Jeśli kuna zadomowi się na poddaszu, a właściciel nie wykryje tego szybko, może mierzyć się z poważnymi konsekwencjami. Koszt naprawy dachu może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dowiedz się, jak zapobiegać takim sytuacjom, czym grozi zlekceważenie podobnych przypadków i w jaki sposób ubiegać się o dopłatę do odszkodowania od ubezpieczyciela.
Naprawa dachu po kunie – jakie mogą być szkody?
Proces naprawy dachu po kunach – jak wygląda?
Czym grozi zlekceważenie konieczności naprawy dachu po kunie?
Zapobieganie ponownym uszkodzeniom dachu przez kuny
Czy szkody wyrządzone przez kuny podlegają odszkodowaniom z tytułu ubezpieczenia?
Jak otrzymać bezpłatną pomoc w sprawie odszkodowania na nieruchomości?
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Naprawa dachu po kunie – jakie mogą być szkody?
Szkody wyrządzane przez kuny często są bagatelizowane, ale tylko do momentu, w którym przyjdzie zająć się ich naprawą. Wówczas niemiłym zaskoczeniem będzie ich wielkość. Jeśli kuny będą miały odpowiednio dużo czasu i będą działać niepokojone, wówczas naprawa dachu będzie przykrą niespodzianką dla właściciela domu.
Jakie szkody może wyrządzić kuna, kiedy zadomowiła się na poddaszu:
- uszkodzenie izolacji termicznej – prowadzi do utraty efektywności termicznej budynku i powstawaniem mostków termicznych,
- zniszczenie konstrukcji dachu – w pierwszej kolejności mogą pojawić się pęknięcia, które doprowadzą do przeciekania dachu, ale szkodliwe działanie kun może doprowadzić także do osłabienia nośności konstrukcji, co może skutkować nawet zawaleniem dachu przy skrajnych warunkach atmosferycznych,
- przebicie pokrycia dachowego – dziury w pokryciu są problemem nie tylko wizualnym, ale także prowadzi do utraty ciepła i pozwala na swobodne wnikanie wilgoci,
- zniszczenie połaci dachowej,
- przegryzienie przewodów elektrycznych – szkoda, w której kuny "lubują się" nie tylko przy nieruchomościach, ale również w samochodach – przegryzanie przewodów to nie tylko niesprawne urządzenia elektryczne, ale również zagrożeniem pożarem przy spięciach.
Proces naprawy dachu po kunach – jak wygląda?
Proces naprawy dachu po szkodach wyrządzonych przez kuny nie jest prosty. Warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalistów, którzy kompleksowo zajmą się całą sprawą. Tym bardziej że po działaniach gryzoni konieczna będzie naprawa izolacji dachu, a ta może różnić się w zależności od rodzaju pokrycia dachu. Możesz nie mieć wystarczającej wiedzy oraz sprzętu do samodzielnego zajęcia się sprawą.
Jak wygląda proces naprawy dachu po kunach:
- Ocena stanu dachu i poddasza – inspekcja wizualna oraz diagnostyka termowizyjna.
- Sporządzenie raportu o rodzaju i skali uszkodzeń.
- Usunięcie zabrudzonego i zniszczonego materiału izolacyjnego.
- Dezynfekcja poddasza specjalistycznymi środkami.
- Wymiana lub wzmocnienie belek i krokwi, jeśli jest to konieczne.
- Naprawa membrany dachowej.
- Uzupełnienie bądź całkowita wymiana pokrycia dachowego.
- Uzupełnienie izolacji wełną celulozową lub pianką poliuretanową.
- Zabezpieczenie dachu przed kunami w przyszłości.
Czym grozi zlekceważenie konieczności naprawy dachu po kunie?
Jeśli nie zdecydujesz się na szybkie działanie po wykryciu obecności kuny na poddaszu, błahy problem może przerodzić się w prawdziwe męczarnie, po których lżejszy będzie tylko Twój portfel. Nieniepokojone kuny będą tworzyć tunele w izolacji termicznej, szukać nowych dróg wejścia i wyjścia, na czym ucierpią membrana dachowa i pokrycie dachu.
