/

Samochód
Co to jest kartel? Jakie straty ponieśli kierowcy i firmy transportowe

Co to jest kartel? Jakie straty ponieśli kierowcy i firmy transportowe

Miłosz Marek

Miłosz Marek

20.01.2025

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1893 opinie

Twoje dane są u nas bezpieczne

Konkurujący na rynkach producenci potrafią zawierać porozumienia ponad podziałami, które mają przynieść im dodatkowe zyski kosztem klientów. Takie porozumienia nazywane są kartelami, a ich działanie jest nielegalne i surowo karane po wykryciu. W ostatnich latach głośno było o zmowach cenowych w obrębie przemysłu motoryzacyjnego. Przeczytaj więcej o takich przypadkach i poznaj sytuacje, w których poszkodowanym należy się odszkodowanie.

Co to jest kartel?

Kartel to nieformalne porozumienie pomiędzy przynajmniej dwoma firmami działającymi na tym samym rynku, którego celem jest koordynacja danego sektora lub doprowadzenie do istotnych zmian, które pomogą w zwiększeniu zysków.

Najczęstszymi działaniami w ramach kartelu są:

  • ustalenie cen, a następnie ich wspólna koordynacja,
  • ustalanie specyfikacji produktu,
  • ograniczenie produkcji celem zwiększenia popytu względem występującej podaży,
  • podział rynków i/lub klientów,
  • wspólne działania antykonkurencyjne.

Wpływ karteli na rynek i konsumentów

Kartele mają ogromny wpływ na działanie rynku i są bardzo niekorzystne dla konsumentów. Ich mechanizm jest bardzo prosty – najwięksi konkurenci są w stanie porozumieć się z jednego powodu – generowania większych zysków.

Tworzenie karteli sprzyja ograniczeniu konkurencji, bo wspólne ustalenie cen, norm, limitów, czy sztuczne ograniczenie podaży sprawia, że konsument musi zapłacić więcej za ten sam produkt czy usługę.

Skutki finansowe dla konsumentów i przedsiębiorstw mogą być wyłącznie negatywne i wiążą się ze wzrostem ceny, do której dochodzi w ramach działań uznawanych za niezgodne z prawem.

Najbardziej znane przypadki karteli w branży transportowej, które naruszały interesy klientów

W XXI wieku udało się doprowadzić do ujawnienia działania kilku sporych zmów, co poskutkowało surowymi karami dla uczestników kartelu.

Najbardziej znane kartele funkcjonujące w obszarze transportowym w UE w XXI wieku:

  • Kartel niemieckich producentów samochodów – najwięksi niemieccy producenci samochodów (Daimler, BMW, Volkswagen) w latach 2009-2014 współpracowali w zakresie ograniczania stosowania technologii, która ułatwiała redukcję spalin – uzgodnili, że nie będą wykorzystywać posiadanej technologii, która przynosiłaby rozwiązania znacznie bardziej zaawansowane aniżeli wymagane przez dyrektywy UE i dzięki temu redukowali koszta.
  • Kartel dostawców części samochodowych – w tym przypadku wykryto przynajmniej kilka różnych, mniejszych lub większych, nieprawidłowości na rynku; udowodniono, że funkcjonowały kartele, które wpływały produkcję systemów bezpieczeństwa, systemów hamulcowych czy zamków.
  • Kartel producentów ciężarówek – Mercedes (Daimler), Iveco, Scania, DAF, Volvo/Renault i MAN – najwięksi producenci samochodów ciężarowych przez wiele lat działali w zmowie, która miała na celu kształtowanie wyższych cen pojazdów o 5-10%.

Szczegółowe śledztwo Komisji Europejskiej wykazało, że w ostatnim z wymienionych przykładów porozumienie funkcjonowało w latach 1997–2011. Proces sprawił, że doszło do bezprecedensowego wyroku, który otworzył również możliwość dla poszkodowanych na ubieganie się o odszkodowanie za poniesione straty.

Na czym polegała zmowa cenowa producentów ciężarówek?

Kartel producentów samochodów ciężarowych kosztował sześciu największych producentów blisko 4 miliardy euro! To łączna kara, jaką nałożyła Komisja Europejska na koniec postępowania, w którym potwierdzono występowanie kartelu w Europie.

Firmami zamieszanymi w zmowę cenową były Mercedes (Daimler), Iveco, Scania, DAF, Volvo/Renault oraz MAN. Kary pieniężnej uniknęła ostatnia z wymienionych marek, która ujawniła istnienie kartelu. W ramach postanowienia producenci zawyżali ceny swoich pojazdów o 5-20%. Porozumienie sprawiło, że niezależnie od wybranego pojazdu klient płacił więcej, a większy zysk zostawał na koncie firm.

Po ujawnieniu procederu Komisja Europejska nie tylko wymierzyła wysokie kary, ale zobowiązała do zapłaty odszkodowań poszkodowanym, czyli osobom, które kupowały ciężarówki tych firm w konkretnym okresie. Świadomość o tym fakcie wśród polskich firm jest niewielka, a pieniądze do odebrania konkretne i wyrażone w euro.

