Określenie wartości pojazdu przyda Ci się nie tylko, kiedy zdecydujesz się sprzedać auto. Przeczytaj, jak działa wycena samochodu, jakie są jej rodzaje i metody oraz dowiedz się, jak otrzymać bezpłatną wycenę online w różnych przypadkach.
Co to jest wycena samochodu?
Najpopularniejsze rodzaje wyceny samochodu
Stosowane metody wyceny samochodu
Jakie dane są potrzebne do szybkiej wyceny samochodu online?
Dlaczego warto skorzystać z wyceny samochodu?
Kalkulator wyceny samochodu online – czy warto na nim polegać?
Rzeczoznawca samochodowy czy kalkulator wyceny online – co wybrać?
Darmowa wycena samochodu online po wypadku lub stłuczce. Zgłoś się po bezpłatną wycenę
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest wycena samochodu?
Wycena samochodu to proces określenia wartości rynkowej pojazdu. Dokonuje się jej na podstawie różnych czynników – zarówno podstawowych (model, rok produkcji, marka), jak i specjalistycznych (stan powypadkowy, zastosowanie części zamiennych).
W zależności od tego, do czego potrzebna jest wycena pojazdu, można przeprowadzić różnego rodzaje tego procesu.
Najpopularniejsze rodzaje wyceny samochodu
Wycena samochodu może być potrzebna nie tylko przy jego sprzedaży, ale także w kontaktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi czy w sprawach podatkowych. W zależności od celu wyceny kluczowe będą różne aspekty pojazdu, takie jak stan techniczny, historia czy wartość rynkowa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje wycen i ich zastosowanie.
Jakie rodzaje wyceny faktycznego stanu pojazdu wyróżniamy:
Wycena rynkowa pojazdu – najczęstszy przypadek, czyli oszacowanie wartości samochodu potrzebne w procesie sprzedaży samochodu. Wycena pojazdu posłuży do otrzymania optymalnej kwoty podczas odsprzedaży samochodu. Tego typu porada od specjalisty zwykle będzie płatna, ale w niektórych przypadkach otrzymasz ją bezpłatnie np. przy pozostawieniu posiadanego pojazdu w ramach rozliczenia u profesjonalnego dealera samochodowego.
Wycena szkody na pojeździe– obliczenie kosztów naprawy samochodu, które pomoże przygotować kosztorys naprawy, na podstawie którego zostanie wypłacone odszkodowanie przez firmę ubezpieczeniową; taka wycena może posłużyć również oszacowaniu wartości przed i po szkodzie.
Wycena leasingowa –przygotowanie informacji o wartości samochodu dla instytucji leasingowej, żeby dokładnie oszacować wysokość rat leasingowych oraz wartość wykupu.
Wycena dla celów podatkowych – taki rodzaj wyceny pojazdu będzie potrzebny, aby zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy.
Stosowane metody wyceny samochodu
W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na dokonanie wyceny swojego pojazdu w różny sposób. Możesz zdecydować się na bezpłatną pomoc albo wydać pieniądze na specjalistyczną ekspertyzę.
Metody wyceny samochodu:
- Ekspercka – przygotowana przez rzeczoznawcę samochodowego lub firmę, która specjalizuje się w przygotowywaniu profesjonalnych wycen; sprawa zostanie potraktowana indywidualnie, dlatego musisz umówić się na spotkanie i zaprezentować swój samochód – podczas takiego spotkania możliwe będzie dokonanie wyceny nie tylko na podstawie danych liczbowych, ale także dzięki oględzinom auta;
- Katalogowa – przygotowana na podstawie danych firm specjalizujących się w przygotowywaniu baz danych o pojazdach (np. Eurotax, Info-Ekspert);
- Porównawcza – najłatwiejsza do przeprowadzania – możesz otrzymać bezpłatną wycenę online na podstawie porównania dostępnych ofert w serwisach zajmujących się sprzedażą samochodów.
Każdy z wariantów ma swoje wady i zalety. Metoda porównawcza nie będzie dokładna, ale może niezobowiązująco zorientować się na rynku, dokonując pierwszych porównań. Metoda katalogowa da więcej informacji, które będą przygotowane dla konkretnego samochodu ze wskazanymi atrybutami. Zdecydowanie najbardziej dokładna będzie analiza eksperta, ale jednocześnie będzie wymagała zapłaty.
W zależności od regionu kraju i potrzebnej wyceny koszt pracy rzeczoznawcy może wynosić od 200 do 600 złotych, a w przypadku marek luksusowych lub pojazdów zabytkowych usługa będzie znacznie droższa.
Jakie dane są potrzebne do szybkiej wyceny samochodu online?
Do przeprowadzenia szybkiego procesu wyceny pojazdu wystarczą Ci informacja o przejechanych kilometrach spisana z licznika oraz dowód rejestracyjny samochodu, który posłuży do szczegółowego uzupełnienia danych.
Do wyceny potrzebne będą:
- model samochodu,
- marka samochodu,
- przebieg samochodu,
- rocznik pojazdu,
- rodzaj używanego paliwa,
- ewentualnie pojemność silnika.
Dlaczego warto skorzystać z wyceny samochodu?
Jeśli nie jesteś pasjonatem lub pasjonatką motoryzacji, wycena samochodu w celu np. wystawienia go na sprzedaż będzie nie lada wyczynem.