Konsekwencje działania kun na poddaszu:
- wyższe koszty naprawy dachu – kalkulacja jest prosta: im więcej czasu kuna będzie miała na swobodne działanie, tym więcej szkód wyrządzi; odłożenie zajęcia się sprawą może doprowadzić strat liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych,
- pogorszenie stanu konstrukcji budynku – stopniowe podgryzanie belek konstrukcyjnych albo doprowadzenie do powstania mostków termicznych prowadzi do licznych zagrożeń dla konstrukcji dachu,
- utrata ciepła poprzez uszkodzenie izolacji lub tworzenie mostków termicznych – specjaliści szacują, że w ten sposób może dojść do utraty 30% ciepła, a wygenerowanie różnicy będzie wiązało się ze wzrostem kosztów o 20-40%,
- rozwój grzybów i pleśni – uszkodzenia połaci dachowej doprowadzi do wzrostu wilgotności, a to będzie dobrym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni,
- zagrożenie sanitarne – zagnieżdżona kuna będzie zanieczyszczać obszar swoimi odchodami, a dodatkowo miejsce w uszkodzonej izolacji będą mogły zająć inne gryzonie lub owady.

Zapobieganie ponownym uszkodzeniom dachu przez kuny
Właściciel nieruchomości ma wiele możliwości na zabezpieczenie się przed kunami. Część z nich należy wykonać na etapie projektowania i budowy domu, aby później nie przejmować się ewentualnymi stratami. Większość z nich jest jednak do wprowadzenia w każdej chwili, albo już po znalezieniu szkód.
W jaki sposób chronić dach przed kunami:
- stosowanie pianki poliuretanowej lub wełny celulozowej – te materiały mają gęstą strukturę, która uniemożliwia łatwe drążenie tuneli przez zwierzęta,
- zamontowanie stalowych siatek – jeśli membrana dachowa oraz luki wentylacyjne zostaną dodatkowo zabezpieczone, wówczas ryzyko zadomowienia się kun znacząco spada,
- używanie olejków eterycznych – silne zapachy, które są akceptowalne dla ludzi (np. eukaliptus, mięta) i jednocześnie są nielubiane przez kuny, co skutecznie wywabia je z zajmowanych poddaszy,
- stosownie technologii odstraszających – ultradźwiękowe odstraszacze, pastuchy elektryczne, kolce na rynnach – to tylko niektóre ze sposobów, które zapobiegną występowaniu kun,
- minimalizowanie ryzyka wejścia – kuny przedostają się do domów szczelinami w okolicach okien, dziurami w dachu czy nawet otwartymi oknami.
Czy szkody wyrządzone przez kuny podlegają odszkodowaniom z tytułu ubezpieczenia?
Za szkody wyrządzone przez kuny właściciel nieruchomości może domagać się wypłaty odszkodowania w ramach polisy ubezpieczeniowej.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każda umowa z firmą ubezpieczeniową ma w swoich zapisach ochronę przed konsekwencjami działania gryzoni.
Aby być pewnym, czy możesz otrzymać odszkodowanie, przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jeśli jesteś na etapie wyboru oferty, poproś agenta o dokładne wytłumaczenie, czy wersja umowy, którą zamierzasz wybrać, ochroni Cię przed takimi szkodami w przyszłości.
Jak otrzymać bezpłatną pomoc w sprawie odszkodowania na nieruchomości?
Jeśli firma ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie, które nie pokrywa kosztów remontu, który usunie usterki wynikające ze szkody – masz prawo domagać się dopłaty do odszkodowania. Dotyczy to nie tylko konkretnej sytuacji z kunami, ale wszystkich przypadków zgłaszania szkód do ubezpieczyciela.
Niestety, w kosztorysach przesyłanych przez towarzystwa bardzo często można znaleźć zaniżenia, które wpływają na całkowitą kwotę wypłaty. To między innymi zbyt niskie stawki roboczogodzin dla fachowców wykonujących naprawę czy użycie tańszych zamienników materiałów potrzebnych do wykonania naprawy.
