/

Nieruchomości
Woda w piwnicy po opadach – co robić? Przyczyny, rozwiązania, odszkodowanie

Woda w piwnicy po opadach – co robić? Przyczyny, rozwiązania, odszkodowanie

Miłosz Marek

Miłosz Marek

14.02.2025

Udziel odpowiedzi na pytania

Uzyskaj dodatkowe pieniądze na remont

logo google

4,4/1893 opinie

Twoje dane są u nas bezpieczne

Nie lekceważ problemu wody w piwnicy po opadach. Jeśli problem będzie powracał, to jasny sygnał, że pewne elementy wymagają naprawy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się wody na niskich kondygnacjach budynku. Sprawdź, jak zapobiegać takim sytuacjom, a jeśli do nich dojdzie – co zrobić, żeby otrzymać należne odszkodowanie.

Przyczyny pojawiania się wody w piwnicy po opadach

Woda w piwnicy po opadach może prowadzić nie tylko do natychmiastowych strat, takich jak niszczenie przedmiotów znajdujących się w pomieszczaniach. Konsekwencje mogą być dotkliwe także w długim okresie – woda może spowodować rozwój pleśni i grzybów, których usunięcie będzie uciążliwe i uporczywe. Niepożądane wystąpienie wody w piwnicy to także ryzyko wystąpienia pęknięć w ścianach lub posadzce.

Niestety, przyczyn takiego stanu może być wiele. Mogą wymagać większego lub mniejszego nakładu finansowego, żeby je naprawić. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że kroki podjęte z odpowiednim wyprzedzeniem będą stanowić wystarczające zabezpieczenie przed występowaniem szkód.

Najczęstsze przyczyny pojawiania się wody w piwnicy po opadach to:

  • wadliwe uszczelnienie i hydroizolacja – mankamenty w odpowiednim zabezpieczeniu piwnicy mogą zostać bardzo szybko obnażone i sporo kosztować – niepoprawne wykonanie uszczelnienia oraz zabezpieczenia przed przenikaniem wody i wilgoci (hydroizolacja) to łatwa droga dla wód gruntowych do dostania się wewnątrz budynku, zarówno na podłogę, jak i do ścian, co spowoduje rozwój pleśni i grzybów;
  • infiltracja gruntowa i pęknięcia w ścianach – jedna z głównych przyczyn występowania wody w piwnicy – to proces przenikania wody przez warstwy gleby; najczęściej nadmiar wody po silnych opadach deszczu (ale też np. wiosennych roztopach) powoduje wzrost poziomu wód gruntowych;
  • wysoki poziom wód gruntowych – może zaszkodzić nie tylko przy procesie infiltracji; jeśli przekroczy poziom fundamentów, może wykorzystać niewłaściwą hydroizolację lub jej brak;
  • przepełnione studzienki kanalizacyjne – intensywne opady mogą doprowadzić do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej – wówczas może dojść do cofki, czyli powrotu wody lub ścieków do gospodarstwa;
  • ukształtowanie terenu na zewnątrz budynku – jeśli wokół fundamentów gleba jest zbita i nie przepuszcza wody, wówczas może to oddziaływać na fundamenty; podobnie dzieje się przy spadku terenu wokół budynku, gdy woda deszczowa spływa w kierunku piwnicy;
  • powódź i lokalne podtopienia – w ekstremalnych przypadkach do zalania piwnicy dojdzie przez gwałtownie wdzierającą się wodę z zewnątrz.

Diagnozowanie problemu z wodą w piwnicy

Po pojawieniu się wody w piwnicy kluczowa jest identyfikacja źródła problemu. Jeśli poszkodowany skupi się wyłącznie na usunięciu skutków zalania, wówczas problem może powrócić po kolejnych intensywnych opadach, co doprowadzi do kolejnej straty pieniędzy, czasu i nerwów.

W takich przypadkach najważniejsza jest ocena stanu hydroizolacji i izolacji przeciwwilgociowej. To tutaj kryją się najczęstsze problemy, które kończą się występowaniem wody w piwnicy.

Jak rozwiązać problem wody w piwnicy po opadach?

Jeśli dobrze identyfikujesz przyczynę zalania piwnicy, przejdź jak najszybciej do działania mającego eliminować potencjalne kłopoty w przyszłości.

