu frankowego na złotówkowy, co przy obecnych stopach procentowych i wysokości stawki referencyjnej WIBOR nie jest korzystnym rozwiązaniem

Dlaczego? Bo dla kredytów walutowych niekorzystne są wzrosty kursu waluty, zaś w przypadku kredytów złotowych czynnikiem, który ma wpływ na wysokość raty jest inflacja, która w ostatnich latach była niestety wysoka.

Na co uważać przy propozycjach banków?

Inną strategią ze strony banków, przyjętą w ostatnich miesiącach, jest umorzenie części kwoty kredytu pozostałej do spłaty, a więc umorzenie zobowiązania na przyszłość. Z pozoru są to rozwiązania korzystne, jednak banki celowo nie informują kredytobiorców o istniejącej kwocie nadpłaty, chcąc zmusić frankowicza do podjęcia szybkiej decyzji nie przekazując pełnej wiedzy. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że w wyniku unieważnienia umowy kredytu przez sąd, wszystkie do tej pory wpłacone do banku raty, które bank zaliczał sobie na kapitał i odsetki, uznaje się za wpłacone na poczet kapitału. W wyniku zsumowania rat okazuje się, że klienci mają często nadpłaconą kwotę kredytu. 

Na skutek wygranego procesu sądowego, bank zobowiązany jest do zwrotu nadpłaty kredytu. Kredytobiorca, któremu bank przedstawia ofertę ugodową, nie jest informowany o wysokości nadpłaty i podpisując ugodę może pochopnie podarować bankowi sporą kwotę.

Wniosek jaki płynie z dotychczasowej lektury powinien być taki, by nie podejmować decyzji o zawarciu ugody pod wpływem impulsu. Banki mają świadomość, że dłuższy czas pozostawiony klientowi do namysłu zmniejsza szansę na porozumienie. Zatem używają różnych metod chcąc wywrzeć na kredytobiorcy presję. Począwszy od wykonywania częstszych telefonów, po przekonywanie, że oferta jest ważna tylko do określonego dnia lub nawet godziny.

Warto wiedzieć, że propozycje banków na ogół są lepsze po wytoczeniu bankowi procesu, a niemal na pewno po uzyskaniu korzystnego wyroku w I Instancji.

Jeśli zatem otrzymałeś od banku propozycję ugodową, nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, tylko poproś wyspecjalizowanego prawnika o dokonanie analizy porównawczej korzyści z proponowanej przez bank ugody i z unieważnienia umowy przed sądem.

Może się okazać, że propozycja banku w świetle korzyści jakie płyną z unieważnienia umowy przed sądem okaże się nieatrakcyjna. Pamiętaj, że masz 99 procent szans na prawomocną wygraną w sądzie.

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 roku założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak obliczyć raty kredytu

10.09.2024

9 min

Jak obliczyć ratę kredytu – praktyczny poradnik, czy da się obniżyć

Jeśli planujesz zaciągnięcie pożyczki, dobrze wiedzieć, w jaki sposób obliczana jest rata kredytu hipotecznego lub gotówkowego....

Finanse

26.08.2024

5 min

Co banki proponują Frankowiczom w 2024 roku?

Ugoda czy proces z bankiem? Dowiedz się, jakie opcje mają Frankowicze 2024 roku? Przeczytaj artykuł....

Finanse

klauzule abuzywne w umowach kredytowych

07.08.2024

13 min

Klauzule abuzywne w umowach kredytowych – zagrożenia dla kredytobiorcy

Jeśli znajdziesz klauzule abuzywne w swojej umowie, możesz unieważnić kredyt i sporo oszczędzić....

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line