Opinia eksperta

Panuje przekonanie, że skoro firmy otrzymały kary, to sprawa jest zakończona, a to nieprawda. Sprawy nie uległy przedawnieniu, a sprawiedliwość należy się przede wszystkim najbardziej dotkniętym w wyniku działań kartelu – czyli firmom transportowym. W Helpfind czekamy, aby pomóc Ci w tej kwestii. Bezpłatnie przeanalizujemy nadesłane dokumenty i wskażemy, na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć.

Mateusz Rogoziński, specjalista ds. odszkodowań dla klientów biznesowych w Helpfind

Jak otrzymać odszkodowanie za straty poniesione w wyniku działania kartelu producentów ciężarówek?

Decyzja Komisji Europejskiej, która nałożyła gigantyczne kary dla uczestników kartelu producentów ciężarówek to także dobra wiadomość dla osób, które w latach trwania zmowy skorzystały z ich usług.

Osoby, które kupiły, leasingowały, albo wynajmowały z celem zakupu nowe ciężarówki od producentów, którzy brali udział w kartelu, mogą ubiegać się o odszkodowania.

Jakie zakupy kwalifikują się do otrzymania odszkodowania za szkody wynikające z działania kartelu producentów ciężarówek

  • marka pojazdu: DAF, Mercedes, Iveco, Scania, Volvo/Renault, MAN,
  • zakup/leasing/wynajem z zamiarem zakupu nowej ciężarówki w latach 2004-2011,
  • waga ciężarówki: powyżej 6 ton,
  • użytkowanie ciężarówki: minimum 48 miesięcy,
  • nie ma konieczności posiadania ciężarówki.

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia odszkodowania, bo jest przekonanych o tym, że będzie musiało poświecić dużo czasu lub pieniędzy, a na końcu rezultat sprawy będzie niepewny.

Zgłaszając się do Helpfind po pomoc w tej kwestii, masz dwie możliwości rozwiązania sprawy:

  • sprzedaż wierzytelności i odebranie pieniędzy w ciągu 14-21 dni roboczych,
  • wsparcie w procesie sądowym, który zagwarantuje większe odszkodowanie.

Oba rozwiązania moją swoje zalety. Łączy je fakt, że klient otrzymuje bezpłatną analizę swoich umów. Może zdecydować się na szybką korzyść bez konieczności oczekiwania na ostateczny wyrok sądu lub poczekać na zakończenie procesu i liczyć na większą kwotę. W Helpfind służymy swoim doświadczeniem i mamy przygotowaną ofertę dla obu wariantów.

Proces uzyskania odszkodowania za udział w zmowie cenowej producentów ciężarówek krok po kroku

  1. Zgłoś się po bezpłatną analizę swojej sprawy do Helpfind.
  2. Prześlij dokumenty i poczekaj na wyniki analizy.
  3. Wybierz jedną z dwóch ofert rozwiązania sprawy.
  4. Podpisz umowę.
  5. Odbierz pieniądze za sprawę albo rozpocznij proces w sądzie. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym zajmują się kartele?

Kartele nie mają przypisanych dziedzin i sektorów działania. Kartel to pojęcie odnoszące się do szeregu zachowań przedsiębiorstw działających na danym rynku, które w porozumieniu chcą zwiększyć swoje zyski kosztem potencjalnych klientów poprzez ustalenie cen, czy zmniejszenie podaży.

Czy funkcjonowanie kartelu w Polsce jest legalne?

Nie, kartele nie są legalne w Polsce i krajach Unii Europejskiej.

Co jest celem kartelu?

Kartel ma pozwolić jego uczestnikom zarobić więcej pieniędzy przy mniejszym wysiłku w rozwój produktu i konkurencję z innymi podmiotami na rynku.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
kartel producentów ciężarówek odszkodowanie

18.12.2024

7 min

Kartel producentów ciężarówek. Odszkodowania nadal realne dla polskich firm

Polskie firmy nie odebrały swoich odszkodowań za zmowę cenową producentów ciężarówek. Ciągle mają szansę w 2025 roku....

Samochód

zmowa centowa producentów ciężarówek najczęstsze pytania

18.12.2024

7 min

7 pytań o odszkodowanie za zmowę producentów ciężarówek

Rozwiej swoje wątpliwości i działaj, jeśli Twoja firma jeszcze nie odebrała odszkodowania za straty w wyniku kartelu producentów ciężarówek....

Samochód

kartel producentów ciężarówek decyzja uokik

18.12.2024

3 min

Kartel producentów ciężarówek ciągle żywy w 2024. UOKiK nałożył nowe kary

Nadal zwlekasz z ubieganiem się o odszkodowanie za straty w wyniku działania kartelu producentów ciężarówek? UOKiK we wrześniu 2024 roku nałożył nowe...

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line