Co robić po wystąpieniu problemu z wodą w piwnicy:

  • Naprawa nieszczelności i uszkodzeń izolacji – brak miejsc, które będą drogą dla wody do Twojej piwnicy = mniejsza szansa na poważne kłopoty. Obserwuj uważnie pomieszczenia, bo problem w większości przypadków powinien być wyraźnie widoczny.
  • Instalacja systemów drenażowych – jeśli problemem jest infiltracja gruntowa, rozwiązaniem może być odpowiedni system drenażowy, który pomoże w obniżeniu poziomu wód gruntowych. Sam drenaż można wykonać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
  • Zabezpieczenie fundamentów budynku przed wodą – pojawiająca się w piwnicy woda może dostawać się do budynku przez fundamenty w wyniku niewystarczającego zabezpieczenia hydroizolacją.
  • Użycie pomp do usuwania wody deszczowej – w skrajnych przypadkach przy zalaniu piwnicy potrzebna będzie pomoc specjalistów – gdy z nadmiarem wody nie będzie można sobie poradzić dostępnymi środkami, przydadzą się pompy zanurzeniowe, które szybko wypompują dużą ilość wody. Szybkość działań również ma znaczenie – stojąca woda przez długi czas doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Zapobieganie problemom z wodą w piwnicy po opadach

Oprócz działań, które naprawią usterki odpowiadające za wodę w piwnicy, myśl krok naprzód. Warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, aby później nie wydawać znacznie wyższych kwot na remont zalanego pomieszczenia.

  • Regularne przeglądy i konserwacja izolacji – nie dopuść do sytuacji, w której o wadliwej izolacji dowiesz się już po wystąpieniu szkody. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu kondycji izolacji i jej konserwacji.
  • Zainstalowanie zaworów przeciwcofkowych – jeżeli przy intensywnych opadach sieć kanalizacyjna nie będzie w stanie odebrać wody z Twojego domu, wówczas może skończyć się niemiłą niespodzianką. Zawór zapobiegający cofaniu się wody ma szansę uchronić przed poważnymi konsekwencjami powrotu wody brudnej lub ścieków do domu.
woda w piwnicy po opadach – jak zapobiegać

Jak wygląda proces ubiegania się o odszkodowanie po wystąpieniu wody w piwnicy?

Jeśli masz wykupioną polisę ubezpieczeniową z odpowiednim zakresem ochrony, wówczas możesz ubiegać się o odszkodowanie za zalanie piwnicy. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności działań. Tuż po zalaniu nie zabieraj się za naprawę – konieczna będzie wizyta rzeczoznawcy, który oceni skalę zdarzenia, aby odpowiednio oszacować kosztorys naprawy, więc również i wysokość należnego odszkodowania.

Ubieganie się o wypłatę odszkodowania za zalaną piwnicę – schemat działania krok po kroku:

  1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia – spróbuj ograniczyć szkody do minimum. Jeśli to konieczne – odłącz prąd w zalanych pomieszczeniach, wynieś rzeczy, które mogą zostać zniszczone, a następnie zajmij się usunięciem wody – jeśli nie ma jej wiele, zrób to samodzielnie, a przy poważnym zalaniu – skorzystaj z pomocy fachowców. Ważne: na tym etapie nie rozpoczynaj jeszcze naprawy!
  2. Udokumentuj powstanie szkody – zadbaj o to, żeby ubezpieczyciel dostał jak najbardziej szczegółową dokumentację o zdarzeniu. Szczególnie ważne będą zdjęcia. Przygotuj także protokół powstałych szkód.
  3. Zgłoś zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej – masz kilka możliwości zgłoszenia się do ubezpieczyciela. W większości przypadków wystarczy wypełnienie formularza na stronie internetowej firmy, telefon na infolinię bądź wiadomość e-mail. Szczegóły znajdziesz na stronie firmy, w której masz wykupione ubezpieczenie, a numer kontaktowy będzie też na podpisanej umowie.
  4. Oczekuj wizyty rzeczoznawcy – firma ubezpieczeniowa wyśle na miejsce zdarzenie wykwalifikowanego przedstawiciela, który oceni skalę szkody, żeby stworzyć kosztorys, na podstawie którego otrzymasz odszkodowanie.
  5. Odbierz decyzję ubezpieczyciela – firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na odniesienie się do złożonego wniosku o przyznanie odszkodowania i poinformowanie o jego wysokości.
  6. Napraw szkody oraz złóż wniosek o przyznanie dopłaty do odszkodowania – po wypłacie pieniędzy od firmy ubezpieczenia nie ma obowiązku wydania ich na naprawę szkód, jednak najczęściej sytuacja będzie tego wymagała; często zdarza się jednak, że kwota będzie niewystarczająca na pokrycie strat. W takim przypadku rozważ ubieganie się o dodatkowe pieniądze w postaci dopłaty.