W ciągu 3 lat od otrzymania decyzji o przyznaniu odszkodowania masz możliwość złożenia odwołania albo ubiegania się o dopłatę do odszkodowania. Jak to działa? Jeśli zdecydujesz się na współpracę z Helpfind, liderem rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce, otrzymasz bezpłatną analizę dokumentów od firmy ubezpieczeniowej i dowiesz się, czy należą Ci się pieniądze.
Jeśli tak, przedstawimy Ci ofertę – konkretną kwotę, która znajdzie się na Twoim koncie w ciągu 7 dni roboczych od podpisania i doręczenia dokumentów. Przejmiemy odpowiedzialność procesową na mocy cesji wierzytelności i sami doprowadzimy sprawę do końca. Jej finał nie będzie już Twoim zmartwieniem, bo zanim to się stanie, pieniądze będą na Twoim koncie.
Jak otrzymać bezpłatną pomoc od Helpfind w sprawie szkody na nieruchomości?
- Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie.
- Prześlij dokumenty do bezpłatnego sprawdzenia: zdjęcia uszkodzeń, skan decyzji ubezpieczenia i skan polisy.
- Poczekaj na wynik analizy i kontakt ze strony Helpfind.
- Jeśli będzie to konieczne – pomożemy pozyskać akta szkody od ubezpieczyciela i skompletujemy dokumentację.
- Jeśli doszło do zaniżeń, otrzymasz od nas propozycję dopłaty do odszkodowania.
- Zaakceptuj propozycję i ciesz się pieniędzmi nawet w ciągu 7 dni roboczych od dopełnienia formalności.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jakie szkody robi kuna domowa w mieszkaniu?
Kuny przede wszystkim drąży tunele w izolacji dachu, przegryza kable elektryczne oraz tworzy dziury, którymi wydostaje się na zewnątrz.
Po czym poznać, że kuna znajduje się na poddaszu?
Obecność kuny ujawni się na kilka sposobów: w nocy usłyszysz hałas, znajdziesz jej włosy i sierść, ślady chodzenia po poddaszu czy nawet elewacji budynku. Niestety, możesz ją poznać także po wyrządzonych stratach.
Ile kosztuje naprawa dachu po kunie?
Naprawa dachu po kunie może być bardzo kosztowna. Wszystko zależy od skali zniszczeń. Często zdarza się, że koszty kompleksowego remontu przekraczają nawet 50 000 złotych! Należy wziąć pod uwagę, że na całkowity koszt będą składać się naprawa uszkodzeń (łącznie z zakupem materiałów), utylizacja odpadów, a nawet wynajem rusztowania.
Jak skutecznie odstraszać kuny?
Kuny można odstraszać przez stosowanie olejków eterycznych, ultradźwiękowych odstraszaczy czy zostawianiu pułapek, takich jak pastuchów elektrycznych.
Czy odszkodowanie pokryje koszty naprawy dachu oraz zapewni środki na naprawę izolacji poddasza?
Wszystko zależy od rodzaju wykupionej polisy ubezpieczeniowej. W wariancie all-risk powinna znaleźć się możliwość ubiegania się o odszkodowanie w takich sytuacjach.


Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięartykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii22.02.2024
11 min
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny – komu przysługuje, kiedy dopłata
Kiedy za szkody spowodowane przez kuny zapłaci firma ubezpieczeniowa, a kiedy zrobisz to z własnej kieszeni? Przeczytaj artykuł, żeby uniknąć straty p...
Nieruchomości
28.11.2024
13 min
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – bezpłatna analiza
Helpfind to lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Bezpłatnie pomożemy w Twojej sprawie....
Samochód
06.06.2024
7 min
Szkoda na mieniu – czym jest, kto wypłaci odszkodowanie
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka sytuacja powinna zakończyć się wypłaconym odszkodowaniem dla poszkodowanego przy szkodzie na mieniu....
Nieruchomości
Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości
Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.
Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia
Dopłacamy w 7 dni roboczych od dopełnienia formalności
Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł
Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line