Skorzystanie z opcji wyceny samochodu pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, bo błędna decyzja może kosztować Cię sporo w momencie, gdy sprzedaż auto po zbyt niskiej cenie. Nie mając szczegółowej wiedzy, oszczędzisz czas na zdobycie wiedzy, która w przyszłości może Ci się nie przydać.
Warto skorzystać z dostępnych narzędzi – tym bardziej, że niektóre z nich są dostępne bezpłatnie.
Kalkulator wyceny samochodu online – czy warto na nim polegać?
W sieci bez problemu znajdziesz strony, które oferują wycenę samochodu na podstawie znalezionych ogłoszeń sprzedaży.
Musisz mieć świadomość, że to tylko liczbowe porównanie dostępnych danych. Niektóre z wycen będą zawyżone, inne zaniżone, a wiele ogłoszeń można uznać za specyficzne, bo różni się dodatkowe wyposażenie, stan karoserii czy historia pojazdu (przebyte wypadki i kolizje).
Za zalety wyceny samochodu online można uznać szybkość procesu i w wielu przypadkach brak dodatkowych kosztów. Pozwala zapoznać się z sytuacją na rynku, ale otrzymane informacje powinny mieć charakter poglądowy.
Rzeczoznawca samochodowy czy kalkulator wyceny online – co wybrać?
Rzeczoznawca samochodowy to licencjonowany specjalista, który posiada szczegółową wiedzę na temat pojazdów mechanicznych. Płacąc za usługę, masz prawo wymagać indywidualnego podejścia do sprawy oraz szczegółowej i wiarygodnej analizy.
Opinia eksperta
Sytuacja ma się inaczej w przypadku sprawdzenia kosztorysu od firmy ubezpieczeniowej, który otrzymasz podczas rozliczenia odszkodowania z OC lub AC. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów – tym bardziej, że w Helpfind zrobimy to bezpłatnie, a na koniec procesu przedstawimy także możliwość uzyskania dopłaty, jeśli będzie to możliwe.
Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind
Darmowa wycena samochodu online po wypadku lub stłuczce. Zgłoś się po bezpłatną wycenę
W wielu przypadkach samodzielne oszacowanie kosztów naprawy samochodu po poważnej stłuczce lub wypadku jest niemożliwe bez pomocy specjalisty, który skrupulatnie wskaże, jakie elementy muszą zostać naprawione bądź zastąpione nowymi.
Znaczna część odszkodowań z OC jest wypłacana na podstawie kosztorysu. Właściciel pojazdu nie musi być ekspertem, który będzie wiedział wszystko na temat cen przedstawionych w dokumencie od firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto, aby zweryfikował go specjalista.
Niestety, jak wynika z wewnętrznych badań Helpfind, lidera branży dopłat do odszkodowań online w Polsce aż 99% kosztorysów posiada zaniżenia, co skutkuje wypłatą zbyt niskich odszkodowań.
Jeśli w ciągu ostatnich 3 lat Twój samochód został uszkodzony podczas kolizji drogowej lub w wyniku wypadku, zgłoś się z otrzymanym od ubezpieczyciela dokumentem, a sprawdzimy, czy możemy zaoferować dopłatę do odszkodowania. Analiza wykonana przez naszych ekspertów jest bezpłatna, a jeśli wykryjemy nieprawidłowości w kosztorysie, wówczas przygotujemy dla Ciebie ofertę odkupu Twojej wierzytelności.
Dzięki temu otrzymasz pieniądze nawet w 48 godzin roboczych od podpisania dokumentów z firmą, a cała odpowiedzialność procesowa przejdzie na Helpfind. Nasi klienci otrzymują na swoje konta dopłaty o średniej wysokości 3493,1 zł.
Jak zgłosić swoją sprawę do Helpfind:
- Wypełnij krótki formularz na stronie Helpfind.
- Prześlij kosztorys otrzymany od firmy ubezpieczeniowej.
- Poczekaj na bezpłatną weryfikację z naszej strony.
- Zaakceptuj ofertę od Helpfind i ciesz się wypłatą nawet w 48 godzin roboczych od podpisania dokumentów.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy mogę sprawdzić, ile jest wart mój samochód online?
Tak, możesz otrzymać wycenę porównawczą samochodu, ale nie będzie ona dokładna, bo porównane zostaną tylko podstawowe informacje na temat ogólnego stanu samochodu.
Co jest potrzebne do wyceny mojego samochodu online?
Informacje o marce, modelu, roczniku pojazdu czy dokładny przebieg samochodu należy wpisać w znaleziony formularz, który po krótkiej chwili wskaże, jak kształtują się ceny pojazdów o podobnej charakterystyce.
Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Punkty karne w 2025 roku – jak je sprawdzić i kiedy się kasują?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii04.02.2025
13 min
Punkty karne w 2025 roku – jak je sprawdzić i kiedy się kasują?
Przekroczenie limitu punktów karnych może prowadzić do utraty prawa jazdy. Dowiedz się, jakie są konsekwencje i jak odzyskać uprawnienia po ich utraci...
Samochód
03.02.2025
14 min
Podatek PCC – ile wynosi, jak obliczyć, kiedy i gdzie zapłacić
Dowiedz się, czym jest podatek PCC, ile wynosi i w jakich przypadkach powstaje obowiązek jego zapłaty....
Finanse
10.01.2025
10 min
Podatek od sprzedaży samochodu 2025 – ile i kiedy zapłacisz?
Zastanawiasz się nad sprzedażą auta? Sprawdź, w jakim przypadku zapłacisz podatek przy sprzedaży w 2025 roku....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line