Pamiętaj, że ubezpieczyciel powinien pokryć nie tylko koszty związane z naprawą powstałych szkód, ale również zapłacić za wypompowywania wody z zalanego pomieszczenia, a następnie dokładne osuszenie piwnicy czy osuszanie murów (w zależności od przypadku).

Jeśli Twoja sprawa trafiła już do ubezpieczyciela, ale potrzebujesz pomocy specjalistów - możesz zgłosić się do Helpfind po pomoc w uzyskaniu jak najwyższej kwoty.

Mogło dojść do sytuacji, w której firma ubezpieczeniowa wypłaciła zbyt niską kwotę odszkodowania. Zaniżone odszkodowanie może powstać na skutek pominięcia w kosztorysie niektórych elementów wymagających naprawy, nieuwzględnienie kosztów pracy specjalistów, jak również specjalistycznych procesów. W takim przypadku warto rozważyć zgłoszenie się po dopłatę do odszkodowania. Tym bardziej że analizę i prowadzenie sprawy możesz otrzymać bezpłatnie.

Bezpłatna analiza kosztorysu od ubezpieczyciela po zalaniu. Jak ją otrzymać?

Z wewnętrznych badań firmy Helpfind, lidera rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce, wynika jasno, że zdecydowana większość kosztorysów po szkodach na nieruchomościach przygotowanych przez firmy ubezpieczeniowe posiada zaniżenia.

Co to oznacza? Poszkodowany otrzymuje zbyt niską kwotę w stosunku do tego, ile należy się faktycznie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ma prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela po zalaniu mieszkania lub ubiegać się o dodatkowe środki w ramach dopłaty do odszkodowania.

Co więcej, o dodatkowe pieniądze możesz ubiegać się nawet 3 lata po otrzymaniu decyzji od ubezpieczyciela, a specjaliści zajmą się sprawą bezpłatnie.

W ten sposób otrzymasz analizę otrzymanego kosztorysu – w ten sposób zobaczysz skalę zaniżenia. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami, po wykonym sprawdzeniu umowy zaproponujemy Ci kwotą, która trafi na Twoje konto nawet w ciągu 7 dni roboczych od podpisania umowy. Jak to możliwe? Dzięki cesji wierzytelności, na mocy której przejmiemy odpowiedzialność procesową w sprawie. Nasze wynagrodzenie będzie zależało od skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem. Ty w tym czasie będziesz cieszyć się już pieniędzmi, a finał sprawy nie wpłynie na wysokość przelewu.

Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania po szkodzie na nieruchomości:

  1. Wypełnij krótki formularz na stronie Helpfind.
  2. Prześlij otrzymany kosztorys od firmy ubezpieczeniowej do bezpłatnego sprawdzenia.
  3. Poczekaj na wynik analizy i kontakt przedstawiciela Helpfind.
  4. Zaakceptuj warunki umowy i podpisz ją. Pieniądze trafią na Twoje konto w ciągu nawet 7 dni roboczych po dopełnieniu wszelkich formalności.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak rozwiązać problem zalewania piwnicy?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na pozbycie się kłopotu w przypadku zalanej piwnicy. W niektórych sytuacjach wystarczy niewielka poprawka przy wadliwym uszczelnieniu. Wariantów działania jest przynajmniej kilka i podajemy je powyżej, w treści artykułu.

Ile jest czasu na zgłoszenie do ubezpieczyciela wody w piwnicy po opadach, aby otrzymać odszkodowanie?

Szczegółowe informacje, ile czasu masz na zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej po odszkodowanie, znajdziesz w ogólnych warunkach umowy. Najczęściej ubezpieczyciel wymaga zgłoszenia w ciągu 3-7 dni od powstania szkody.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje pojawienie się wody w piwnicy po opadach?

To zależy od indywidualnych warunków i wariantu wybranej polisy.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
zalana piwnica

28.11.2023

12 min

Zalana piwnica – ile można dostać odszkodowania?

Twoja piwnica została zalana? Dowiedz się, od kogo możesz dostać odszkodowanie w związku z taką sytuacją....

Nieruchomości

pomoc w uzyskaniu odszkodowania

28.11.2024

13 min

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – bezpłatna analiza

Helpfind to lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Bezpłatnie pomożemy w Twojej sprawie....

Samochód

AC szkoda z własnej winy

21.02.2025

13 min

Odszkodowanie z AC – szkoda z własnej winy. Kiedy dopłata?

Musisz zlikwidować szkodę z polisy AC? Sprawdź najważniejsze informacje i przeczytaj, kiedy otrzymasz dopłatę do odszkodowania....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line